Odstřelovačské pušky

Odpovědět
sojuz2003
Redaktor
Příspěvky: 39
Registrován: 16 úno 2017, 09:00

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od sojuz2003 » 21 kvě 2022, 13:36

:sipka: Bacil Ja som niečo podobné čítal v súvislosti z vývojom relatívne malorážnich protitankových zbraní medzi vojnami , malo to súvislosť aj z neúmerne rastúcim odporom guľky vo vzduchu ale aj hlavne z priebehom horenia a váhou a urýchľovaním spalných plynov ,viedlo to k neúmernému zvečneniu prachových náplní tým pádom k zväčšeniu hmotnosti plynov a potrebe viac energie na urýchlenie len samotných plynov , to je dôvod prečo sú nijaké prakticky dosiahnuteľné limity aj pry zbraniach na stlačený plyn , aj pry palných , a dôvod vzniku ľahko plynových zbraní , a railgunow a podobných . Prečo sú také problémy keď sa blížia rýchlosti 1000m/s a nad úplne nerozumiem , rýchlosť zvuku je už dávno prekročená , tak prečo ? Ešte k vysokorýchlostnému strelivu , tam sa kvôli extrémnym tlakom a teplotám vypaľuje prechodový kužeľ a vývrt , tomu ani ťažká hlaveň nepomôže. U 6.8 x51 je hlaveň vypálená už okolo 250 rán. U SVD bola údajne predpísaná pre dodržanie presnosti výmena tak isto na 250 rán. - neviem len som počul.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od Alchymista » 21 kvě 2022, 14:21

k tomu - 1000m/s - nájdi si rýchlosť zvuku pri tlaku ~200MPa a pri teplote ~3000K. Budeš možno prekvapený...

plus - pri rýchlostiach strely pod 1000m/s tlaková (akustická) vlna opakovane prechádza priestorom medzi dnom nábojnice a zadkom strely. Výsledkom je typický priebeh tlaku pozdlž hlavne s maximom niekde pred nábojovou komorou a poklesom smerom k ústiu (pretože v maxime sa tlak v celom objeme vyrovná a potom už len expanduje).
Pri výrazne vyšších rýchlostiach strely (1400+m/s) je ale priebeh silne odlišný - tlaková vlna prechádza priestorom medzi dnom níbojnice a zadkom strely len raz a priestor maxima tlaku je tak roztiahnutý na takmer celú dĺžku hlavne.

Ad SVD a 250 rán - nie je to z nejakej hry?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

sojuz2003
Redaktor
Příspěvky: 39
Registrován: 16 úno 2017, 09:00

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od sojuz2003 » 21 kvě 2022, 14:35

Alchymista :sipka: Ďakujem, zas som o niečo múdrejší. :nahoru:
A nie nie je , K SVD otázny je počet a či som prečítal počul dobre a moja pamäť.... :oops:
Teraz som našiel toto , takže moja chyba. https://arsenal-info.ru/b/book/2362237253/7 -25 000

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od kenavf » 21 kvě 2022, 21:06

k42 píše:
21 kvě 2022, 11:45
.. Třeba dělostřelce žádná armáda nepouští, aby se podívali osobně po zásahu na "cíle"..
Kdesi som čítal že v rámci WWII americké letectvo v Taliansku pár razy urobilo, v rámci zbližovania sa s talianmi a snahe o rýchlu normalizáciu vzťahov, nejaké návštevy US letcov v talianských nemocniciach kde boli ošetrovaní aj zostrelení talianski letci. Po pár takých návštevách US velenie to zarazilo pretože zistili že US piloti videli následky svojích zostrelov a prejavilo sa to potom negatívne na ich dôslednosti v boji.
zmiri píše:
21 kvě 2022, 11:20
..Prostě historie jasně ukazuje, že se zabíjením v boji neměla drtivá většina lidí problém. Pud sebezáchovy je dost silný. Něco jinýho je chladnokrevné zabití, s tím už bude mít většina problém. Příspěvek byl o zábranách zabíjet v boji. :wink:
Presne o tomto bol pred pár rokmi jeden britský dokument ktorý to označoval za obrovský problém. V americkej občianskej vojne napríklad zistili že niektorí vojaci mali naládované pušky aj dvadsiatimi guľkami ale stále išli so svojím šíkom dopredu a robili sa že strielajú. Susedný strelec si to nevšímol pretože mal v rámci boja stresom "zúžené videnie". Podobnú neschopnosť zabiť útočiaceho protivníka zistili aj v WWI. Vo WWII sa im to pomocou rôznych tréningových metód a psychologie podarilo zlepšiť ale stále to bol veľký problém. Počet vojakov schopných zamieriť priamo na nepriateľa so zámerom ho zabiť kvantifikovali na nízke percenta a to boli väčšinou sociopati.

Takáto scéna bola zobrazená aj vo filme "Zachráňte vojaka Ryana".
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od k42 » 21 kvě 2022, 21:30

Stavěl bych se k tomuto "zjištění" dost skepticky... Tihle dobrodějové a "psychologové" - často se jedná spíše o šamany a podvodníky - se také chtějí něčím živit, takže vytváří problém, kde není a pak ho odstraňují. Což jim jde snadno, když uvedený problém ve skutečnosti neexistuje. Nebo téměř neexistuje.

Porovnávat nastavení vojcla z amícké vnitřní války (občanská válka to v plném slova smyslu nikdy nebyla) nebo první světové s dneškem je hovadina z mnoha bazálních důvodů - a jeden z hlavních podvodných triků těchto věrozvěstů. Tehdy se to týkalo hlavně hluboce věřících lidí, kteří byli od mala kondiciovaní různými černoprdelníky a náboženskými knihami a fanaticky náboženským okolím. "Nezabiješ" z Desatera etc.

Dnes takové "problémy" nejsou, spíše to je vychýlené opačným směrem: velení má problém vojákům nějak omezit zabíjení všech a všude. Protože dnešní populace je kondiciovaná opačně - od mala každý kouká na vraždy v kriminálkách a zabíjení nepřítele ve válečných filmech. Hodně v tom v současnosti dělají počítačové válečné "hry". Plus velmi účinně funguje nenávistná válečná propaganda, která totálně dehumanizuje protivníka hluboko pod úroveň zvířete.

mauler
Senior redaktor
Příspěvky: 4148
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od mauler » 21 kvě 2022, 22:46

kenavf píše:
21 kvě 2022, 21:06
Kdesi som čítal že v rámci WWII americké letectvo v Taliansku pár razy urobilo, v rámci zbližovania sa s talianmi a snahe o rýchlu normalizáciu vzťahov, nejaké návštevy US letcov v talianských nemocniciach kde boli ošetrovaní aj zostrelení talianski letci.
Tohle vyprávěla prababička se zážitky z 2 světové když si Gauleiter Nordhausenu hrál na hrdinu a nechtěl kapitulovat tak udělaly američané nálet aby ho zchladily a trefily mimojiné starobinec kde uhořelo dost lidí.A pak se po kapitulaci šli někteří piloti podívat na svou práci a pár se jich složilo a psychicky je to docela poznamenalo.....

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6152
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od zmiri » 22 kvě 2022, 09:53

3x :sipka: To tvrzení o zábranách střílet se objevilo před pár lety. V době, kdy se znásobila snaha lidi odzbrojit. Nikde v pamětech vojáků z různých dob to nebylo zaznamenaný. K tý občanský válce, tam po jedný velký bitvě posbírali flinty z bojiště, několik desítek (možná set) tisíc kusů a u několika (pár desítek) zjistili, že byli nabitý dvěma a více kulemi(jedna asi deseti). Z toho někdo vydedukoval tu pitomost, že vojáci se bojí vystřelit na nepřítele. Ve skutečnosti za to může prostý strach, obrovský stres. Kdy pár jedinců (z několika set tisíc pár desítek) nezvládlo nabíjení a udělalo chybu. K míření v boji, je tam jeden velký problém, musíte vystrčit hlavu z krytu. Z toho důvodu hodně vojáků jen kropí, ten jev existuje, ale nemá to nic společnýho ze zábranou střílet na nepřítele. A pokud by někdo měl tento problém, tak je možný, že ho zastřelí spolubojovník nebo velitel. Takový voják ohrožuje životy svých kolegů, to se neodpouští. Ve válce je to opravdu velmi jednoduché: zabij nebo budeš zabit. Na výčitky bude čas potom...Ono obecně problém je se trefit, minout je ohromně snadný. K americkým letcům, to bude nějaká blbost. To by ti letci museli být dementi, že by nevěděli, jak to dopadá s pilotem po sestřelu. Když nic jinýho, tak dobře viděli následky na svých sestřelených kamarádech...A když k tomu někdo přimíchá popravy zastřelením, tak je jasný, že je zde snaha tendenčně dokázat svůj názor, než zkoumat nějaký jev.
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

bugsy
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2327
Registrován: 01 srp 2021, 20:37

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od bugsy » 24 kvě 2022, 10:42

Keď robili obhliadky tiel pri Gettysburgu,zistilo sa,že väčšina mŕtvych má naladovane v hlavní 7-10 dávok..V tom strachu nestrieľali,len plnili hlaveň a týkalo sa to oboch zúčastnených strán v bitke.
Tento jav bol spozorovaný aj po bitke pri Hrádci Králové,počas Rakúsko- Pruskej vojny.
Ja som už predtým písal a teraz to zopakoval aj K42?vojak potrebuje jednoduchú zbraň,na vytvorenie baráže,eventuálne na boj v priamom kontakte.
Ak si niekto myslí,že každý vojak potrebuje zbraň na 500 metrov a ešte ku tomu na dvojnozke a nebodaj s optikou,tak je na omyle-to bude fungovať u protivníka bez podpory letectva,delostrelectva,novodobých zameriavajú ich systémov.Ja som zvedavý,ako použije dlhú ťažkú zbraň,s optikou a hompalanucou sa dvojnožkou,ktorá mení ťažisko hlavne pri boji v meste.Tam je ideálna karabína a tie boje v mestách prebiehať budú.
Ohľadne kalibru-Ja nemám námietky voči 5,56x45,je to vahovo ľahká munícia a pre vojaka,ktorý môže byť zablokovaní niekoľko dní v sektore je to vyhovujúce,keďže tej munície môže mať mimo zásobníkov ešte zopár hrstii v batohu a čoho je vždy viac,to sa ráta.
Ohľadne gulometu-to je asi jediná zbraň,ktorú by som nechcel,ten guľometčik bude mať vždy najkratšiu životnosť,jna jeho lokalizáciu postačuje ľudské oko a to nespomínam rôzne elek senzory,takže ak poletí prvá míňa,alebo kornet,poletí to priamo na guľomet...
JA V POHODE STRIELAM NA VELKE VZIALENOSTI....keď budeš v okruhu dopadu striel z gradu,garantujem ti,že to bol posledny deň,čo si olejoval tu flintu.

Vrátil som sa z Ukrajiny,viem,že 80%vsetkych tých,čo som poznal,utieklo taktiež a som rád,že som doma a odporučujem a vyzývam všetkým,aby tam nechodili-to boli slová amerického žoldniera,bývalého vojaka,ktorý prežil peklo a podarilo sa mu utiecť domov a teraz kľačí v kostole a ďakuje Bohu,že mu otvoril oči a dal mu ešte šancu žiť.
Tí,ktorí prekovali svoje meče na radlice, budú orať pre tých,čo tak neurobili.

Demokracia je, keď dvaja vlci a jedno jahňa hlasujú,čo bude na večeru, ale sloboda je,keď to jahňa vezme do rúk pušku a odmietne hlasovať.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od Alchymista » 16 zář 2022, 10:48

Zaujímavý kúsok
400000035(3).jpg
400000035(3).jpg (89.28 KiB) Zobrazeno 3698 x
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3948
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od El Diablo » 16 zář 2022, 19:13

bugsy píše:
24 kvě 2022, 10:42
Keď robili obhliadky tiel pri Gettysburgu,zistilo sa,že väčšina mŕtvych má naladovane v hlavní 7-10 dávok..V tom strachu nestrieľali,len plnili hlaveň a týkalo sa to oboch zúčastnených strán v bitke.
Tento jav bol spozorovaný aj po bitke pri Hrádci Králové,počas Rakúsko- Pruskej vojny.
To je nesmysl že by se bál vystřelit, zpravidla šlo selhávku kdy se ucpala zátravka a puška nevystřelila, jenže v tom hluku, kouři a stresu si toho prostě nevšimli...
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16228
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od petrp » 16 zář 2022, 19:20

Nehledě na to, že si toho musí všimnout při ládování - nemůže kuli dorazit až na dno hlavně...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6152
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od zmiri » 17 zář 2022, 09:05

Všimnout si nemusel. Za prvý, v boji je obrovský stres, pod vlivem adrenalinu fungujeme jinak. A za druhé, nejde to srovnávat se zkušeným střelcem. Střelný prach byl pro většina států drahý a tak vojáci moc nestříleli. Výjimka byla britská armáda, ta ovládala zdroje, pro ně byl střelný prach dostupný a tak jejich vojáci trénovali i v míru a taky proto byla britská pěchota lepší, měli řádný střelecký výcvik. Třeba u R-U bylo období, kdy si voják vystřelil jen za války, v boji. Takže někteří vojáci odsloužili, aniž si jedinkrát vystřelili. Cvičil se jen drill nabíjení na sucho. Takže někteří nepoznali, že vystřelili možná jen proto, že ani nevěděli, co se při výstřelu děje. A pak poznat kuli v hlavni při nabíjení? :wink:
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od kenavf » 17 zář 2022, 14:57

zmiri píše:
17 zář 2022, 09:05
.. A pak poznat kuli v hlavni při nabíjení? :wink:
Podľa toho že tá "ládovacia" tyčka ti už nevbehne tak hlboko do hlavne a keď je tam tých kulí aj s prachom niekoľko tak už je to asi dostatočný rozdiel.

p.s.
Koľko má dĺžku v hlavni prach+uscpávka+guľa ???
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od modrak » 17 zář 2022, 15:44

Problémom bol nedostatočný výcvik vojakov Unie. Konfederáti taký problém nemali. Keď nevieš, ako hlboko má ísť nabiják, resp. nemáš to nadrilované, tak to nezistíš. A pri paľbe salvou to v podstate inak ani nemáš ako zistiť. Teda pokiaľ ti výstrel neamputuje prst, oko ... Druhá vec, používali sa pušky typ Lorenz a náboje Minie. Takže tam šlo už "narvať" prach a guľky dosť "nepoznateľne".

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od Alchymista » 17 zář 2022, 15:50

By ma zaujímal skutočný počet takýchto nálezov - a percento zo všetkých nálezov...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16228
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od petrp » 17 zář 2022, 16:04

kenavf píše:
17 zář 2022, 14:57
Koľko má dĺžku v hlavni prach+uscpávka+guľa ???
Při mém kalibru přes 2 cm. To se blbě přehlíží, když bych tam nacpal další várku...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od modrak » 17 zář 2022, 16:07

. Nalezlo se 27 574 pušek, z nichž bylo 13 000 ještě nabito a celá polovina dvěma náboji – některé třemi i více. Rekordem byla mušketa, kterou její majitel nabil třiadvacetkrát. SWOBODA, Grzegorz. Gettysburg 1863. Praha: Svojtka & Co.,

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od kenavf » 17 zář 2022, 16:17

Uvádza skutočnosť, že 90 % nájdených pušiek bolo nájdených nabitých a okamžite vyvodzuje záver, že to musí byť preto, lebo ich nositelia neboli ochotní strieľať. Mnohé z nich boli navyše nabité dvakrát a trikrát, čo podľa neho muselo znamenať, že ich nositelia neboli ochotní stlačiť spúšť ani počas zvyšku nácviku streľby. https://www.reddit.com/r/AskHistorians/ ... ettysburg/
google vyhladavac https://www.google.com/search?q=usa+civ ... gYIBBAAGAQ
Unfired rifles at the Battle of Gettysburg
I'm reading On Killing, and if anybody has a link to a complete analysis of it I'd be very grateful. I'm having a bit of trouble with many of Grossman's historical claims, but one of them that struck me were his figures about unfired and multiply loaded rifles att Gettysburg.

He cites the fact that 90% of found rifles were found loaded and immediately draws the conclusion that this must be that this must be because their bearers were unwilling to fire. Additionally many of these were double and triple loaded, which he concludes must mean that their bearers were unwilling to pull the trigger even while performing the rest of the firing drill.

I have a few problems with his reasoning:

He also states that most casualties were due to artillery, which rather suggests that many of the fallen simply were killed before having a chance to fire their weapons.

I can see quite a few more likely alternative reasons for multiply loaded weapons. Missing to place the percussion cap, or perhaps using faulty caps, would in all likelihood have the same effect, as would a panicked soldier trying to keep pace with his peers (not having loaded in time to fire, then trying to keep in step by starting to set the next load on top of the first).

This also raises a couple of questions:

Grossman also claims at multiple points that soldiers avoid killing by firing above their enemies' heads, why would this not come into effect at Gettysburg and instead manifest itself in unfired rifles?

Of the rifles found, he doesn't state how many were found from each side and where? Most of the casualties at Gettysburg were caused at Picket's Charge during the Confederate advance. Why would it seem out of place that nearly all of the Confederate casualties never had a chance to fire?

What was the state of training of the respective sides, and of infantry of the era. They could certainly march and drill, but is there anything to suggest that double and triple loaded rifles weren't a product of anything other than an inability to operate under stress?
...
Čítam knihu On Killing a ak má niekto odkaz na jej kompletnú analýzu, bol by som veľmi vďačný. Mám trochu problémy s mnohými Grossmanovými historickými tvrdeniami, ale jedno z nich, ktoré ma zasiahlo, boli jeho čísla o nevystrelených a viacnásobne nabitých puškách v Gettysburgu.

Uvádza skutočnosť, že 90 % nájdených pušiek bolo nájdených nabitých a okamžite vyvodzuje záver, že to musí byť preto, lebo ich nositelia neboli ochotní strieľať. Mnohé z nich boli navyše nabité dvakrát a trikrát, čo podľa neho muselo znamenať, že ich nositelia neboli ochotní stlačiť spúšť ani počas zvyšku nácviku streľby.

Mám niekoľko problémov s jeho uvažovaním:

Uvádza tiež, že väčšinu obetí spôsobilo delostrelectvo, čo skôr naznačuje, že mnohí padlí boli jednoducho zabití skôr, ako mali možnosť vystreliť zo svojich zbraní.

Vidím niekoľko pravdepodobnejších alternatívnych dôvodov pre viacnásobne nabité zbrane. Nenasadenie perkusnej čiapky alebo možno použitie chybných čiapok by so všetkou pravdepodobnosťou malo rovnaký účinok, ako by to mal vojak v panike, ktorý by sa snažil držať krok so svojimi rovesníkmi (nenabil včas na streľbu a snažil sa držať krok za krokom začína nastavovať ďalšiu záťaž na prvú).

To tiež vyvoláva niekoľko otázok:

Grossman tiež vo viacerých bodoch tvrdí, že vojaci sa vyhýbajú zabíjaniu streľbou nad hlavami svojich nepriateľov, prečo by to nenadobudlo účinnosť v Gettysburgu a namiesto toho by sa to prejavilo v nevystrelených puškach?

Z nájdených pušiek neuvádza koľko sa ich z každej strany našlo a kde? Väčšina obetí v Gettysburgu bola spôsobená Picketovým obvinením útokom počas postupu Konfederácie. Prečo by sa zdalo nemiestne, že takmer všetky obete Konfederácie nikdy nemali šancu vystreliť?

Aký bol stav výcviku jednotlivých strán a pechoty tej doby. Určite mohli pochodovať a cvičiť, ale existuje niečo, čo by naznačovalo, že pušky s dvojitým a trojitým nabitím neboli výsledkom niečoho iného ako neschopnosti operovať v strese?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

bugsy
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2327
Registrován: 01 srp 2021, 20:37

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od bugsy » 17 zář 2022, 16:42

Ohľadne tohoto problému je veľmi veľa článkov,či v angličtine,francúzštine,alebo v češtine
Je to stres..
Keď mali prusiaci s ihlovym záverom vybojovanych už niekoľko bitiek,vojen,a systém útoku bol beh a rozptýlené mužstvo,počas občianskej vojny v USA sa stále bojovalo v uzavretých radoch pochodovym krokom..aj ck už upustila od týchto formácii počas tej vojny a narýchlo vznikali ,neviem,ako to nazvať spravne-poucky,pravidlá,buletiny,kde sa vojakovi už prikazoval streľba podľa situacie-lah,klačmo,v stoji..už neboli nútené formácie v radoch..
Ale prvi s tým prišli prušaci..
Tí,ktorí prekovali svoje meče na radlice, budú orať pre tých,čo tak neurobili.

Demokracia je, keď dvaja vlci a jedno jahňa hlasujú,čo bude na večeru, ale sloboda je,keď to jahňa vezme do rúk pušku a odmietne hlasovať.

bugsy
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2327
Registrován: 01 srp 2021, 20:37

Re: Odstřelovačské pušky

Příspěvek od bugsy » 17 zář 2022, 16:56

Ten stres a strach musel byť obrovský..ten je aj v dnešnej dobe,ale v dnešnej dobe je iná metodika,v tej bola v podobe krračania na popravisku..v strese bola aj obranná strana,ktorá mala výhodu krytia..ak to nezvládla a uvidela blížiace bajonety,akonáhle ukázala chrbát na úteku,bola dorazana od zadu..
Človek si to musí predstaviť a uvedomiť si,že vtedy žiadne konvencie platiť nemohli-jednalo sa o to,že prežije len jedna strana a ten,kto nebude mať šťastie pri úteku,bude dorazeny..to nebol boj,ale vraždenie v záujme prežitia..nikto si v tých dňoch nespomenul na žold,každý myslel,ako prežiť..a keď k tomu prišlo,polovica mužstva na každej strane zostala ochromená..bolo to vraždenie z blízka..komu sa podarilo,ten utiekol..
Pozrite dnes-velitelov na GS.
Keď príde k niečomu,utečú prví..síce neviem kam..
Zoberte vojakov našej armády a zoberte ich do pitevne..zo 100 omdlie 98..
A môžeme pokračovať..
Colt povedal,Boh stvoril mužov silných a slabých,ja som ich zrovnoprávnil a zrovnal ich šance..
Tu nejde o silu,ale o psychiku..
Tí,ktorí prekovali svoje meče na radlice, budú orať pre tých,čo tak neurobili.

Demokracia je, keď dvaja vlci a jedno jahňa hlasujú,čo bude na večeru, ale sloboda je,keď to jahňa vezme do rúk pušku a odmietne hlasovať.

Odpovědět