Tanky - všeobecně

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46333
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Alchymista » 04 srp 2021, 13:00

Tanky podľa popisu udalosti stály... A ak mali vypnuté motory, tak skutočne boli celkom bezbranné...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 17:02

Tak psal jsem to zpaměti, takže jsem si knížku našel. Tak těch tanků bylo 6. Učitel byl zástupce velitele praporu a s těma dvěma transportéry jel ověřit info, že se k nim blíží syrská tanková jednotka. Měla ohrozit zásobovací kolonu 20. brigády. Na tanky narazil nečekaně. Citace z knihy: ...vyjel se svými dvěma polopásovými transportéry na terénní vlnu a nečekaně narazil na soustředěnou skupinku šesti syrských tanků.....Zmatení a překvapení Syřané, zaskočeni zběsilou palbou kulometů a samopalů, vyskákali ze svých tanků a začali se bránit granáty a samopaly. Byli zlikvidováni. Konec citace. Jestli měli nastartováno nebo ne, nevím. Možná byli i v pohybu. Já tipuju, že měli nastartováno, ale možný je všechno, byli to arabové....Jo a ještě k důstojníkovi. Ředitel školy z Gamly. Jmenoval se Caspi.
Je rozdíl, jestli mě klepne na pancíř jedna, nebo jsem pod neustálou palbou. A rekce vyskočit není přirozená a ani se takto tankisti necvičí. Mě to přijde stejný, jako by se pilot okamžitě katapultoval poté, co zjistí, že ho někdo zaměřil. Ta reakce syřanů je dle mě ukázková debilita, ukázka arabský mentality....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 17:08

modrak píše:
04 srp 2021, 08:42
Inak skáču všetci tankisti celého sveta, pokiaľ majú možnosť
Ostatně tu určitě nějaké tankisty mít budeme a ti mohou potvrdit, či vyvrátit, jestli je ve výcviku učili vyskočit z tanku když zabubnuje kulomet na pancíř... Protože pokud je to jediná možnost a dělají to všichni, tak se to jistě i nacvičuje...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 17:15

No tak rychlé opuštění techniky se normálně cvičí. Jsou na to i dost přísný normy. Ale skáčou ven, když jim hoří koudel u zadku. Doslova když jim něco pálí chloupky na těle. Ale ne kvůli samopalu :lol: Jo a u modernějších tanků možná ani nestihnou zjistit, že hoří. Ty automatický hasící systémy prý fungují velmi dobře. Kdysi jsem sem na fórum dával popis výbuchu sovětského tanku na severu čech. Tam byla odpojená baterie tanku, kdyby nebyla, tak by nebouchnul. Ten systém by to spolehlivě sfouknul. Taky první co řidič zkusil, bylo zapnout bateriový spínač, ale přes ten oheň to nešlo.
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od k42 » 04 srp 2021, 17:16

Arabové... dál bych to neřešil. Ti jsou schopní všeho, prostě zastavili se 6-ti tanky a pořádali venku piknik s čajem a hašišem, jak na vejletě. Podobně se katapultovali egyptští orli z MiG-ů 21, sotva se objevil na obzoru nějaký izraelský letoun nebo jim zakvákal RWR. Ještě dnes, po letech výcviku s ruskými instruktory, syrští Arabáči jsou schopní vyskákat z opevněné pozice někde v polopoušti a nechat se postřílet ISILáky jak králíci, ačkoliv jsou v jasné převaze ve všech směrech.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 17:26

zmiri píše:
04 srp 2021, 17:15
Ale skáčou ven, když jim hoří koudel u zadku. Doslova když jim něco pálí chloupky na těle.
Při ohni je to jiná situace... Ale tady bylo řečeno, že se tak činí " pzrokiaľ ti guľomet zaklopal na pancier tanku" (je to kopírované i s tím překlepem a pro autentičnost to neopravuji) a také, že "Tento postup bol štandardni"... Takže očekávám nácvik opuštění tanku při zaklepání kulometu na pancíř... Standardní postupy se přeci nacvičují...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Svarboj
Senior redaktor
Příspěvky: 3860
Registrován: 24 úno 2017, 17:09

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Svarboj » 04 srp 2021, 17:38

Všichni ti, kdo si nechali poradit od modraka, ať odpočívají v pokoji. :mrgreen:

Nejspíš tedy vznikla panika jak syrští tankisté v domění, že se dostali do léčky a jsou pod palbou protitankových zbraní. Z tanku je špatně vidět a je tam hluk, takže když jim to začalo bušit do ulity, nastal chaos. Mezi disciplínou a emocí vyhrálo to druhé. Polopásák měl výhodnou pozici a pokud by to nevyšlo, tak by zacouval za terén. A hlavně měl tu výhodu o které jsem psal - první viděl, první střílel. Měl tedy iniciativu. A přitom je to “prosté” - všechno rozhodování začíná u informace.
Quae volumus, credimus libenter. – „Co si přejeme, tomu ochotně věříme.“

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 17:48

Tak hlavní moment byl v tom, že v tankách byli arabové a na polopásech izraelci. To evidentně stačí. Ona ta válka byla dost průšvihová pro izrael. Bylo to největší ohrožení existence izraele od vzniku. Arabáši to tenkrát neměli daleko. Židi zaspali a nechali se načapat v nedbalkách. Vůbec o útoku nevěděli a spoustu mužstva měli na dovolený u rodin, byl velký svátek. Arabové byli perfektně připravený, vybavený a měli velmi dobré plány. Samotní vojáci bojovali statečně a odhodlaně. Přese všechno izrael vyhrál a to dost drtivě. Taky to byla poslední válka mezi těmito státy. Prostě sýrie i egypt pochopili, že izrael vojensky neporazí. A od té doby je celkem klid. Ten rozdíl mezi araby a někým normálním, třeba židem je propastný. Ostatně je to názorně vidět v Sýrii. Přišli rusové a všechno bylo jinak....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 17:55

zmiri píše:
04 srp 2021, 17:48
Přese všechno izrael vyhrál a to dost drtivě.
O tom by se dalo polemizovat... Nebo takto... 'Takticky a vojensky Izrael bezesporu vyhrál... Strategicky ale to tak veselé nebylo, protože musel vrátit Sinaj... Na druhou stranu ho získal v předešlé válce a původně tedy jeho nebyl.. Ale strategicky byl pro něj významný... Podobně jako Golanské výšiny (které se mu tedy povedlo si ponechat)...

Ale to je na jiné téma a na dlouhou debatu...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 18:30

To drtivě jsem myslel ty přímý střety. Ta početní a kvalitativní (u techniky) převaha arabů a výsledky bojů...Jo a tu knížku fakt doporučuju. Je to velmi dobrá analýzy izraelských chyb. Celkem jsem čubrněl, co všechno potento. Ale je fakt, že hlavní důvod byl celkově velmi nízká bojová úroveň arabů. Jak s dobrým soupeřem výkon roste, tak se špatným klesá....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3499
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od modrak » 04 srp 2021, 18:42

""Tak hlavní moment byl v tom, že v tankách byli arabové a na polopásech izraelci. "" Nie, hlavný moment bol ten, že Arabi mali zle, resp. nemali vôbec bojové zabezpečenie. Byť to opačne, tak tanky opúšťajú Izraelci.

Aaron Goldstein - predtým, ako vystrelí BzK a zapáli tank, predchádza guľometná paľba, zastrelenie zbrane. Ak túto paľbu vyhodnotili ako zástrel Bzk, potom opustili tank. Klasický postup. Alebo si myslíš, že tankista má čakať v tanku až uhorí?

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 18:57

No právě že takové věci jako bojové zajištění araby nezajímá :mrgreen: Oni o tom možná i něco slyšeli, ale že by to pochopili? :smich:
A fakt tankista nevyskočí z tanku, jen proto, že na něj dopadla dávka z pěchotní zbraně. A bezzákluzový kanón se nezaměřuje dávkou, opravdu ne. Když je záměrná zbraň, tak jsou svítící a střílí se jedna, aby viděl kam. Ne dávka. A takto aktivní prvek se používá o proto, že tankán nerozliší, jestli to je z kulometu nebo ta jedna zaměřující....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46333
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Alchymista » 04 srp 2021, 19:06

BZK používa na zastrielanie zbraň na gulometné náboje, nie gulomet. Takže ťukanec je asi tak jeden, dva...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3499
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od modrak » 04 srp 2021, 19:18

Zmiri - prečítaj si ešte raz čo si napísal. Nestrieľal zo samopalov, ale z guľometu. Takže aj on vedel prečo z guľometu. Na zástrel z BzK sa používa krátka dávka. Tak asi 3 náboje. Väčšinou to stačí. A povedal by som, že dotyční po nich pálili tiež krátkymi dávkami. Vedeli presne akú reakciu to vyvolá. Z vlastnej skúsenosti.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 19:38

modrak píše:
04 srp 2021, 18:42
Klasický postup.
Nikdy jsem od žádného tankisty neslyšel, že by po zacinkání kulometné dávky na pancíř se opouštěl tank... Tím méně, že by to byl klasický postup... Předpokládám, že když je to klasický postup, tak by to bylo uvedeno v nějakém předpise, ale nic takového žádný předpis ani příručka neuvádí... Ergo to zase tak klasický postup nebude...
Při vší úctě jsem přesvědčen, že tvé tvrzení je nesmyslné... A také ho vyjma tvého tvrzení nikde jinde nenajdeš...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 19:41

Modrak: Na zástřel se dávka nepoužívá. Ona ji ta záměrná zbraň neumí, není to kulomet. Jen stejná munice. A ta záměrná používá svítící...K incidentu, je přepsán z knihy dřív tomto vláknu, víc toho nevím, autor víc nenapsal. A furt k tomu vyskakování. Jak dlouho ti trvá, než vyskočíš z tanku? A jak dlouho trvá, než doletí pozdrav z toho bezzákluzu?
Jo jen tak mimochodem, když na pancíří zvoní dávka za dávkou, tak vím, že to není ta záměrná zbraň, tak proč bych vylejzal?
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 20:02

modrak píše:
04 srp 2021, 19:18
Na zástrel z BzK sa používa krátka dávka. Tak asi 3 náboje.
Obávám se, že o pravdivosti tvých slov lze s úspěchem pochybovat...
Pro potřeby výcviku a zastřelování cílů při střelbě z bezzákluzového kanónu vz. 59A byla vyvinuta a vyráběna poloautomatická zbraň ZH 59 ráže 12,7x108 mm. Při výcviku její používání šetřilo drahou 82mm munici kanónu a taky jeho hlaveň před opotřebením. V bojové situaci zase mělo použití ZH umožnit zastřelení cíle pro jistější zásah první ranou a rychlé opuštění prozrazeného palebného stanoviště. ZH 59 byla později využita také pro spřažení s později vyvíjeným kanónem Warrior. Zásobníky z ní byly využity pro první odstřelovací pušky OP vz.96 Falcon ráže 12,7x108mm. Celkem bylo vyrobeno na 350ks ZH 59.
Zástřelná zbraň tedy není schopna dávkou vůbec střílet... Ani dlouhou, ani krátkou, ani dávkou o třech nábojích...

EDIT: Našel jsem schéma... Ale velikost nic moc...
01.jpg
01.jpg (60.28 KiB) Zobrazeno 3886 x
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3499
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od modrak » 04 srp 2021, 20:22

Aaron Goldstein - to, že si o niečom nepočul, neznamená nič. Jednak sa to používalo pred 50 rokmi a medzi tím vývoj o niečo pokročil a postup sa prestal používať už vo väčšine armád na začiatku 80 rokoch. Naposledy som ho zaznamenal v Iracko - Iranskej vojne. Čo sa týka , koľko nábojov sa vystrelí na zámernú, záleží od strelca z BzK. Ak je potreba, aj 100. Oni Izraelci používali bezzáklzový kanón vz. 59A ? O tom nič neviem. Máš nejaké bližšie info?

Zmiri, čas na vyskočenie z tanku po zastrelenej je oveľa dlhší ako čas na vyskočenie z tanku po zásahu strelou.

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6940
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od zmiri » 04 srp 2021, 20:26

Modrák: Já něco psal o kanónu vz. 59? To byl Aaron, ne já. Ale když jsme u toho bezzákluzu, jaký že to izraelci používali? A jaká u toho byla záměrná zbraň? Jsi zde asi jediný, který tvrdí, že to byl kulomet. Tak to dolož....
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tanky - všeobecně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 04 srp 2021, 20:45

Já... já... já... já vím...
Izraelci používali bezzákluzový kanón M40A1C ráže 106 mm namontovaný na jeep... Zbraň je vybavena zástřelnou zbraní M8C, která je.... (chvilka napětí....) tradááááá... poloautomatická... Takže není schopna střílet dávkami... :mrgreen:
(ponechám stranou fakt, že po Šestidenní válce byly M40A1C vyměněny za BGM-71 TOW a v Jokipurské válce tedy nebyl na izraelské straně žádný bezzákluzový kanón)
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Odpovědět