Ruční palné zbraně

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Alchymista » 13 srp 2022, 21:27

Karabína, Mechanická opakovačka - navyše, vzhľadom ku konštrukcii, veľmi limitovaná použitým strelivom.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Petzold
Redaktor
Příspěvky: 243
Registrován: 17 úno 2017, 17:31

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Petzold » 13 srp 2022, 21:47

Ovšem taková pravověrná karabina, v masovém měřítku zavedená a hojně používaná US Carbine .30 M1 tuto definici lehce nabourává. :D

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11147
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od kenavf » 13 srp 2022, 22:22

Takže to vyzerá že Samopal Sa-58 nebol žiadny terminologický paskvil a ten odkaz čo dal Aaron tomu nasvedčuje. Obdobne je to zmienené aj na stránkach VHU(možno je tam ten istý pôvod informácie?)
Československá konstrukční škola měla tradičně velmi silný potenciál a s návrhy zbraní přišla nejen Česká zbrojovka ve Strakonicích, ale také Konstrukta Praha, která pod vedením Josefa Kouckého (1. 3. 1904–25. 7. 1989) vypracovala do konce roku 1950 projekt útočné pušky ZK 503. Tehdejší odborná terminologie zbraň tohoto typu považovala v podstatě za samopal, častěji označovanou jako těžký samopal, vzhledem k výkonu použitého střeliva.
http://www.vhu.cz/exhibit/utocna-puska-zk-5032/
Takže asi vyvíjali kategoriu "ťažký samopal" a zostal z toho len samopal.

Nikdy som sa nestretol na vojne s pojmom útočná puška v spojitosti s východnými zbraňami, ale len v spojitosti so západnými zbraňami ako je M-16.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 13 srp 2022, 22:40

kenavf píše:
13 srp 2022, 22:22
možno je tam ten istý pôvod informácie?
V té diplomce to má ozdrojované časopisem Zbraně & náboje, ročník 2008, číslo 10, článek "Osmapadesátka aneb příběh samopalu vz. 58" od autora Ivana Doležálka...
Není ovšem vyloučeno, že on čerpal z VHÚ....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8171
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Skeptik » 14 srp 2022, 00:09

Nejznámější československý kulomet ZB vz.26 začal vznikat jako "strojní puška", ale do výzbroje již byl přijat jako lehký kulomet ZB vz.26. Prostě proto, že se mezitím upřesnila terminologie a na místo poněkud kostrbatého překladu německého Maschinengewehr (či anglického Machine Gun) se začal používat český termín kulomet.

Stejně tak samopal Vz.58 vznikal v době, kdy nebyla precizování terminologie. Nicméně, jak je vidět, tak si i tenkrát uvědomovali, že vz.58 není klasický samopal (tedy automatická zbraň pro střelbu dávkou a na pistolové střelivo - viz. MP40, PPŠ-41 či Sten Gun). Proto jej nazvali "těžkým samopalem", což se následně zjednodušilo na samopal. Byla to však anomálie - snad nikde na světě nemají stejný název pro tyto dvě zcela odlišné zbraně. Ani u nás tato anomálie nevydržela a dnešní terminologie jednoznačně rozeznává samopal (Submachine gun, Maschinenpistole, Pistolet-pulemjot) a útočnou pušku (Assault Rifle, Sturmgewehr, Avtomat).

Vz.58 tedy je jednoznačně útočná puška. To, že ho v době vzniku z nedostatku terminologie nazvaly těžkým samopalem, z čehož se stal zjednodušením zase samopal, je prostě pouze terminologická chyba. Stejně jako u těch kulometů první poloviny 20-tých let název "strojní puška".
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 14 srp 2022, 00:22

Termín "težký samopal" byl u nás používán relativně dlouho a Sa vz. 58 není jedinou zbraní takto klasifikovanou... Stejně byly klasifikovány zbraně ČZ 515, ČZ 522, ZB 530 či prototypy řady ZK 503...
Nebyla to tedy anomálie... byla to naše zavedená terminologie... To, že to jinde nazývají jinak, neznamená, že naše terminologie je špatná... Jen je prostě jiná...
Stejně tak jinou terminologii měli Sověti... Samopal byl pistolet - puljemot... Kalašnikov byl avtomat... Opět to neznamená, že by ta terminologie byla špatně... Jen je jiná...

Nikde není psáno, že to musí být striktně dle Němců, nebo Amíků a všechno ostatní je špatně...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8171
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Skeptik » 14 srp 2022, 05:42

Aaron, nepochopils.

Nemám nic proti klasifikaci "lehký samopal" a "těžký samopal", adekvátní ke klasifikaci "lehký kulomet" a "těžký kulomet" či "velkorážný kulomet" ... pokud by se dodržovala.
To zmatení pojmů nastalo poté, co se u "těžký samopal" přestalo používat to slovo těžký. Tím došlo k tomu, že se dva rozdílné typy zbraní začaly nazývat stejným jménem.
Je to stejné, jako když novináři nazývají BVP tankem, protože je to taky pancéřované, pásové, má to hentu věžičku s kanónem a je to zelené.

No, a pokud se odborníci nyní shodli na tom, že dlouhá palná zbraň jednotlivce, komorovaná na náboj střední balistické výkonosti (1.200 až 2.100 J), schopna palby jednotlivými ranami i dávkou se bude nazpívat "útočná puška", pak všechny takové zbraně, které vznikly v minulosti, by se dnes měli nazývat útočnými puškami. Bez ohledu na to, jak se jim říkalo dříve.
Pozn. Stejně jako všem kulometům z období WWI dne říkáme kulomety, přestože to tenkrát byly "strojní puška".

Nejde vůbec o to, aby to bylo nazýváno dle Usáků či Němců. Jde o to, aby terminologie rozeznávala různé typy zbraní.
Pozn. To máš jako se Slovákama :wink: ... je naprosto v pořádku, když zelí říkají kapusta a kapustě kel. Bylo by ale špatně, pokud by zelí i kapustě říkali kapusta.

Klidně tedy říkejme útočné pušce samopal, nebo automat (jako Rusové). Pak ale neříkejte samopalu samopal, ale kulometná pistole, jako oni.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 14 srp 2022, 09:15

Skeptik píše:
14 srp 2022, 05:42
Klidně tedy říkejme útočné pušce samopal, nebo automat (jako Rusové). Pak ale neříkejte samopalu samopal, ale kulometná pistole, jako oni.
To jsi jenom vyměnil jednu cizí terminologii za jinou cizí.... Tak jako v zahraniční politice pořád někomu lezeme do zadku, tak musíme mít i cizí terminologii???
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Kolja » 14 srp 2022, 10:10

Pozn. To máš jako se Slovákama :wink: ... je naprosto v pořádku, když zelí říkají kapusta a kapustě kel. Bylo by ale špatně, pokud by zelí i kapustě říkali kapusta.
Zajímavý problém ale je ve slovenštině s králíkem a zajícem. Obojí je zajac. Co teď? :lol:
Omlouvám se za OT.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7611
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od palo satko » 14 srp 2022, 11:23

Medzi zajacom a kralikom je rozdiel. Zatial čo existuje kralik divy a z neho vyšlachteny kralik domaci, zajac je len divy
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Kolja » 14 srp 2022, 11:26

Jestli se nepletu, tak králíkům říkáte taky zajac. švagr měl ženu ze Slovenska a její syn říkal králíkům zajačiky.

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8171
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Skeptik » 14 srp 2022, 11:42

Aaron Goldstein píše:
14 srp 2022, 09:15
To jsi jenom vyměnil jednu cizí terminologii za jinou cizí.... Tak jako v zahraniční politice pořád někomu lezeme do zadku, tak musíme mít i cizí terminologii???
Dva různé typy zbraní = dva různé názvy - samopal a útočná puška. Tak je to v české odborné terminologii.

To že se v minulosti útočné pušce říkalo špatně samopal (resp. zkomoleně, protože to měl být těžký samopal) je prostě špatně.
Je to jako s tím slovenským zajacom. To, že většina Slováků říká, že "doma v králikárni chovajů zajacov", ačkoli tam mají králikov, je prostě špatně. V hovorové řeči to nevadí, ale v odborném textu je to nonsens.

A tak s tímhle flamem končím. Doufám, že někteří ten rozdíl chápou.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

hajnej007
Redaktor
Příspěvky: 41
Registrován: 20 pro 2021, 19:35

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od hajnej007 » 14 srp 2022, 12:17

Už jsem tuhle diskusi nevydržel a podíval se do průkazu zbraně své CZ 858 Tactical P. Je tam napsáno "Puška samonabíjecí" :-)
Doma o téhle zbrani ale mluvím neutrálně jako o "osmapadesátce". :-) A včíl babo raď. Navíc jí mám sice ve verzi P, ale momentálně je přehozená na V - mám totiž rozdělané pouzdro na housle, abych v tom mohl nosit "kosu" na střelnici. S desetiranným zásobníkem a sklopkou se ta kosa dá do toho futrálu krásně složit, Galapetr by záviděl. Chybí mi už "jen" vytvarovat výplň. :-)
Závěr: máte pravdu všichni (stejně jako u tanků), ale každý ze svého úhlu pohledu. Porád je to ale jen jedna mince - zbraň, která má nějakou bojovou hodnotu a nějaký zamýšlený bojový účel použití. Účel použití se ale může pochopitelně pod tlakem okolností nebo zkušeností měnit, viz německý druhoválečný protiletadlový kanon 88 mm. Případnou navazující diskusi o tom, zda je to protiletadlový nebo protitankový kanon, považuji za zcela zbytečnou :-)

Ještě technická: jsme v NATO, takže pro zbraně používáme terminologii NATO. Proto tahle vcelku zbytečná debata. I mne ale na vojně učili, že se jedná o "Samopal Sa vz.58". Osobně to beru spíše jako obchodní název, ne jako klasifikaci zbraně. Jinak dík za ten manuál od dělostřelců, vůbec jsem netušil, že dělostřelectvo mělo pro "osmapadesátku" svůj vlastní "návod k použití". A to jsem u dělostřelců jako absík, ač z vojenské katedry topograf, sloužil.
"Carpe diem!"

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 14 srp 2022, 12:33

hajnej007 píše:
14 srp 2022, 12:17
Ještě technická: jsme v NATO, takže pro zbraně používáme terminologii NATO.
Tohle respektuju... Takže nemám nic proti tomu, že BREN-1 a BREN-2 jsou útočné pušky... Jen mám problém s tím, když se to někdo snaží násilím naroubovat na "historické" zbraně...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Kolja » 14 srp 2022, 12:39

Už jsem tuhle diskusi nevydržel a podíval se do průkazu zbraně své CZ 858 Tactical P. Je tam napsáno "Puška samonabíjecí"
Protože ta tvoje (osmset)osmapadesátka není automat, proto nemůže být ani zvaná (těžkým) samopalem ani útočnou puškou.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 14 srp 2022, 12:42

To je pravda... Vojenská verze (tedy Sa vz. 58) je Puška samočinná... Tedy literou zákona (a to by bylo ve zbrojáku)... Terminologie Zákona o střelných zbraních a střelivu není moc kompatibilní s vojenskou terminologií....
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Kolja
Senior redaktor
Příspěvky: 3014
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Kolja » 14 srp 2022, 12:47

...čili automat...

hajnej007
Redaktor
Příspěvky: 41
Registrován: 20 pro 2021, 19:35

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od hajnej007 » 14 srp 2022, 12:49

Tohle respektuju... Takže nemám nic proti tomu, že BREN-1 a BREN-2 jsou útočné pušky... Jen mám problém s tím, když se to někdo snaží násilím naroubovat na "historické" zbraně...

S tím "násilím" souhlasím. I mně zní divně, když se řekne "útočná puška Sa vz.58". Jednak proto, že vím, co zde znamená zkratka "Sa" a jednak proto, že to ve mně evokuje zkratku jisté historické německé organizace. Nejlepší by bylo, kdyby se u této zbaně změnil úplně název, například na "útočná puška vz.58". Tím by se ale vnesl do téhle historicky ustálené terminologie další chaos, přetrhaly historické souvislosti a nedejbože, abychom k tomu za pár let zase ještě změnili strany - a co pak zase s tím novým názvem? :-) Prostě "osmapadesátka" je jako nadčasová zbraň především "osmapadesátkou". Většina lidí si dneska stejně myslí, že je to kalašnikov :-)
"Carpe diem!"

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Aaron Goldstein » 14 srp 2022, 12:52

Kolja píše:
14 srp 2022, 12:47
...čili automat...
Ano...
(Doktore, ty to kazíš!!! :lol: )
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8171
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ruční palné zbraně

Příspěvek od Skeptik » 14 srp 2022, 16:10

Definice:
Útočná puška je vojenská palná zbraň střílející dávkou s možností přepnutí na střelbu jednotlivými ranami. Používá puškové náboje, narozdíl od samopalů, které používají náboje pistolové. Označuje obecnou kategorii zbraní, byť se jejich jednotlivé označení může lišit, viz. známý český Samopal vz. 58, který samopalem ve skutečnosti není. Označení "útočná puška" je odvozeno od německé druhoválečné zbraně StG 44 Sturmgewehr.
Mezi známé útočné pušky patří například americké M16 či M4, ruské AK-47, belgické FN FAL, francouzský FAMAS a koneckonců i české Sa vz. 58 nebo výše zmiňovaný německý StG 44.

Definice:
Samopal je samočinná palná zbraň střílející dávkou a používající pistolové náboje, narozdíl např. od útočných pušek, které používají náboje puškové.
Mezi nejznámější samopaly patří například německý HK MP5, izraelské Uzi, československý Samopal vz. 61 (Škorpion) nebo druhoválečný britský samopal STEN či ruský PPŠ-41 Špagin.
https://gunlex.cz/zbrane-a-legislativa/ ... rd/word/75
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

Odpovědět