Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 02 čer 2024, 06:38


Nejsem nestranný

by Vidlák 1 června, 2024

Pod mým včerejším článkem se na fejsbůku rozeběhla diskuse, že jsem hrozný manipulátor, protože píšu analýzy a přitom jsem sám zaháčkovaný u Kateřiny Konečné, což sice už půl roku všude melduju, ale teď před volbami to fanoušky jiných politických stran nadmíru vytáčí, protože jejich oblíbenému lídrovi nepřeju, přitom on jediný nás zachrání, on jediný má ten správný recept, ale zasedla si na něj mééédia… Tož jsem si řekl, že si to tedy teď, před volbami, ujasníme. Odpočinkový nedělní článek se k tomu krásně hodí.
Takže:

Když začala válka na Ukrajině, rozhodl jsem se, že prostě nemohu jen tak sedět a jízlivě komentovat, že se blížíme k fatálnímu průseru. Je třeba se zvednout s gauče a pokusit se udělat maximum., aby se to nestalo. Šance je malá, ale lépe se žije s prohrou, pokud člověk věděl, že udělal, co bylo v jeho silách. Svou strategii jsem nastínil ve svém tehdejším článku „Make Kydy great again.“ Šel jsem třemi cestami. Začal jsem pracovat na tom, aby Kydy byly co největší hlásnou troubou, začal jsem se angažovat v protivládních protestech a začal se pohybovat na hraně politiky.

Zároveň jsem si stanovil zásadu, že se nebudu vlamovat do žádných dveří, nebudu od nikoho nic chtít a nepřidám mezi ta hypertrofovaná politická ega ještě svoje vlastní. Jinými slovy, budu podporovat, budu pomáhat, nechám se zapřáhnout, budu informovat, jezdit, burcovat, ale ne pro svůj vlastní prospěch. Moje postavení bude dáno mou užitečností, nikoliv mou politickou či stranickou funkcí. Nejsem nestranný, ale zůstal jsem svobodný ve svém rozhodování.

Po posledních parlamentních volbách, kdy propadlo víc než 20% hlasů, jsem si stanovil, že budu pomáhat těm, kteří budou na tento milion propadlých hlasů cílit, protože jsou to voliči malých stran, které majnstrým nijak neprotěžuje a tak k nim existují alternativní komunikační kanály. Je možné je oslovovat i bez České televize. Zároveň jsou tito voliči zklamáni svojí volbou a jsou ochotni uvažovat o změně svých preferencí. Je možné je oslovovat průběžně, dlouhodobě a vytvářet z nich ta tvrdá voličská jádra, která jsou pak páteří voleb.

Jinými slovy, pomáhám těm, kteří dle mého soudu nejlépe a nejvíc cílí na milion propadlých hlasů, kteří mají představu, jakcí voliči to vlastně jsou a dokáží pochopit, že tato tzv. Alternativa je pro začínající stranu cennější než jakákoliv jiná voličská skupina, protože je relativně velká a „může číst“ Vidlákovy kydy.

Po první velké demonstraci v září 2022 jsem se seznámil Petrou Rédovou. Náš první kontakt byl hádka, ale z takových začátků vznikají ty nejlepší vztahy. Ona mě dostala mezi aktivisty na demonstracích, začala namlouvat Vidlákovy kydy pro ty, kteří nemají čas číst a ukázalo se, že jsme zvolili dost podobnou taktiku. Pomáhat, pracovat, angažovat se, být mezi lidmi a nebýt na stranických schůzích. Pokud z toho něco má vzejít, tak pro množství odvedené práce, ne pro medové řeči.

Za ty dva roky se ukázalo, jak moudré bylo, nestavět práci pro národ jen na jednom pilíři. Protesty měly svůj vzestup i pád, většina těch, kteří se v nich angažovali, teď právě končí. Politika má svá vlastní pravidla, vždycky je to kolektivní záležitost a i malá síla může převážit naložené misky vah, pokud jsou téměř v rovnováze. Zatímco na začátku to vypadalo, že na hlasy Alternativy bude cílit strana PRO, nakonec pro to nejvíc udělala Kateřina Konečná a bude s tím slavit úspěch. Vidlákovy kydy mězitím vyrostly a budou fungovat i kdyby z protestů nezbylo nic a i kdyby z politiky nezbylo nic. Petra Rédová na tom má lví podí

Nejsem nestranný. Netajím se tím, že se angažuju pro STAČILO! Podle mě si nemůžeme dovolit luxus neutrality. Být nestranný, znamená nic nedělat, jen kritizovat ostatní. To jsem nikdy nechtěl. Raději dělat chyby, než nedělat nic. Ale i když pomáhám Kateřině Konečné, jsem pořád svobodný, protože jsem si nic nevzal pro sebe. Stejně tak se netajím tím, že teď po eurovolbách bude zapotřebí přehodnotit a upravit další taktiku směrem k parlamentním volbám, protože kromě úspěšných cestiček jsem prošlapával i ty neúspěšné. Volby leckoho pozvednou a jiné zase vyeliminují. Bude zapotřebí se tomu přizpůsobit.

Ale nejvíc se stejně udělalo zabijačkami… Tam vzniklo nejvíc kontaktů, nejvíc přátelství a nejtrvalejší vztahy. Tam vzniklo kupříkladu to, že jsme zemědělské protesty dokázali protlačit jako téma i přes zuřivý odpor velkých médií a vládních spin doktorů. Nejraději bych nedělal nic jiného. Politika mě asi nemine, ale raději bych obsluhoval budoucí ministry a předsedy stran, kteří by v sobě navzájem nacházeli zalíbení a díky dobrému jídlu a pití by překonávali vzájemné rozpory, než abych se ministrem stal sám. Ale to by musel nikoliv každý stý, ale každý desátý můj čtenář jednou do roka sáhnout do vrecka a poslat tisícovku… (prosím, ne, že to hned teď vezmete vážně… za vaši podporu děkuji a je zcela dostatečná)

V těchto volbách podporuju STAČILO! a budu rád, když úspěch Kateřiny Konečné bude začátkem mnohem delší cesty.

Jo… a zakroužkuju si Rédovou. Za dva roky práce na Kydech, za dva roky přátelství, za dva roky mezi lidmi, za to, že pomáhala všem a na všechny strany, kdykoliv někdo potřeboval, za pevnost charakteru, kdy raději odešla z PRO, než aby se zpronevěřila tomu, co dělala. Tehdy nevěděla, jestli to není konec. Kdyby se Petra do EP dostala, zůstane na naší straně.

Eurovolby jsou tentokrát naprosto zásadní. Ne českým dopadem na Evropu, ale svým dopadem na naší policitkou scénu. Jsou to nejjednodušší volby. Kdo v nich uspěje, ten uspěje i v parlamentních volbách. Kdo v nich neuspěje, ten ani přes veškeré medové řečičky neuspěje ani dál. Volte si koho chcete. Srdcem, rozumem, siderickým kyvadélkem, moudře, hloupě, impulzívně… Je to možná naposled, co volíme zcela svobodně bez cinknutých korespondenčních hlasů. Užijte si to.

Ale k těm, co teď neuspějí, k těm pak buďte v parlamentních volbách zcela nemilosrdní.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/nejsem-nestranny/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 02 čer 2024, 22:02

Nikdo nemůže říct, že nás nevarovali by Vidlák 2 června, 2024

V noci z pátku na sobotu dostala Ukrajinská energetika další tvrdý úder. Byly zničeny další ukrajinské elektrárny a údajně i další zásobník na plyn. To byla první ruská odpověď na západní povolení Ukrajině, zasahovat cíle v ruském vnitrozemí. Ruští představitelé stále častěji mluví o taktických jaderných hlavicích a nějakém pořádném jaderném testu. Západ stále častěji mluví o nutnosti, poslat své vojáky na Ukrajinu. I když je téměř každé prohlášení na obou stranách vždycky následně trochu zmírněno, už jsem tu psal, že trend je šílený a směřující k atomovým hřibům.
Polská státní agentura RAR dvakrát zveřejnila zprávu, že polský premiér rozhodl o částečné mobilizaci od prvního července. Prý povolají dvě stě tisíc mužů. Zpráva byla stažena, prý hackerský útok z Ruska, ale probleskávají informace, že šlo o špatnou koordinaci mezi prezidentem Dudou a premiérem Tuskem, kteří se navzájem moc nemusejí (ale v názoru na válku proti Rusku se naprosto shodují). A tak Duda nařídil zveřejnění a Tusk nařídil stažení, protože budou eurovolby, ve kterých by Tuskovcům taková informace uškodila.

Pravdu se dozvíme v příštích týdnech. Ale pokud to tak je, můžeme si začít kopat kryty a kupovat staré armádní atombordely.

U nás dál probíhá dehumanizace nepřítele. Naši libtardí sousedé se přímo třesou, až uvidí hořet Moskvu a onanují nad každým videem, na kterém zemře nějaký Rus. Stále jim nedochází, že se vysmívají těm, kteří mají nejvíc jaderných hlavic, protože si myslí, že Rusové přemýšlejí stejně jak my a nakonec je neodpálí a raději prohrají. Přejí smrt těm, kteří došli do Berlína za cenu sedmadvaceti milionů mrtvých, ale došli tam. Píší svá jména na drony proti těm, kteří za posledních sto let zvládli dvě strašlivé války a mezi nimi ještě jednu občanskou.

A ještě to, idioti, dávají na internet, ze kterého se to ztratí jedině tím jaderným armagedonem. Jinak to tam zůstane navěky. Čím víc Ukrajina prohrává, tím šílenější jsou ti, kteří vsadili na její vítězství.

Upřímně, když jsem si přečetl několik chciválkovských statusů posledních dní, především u maršála Petrly, ztratil jsem úplně chuť, pokoušet se ještě o mír a deeskalaci. Začínám si jen přát, ať se to všechno stane co nejrychleji a ať to máme co nejdřív za sebou.

Pojďme si ujasnit jedno. Tady vůbec nejde o to, že Ukrajina zasahuje ruské území. Vůbec nejde o to, že existují nějaké západní střely dlouhého doletu, které Ukrajina má. Vůbec nejde o ty paragrafíčky a povoleníčka k jejich použití za ruskými hranicemi. Jde o to, že cíle vybírá Západ, nikoliv Ukrajina. Ukrajinci se nedávno chlubili, že sestavili dron dlouhého doletu. Prostě vzali Andulu, naložili ji trhavinou a upravili řízení, aby to létalo na dálkové ovládání. Ale aby to mohlo letět dva tisíce kilometrů do ruského vnitrozemí, musel jim Západ poskytnout navádění a údaje. O zásahu ruských radarů včasného varování rozhodl Západ, nikoliv Ukrajinci. Ti by spíš potřebovali zničit nějaké seskupení ruských vojáků nebo trefit nějakého generála, aby mohli svému těžce zkoušenému obyvatelstvu prodat nějaký úspěch. V poslední době jich moc nemají.

A pojďme si ujasnit druhé. Rusové to udělají. Oni jaderné zbraně použijí. Oni to neříkají jen tak zbůhdarma. Oni nehrají poker. Oni nejprve dlouho varují. Někdy celé roky. Dlouhá léta říkali, že pokud Ukrajina nepřestane koketovat s NATO, tak tam udělají invazi. Nakonec to udělali. Západ si myslel, že to Putin dlouho nevydrží, že jejich odhodlání nebude dostatečné a pic ho, ruské odhodlání vydrželo zničení Nordstrýmu, vydrželo čtrnáct kol sankcí, vydrželo tři sta miliard dolarů vojenské pomoci Ukrajině a ruská ekonomika se stala čtvrtou největší na světě. Předběhla Japonsko.

Rusové atomovky použijí. Varují před tím. Varují před tím už celé týdny a měsíce. Varují, že to udělají a dokonce říkají, jak to udělají. Vzpomeňte si na zimu 2021 – 2022, kde Rusové říkali, že vpadnou na Ukrajinu. Jediné, co neřekli, byla stále opakovaná mantra našich chciválků, že počítali s třídenní operací. Ve skutečnosti s třídenní operací počítal Západ. Rusové nikdy nic takového neřekli. Ale řekli, že na Ukrajinu půjdou a že ji demilitarizují a denacifikují. Trochu jsme netušili, že tu demilitarizaci rozšíří na celou Evropu…

Co Rusové řekli, to udělali. Bez ohledu na náklady. Teď říkají, že použijí jaderné zbraně, pokud Západ nepřestane střílet na cíle na ruském území. Nevím, jak dlouho ještě budou varovat. Ale jednoho dne to prostě udělají, protože takoví prostě jsou.

Polsko začíná mluvit o mobilizaci… Orbán mluví o tom, že se blížíme ke světové válce, Němci ustoupili Američanům, že teda Ukrajina na ruské území útočit smí. Ukrajinci, pokud nemají prohrát, potřebují Západ plnohodnotně vtáhnout do války. Američané nepřijedou na mírovou konferenci, Rusové mluví o atomovkách…

Jedna a jedna jsou dvě.

Chciválkové mluví o ruském pohrdání životy vlastních vojáků. Uvědomují si, že jestliže Rusové, podle jejich slov, pohrdají životy vlastních, ještě násobně víc budou pohrdat našimi životy? Ruský voják dostane alespoň svůj stometrový žulový památník s věčným ohněm a čestnou stráží. Co dostaneme my? Zářivý úsměv?

Už chápete, proč všichni překotně podepisovali obrannou dohodu s USA? Protože bude válka, přece. Američané jsou základem naší bezpečnosti. Úplně vidím to vyjednávání – ano, půjdeme do války s Rusem, ale vy nás budete chránit…. Dává vám to smysl? Už víte, proč bylo i hnutí ANO pro tuto dohodu?

Máte doma jodové tabletky? Jak daleko jste od pardubické výroby nitrocelulózy? Jak daleko jste od Mošnova? Jak daleko jste od ministerstva obrany? Snad Brno unikne (mám to blízko), to vypadá jak po jaderném výbuchu už teď. Rusové dlouho varují. Dlouho o tom jen mluví. Ale až to udělají, bude pozdě.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/nikdo-nemuze-r ... evarovali/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 03 čer 2024, 22:43


Schrödingerův Putin

by Vidlák 3 června, 2024

Nedávno na to moc hezkým textíkem upozornil můj bratr. Bylo mi líto jeho postřeh řádně nezpopularizovat, takže, brácho, děkuji za dnešní námět.

Rusko je silné. Pokud Ukrajina prohraje, ruské hordy dojdou sem k nám. U Kyjeva se bojuje i za Prahu, musíme dávat ne dvě, ale čtyři procenta HDP na obranu, potřebujeme stíhačky F-35 (to je jedno, že budou až za deset let), potřebujeme tanky Leopard, potřebujeme obrannou dohodu s USA, potřebujeme muniční iniciativu, musíme dovolit Ukrajině, aby zasahovala cíle na ruském území, protože ukrajinská armáda je to jediné, co nás zachraňuje před novou ruskou dobou temna.
Rusko je slabé. Od začátku je jeho speciální vojenská operace odsouzena k nezdaru. Čas pracuje pro Západ, Ruské armádě za tři dny dojde nafta,munice i jídlo. Za dva roky dobyla ruská armáda jen nepatrnou část Ukrajiny a druhá nejsilnější armáda světa si nedokáže poradit s mnohem slabší ukrajinskou armádou.

Putin je šílený. Chce ovládnout celou Evropu. Myslí jen na vzkříšení sovětského impéria a vůbec nebere v potaz mocenské i hosopodářské poměry. Invaze na Ukrajinu je jasným důkazem jeho stihomamu. Je paranoidní, myslí si, že NATO chce na Rusko zaútočit a rozparcelovat ho. Celé ruské vedení je ovládáno strachem, všichni se tam zbláznili a žijí v zajetí chorobných vizí, protože nekoukají na Českou televizi a neznají pravdu.

Putin není šílený. Jaderné zbraně neodpálí. Dobře ví, že by to zničilo nejen Evropu a USA, ale také Rusko a zbytek světa. Navíc by přišel o podporu Číny, které by se něco takového určitě nelíbilo. Navíc, Rusku se diplomaticky daří v Asii i Africe, takže nebude riskovat jaderný armagedon. Pokud budeme útočit na cíle v Rusku, nic nám nehrozí.

Ruské vojenské vedení naprosto pohrdá životy svých vojáků. Mají monstrózní ztráty, lidský život pro ně vůbec nic neznamená. Klidně budou hnát na jatka další statisíce lidí a vraždit civilisty nejen na Ukrajině.

Nebojíme se, psát na ukrajinské drony hanlivé vzkazy, nebojíme se psát vzkazy na hlavně tanků, nebojíme se být navěky zaevidováni ve sbírkách na zbraně pro Ukrajinu. Nebojíme se tetelit radostí nad smrtí ruských vojínů, nebojíme se mít silácké řeči o hořící Moskvě. Jsme totiž civilisté a i kdyby Rusové vyhráli a došli až sem, tak na to budou brát ohled.

Ruská ekonomika je v troskách. Dává šílené peníze na válku, bují inflace, benzín je nedostatkový.

Rusko se stalo čtvrtou největší ekonomikou světa. Předstihlo Japonsko.

Ruští agenti otrávili Sergeje Skripala nejjedovatější látkou ve známém vesmíru.

Agent Skripal to přežil.

Ruští agenti zaručeně odpálili Vrbětice

Neeexistují žádné důkazy, že Čuk a Gek skutečně byli ve Vrběticích, proto na ně nemá smysl vydávat zatykač.

Jak říkal (před dvěma roky) náš nový koordinátor strategické komunikace, plukovník Foltýn, Rusko je možné porazit velice levně.

Už to stálo tři sta miliard dolarů a teď bude zapotřebí dohodnout trvalou vojenskou pomoc v hodnotě desítek miliard dolarů ročně.

Mohl bych pokračovat i dál. Například Ukrajinská armáda ztratila teprve třicet tisíc mužů, ale potřebuje všechny bojeschopné muže z Evropy. Zároveň si ukrajinští velitelé stěžují na chabý výcvik nových odvedenců, které nestihli ani naučit střílet.

Když si seřadíte výroky našich vládních představitelů a pravdomluvných intervjuků takhle k sobě, tak vidíte úplně zřetelně, kdo je tady šílený. A kdo je šílený, ten je nebezpečný, protože mu nedochází, co vlastně dělá.

Eurovolby jsou letos referendum o vládě a referendum o míru. Žádné jiné nemáme, nic jiného se nezdařilo, nic jiného nebude. Kdo zůstane doma, ten bohorovně dopustí vše, co se hned po volbách začne odhlasovávat a zavádět. Jsme v rukou magorů, šílneců a namistrovaných hlupáků. Do letošních voleb kandiduje další porce správně nabrífovaných idiotů, kteří se netají tím, že to musejí dokončit.

Stejně, jako máme schrödingerova Putina, máme i schrödingerův grýndýl. Tam také budeme mít lacinou elektřinu, která teda bude drahá a když jí budeme mít nedostatek, tak ji dovezeme ze států, které jí rovněž budou mít nedostatek. EU bude brzy zcela schrödingerova. Budeme tam mít svobodu, ale média a sociální sítě budou cenzurované. Budeme mít volný trh, ale směrnice na prodej zelí má tisíc stránek. Budeme si tam všichni rovni, ale pro jistotu bez práva veta, aby si někteří mohli být rovnější. Budeme mít migrační pakt bez kvót, ale s mechanismem, jak se z kvót vykoupit. Budeme mít nejlepší eurokomisařku, která bude úplně blbá.

Vy, co k eurovolbám běžně nechodíte, vy si vezměte kynedril a prostě běžte. Máte koho volit.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/schrodingeruv-putin/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 04 čer 2024, 22:25


Spolu dotahuje hnutí ANO…
by Vidlák 4 června, 2024

To jsme si mohli přečíst v mnoha příspěvcích v posledních několika dnech. Zpravidla u toho zaznívalo bědování, že jsme jako národ nepoučitelní, že stačí šermovat slovy jako Putin, Rusko a Babiš a zpitomělí Pražáci to Fialově skvadře zase naházejí. Považte, ona ta Pětikolka má pořád 42% a SPOLU má přes 20%. Zkrátka a dobře si tu třetí světovou válku zasloužíme, vlastenci se zase nedokázali spojit, zase propadnou hlasy… vynechal jsem něco?

Dovolte mi k tomu jeden malý vidlácký rozbor:
Houby, SPOLU nikoho nedotahuje. Celé slavné dotahování není nic jiného než porovnání dvou průzkumů, které vyšly o procento jinak. Nic víc, nic míň. Celé velkouhubé Vondrovo chvástání vychází z rozdílu na úrovni statistické chyby. SPOLU má podobné preference dlouhodobě.

Modroptáčtí marketéři si snadno spočítali, že jim Babiš bere hodně hlasů a přiklání se k němu i významní podnikatelé, kteří kdysi do roztrhání těla podporovali ODS. Například takový Šnobr. A tak se samozřejmě vymezují právě proti Andrejkovi – on se totiž hodně snažil, aby byl pro konzervativnější voliče ODS přijatelný. Jednak posílal na Ukrajinu peníze, nezapomněl mluvit o pevném ukotvení v NATO i EU a jen si tam pro Okamurovy voliče nechal i fráze o míru.

Vlastenecké scéně může být tento vzájemný boj naprosto ukradený, protože z něj stejně nijak netěží. Maximálně tak, že co Andrej získá svou vstřícností od ODS, to mu zase odejde na opačné straně směrem ke STAČILO! a trošku možná i k SPD, ale tam o tom pochybuju. Podle všech průzkumů i trendů má Andrej Babiš stále šest mandátů a co u Pětikolky získal, to zase jinde ztratil. To je tak, když se zaměřujete na hlasy zhrzelých voličů ODS. Proto jsem to vždycky považoval za mrtvou cestu a platí to nejen pro Andreje, ale i pro Svobodné a PRO.

Voliči vám totiž kašlou na vaše kvalitní programy o čtyřiceti stránkách. Volby jsou o tvářích, o lidech, o symbolech a o značkách. Nikdy nezískáte voliče ODS tím, že před nimi budete často říkat slovo Orbán. Fakt ne. Ti, na které to dělá dojem, ti už u Modroptáků minimálně tři roky nejsou.

Co jsem napsal výše, neplatí to pro Motoristy, protože oni nevysávají ODS, ale vysávají Starosty. Jde jim to tak dobře, že si Kandidátuše střihla s Turkem duel, po kterém se obě strany mohou cítit jako vítězové a diváci se museli cítit jako idioti. Takže ani tady se nic moc nemění. Vítek udělal debaty bez cenzury, aby Fialovi přetáhl voliče, že právě on je ten správný a jediný liberál a maják na stráži před Východem, ale angažoval Danuši a ta mu to všechno svojí nebetyčnou blbostí a sebestředností zase rozebrala. Jsem rád, že do STAN rovnou vstoupila, takže tam toho ještě hodně zničí.

Rozložení sil mezi Pětidemolicí a opozicí se nijak nezměnilo. Pořád platí, že Pětikolka praděpodobně přijde o tři mandáty a pořád platí, že nejblíž k jejich získání je mimoparlamentní opozice. Pořád platí, že ANO ani SPD zřejmě nezesílí ani nezeslábnou. Pořád platí, že nalevo je koalice STAČILO! jako jediná relevantní politická síla, protože Šmardu ani Paroubka nemá nikdo rád. Pořád platí, že napravo to mají v rukou pravicoví voliči, kteří mají na výběr z několika možností. A pořád platí, že český národ je prosíravý, takže to spolehlivě udělá blbě, protože se mu nedá nic říct. Oni jsou voliči hned naštvaní, když jim někdo sahá na jejich oblíbeného lídra. Akorát tam bohužel jsou oblíbení lídři hned čtyři.

Ve SPOLU jen zvolili dobrý závěr kampaně, vymezili se proti svému velkému odsávači hlasů a Vondra s Vrecionovou zřejmě utekli hrobníkovi z lopaty díky Danuši. STAN zřejmě nebude vítězem těchto voleb, ale zůstanou přesně tam, kam je Kandidátuše navedla – v Bruseli. A i když Vondru fakt nemám rád, protože to jeho kompro na Jandejska byla sviňárna non plus ultra, kterou mu nikdy neodpustím, pořád je menší zlo než třeba nebinární Pekso nebo Kolajo.

Jestli si neparlamentní opozice urve tři mandáty, to záleží zcela a jedině na těch, kteří se v pátek a v sobotu postarají o propadnutí svých hlasů někde mezi Svobodnými, PRO, Motoristy, Aliancí a Petrem Machem. Na nich záleží, jestli dokáží rozlišit mezi zdravým rozumem a nebo se spolehnou na sliby z kampaně své oblíbené strany. Volte moudře. Hodně moudře. Jinak si prožijete volby 2021 ještě jednou. Sázka na jistotu existuje.

Já vím, budete volit srdíčkem a volit to jediné dobro, protože už bylo dost menšího zla, které je pořád zlo. Výsledek tomu bude přesně odpovídat. Zcela škarohlídky řeknu, že propadne akorát tolik hlasů, že mimoparlamentní opozice ten jeden mandát, co by bez problémů mohla mít, zase ztratí ve prospěch SPOLU a získá ho ausgerechnet Ondra Kolářů… papínek bude mít radost. To jen abyste věděli, jak bude ta vaše volba dobra po zásluze potrestána.

Ale abych neskončil tak varovně a pesimisticky, tak na závěr jen zkonstatuji, že ve všech eurovolbách agentury přisuzovaly vládnoucím stranám větší preference než jakých pak dosáhly. Nevidím důvod, aby to tentokrát nebylo stejné. Rozdíly mohou být až o pět procent. To je opravdu hodně. Rozumný člověk se ale nespoléhá na dojmy, nejedná podle zbožných přání, nýbrž upravuje svou taktiku tak, aby byla maximálně úspěšná.

Dumejte, dumejte.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“

https://web.litterate.cz/spolu-dotahuje-hnuti-ano/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 05 čer 2024, 22:26


Fentanylový střípek do mozaiky
by Vidlák 5 června, 2024

Dnes začnu jedním takovým maličkým střípkem. Jeden můj čtenář mě upozornil na dvě zajímavé veřejné zakázky ministerstva obrany z poslední doby. Černochová si objednala fentanylová lízátka. Že jste o něčem takovém nikdy neslyšeli? Tak vězte, že fentanylová lízátka jsou moderní způsob, jak účinně a rychle tišit bolest. Fentanyl je mnohem účinnější než opium, běžně se v nemocnicích používá ve formě náplastí a americká armáda ho ve formě lízátek používá místo původních vojenských injekcí z morfiem u kterých se v bitevním bordelu snadno stává, že ztratíte přehled, kdo už morfium dostal a kdo ještě ne. Když dáte zraněnému fentanylové lízátko, tak to vidíte na první pohled, protože mu z pusy čouhá štokrle.
Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, kolik taková lízátka stojí na volném (americkém) trhu a ukázalo se, že naše armáda těchto lízátek ve dvou zakázkách koupila zhruba STO TISÍC kusů. Jestli dostala nějakou množstevní slevu, tak jich mohla koupit i mnohem víc. Petra Rédová se pokusila získat nějaké další informace přímo u armádních nákupčích, kteří byli o těchto zakázek uvedeni a narazila na hradbu vyhýbavých odpovědí. A pak vzápětí informace o té první (větší) zakázce zmizely z armádního webu.

Co myslíte, je takové množství tišících prostředků pro vojáky běžný nákup? Naše armáda má celkem asi třicet tisíc lidí a z toho těch, co by mohli jít bojovat, je tak pět tisíc. Při tomto množství lízátek by každého mohli zranit pětkrát. Nebo se počítá s nějakými jinými zraněnými? Nebo se to kupuje pro Ukrajinu a bude se jim to posílat? Ze zakázky se dalo vyčíst, že je to určeno pro vojenskou záchrannou službu… Otázky, samé otázky.

Už minulý týden jsem psal o tom, že agentura RAR v Polsku vypustila zprávu o mobilizaci v Polsku, což prý byla chyba a mohou za to ruští hackeři. Tusk prý žádnou mobilizaci neplánuje. Ale také probleskávaly zprávy, že Tusk jen nechtěl, aby se to odtajnilo před volbami, protože by to mohlo poškodit jeho stranu.

Minulý týden u nás byl americký ministr Blinken a generální tajemník NATO Stoltenberg na neformálním summitu NATO. Naše mééédia o tom napsala pár suchých informací a nedozvěděli jsme se skoro nic o tom, co se tam ujednalo. V tomto jsou naši novináři naprosto spolehliví a tajemnější než šéf tajné služby Koudelka. Ale ukrajinské noviny si pustily pusu na špacír a tak víme, co se u nás ujednalo.

Válka bude pokračovat a bude se eskalovat, protože západní zbraně smějí být Ukrajinou používany pro útoky na ruské území, česká muniční iniciativa začala už dávno před válkou na Ukrajině… bude vytvořen fond pro další financování války na Ukrajině ve výši sto miliard eur… Ukrajinci už sice docházejí, ale připraví se Poláci, následovat budou Češi. Fentanylová lízátka už máme nakoupená… Až vám ustřelí nohu, nebude to bolet.

Orbán, kudy chodí, tudy mluví o nebezpečné válečné eskalaci, které je nutno zabránit, nebo to špatně dopadne.

Němci se podvolili a prý už také nebudou omezovat použití svých raket Taurus jen na ukrajinské území.

Zásahy ruských radarů včasné výstrahy byly také dost „na hraně.“

Izrael prý brzy vpadne do jižního Libanonu. Jedna válka je jim málo.

Scotta Rittera vytáhli z letadla, když chtěl letět do Moskvy a sebrali mu pas…

Když něco chodí jako kachna, kváká to jako kachna, má to peří jako kachna, tak to nejspíš bude kachna.

Ale ještě tu ohledně válečné eskalace máme jedno takové drobné omezení. Budou volby. Kdybychom lidem řekli dopředu, co se chystáme udělat, tak nám nedají ani hlas. Ani ti liberálové nám ho nedají, protože jsou silní jen na hubě a do zákopů se jim nechce úplně stejně jako chcimírům.

Takže, milí Ukrajinci, ještě s tou eskalací ještě chvíli vydržte. Jen teď do neděle. Pak se volební místnosti zavřou a spustíme to, na čem jsme se domluvili. Začneme krymským mostem a pak už to pojede. Už jsme našli způsob, jak obejít Orbána, Fico má pět děr v břiše, tak je alespoň dočasně mimo hru. Ostatní jsou nadšení a připravení. To by bylo, abychom toho Rusa neporazili… V Evropě je lidí jak sraček, Kefalín. Stejně to chceme depopulizovat…

Toto je moje poslední a nejnaléhavější pozvánka k volbám. Pokud nepřijdete a neuděláte válečným štváčům svými hlasy jejich nejhorší životní průser všech dob, tak to dotáhnou do konce. Netají se tím. Na průstřely břicha už nakoupili fentanyl, abyste se u toho tolik nekroutili. Zítra už bude zbytečné něco říkat. Máte koho volit a volte moudře. Tyto volby jsou referendem o míru. Žádnou lepší příležitost nedostanete a kdo ví, jestli nemáme poslední šanci, hodit písek do jejich válečných choutek. Příští volby už budou cinknuté korespondenčními hlasy a elektronickými vymoženostmi. A kdo ví, jestli vůbec budou. Na Ukrajině to jde také bez voleb…

Pokud jim neuděláte z voleb zabíjačku, tak oni udělají zabíjačku z vás.

Přeji hodně štěstí.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/fentanylovy-st ... o-mozaiky/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 07 čer 2024, 07:22


Vidlákův volební manuál podle taktiky menšího zla

by Vidlák 6 června, 2024

Všichni víte, že jsem stoupencem taktiky menšího zla. Nemám rád postoje „všechno nebo nic.“ K vítězství vedou malé krůčky, nejprve je třeba se zbavit největšího zla pomocí menšího, pak zase menšího, pak zase menšího, až budeme docela blízko tomu, co považujeme za dobro. Nevěřím ve zkratky. A když dneska máme henty volby, udělám dneska, na poslední den, skutečnou vidláckou agitku. Sestavil jsem takový malý manuál pro těch několik z vás, kteří stále ještě nejste rozhodnuti. Berte to jako technologické schema řešení problému a znovu vás ujišťuji, že je mi úplně jedno, koho budete volit.
Volíte šanci, nikoliv jistotu. Tu prostě nemáte a mít nikdy nebudete. Volíte šanci, že Evropa nepůjde do války, že se do České republiky nenahrnou migranti, že se náš průmysl neodstěhuje a že nebudeme nic vlastnit a budeme šťastní. Nikdy nevíte, čemu přesně budou vaši kandidáti čelit a jakými zkouškami odvahy budou muset projít. Jisté je, že spíše přichází doba naplněná noži a kulkami, než klidné a kultivované diskuse. Ale ještě není všechno ztracené. Šance ještě je a ještě máme o co přijít. Jen je rozumné to teď nepodělat.

Já to vidím následovně:

Zaprvé… Nevolte Pětikolku. Děkuji vám, jsem s vámi naprosto spokojený, moje dveře jsou vám vždycky otevřené, rád vám udělám kávu a naliju skleničku Portského, i když si pak po volbách budete u mě na židli trhat vlasy, že jste vybrali špatného.

Zadruhé… Nevolte šestikolku. Dvojnásobně děkuji, nic víc si nepřeji, jste moji spolubojovníci, rád s vámi budu ve stejném zákopu. I kdybyste si rvali vlasy, že vás hlas propadl.

Zatřetí… Nevolte strany, které od začátku nemají žádnou šanci, protože nikdy neměly žádnou pořádnou kampaň a nikdy neměly žádná procenta. Sorry jako, vykašlete se na Alianci, vykašlete se na ČSSD, vykašlete se na SOC-DEM, ČR na prvním místě, a podobné strany, protože s nimi se dá dosáhnout jedině propadlého hlasu, nic víc. Děkuji vám, navěky zůstávám na vaší straně.

Začtvrté… Jste-li levičáci, volte STAČILO!

Zapáté… Jste-li pravičáci, letos to prostě s volbou máte těžké. K mandátu měl do včerejška nejblíž Turek a kdyby ho dal, sebere jeden mandát Starostům… Teď ale dostává zabrat za nacismus od těch, kteří témuž na Ukrajině freneticky tleskali. Vládní spin dokotoři si na Turkovi smlsli rychleji, než bys řekl Stěpan Bandera…

Pokud jste si doposud nevybrali a nechcete nechat propadnout hlas, hoďte to SPD. Neriskujete, ale nic od toho také nečekejte.

Pokud to hodíte Svobodným, riskujete. Pokud to hodíte PRO, dvojnásobně riskujete.

V této chvíli mi naprosto stačí, že nebudete volit Dozimetr, migrační pakt, grýndýl a eurointegraci. Postačí mi, že znejistíme Fialu a madam Svetrovou, uštědříme direkt Rakušanovi a rozbrečíme Gregorovou. Dál mě potěší, když se v ANO dozvědí, že pokud nebudou stát na naší straně, tak svoje velká procenta mít nebudou. Do třetice budu rád, když se ukáže, že voliči Alternativy zmoudřeli a nepropadlo tolik hlasů. Pokud se tohle všechno stane, nepracoval jsem zbytečně a všechno další je příjemný bonus.

Ale rovnou říkám, že na pravici letos dost pravděpodobně minimálně jeden mandát propadne. Záleží na vaší moudrosti a schopnosti sebezapření.

Pokud posílí konzervativní levice a konzervativní pravice a ukáže zároveň parlamentní opozici, že to nemají jisté, všechno mělo smysl a žádná cestička nebyla slepá.

A nyní už volební tipovačka. Kdo bude nejblíž, může se po volbách ohlásit a přijet si pro lahev Portského.

Můj odhad:

SPOLU – 5 mandátů (Vondra i Vrecionová se bohužel udrží)

STAN – 2 mandáty (Danuše je prostě blbá)

Piráti – 2 mandáty (Ferjenčík je prostě blbej)

ANO – 6 mandátů (Slabá kampaň, slabí kandidáti)

SPD – 2 mandáty (ale jen taktak)

STAČILO! – 2 + 1 mandát (velmi dobrá kampaň, velmi dobrá taktika a někomu musím přiřknout ten jedenadvacátý mandát)

AUTO – 1 mandát (Danuše je tak blbá, že sice Turka v debatě prohnala, ale je taková nutrie, že to STANu stejně podělala)

Pokud výsledky dopadnou lépe, budu to považovat za průlom, pokud to dopadnou hůře, budu to považovat za průser.

Závěrem mi dovolte poděkovat všem, kteří v této vypjaté volební kampani udrželi alespoň špetku nadhledu, nebyli militantní, prosazovali svého oblíbeného lídra slušně a bez invektiv, korektně diskutovali a tím přispěli k tomu, že se tu nebudeme muset navzájem na pár let postřílet.

Po volbách úspěšným stranám pomáhejte a neúspěšné zatraťte. Je důležité, aby nám povstali noví bojovníci, ale stejně důležité je, aby se vyeliminovali blbci. Pokud možno dřív, než za rok přivedou do zatracení další milion hlasů.

Držme si palce a popřejme si štěstí.

Nezapomeňte, buď jim my uděláme z voleb zabíjačku, nebo oni udělají zabíjačku z nás.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/vidlakuv-voleb ... nsiho-zla/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 07 čer 2024, 22:21

Ještě jednou, stručně a naposled… by Vidlák 7 června, 2024

NATO chystá válečné koridory, aby jeho vojska mohla co nejrychleji mašírovat na Ukrajinu. V pohotovosti má být tři sta tisíc vojáků.

Orbán říká, že se každým dnem přibližujeme velké válce a pokud eurovolby nezmění poměr sil, tak k ní dojdeme.

Rusové cvičí s taktickými jadernými střelami.

Naše vláda se netají tím, že Rusko je třeba porazit. Fentanylová lízátka už mají nakoupená a s nimi i spoustu dalších tišících injekcí.

Poláci zřejmě budou po volbách mobilizovat 200 tisíc mužů.

Vážně je takový problém, dojít k volbám a hodit to někomu, kdo mluví o míru?

Grýndýl je schválený.

Emisní povolenky pro domácnosti jsou schválené.

Nové jaderné bloky stejně nebudou, místo toho se ještě rychleji budou stavět větrníky, slunečníky a měsíčníky.

Naše vláda nabádá Evropu, ať se definitivně odstřihne od ruského plynu a ropy, přitom jsme nikdy nedováželi tolik ropy jako teď.

Se zákazem spalovacích motorů se stále počítá.

Nerudová tohle všechno chce zaplatit dalším zadlužením Evropy = nás všech.

Vážně je takový problém, dojít k volbám a hodit to někomu, kdo to chce zvrátit?

Budou nám přerozdělovat třicet tisíc migrantů ročně.

Kulturní obohacení má takřka výhradně podobu nože nebo znásilnění

Nejlepší kombinace jsou unisex toalety na školách a padesát procent studentů s „migračním pozadím.“

Vážně to nestojí za zvednutí z gauče?

Naše země má nejdražšší elektřinu.

Naše země má nejdražší potraviny.

Naše země má nejvyšší inflaci.

Naše země je nejvíc odzbrojená.

Vážně je takový problém, jít vládě vystavit účet?

Nebo si budeme dál hrát na zásadovost, že nebudeme těmito volbami podporovat eurozlo a myslet si, že díky tomu zmizí? Když naše loď vpluje mezi ledovce, tak se nebudeme rvát o kormidlo, abychom vyjeli na klidnější vodu? Válka nás vynechá? Nedostatek energií nás vynechá? Blyštivý Péťa nás vynechá? Podezávači s noži vás vynechají? Afričtí migranti vynechají vaše dcery?

Bylo málo vládní arogance? Bylo málo šikany a cenzury? Bylo málo lidí, které za nevymáchanou hubu posadili do báně? Bylo málo sviňáren od Saši Vondry? Bylo málo Dozimetru? Bylo málo Markéty Pekarové Adamové? Bylo málo mrtvých v Dozimetru? Bylo málo Jourových a Charanzových?

Tyto volby jsou referendem o míru, jsou referendem o grýndýlu, jsou referendem o migraci a jsou referendem o naší vládě.

Ale také jsou referendem, zdali ti, kdo se teď dva roky namáhali, ještě budou pracovat dál a nebo jestli to vzdají. Jsou referendem o tom, jestli stojí za to, za tento národ nasazovat čas, práci a zdraví. Jestli stojí za to, být pro tento národ jednou nohou v kriminále. Jestli ještě je co zachraňovat…

I vy, co do volebních místností nedorazíte, i vy volíte. Víc než si myslíte. Líná zadnice zvítězí i nad nejlepší kampaní.

Běžte k volbám a volte moudře.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/jeste-jednou-s ... -naposled/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 čer 2024, 00:10

Budu dělat chytrého…
by Vidlák 8 června, 2024

Přátelé, mám samozřejmě zprávy z mnoha volebních komisí po celé České republice, tak mohu udělat takový exit poll. Mimochodem, toto je právě ten důvod, proč se u nás volby obtížně falšují. Volební komise ručně spočítá lístky vytažené z urny a udělá o tom volební protokol. Tento protokol se vyhlásí na obecní vývěsce a výsledky se pošlou Českému statistickému úřadu, který pak vyhlásí celkové výsledky. Ale v těch výsledcích je možné se proklikat do každého volebního obvodu, do každé volební místnosti a porovnat je s výsledky z obecní vývěsky. Pokud budete mít někdo pocit, že vašemu lídrovi a vaší srdcové straně bylo ublíženo, můžete si výsledky překontrolovat.
Volby u nás mohou mít chyby. Třeba, když má volební komise odškrtáno šedesát voličů a z urny vysypou o dvě obálky víc nebo o dvě obálky míň. Ale i toto se píše do volebního protokolu a je to součástí výsledků. Ale nějak výrazně u nás zfalšovat volby, to by bylo tak drahé a náročné, že je jednodušší si založit politickou stranu, nacpat peníze do reklamy a zvítězit normální cestou.

Podle výsledků, které se ke mě dostaly, se ukazuje, že střízlivost byla na místě. Volební účast zřejmě překročí třicet procent, ale nijak zvlášť hodně. Velká města si žijí trochu vlastním životem, ale na vesnicích je to jako obvykle. Přišli ti starší, mladí zamířili za radovánkami a nějaké eurovolby mají na háku.

Pamatujete, jak jsem psal, že se hraje o tři mandáty? Tak jsem se zřejmě nespletl. A pamatujete, jak jsem psal, že propadlé hlasy zřejmě jeden z těch mandátů přihrají buď hnutí ANO nebo SPOLUkoalici? I to se zřejmě stane a mandát z propadlých hlasů dostane SPOLU. A hádejte, které hlasy zřejmě propadnou…

Pětikolka jako celek zřejmě něco ztratí. SPOLU ale uhraje určitě šest mandátů. Piráti budou mít dva, Starostové zřejmě také dva, protože Turek jim jeden vezme. Šlachta kupodivu od minulých voleb nijak výrazně neztratil a na svém rodném Znojemsku je pořád poměrně silný.

Hnutí ANO je pro mě zajímavá otázka. Buď zůstane na svém a nebo jeden mandát dokonce ztratí.

SPD zřejmě také o jeden mandát přijde a měli by se modlit, aby jejich voliči vykroužkovali Ivana Davida. Pokud se dostane Mach nebo to skočí Majerová, tak do roka a do dne nebude mít SPD žádného europoslance… Jsem zvědavý, jak si Mach povede co do kroužků proti Majerové. Trikolora přece jenom má ještě nějakou stranickou strukturu, takže bych si myslel, že Majerová bude v kroužcích úspěšnější. Zajímá mě to, abych si udělal obrázek, jak moc mimo byla Okamurova sázka na zhrzené voliče ODS nasazením libertariánského ekonoma.

A samozřejmě to byla nejen Okamurova sázka. Naprosto stejnou sázku udělali Svobodní i PRO. Pokud SPOLU neklesne moc (a vypadá to, že neklesne), tak Svobodní i PRO jedou na mrtvém koni, protože nakonec těch zhrzených voličů prostě nebude dost. Ale to říkám už od prosince – u politické mrtvoly ODS je příliš dlouhá fronta a chcípající kobyla ještě kope. Propadlé hlasy budou zřejmě na jeden pěkný tučný mandát, který právě po přepočtu hlasů pěkně přejde Vondrům a Zdechovským, takže Fiala se bude zace culit, že je vítěz a má právo nás ruinovat i nadále.

STAČILO! si sahá na třetí mandát, ale bude záležet na přepočtech hlasů. Sázka na milion propadlých hlasů Alternativy se vyplatila rozhodně víc než sázka na zklamané modroptáky. Uvidíme po vyhlášení výsledků.

Další můj článek vyjde až po vyhlášení výsledků. Někdy v noci z neděle na pondělí. Příští týden pak budou moje analýzy o tom, co dál, vycházet tak nějak bez ladu a skladu, podle toho, kdy je dopíšu. Prosím vás proto o shovívavost.

Ještě jednou všem děkuji za věrnost. Děkuji, že jste mě povzbuzovali, že jste mi psali a děkuji za každou korunu, kterou jsem od vás dostal. Po těchto volbách mě čeká celá řada velmi obtížných rozhodnutí. Všechny je udělám s vámi, ale udělat je musím. Byli jste důvodem mé práce, budete i důvodem mých změn.

Vážím si vás, rád bych vás všechny přivítal u sebe doma, každého vyslechl a každému nalil sklenici portského. Snad se mi to co nejvíce vyplní.

Děkuji, že vás mám.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/budu-delat-chytryho/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 čer 2024, 23:47

Úkol splněn
by Vidlák 9 června, 2024

Říkal jsem, že se hraje o tři mandáty… a hrálo se o tři mandáty.

Říkal jsem, že jeden z přetečených mandátů připadne buď koalici SPOLU a nebo hnutí ANO. A připadl hnutí ANO
Říkal jsem, že na pravici má nejblíž k mandátu Motoristé a dosáhli dokonce dvou.

Říkal jsem, že na levici uspěje STAČILO! a uspělo se dvěma mandáty.

Říkal jsem, že SPD dělá kampaň špatně a výsledek tomu odpovídá.

Myslel jsem, že hlavní ztrátu utrpí SPOLU, ale utrpělo ji půl na půl s Piráty.

Říkal jsem, že Starostové dělali kampaň dobře, ale chyba byla v angažování Danuše a skutečně to byla chyba.

Říkal jsem, že nikdo jiný prakticky nemá šanci a skutečně neměli šanci.

Říkal jsem, že propadlé hlasy nejspíš pomohou SPOLU, aby se dostal rusobijec Kolář a skutečně se tak stalo. Ale propadlých hlasů zase nebylo tolik. Děkuji všem, kdo věřili mým predikcím a zařídili se podle nich.

Smutným poraženým je strana PRO, která dosáhla dvou procent hlasů, přičemž za kampaň utratili víc než STAČILO! a víc než Motoristé. Říkal jsem, že budou mít tolik voličů jako Lubomír Volný a ono to tak zhruba vyšlo.

Říkal jsem, že obrácení poměru vláda vs. opozice budu považovat za posun. Vše lepší je průlom, vše horší je průser. Tak je to posun. Pokud se bude dobře pracovat, pokud voliči budou k neúspěšným nemilosrdní a pomohou úspěšným, tak parlamentní volby mohou být průlom.

V této chvíli je předčasné hodnotit, kdo koho vysál a odkud kam přetekly voličské preference, ale během zítřka si o těchto volbách povíme víc.

Váš Vidlák

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/ukol-splnen/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 10 čer 2024, 23:06

Jak to dopadlo a proč to dopadlo by Vidlák 10 června, 2024

Přátelé, evropské konsekvence si necháme na později. Je vidět, že nejsme jediní, kde se odehrál posun voličských preferencí, ale v europarlamentu bude záležet, jak se vytvoří frakce. Já se teď omezím na konstatování, že Macron rozpustil parlament, ve Francii budou mít předčasné volby, Orbán přejel opozici jak parní válec a na Slovensku se do premiérů střílet smí, protože Progresívne Slovensko vyhrálo volby a v Německu převálcovali vše konzervativci z CDU-CSU, přičemž jejich český protějšek, ODS, dostal upocené tři mandáty za rusofobii.
Včera jsem si udělal promo, jaký jsem dobrý věštec, ale odhadl jsem jen celkové trendy. I mě čekala celá řada překvapení, takže se dnes naroubujeme zpátky na realitu, protože věci jsou, tak jak jsou. Dnes to bude spíše všeobecný rozbor pro připomenutí, proč jsem příznivcem taktiky menšího zla a proč je cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly.

Nejprve výsledky:

Volební účast – 36%. Nejvíc v historii. O dost víc, než jsem čekal.

ANO – 776158 hlasů a 7 mandátů.
SPOLU – 661250 hlasů a 6 mandátů
AUTO – 304623 hlasů a 2 mandáty
STAČILO! – 283935 hlasů a 2 mandáty
STAN – 258431 hlasů a 2 mandáty
PIRÁTI – 184091 a 1 mandát
SPD – 170172 a 1 mandát

Propadlo celkem 330 229 hlasů, což je asi 11% z celku. Tedy zhruba poloviční procento oproti předchozím parlamentním volbám. PRO si sáhlo na 60 tisíc hlasů, Svobodní na 50 tisíc, SOC-DEM na 50 tisíc a Paroubek na zhruba 7 tisíc hlasů. Dohromady by z toho byl jeden pěkný mandáteček, ale kdyby příznivci PRO a Svobodných raději volili Turka, měl by tři mandáty. Kdyby příznivci SOC-DEM kašlali na nebinární Šmardo a volili Konečnou, nejspíš by z toho byl také třetí mandát. To znamená, že ANO i SPOLU mohly mít každý o jeden mandát méně a v europarlamentu mohlo být šest národoveckých europoslanců. Stačilo jen volit menší zlo a nevolit dobro, které nemělo žádnou šanci. Místo toho máme v ojroparlamentu Ondřejka Kolářojc, jehož tvář už od pohledu připomíná třetí světovou válku.

Vítězem eurovoleb ve všech krajích kromě Prahy je hnutí ANO. A to byla Babišova kampaň poměrně málo viditelná, odfláknutá a tak nějak průměrná. Přesto vyhrál levou zadní a je stále nezpochybnitelným hegemonem naší politické scény. Klára Dostálová dostala nejvíc preferenčních hlasů, Jermanová poskočila o nejvíc příček, Nagyová se v pohodě dostala. Jak vidno, Babiš nepotřebuje ani extra výrazné kandidáty, kteří dokonce mohou mít mediálně problematickou minulost a nic to neznamená. ANO hraje svou vlastní hru a stále je o krok před všemi ostatními. Nemusí se nám to líbit, ale prostě to tak je. Andrejko ještě neřekl své poslední slovo.

SPOLUkoalice svedla ústupový boj do předem připravených pozic, kterému obětovala dva mandáty. Do europarlamentu se dostal rusobijec Ondřej Kolář. Tatínek má jistě radost. Jo, to jsou ty propadlé hlasy… Ano, Fiala je neschopný premiér a vede nejhorší vládu v moderních dějinách, ale jeho voliči se zatím lekli vlastní odvahy a raději to znovu hodili staré známé firmě, i když uznávají, že to drhne. Rusko a populismus jsou pořád v Praze plnomocný odpustek pro cokoliv. Raději jaderný úder než Babiše.

Fiala se včera tvářil sebevědomě, ale nemohl zakrýt, že všechno je tak nějak ubohé. ODSka má jen tři europoslance a jejich němečtí kolegové CDU-CSU zvítězili na celé čáře. Po zádech Vondry vylezl právě Kolář… TOPka má dva mandáty, Markéta Svetrová Dvousvetrová může slavit. Lidovci si vykroužkovali jen Zdechovského. Jurečka sice říkal, že pokud Lidovci nedostanou dva mandáty, tak odstoupí, ale to byla jen předvolební kampaň. A má pravdu přeceda, jen ať si ho nechají. Při trošce štěstí se Jurečka ještě patřičně ztrapní a Lidovci se už do sněmovny nedostanou, ale odeberou Fialovi nějaká procentíčka.

STAN si o jeden hlas polepšil, ale myslím, že od toho čekali víc. Ale jejich marketéři začali v posledním týdnu pracovat pro Filipa Turka a Kandidátuše se ukázala jako příšerná nutrie, takže i když Vítek Rakušan udělal dobrou kampaň svými debatami bez cenzury, moc to nedopadlo. Jsou prostě stále toxičtější. Myslím, že nakonec budou všichni rádi, že Nerudová je v Bruseli a zmizí v tamní progresívní bažině. Vítek se může dál věnovat uklízení svědků po Dozimetru a Fialově kampeličce.

Piráti jsou prvním nezpochybnitelným poraženým těchto voleb. Dostala se jen Gregorová. Nebinární Pekso a Kolajo je ze hry. Jsou prostě zbytečné páté kolo u vozu, ve vládě nic nedokázali, narozdíl od Rakušana se nezvládli oddělit od Fialy a naopak dopustili, aby za nimi šly všechny vládní neúspěchy. Zároveň s tím Piráti nemohou nic dělat, protože ve vládě je nikdo nepotřebuje. Kolaja byl navíc v debatách agresívní, ale před Kateřinou Konečnou utekl ze studia. Přeji mu příjemné křeče. Piráti měli dementní kampaň s infantilními videi a trapným Ferjenčíkem. Výsledek tomu odpovídá. PIRÁTI se právě transformovali v PRIMÁTY

Motoristé s Přísahou jsou překvapením roku a hlavním vítězem voleb. Podařilo se jim dokonale načasovat kampaň, jejich koalice zafungovala lépe, než by kdo čekal (včetně mě) a tak tak nedostali tři mandáty. Konzervativní pravici poměrně slušně vyluxovali, takže propadlo méně hlasů, než mohlo. Buldozer dívčích srdcí, Filip Turek, má před sebou samá pozitiva a sociální jistoty. V politice samozřejmě není nic jisté ani trvalé, ale v této chvíli mají dobře našlápnuto, aby z malého projektu bylo něco většího. Poprvé se podařilo, že konzervativci dokázali zacílit na mladé voliče.

Motoristé budou bedlivě sledováni, protože u voličů ještě nezakořenili. Každý jejich úspěch teď bude velký, ale každá jejich chyba také.

Dalším vítězem je Kateřina Konečná a její koalice STAČILO! Skoro deset procent hlasů předčilo očekávání. Když si uvědomím, že začala na stejných preferencích jako PRO a dala do kampaně zhruba stejné peníze, ukazuje se, o kolik byla její taktika lepší. Stejně jako Motoristé, i STAČILO! vysálo voliče na levici a propadlo zde ještě méně hlasů než na pravici. Kateřina Konečná nebude v Bruseli sama a má na čem stavět. Kampaň STAČILO! byla z odborného hlediska jedna z nejlepších. Česká konzervativní levice má otevřené dveře k obrodě a růstu. Za STAČILO! se do EP dostala jedna komunistka a jeden nekomunista, což ukazuje, že nová značka není jen závoj na zakrytí loga KSČM. Kateřina Konečná skutečně dala příležitost osobnostem z Alternativy a myslela to od začátku vážně.

Členy KSČM bych rád upozornil dva grafy. Jeden s preferencemi KSČM a jeden s výsledky STAČILO! Kdo má uši k slyšení, slyš!

Smutným poraženým je SPD. Desetiprocentní SPD plus tříprocentní Trikolora dosáhla dohromady šesti procent. Jak vidíte, spojovat se dá dobře i špatně. Kampaň byla plná chyb, korunovali je neúspěšnou demonstrací a ve všem tom zmaru je jediným světlým bodem, že se znovu dostal Ivan David, kterého překroužkovali před Petra Macha.

Pokud se vedení strany nad sebou vážně nezamyslí a nezmění v SPD úplně všechno, v parlamentních volbách nepřelezou přes pět procent. Opět ukázali, jak malé mají tvrdé voličské jádro. Začít musejí okamžitě. Včera bylo pozdě. Paradoxně, nejlépe dopadly pro SPD volby v Praze. Takže jestli se chce Tomio někoho zeptat, jak postupovat s nápravou, začal bych právě tam.

Ivanovi Davidovi bych rád připomněl, že to byl jeho vlastní asistent, Martin Čermák (bývalý asistent Petra Macha), který u Okamury zařídil, aby právě Macha upřednostnili před Ivanem Davidem, což je jeden z hlavních důvodů, proč SPD prohrála na celé čáře. Jestli si takového hada dál bude hřát na hrudi, brzy se dočká dalšího podobného podrazu. A jestli Okamura bude vyhodnocovat volby tak, že generálové to naplánovali dobře, ale je zapotřebí postřílet ty, kteří masakr přežili, good luck. Komu není vzájemné rady, tomu není hospodářské pomoci.

Trikolora se právě odebrala na smetiště dějin, nikdo si toho nevšiml a nikomu nebude chybět.

Svobodní jsou na svém. Vždycky dostanou kolem jednoho procenta a nikdy se to nezmění, ať dělají cokoliv, ať angažují kohokoliv, kdykoliv a jakkoliv. Nepomohl tomu Diviš, nepomohla Šichtařová a nepomohl tomu ani Matěj Gregor, kterého bych doporučil vaší pozornosti. Byla by škoda, kdyby marnil svůj talent u libertariánů, kteří vždycky jen vybudí naděje a pak nic z toho. Je nejvyšší čas Svobodné kopnout do řiti a přestat jim věřit jejich řeči, že tentokrát už to konečně dají, protože to nedají. Nikdy to nedají. Ještě jednou: NIKDY TO NEDAJÍ.

PRO Jindry Rajchla je průser, který jsem půl roku předpovídal. Myslím, že se na jejich údělu nedá nic změnit, protože se nedá nic změnit na lidech, kteří PRO vedou. Srdcařů by tam bylo a je dost, ale jen dole na roznášení letáků. Nahoře jsou Haškové, Vackové, Drbohlavové a Růžičkové. Petr Viktorýn úspěšně dotahuje Janu Volfovou v rozbíjení politických projektů… jeho nápad, že se půl roku před volbami PRO zbaví všech tváří, které předtím těžko budovalo, ve prospěch politických dinosaurů, ten vejde do dějin. Viktorýn má po Trikoloře už druhý zářez a věřím, že nebude poslední.

V PRO by musel zůstat Jindra Rajchl sám a začít úplně od nuly, aby se s tím dalo něco dělat. Že politický svět přijde o Drbohlava, Haška, Vacka a Růžičku, mi vůbec není líto. Svým způsobem, všichni v PRO věděli, že současný směr je špatně. Ale jen někteří měli odvahu to Jindrovi říct a byli za to ihned po zásluze potrestáni. Bez zpětné vazby to pak musí dopadnout špatně.

S volebním výsledkem PRO skončila éra Václaváků. Zůstanou jen vzpomínky a jeden dokumentární film. Ale zbytečné to nebylo. Jeden z řečníků na pódiu, Ondra Dostál, se stal europoslancem. Čtyři roky takhle chodil mluvit po různých demonstracích čtyři roky řešil s Alenou Dernerovou, jak tu energii lidí smysluplně přetavit v něco úspěšného a na konci z toho byl europoslanecký mandát u koalice STAČILO! Dlouhodobá systematická práce s Nielsenem, Vondráčkem, Landou či sdružením SMIS nakonec přinesla své ovoce. Ale dalo to zabrat.

Mimochodem, Ondra Dostál dostal víc preferenčních hlasů než Jindra Rajchl nebo pirátka Gregorová. To jen abyste pochopili, jak ošidné jsou fejsbůkové bubliny a jak důležitá je dobrá taktika a předvídavost. Do politiky nepatří zbožná přání, nepatří tam fandění. Vítězí pragmatismus, přímočarost, schopnost dobrého kompromisu a dlouhodobá soustavná práce.

SOC-DEM je mrtvá, Aliance je mrtvá, Vrabel je mrtvý, ČSSD je mrtvá. V tomto ohledu levicoví voliči projevili víc disciplíny než ti pravicoví a hodili to Kateřině Konečné rovnou. Jaképak zdržování. Mimochodem… pamatujete, že si Socani kdysi dávno odhlasovali tzv. Bohumínské usnesení, že s KSČM nikdy nepůjdou do koalice? A vidíte, komunisté jsou stále zde, s chutí to znovu rozjet, zatímco nad Sociální demokracií smrtka zavírá víko rakve a má tvář Michala Šmardy. Ne nepomohou ani jiné tváře ani další změna loga. Strana už je příliš načichlá morovým puchem. Věděl bych tak o dvou či třech jménech, kterým by stálo za to, hodit lano. Zbytek nestojí ani za záchranu, ani za pláč.

Tolik dneska. Zítra si povíme, co tyto výsledky budou v nejbližší budoucnosti znamenat.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/17177-2/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 11 čer 2024, 22:28


Je to málo?

by Vidlák 11 června, 2024

Ve svém včerejším článku jsem rozebral, co jednotlivá volební uskupení dělala dobře a co dělala špatně. S výjimkou Starostů, kteří v posledním týdnu pracovali pro Motoristy, se dá říct, že volební výsledky odpovídají úsilí a taktice, kterou do toho jednotlivé strany vložily. Stále platí, že očerňování soupeřů nefunguje, nefunguje vymezování se proti druhým a nefunguje nabízet něco, co lidé vlastně nechtějí. Do voleb tentokrát nezasáhly ani soudy ani policie, nikdo nebyl těsně před volbami obviněn z nějakého kolosálního podvodu, nikoho neodvedli v klepetech. Volby byly mimořádně klidné.
A přesto byla volební účast 36%. Skoro o čtvrtinu vyšší než v předchozích volbách. Jasně, vypadá to málo, pořád k volbám nepřišla ani polovina voličů, ale kurňa, tohle je veliký nárůst. Hodně veliký. I majnstrýmoví politologové se shodli, že výjimečně vysoká účast je dána tím, jak mizerně Fiala vládne, že ignoruje obyčejné lidi a neřeší jejich problémy. Kdyby tento trend trval dál, tak ke sněmovním volbám nepřijde obvyklých 60% lidí, ale skoro 80%. To už by vypadalo jinak, že?

Ve Francii mají eurovolby za následek rozpuštění parlamentu a předčasné volby. Proč? Inu, Macron si dovede spočítat, že růst preferencí LePennové je tak znepokojivý, že bude lepší volit teď než až za rok, kdy by si jeho strana En Marche už třeba ani neškrtla. Voličské preference totiž neskáčou, ony zvolna přetékají. Lidé si musí pro sebe zdůvodnit, proč už Macrona nevolí. To chvíli trvá. Je tomu tak i proto, že se málokdo propadne do bídy naráz. Stejně tak se vám nenaplní čtvrť přistěhovalci ze dne na den. Trvá to. Stejně tak trvají změny voličských nálad.

V Německu vítězná CDU-CSU také volá po předčasných volbách. Scholz je prý vyřízený a je nejvyšší čas, aby táhnul. Scholz možná také nebude proti. Proč? Protože AfD už je druhá nejsilnější strana. Pokud budou trendy trvat (a se Scholzem rozhodně budou) AfD dál poroste a nepomohou ani varování německých tajných služeb ani Koudelkova agilnost proti Bystroňovi. Za rok či dva už budou tak silní, že je nepůjde obejít.

U nás měly při minulých eurovolbách vládní strany 49% hlasů. Teď mají 39%. Pětina preferencí v háji. Fiala si může blekotat co chce, může mluvit o tom, jak zemi neodevzdají extrémistům a populistům, ale ve skutečnosti přesně tohle udělali. Ustoupili do předem připravených pozic, jejich vojska se nerozutekla, ale nechali před sebou dvacet procent území, které ještě nedávno bezpečně kontrolovali. Spolu se třemi euromandáty odevzdali i prebendy, které z toho plynuly do osobní i stranické kasy.

Kdyby měl Fiala rozum, tak by také kývnul na předčasné volby. Dokud má ještě nějaké preference. Dokud je ještě dost voličů, kteří jim to hodí. Nebo by alespoň kývnul na nějakou krizi a přeformátování vlády. Třeba tak, aby se namočil i Babiš, aby se ukázalo, že ani on si s tím neporadí a parlamentní volby by se odehrávaly v úplně jiné atmosféře. Ale pochybuju, že to udělá. Místo toho se bude zuby nehty držet koryta a jediné, co dokázal, obvinit Rusko ze žhářského útoku na prázdný autobus, což prý udělal agent, který se tu vyjímal jako bílá vrána. Když chcete v Česku udělat teroristický útok, použijete na to černocha, který neumí česky ani žbleptnout. Škoda, že s tím nepřišli ještě před volbami. Třeba by přišli o další mandát.

Zkrátka, vládní preference budou dále klesat a sněmovní volby pak ukáží, že odevzdali dalších třicet procent politického území. Teď ještě ustoupili relativně spořádaně, ale za rok už to může vypadat úplně jinak.

Andrej Babiš si jen tak levou zadní střihnul vítězství. Nemusel pro něj ani udělat velkolepou kampaň, nemusel do čela kandidátky stavět ani Havlíčka ani Schillerovou ani sebe. Přesto posílil a ještě vedle něj vznikl prostor pro další dva politické subjekty.

Kateřina Konečná získala dva mandáty za mír. Filip Turek mluvil o potřebě zastavit válku. Dokonce i Babiš musel zdůrazňovat, že boje musí skončit. Kdyby to nedělali, tak by neuspěli. Bylo to tak zřetelné, že Petr Pavel hned musel mluvit o tom, jak u nás posilují míroví štváči. Bez slov o míru by neuspěl ani Babiš, ani Konečná ani Turek ani Ivan David. V europarlamentu je dvanáct mandátů za mír. Samozřejmě ho zdůrazňují rozdílně, ale nikdo z nich si nemohl dovolit říct, že válka má pokračovat. To až po volbách…

Přečtěte si Boba Kartouze, přečtěte si Šafra, přečtěte si Jana Komso Moláčka a další režimní intervjuky. Říkají to přesně. Evropou znovu obchází strašidlo. Strašidlo chcimírství, strašidlo konzervativismu, strašidlo národních států a strašidlo multipolarity. Nějak nám přibývá těch, kteří nevěří v klimanáboženství, nevěří v kulturní obohacení, nevěří ve Velkého bratra a nevěří, že Rusko lze porazit na bojišti. Nevěří v emisní povolenky, staví se proti zákazu spalovacích motorů.

Podívejte se, jak teď dopadli apoštolové liberalismu – Piráti. Projeli to na celé čáře. Poslechněte si, za co dostali výprask Peksa s Kolajou. Podívejte se znovu na jejich debaty. Prohráli, protože obhajovali neobhájitelné. Grýndýl je už toxické slovo. Nikdo ho nepovažuje za příležitost, ale za odírání. Hlasy liberálů už stačily jen na jednu Gregorovou. Hlasy Lidovců stačily už jen na Zdechovského. Progresivisté už nejsou na vítězném pochodu vpřed a už o tom dokonce ani nemluví. Už jen řeší, jak si udržet to, co získali jejich předchůdci. I prezident Kolář a jeho tvář, Petr Pavel, jsou v defenzívě. Narazili na své limity.

Demonstrace v uplynulých dvou letech, to byly průvodní jevy tohoto nárazu. Neměli jsme je jen u nás, ale byly v celé Evropě. To západní liberalismus poprvé nepřekonal překážky, které měl před sebou. Leyenová sice možná bude znovu zvolena za předsedkyni Evropské komise, ale když si ji poslechnete, říká vlastně totéž, co Fiala. Nesmíme odevzdat Evropu dezolátům. Už nemluví o vítězném tažení za multikulti. Nemluví o vítězném tažení na Moskvu. Nemluví o čipech z praček a polních lopatkách. Mluví o temných mracích, které ji osobně hrozí pohltit. Už nepřipravuje ofenzívu. Už kope zákopy. Stejně jako to dělají na Ukrajině.

Liberálové už nemluví o vítězném tažení proti zkostnatělým konzervativním silám, které nechápou jejich skvělý recept na to, jak nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní. Už mluví o obraně toho, co ještě drží. Už kvůli tomu rozpouštějí parlamenty a mění rétoriku. Před volbami ještě mluvili o pomoci Ukrajině všichni. Po volbách už jen Vondra.

Trend se obrátil. Smýšlení se změnilo. A v ODS to pochopil jen Zahradil. Dva roky vláda bojuje proti dezinformacím a výsledkem je nárůst protiliberálních nálad. Ono to totiž funguje stejně jako kompro na Turka. Škodí to těm, kteří s tím přijdou. Koordinátora strategické komunikace musí dělat tupá vojenská guma, protože kdokoliv inteligentnější už dávno přišel na to, že to nemá cenu.

Podle mě se přestane mluvit o korespondenční volbě i o snížení volebního věku. Oni totiž mladí zklamali. Přestali volit sto padesát pohlaví, přestala se jim líbit Blbuše Nerudová, přestali fandit křivákovi z Dozimetru, ale zalíbil se jim Dýzl-fízl. Nejspíš i těm zahraničním. Volební vymoženosti přestaly nahrávat vládě a začínají nahrávat opozici. Ještě před měsícem by to nikoho nenapadlo.

Nejčastějším naším dnešním strašákem je, že ANO udělá koalici s ODS. Tak si uvědomte, že teď v eurovolbách jsou modroptáci už jen o jeden mandát lukrativnější než STAČILO! A všichni ti STANaři nebo Piráti už jsou na tom hůř než Konečná. Dejte tomu ještě rok…

Dva roky jsme pracovali. Dva roky jsme od vás žádali podporu. Ať už finanční nebo účast na demonstracích. Chtěli jsme, ať nám pomůžete šířit naše myšlenky, ať si založíte fejsbůk a sdílíte ty, kteří vám mluví z duše. Tohle je první výsledek. Kvalifikace dopadla výborně. Pokud bychom ji extrapolovali na parlamentní volby, tak za rok bude volební účast přes sedmdesát procent a volební výsledek Pětikolka vs. opozice dopadne 30:70.

Pokud ještě vydržíme rok pracovat, udržíme tempo rozvoje „dezinformačních médií,“ zavrhneme neúspěšné a využijeme úspěšné jako kondenzačního jádra pro zbylé propadlé hlasy, pokud budete ochotni to s Vidlákem ještě rok hrát, tak po parlamentních volbách už žádná koalice ANO a ODS nebude, protože modroptáci budou vykostěná marginální stranička na úrovni dnešní SPD, Piráti nebudou vůbec, Lidovci udrží pár korýtek v Jihomoravském a Zlínském kraji a jen PreVítek Rakušan ještě bude trochu strašit. Dnešní stoosmička se smrskne na bídnou šedesátku.

A to je moje první předpověď pro příští rok. Pokud budou parlamentní volby v řádném termínu a nedojde k fialové sebereflexi, dnešní pětikolka bude ráda, když udrží celkem šedesát poslanců. Pokud to ale Fiala pochopí, tak budou volby dřív. Trendy jsou totiž jasné. Ztrácejí. Každý den ztrácejí. Čím dřív budou volby, tím větší mají šanci ještě udržet nějaké pozice. Čím později budou, tím na tom bude Pětikolka hůř.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/je-to-malo/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 čer 2024, 00:44


480 dní

by Vidlák 12 června, 2024

Přátelé, těsně před volbami jsem napsal, že mě brzy čeká vyhodnocení uplynulých dvou let a následně celá řada obtížných rozhodnutí, protože už prostě není možné, jít zároveň všemi cestami. Tak jsem napsal, že tato rozhodnutí chci udělat společně s vámi, protože od začátku do konce jsem odpovědný vám – čtenářům. Existuju díky vaší podpoře, nikoho jiného.
Po celou dobu svého blogování jsem se snažil psát o tom, jak věci skutečně jsou a ne jak by měly být. Snažil jsem se oddělit přání a touhy od reality. Ale také jsem nikdy nebyl nestranný. Mám své názory, mám své představy a podporoval jsem vše, co se mi zdálo být smysluplné. Netajil jsem se nikdy tím, že jsem levičák a věřící křesťan, jsem vyznavač taktiky menšího zla, vyznavač národního státu, od kterého očekávám garantované důchody, funkční zdravotnictví a slušné zuby pro každého. EU i NATO považuju za součást problému, nikoliv za součást řešení, multipolární svět považuju za realitu, ale nemyslím si, že by to byla realita plná pozitiv a sociálních jistot.

Za uplynulé dva roky jsem se snažil navázat přátelství s každým, s kým to šlo. Zjistil jsem, že většina lidí je docela normálních, myslí to s naší zemí dobře, akorát o tom mají jiné představy, než já. Ale i když se lišíme v názorech, jsme schopni spolupracovat.

Dostal jsem se k většině českých vrcholných představitelů, jsem pravidelnou noční můrou v jejich ranních reportech, jezdí za mnou množství úředníků ze všech ministerstev a také straníků takřka ze všech kandidátek. O většině toho, co vím, nemohu psát, protože by to znamenalo poškodit svůj zdroj. Mohu na tyto informace jen brát ohled. Moje předpovědi nevycházejí z žádné mé osobní geniality, ale prostě jen ze zákulisních informací.

Když jsem předpovídal úspěchy či neúspěchy v těchto volbách, prostě jsem jen věděl, co si o svém snažení myslí sami představitelé jednotlivých stran. Věděl jsem, jak se interně baví o svých možnostech, věděl jsem, jak sami sebe posuzují a mnohdy jsem se náramně bavil tím rozdílem, co říkají svým voličům a co si říkají mezi sebou. A ano, věděl jsem o náladách i ve STANu i u Pirátů. Co v posledních týdnech povídali na uzavřených jednáních nebinární Pekso a Kolajo, o tom bych mohl napsat knihu. A také bych mohl udělat pár vtipů o tom, co povídali teď po volbách.

Nikdy jsem ani vám, kteří mě podporujete, nemazal med kolem úst. Říkal jsem věci natvrdo, i když mě to čtenářsky poškozovalo. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok TVRDIL, že Jindra Rajchl uspěje. Měl bych se lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že uspěje Kateřina Konečná. A zřejmě bych se také měl lépe, kdybych poslední půlrok NETVRDIL, že SPD jde do háje. Ale pravda byla prostě někde jinde.

Prosím, dovolte mi otázku… vydržíte to se mnou ještě 480 dní? Do příštích parlamentních voleb? Vydržíte můj styl psaní i můj styl práce? Unesete moje pohledy, které se ze dne na den mohou lišit o 180°? Zvládnete, že třeba změním názor a nebudu vám moci plnočelně říci, proč? Když uvidím stíny v ráji a začnu o nich psát, uvěříte mi, že to není zhrzenost, ale racionalita? Naše politika je fakt šílené klubko a fakt v ní nepotřebujeme žádné nasazené agenty BISky. Vystačíme si s obyčejnou hloupostí, omezeností, egem a oportunismem. Na zničení sebe sama se obejdeme i bez Koudelky.

Zkousnete, že vám zase budu rozbíjet bábovičky, říkat věci, které nechcete slyšet a dělat kroky, které se vám budou zdát nesmyslné? Odpustíte mi, když prostě udělám někdy chybu, spletu se, neodhadnu situaci a dám se slepou cestou? Budete shovívaví, pokud budu muset udělat pár kroků zpět? Snesete občas trochu mé nevázané radosti, když se něco povede a já budu mít pocit, že se za to musím pochválit? Vyslyšíte mě, když vám budu říkat něco naléhavého? Pochopíte, když uvidím, že jde něco do háje, tak o tom prostě napíšu, i když to zničí leckteré touhy a přání?

Pokud ano, dám se do díla (samozřejmě po krátkém odpočinku). Je zapotřebí zkonsolidovat to, co se teď v eurovolbách povedlo. Je zapotřebí dotáhnout emancipaci českých zemědělců, je zapotřebí lépe a radostněji koordinovat práci alternativních médií. A je zapotřebí napsat knihu. Politickou. Poučení z uplynulých dvou let. Takovou, kterou můžeme dávat sousedům, aby pochopili, jak to myslíme a co vlastně chceme. Je zapotřebí jezdit a zůstat v obraze.

A samozřejmě, takřka každý den vyjde na Kydech nový článek. Nejen o politice, ale o všem, co nás obklopuje a co nás ovlivňuje.

Bude zapotřebí toho udělat mnohem víc než jsem naznačil a bude zapotřebí vaší přízně. Vydržíte to se mnou do parlamentních voleb?

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/400-dni/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 čer 2024, 00:50


Zatímco jsme volili

by Vidlák 13 června, 2024

Evropští papaláši se pár dní báli o svoje pašalíky, protože volby jim nevěštily nic dobrého, pár dní přemýšleli, co to pro ně znamená a pak zavládlo ulehčení. Vítězná ofenzíva liberalismu se sice zadrhla, ti největší inkvizitoři se už do svých kanceláří nevrátí (že, Kolajo?), ale stále jich je ještě hodně. Je to trochu jak v bitvě u Moskvy. Doposud vítězné voje byly vrženy o nějakých sto kilometrů zpět. Propaganda do bez problémů zdůvodní jako náhodu zapříčiněnou mrazem, ale teď prostě nezbývá, než vykopat zákopy a pokusit se v nich udržet.
Evropští političtí generálové už vědí, že nemají sílu na útok v celé šířce fronty a tak naplánují další ofenzívu v jednom směru. Bude to grýndýl? Nebo to bude válka na Ukrajině? Nebo tlak na Čínu? Ne všechno dohromady už nejsou síly. Pochopili to i v generálním štábu? Uvidíme.

Operace Uran bude až za rok. Při našich parlamentních volbách. Do té doby musíme sbírat síly, získávat zkušenosti a nedopustit stejné debakly jako doteď. Naši generálové počátku války už povětšinou skončili „obklíčeni v kotlích,“ Ještě budeme chvíli couvat, ale liberálové už teď píší ve svém stranickém tisku o tom, jak odpor nepřítele zesílil, je mnohem poučenější a stále narůstá. Ale stále to ještě nepochopili, protože mluví o naší neschopnosti a hlouposti. Teď začnou zažívat Mansteinův paradox na vlastní kůži.

Zatímco jsme v posledních dnech vedli tyto boje, ruské válečné lodě přijely do Havany a jistá ruská ponorka zmizela Američanům z hledáčku. Prostě se ztratila, netušili kde je a kam se vydala. Pak se vynořila pár set kilometrů od amerického pobřeží… Pochopili Američané vzkaz? Nevím. Ale každopádně jsme se poprvé na plnou hubu dozvěděli, proč se vede válka na Ukrajině a proč Ukrajina prostě nemohla zůstat neutrální mezi NATO a Ruskem.

Jsou tam totiž suroviny za jedenáct bilionů dolarů. Řekl to americký senátor Lindsey Graham. To je ten, který se na hentu Ukrajinu jel nedávno podívat a nechápal, proč ještě není mobilizační věk snížen na osmnáct let, případně na sedmnáct. Takový utřinos také unese kvér a může se nechat zabít za svobodu a demokracii někde pod Bachmutem. Uznejte, že se mnohem lépe těží na liduprázdném území. Když tam někdo bydlí, tak mu zpravidla vadí, že mu kvůli dolu berete dům. Když budou všichni mrtví, bude se těžit jedna radost. Stačí jen vyhrát tuhle válku.

Putin zase nedávno „propálil“ údaje o ruských ztrátách. Řekl že Ukrajinci přicházejí o padesát tisíc lidí měsíčně a poměr ztrát je pět ku jedné ve prospěch Ruska. Vyvolal tím zděšení u ruských vojenských blogerů, kteří tento údaj začali různě bagatelizovat a zakrývat, ale já osobně si myslím, že je docela reálný. Putin prostě vyměňuje jednoho Rusa za pět Ukrajinců. Zajímavé bylo, že ani západní zdroje tento údaj nijak extra nezpochybnily. Kecy o tom, jak mají Rusové strašlivé ztráty a postupují přes mrtvoly svých kamarádů, jsou jen ukrajinská propaganda, které už nevěří ani Ukrajinci. Jejich vojenské hřbitovy jsou prostě už příliš velké a obrázky z násilné mobilizace jsou příliš časté.

Mimochodem… všimli jste si, jak i u nás ukrajinští muži zmizeli z ulic? Šíří se mezi nimi šeptanda, že pokud je zadrží policie kvůli nějakému přestupku nebo trestnému činu, tak jsou promtně odlifrováni na Ukrajinu a posláni do masomlýnku. Ale jistě všem Ukrajincům udělalo radost prohlášení naší Uršulky, že Ukrajina splnila všechny podmínky, aby s ní mohly být zahájeny přístupové rozhovory k Evropské unii.

Firma Rheinmetal slavnostně otevřela závod na opravu těžké techniky na Ukrajině. Samozřejmě nevytrubovali, kde ten závod je. Ale ve stejný den večer přiletěla nějaká ruská raketa do Kyjeva a i když ji ukrajinská protivzdušná obrana samozřejmě sestřelila, v Kyjevě hoří nějaké budovy a ne a ne zhasnout. Člověk se nemůže ubránit dojmu, že to byl právě tento závod. Odpovídalo by to ruskému černému humoru. Necháme je to dodělat, naplnit vybavením a teprve pak to zničíme.

Ládik Větvička hlásí, že letenky do Uzbekistánu, Gruzie a dalších tamních destinací neuvěřitelně zlevnily. To znamená, že se tam nikomu moc nechce, jen bláznivým turistům. Všichni, kdo tam létali kvůli práci a za obchodem, toho nechali. Asi vědí něco, co my ještě nevíme. Nechci být škarohlíd, ale slušně se to mele v Arménii, která možná ani nebude potřebovat válku, protože si zařídí občanskou válku. Ta je mnohem lepší a mnohem víc toho zničí. A nebo zvládnou obojí zaráz. Tamní premiér Pašinjan chce vystoupit z obranných dohod s Ruskem a hlásí, že už brzy bude Arménie v NATO, což se určitě bude ohromně líbit Íránu, který nad zbytky arménského území zatím drží ochrannou ruku a tlačí na Azerbajdžán, ať si nechá zajít chuť.

Gruzínci si prohlasovali svou verzi zákona FARA o zahraničních agentech. Zatím se to obešlo bez Majdanu a krveprolití, což je vlastně skoro nečekané. Gruzínská vláda zároveň oznámila, že pracuje na obnovení diplomatickcých vztahů s Moskvou.

Izraelci dálo dobývají pásmo Gazy a pořád s tím nejsou hotoví. Zároveň jsou docela slušné ohňostroje nad jižním Libanonem, kde operuje hnutí Hizballáh Podle nepodložených zpráv Hizballáh v uplynulých dnech přehltil izraelský protiraketový systém Iron drome a nadělal Izraelcům i nějaké škody. Jestli Rusové dodají nějaké ty rakety třetím zemím, aby útočily na Západ, tak to bude vypadat nějak takhle.

A na závěr, abychom názorně viděli, jak my tady v Evropě děláme všechno dobře, objevila se informace, že pokud Evropa uvalí cla na čínská auta, Čína zakáže import evropských zemědělských produktů a potravin… Hádejte, koho to víc poškodí…

A abychom to ukončili opravdu stylově, Michal Šmarda ze SOC-DEM se poučil z porážky v eurovolbách a navrhuje, aby jeho strana byla nejprogresívnější sociální demokracií ze všech. Prý je třeba nespoléhat na staré zkušené tváře a je zapotřebí mít blízko k lidem. Což zařídí tak, že udělá online konferenci… Já ho vlastně chápu. On mezi lidi nemůže, protože by zjistil, že nikoho nezajímá, ale fakt nechápu, proč tam s ním ještě sedí Zaorálek a Maláčová. S každým dalším dnem, co se Šmardou zůstávají, na nich ulpívá jeho morový puch povýšeného neschopného hlupáka, který na co sáhl, to zkurvil. Pardon za silný výraz, ale pro něj prostě lepší nemám. Není u nás horšího předsedy, není u nás horšího politika. Maláčovou a Zaorálka by stálo za to zachránit, ale Šmardu prosím ponechte na potápějící se lodi.

Mimochodem, víte jak se řekne Michal Šmarda holandsky? Zhouven dohouven.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/zatimco-jsme-volili/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 14 čer 2024, 22:09

Místo míru… by Vidlák 14 června, 2024

Dnes začíná ve Švýcarsku ten slavný mírový summit o Ukrajině, kde skoro nikdo nebude. Čína tam nikoho neposílá, Biden tam nepřijede, Saúdové se nechali slyšet, že se na to mohou vykašlat a tak tam vlastně budou jen Ukrajinci a představitelé evropských zemí, kteří tam budou rozebírat, jak to udělat, aby Rusko opustilo všechna zabraná území Ukrajiny i Krym, protože tohle Zelenský slíbil svým občanům a přesně tohle slíbil Fiala i nám.
Víte, já chtěl dneska psát o zemědělství, protože jsem ho teď dlouho zanedbával, ale článek o den odsuneme, protože se stalo něco, co podle mě stojí za prokydání. Putin v předvečer summitu dal vlastní návrh mírových podmínek:

Moskva okamžitě zastaví palbu a vyhlásí svou připravenost k jednání poté, co Kyjev stáhne své jednotky z území nových oblastí Ruska.

Druhou podmínkou pro jednání je prohlášení Kyjeva o opuštění svých záměrů vstoupit do NATO.

Pro mírové urovnání Rusko také očekává neutrální, nezařazený, bezjaderný status Ukrajiny, její demilitarizaci a denacifikaci.

Konflikt nebude zamrazen, ale ukončen.

Samozřejmě musí být stanoveny základní dohody o mírovém řešení ukrajinské krize, navrhuje se zrušení sankcí proti Rusku.

Rusko tímto předkládá další skutečný mírový návrh, ale pokud Západ a Kyjev odmítnou, pak bude odpovědnost za krveprolití na nich.

Moskva si je vědoma své odpovědnosti za stabilitu ve světě a potvrzuje svou připravenost k dialogu se všemi zeměmi.

Nevím jak to působí na vás, ale podle mě bude tento ruský návrh tady na Západě posouzen tak, že Rusku teče do bot, když už „nechce obsadit celou Ukrajinu, celé Pobaltí, celé Polsko a celou Evropu.“ Protože tohle nám pořád dokola meldují u Šafra, ne? Rusko se na Ukrajině nezastaví. Mužici jsou sice slabí, neschopní, bojují polními lopatkami, dochází jim nafta i munice, ale za chvíli se objeví na Moravě, pokud přestaneme podporovat Ukrajinu.

Jediná cesta k míru je ukrajinské vítězství. Vyhnat ruská vojska z celého ukrajinského území včetně Krymu. Loni se to sice u Robotyne úplně nepovedlo, ale to nebudeme zdůrazňovat. Maršál Petrla dobře ví, že čas pracuje pro Západ, Ukrajina nemá skoro žádné ztráty a už brzy budou připraveni na další ofenzívu.

Putin teď najednou před celým světem říká, že mu stačí ty čtyři regiony na Donbasu a Krym. Že je ochoten okamžitě zastavit palbu, pokud na to Ukrajina kývne. Samozřejmě, Ukrajina bude neutrální, žádné NATO, žádné nácbataliony, ale dál ruská vojska nepůjdou. To je pro Šafra jasný důkaz slabosti a pro Foltýna jasný důkaz, že podpora Ukrajině byla správná, protože agresor je už skoro na (těch svých polních) lopatkách. Geniální strategie Západu spočívala v tom, nechat Rusko vykrvácet.

Dá se to tady u našich Fialů, Macronů, Scholzů a Tusků posoudit jinak, než jako jasný důkaz, že Rus mele z posledních sil? Myslíte, že si z toho někdo vezme, že je to poslední varování ruského medvěda, že buď toto a nebo bude doopravdy zlý? Může to tady na Západě někdo posoudit jako vstřícnost a nikoliv jako slabost?

Zdá se, že na rozuzlení nebudeme čekat dlouho. Dostali jsme poslední varování před ofenzívou? Nebo jsme dostali poslední varování před taktickými jadernými údery? Nebo už je nám to vlastně jedno? Pavel Šik správně napsal, že kdyby ruské válečné lodě připluly na Kubu loni, tak si všichni stavíme na zahradě protiatomový kryt. Letos už je nám to tak nějak putna (nebo putina). Jsme v tiché agónii. Globalizace je blbá v tom, že není kam zdrhnout. Stejně vás vrátí zpátky a pošlou do mlýnku na maso.

Přemýšlím o Putinových slovech o hustě osídleném území v Evropě. Stejně tak přemýšlím o tom, že dá zbraně třetím zemím k útokům na Západ. Ne, to nemusí vůbec znamenat, že Jemenci budou střílet na lodě v Rudém moři. To také může znamenat, že islamisté v Evropě dostanou lepší trhaviny. Teď, když má Macron před volbami, Scholz je neoblíbený a Orbán si v NATO vyhádal výjimku, aby Maďaři nemuseli na Ukrajinu, teď už chybí jen nějaký povedenější teoristický útok než když jeden Kolumbijec zapaluje v Praze autobus. Byl sám a bez kompliců, ale ruská stopa u něj existuje. Představte si tu radost – našli mu v pasu ruské razítko, to je jasná ruská stopa.

Vždycky jsem přemýšlel, jak se mohlo stát, že Židé takřka bez odporu nastoupili do dobytčáků a nechali se odvézt na zplynování. Ale už tomu začínám rozumět. Nejprve je prostě unavili. Dělali to salámek po salámku, krůček po krůčku jim to zhoršovali, až už nezbyla žádná vůle se bránit. A pokaždé jim nechali kousek naděje. Jen malý kousíček… aby měli pocit, že to ještě dobře dopadne.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/misto-miru/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 16 čer 2024, 01:07

Není o čem…
by Vidlák 15 června, 2024

Dnešním nedělním článkem bych chtěl trochu vykompenzovat dlouhé mlčení těm čtenářům, kteří na Kydy chodí i kvůli zemědělství. O zemědělcích jsem naposled psal při jejich protestech a pak už můj blog ovládla témata politická a válečná. Dnes to trochu vynahradím. Navíc se blíží žně, které letos začnou o čtrnáct dní dřív a určitě si povíme, jak se situace v našem základním sektoru vyvíjí.
Psal bych o zemědělství víc, ale letos tak nějak není o čem. Sucho se nekoná. Studené počasí trvalo poměrně dlouho, takže sluníčko z půdy nevytahalo zimní vodu. Jediným letošním problémem byl týden teplého počasí, který předčasně probudil stromy, ty začaly kvést a následné týdenní mrazy všechny květy spálily. To se občas prostě stává, protože příroda nečte naše zemědělské příručky.

Navíc, třeba u nás na Znojemsku mrazy nepřišly. My jsme měli jako obvykle trochu problémy s meruňkami, které vykvetou jako první v době, kdy jsou mrazy ještě běžné. Následným mrazíkům jsme se vyhnuli, takže máme i meruňky i všechno další ovoce. Moje třešeň na dvoře urodila tak dobře, že jsme nejen přejedení všech buchet s třešňovou náplní, ale ještě jsme naplnili padesátilitrový hobok a založili na třešňovici.

Jinde do dopadlo hůř a letošní úroda ovoce bude mizerná. Podepíše se to na chuti zemědělců vyrubat sady a místo nich začít pěstovat normálně obiloviny. Letošní ovocná neúroda je jen poslední kapka po mnoha letech dovozů ovoce z okolních zemí, kde mají zemědělci vyšší státní podporu a jsou schopni dodávat na trh levněji.

Mrazy dost poškodily i vinohrady a tak bude letos relativně málo vína. Ale zásoby se sklepích jsou dostatečné. Ona teď není zrovna doba, kdy by se víno prodávalo ostošest. Navíc, konkurence z jihu dále importuje, co se dá a velmi levně. Vinaři už čekají jen poslední hřebíček do rakve a tím bude spotřební daň na tichá vína. Poté už zůstanou jen velké konglomeráty a pár stréců, co si budou dělat víno pro osobní spotřebu.

Ale tohle všechno jsou dávné problémy, které jsem mnohokrát popisoval. Naše zemědělství je určeno na odpis, nikoliv ke zvelebení a přiznal to na plnou hubu i sám poradce premiéra, Křeček.

Jinak letos příroda neškodila. Obiloviny měly větší problém loni na podzim, kdy bylo vody málo a tak rostlinky málo odnožily. Letošní porosty jsou proto řidší. Ale vody bylo dost a dost, kdo letos hnojil, ten sice nebude mít rekordní výnos, ale jeho úroda bude mít dobrou kvalitu. Ve skladech je hodně loňské nízkodusíkaté pšenice, takže po smíchání z toho bude úplně ideální mouka na pečení.

Přes všechny spekulace o chemtrails a řízení počasí, sucho naší republiku přestalo trápit. Takřka úplně. Na polích v mém okolí stále stojí voda a máme půlku června. V tuto dobu zde zemědělci s napětím vždycky čekali, zda přijde nebo nepřijde ta jedna důležitá bouřka, která rozhodla, jestli bude úroda skvělá a nebo jestli to bude propadák. Teď se nalévají klasy. Letos je to jedno. Navíc je pořád relativně zima. Lesům i polím to prospělo. Příroda se letos probudila dřív, ale měla k dispozici krásné dlouhé jaro. A protože příroda nepracuje podle lidských měřítek, vždycky to nějaká plodina odnese. Letos to bylo hlavně ovoce a víno.

Ne, není to příznak žádného zdivočelého klimatu. Když mi bylo deset, chodil jsem na své narozeniny v březnu v krátkých kalhotách, když mi bylo pětadvacet, bylo v lednu takové teplo, že po celý rok nepřestaly kvést sedmikrásky. Když jsem se ve třiceti přestěhoval na jižní Moravu, nasněžilo nám ještě v dubnu třicet centimetrů. Zažil jsem jara, kdy za šest týdnů nespadla ani kapka vody, v březnu teploty skoro neklesly pod dvacet stupňů a v dubnu byly běžně třicítky. To se hodně líbilo meruňkám a vínu. Meruňky byly obsypané a víno dávalo neuvěřitelnou cukernatost. Zato obiloviny usychaly před očima.

Dokud je nepřítelem zemědělce jen jaro, léto, podzim a zima, sedlák to zvládne. Na to je zvyklý po celá staletí. Pokud nesází vše na jednu kartu, pokud má na svých polích dostatečnou různorodost, vždycky bude mít něčeho hodně, něčeho bude mít málo, občas bude mít všeho dost a občas prostě zažije špatný rok, kdy nevyjde skoro nic. Normální stav.

Horší je, když se ke čtyřem tradičním nepřátelům ještě přidá ten imperialismus, s tím se zemědělec vypořádává těžko. Když mu sem bezcelně navozí obilí z Ukrajiny, kterému není schopen cenově konkurovat, když mu sem navozí jablka z Polska, která tam jsou mnohem více dotována, když mu sem navozí kuřecí z Brazílie, to jsou věci, kde toho moc nezmůže. Obzvlášť když ho zradí Agrární komora i Zemědělský svaz. To se pak zemědělec musí dát na politiku.

Je to takové symptomatické pro dnešní dobu. Papaláši ve vrcholných funkcích roní krokodýlí slzy nad klimatem ve kterém už brzy shoříme, hemží se po summitech, kde zachraňují planetu pomocí deindustrializace, zákazem orby a omezováním hnojiv a přitom se příroda chová vlastně velmi mírně. Zemědělci nemají problém s klimatem, ale mají problém se všemi těmi Peksy, Kolaji a Leyenovými, kteří ve svém svatém nadšení odmítají vidět souvislosti a stali se mnohem většími škůdci zemědělství než kterákoliv přírodní pohroma. Navíc, přírodní pohromy přicházejí nepravidelně a občas, liberální pohromy přicházejí každý den.

Já si letos vlastně stěžuju jen na to, že musím skoro každý týden posekat trávu. V normálních jihomoravských rocích stačilo dvakrát během jara, pak jednou o prázdninách a na konci září. Teď jezdím po zahradě téměř v jednom kuse a jakmile pokosím, přijde zase nějaká voda a stébla znovu vystřelí vzhůru. Vody je tolik, že jsem letos ještě ani jednou nezaléval. Dokonce ani okurky ne.

Docela slušný výsledek na to, že podle režimních intervjuků je letošní rok nejteplejší v historii měření, Česká republika se otepluje dvakrát rychleji než ministr životního prostředí Hladík a za měsíc se všichni zalkneme horkem. Ani bazén jsem ještě nenapustil… V jiných letech jsme se už skoro měsíc cachtali…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/neni-o-cem/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 čer 2024, 05:17

Konference raketové války by Vidlák 16 června, 2024

Myslím, že nejlépe zhodnotil mírovou konferenci ve Švýcarsku Petr Hampl, který napsal, že jde v podstatě o konferenci vítězných mocností, které se tam radí, jak naloží s poraženým nepřítelem. Akorát nepřítele ještě zdaleka neporazili. Celá konference je v podstatě snůškou růžových snů o tom, co bude, až Rusko nebude a všichni se tam navzájem přesvědčují, že ten den je už nedaleko. Stačí ještě dodat nějaké zbraně a natisknout nějaké dolary, ze kterých se to zaplatí.
Závěrečné komuniké podle toho vypadalo. Velké nic, které navíc ještě některé delegace odmítly podepsat. Respekt k hranicím, návrat zajatců a deportovaných, bacha na jaderné elektrárny… Jako kdyby země mimo Evropu projevily více smyslu pro realitu, než samotní Evropané.

Byl to rovněž Petr Hampl, který loni upozornil, jak bude probíhat ta slavná ukrajinská ofenzíva. Plán byl jasný. Dodáme Ukrajině západní tanky a obrňáky, vycvičíme vojáky a pošleme je do útoku proti Robotyne, protože tamtudy je to nejblíž k Azovskému moři. Ruská vojska budou rozdělena vedví, následovat bude vítězný pochod směrem na Krym, Putina podříznou siloviky a vítězství bude naše. Takhle to alespoň prorokovalo kazašské stepní orákulum Džamila Stehlíková.

Byla to asi první ofenzíva světa, kterou nikdo neutajoval. Naopak. Mluvilo se o ní všude. Podrobnosti o ní neznaly jen tajné služby, ale vlastně úplně každý. Musel je znát, protože na tom to bylo postavené. Ruští vojáci nemají šanci. Jakmile se k nim přiblíží německé Leopardy, mohou jen zdrhnout a už se nezastavit. Nějaký náhradní plán, co dělat, kdyby náhodou Rusové nezdrhli, ten nikdo nevypracoval. Mezitím Rusové pokládali miny… v pěti liniích. Pro jistotu. Stálo to životy sta tisíc Ukrajinců a ke druhé linii se boje ani nepřiblížily.

Teď ti stejní experti seděli ve Švýcarsku a poplácávali si po ramenou před novou ofenzívou. Tentokrát raketovou. Dodáme Ukrajincům střely, které budou schopny zasahovat ruské území do hloubky. To jim zatopí. Následovat budou samá pozitiva a sociální jistoty, Ukrajina zvítězí, Putina podříznou siloviky a příští konference už bude porcovat ruského medvěda. Radiační situace zůstává normální. (Oni tam fakt měli na vyjednávání i Danu Drábovou. Nekecám.)

Celé je to založené na tom, že Rusové si netroufnou odpovědět. Že nepošlou svoje Kinžály, Iskandery a Kalibry na Evropu. Protivzdušná obrana celé EU je totiž nulová. Fiala i Černochová sice mluví o eskalaci (za kterou může Putin, samozřejmě), ale u Pardubic ani u Mošnova pořád nestojí žádný protiletadlový systém. O Praze ani nemluvím.

Poláci možná něco mají, ale všichni ostatní jsou zcela bezbranní. Plán B spočívá v upozornění obyvatelstva, že si mají udělat zásoby a pro jistotu sehnat jodové tabletky. Mimochodem… tyto tabletky teď nejsou k sehnání ani v zónách kolem našich jaderných elektráren. Snažím se něco obstarat pro pár přátel a zatím jsem sehnal jen sliby.

Tam ve Švýcarsku si teď všichni navzájem vlastně dodávali odvahu. Zhruba stejným způsobem, jak to dělala Džamila loni před ofenzívou. Bájeslovím. Plán je skvělý. Pokud si Rusové netroufnou odpovědět, časem přijdou o rafinérie, vojenská letiště, možná i na Moskvu něco doletí. Přijdou o důležité mosty, budou mít díry v kolejích a jejich vojenská mašinérie se zasekne. Problém nastane jen tehdy, když si Putin na odpověď troufne. Ale to je stejně nepravděpodobné, jako že ruští mužici nevezmou nohy na ramena, sotva uvidí Ukrajince v Leopardech.

Loni se naši západní experti ušklíbali, že se Rusům nepodařilo zničit ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Celou zimu je bombardovali, ale elektřina pořád šla. Když jsme upozorňovali na to, že Rusové zasahují transformátory a z nepochopitelného důvodu nechávají na pokoji vlastní generátory a turbíny, byli jsme zesměšňováni. A pak pic… letos se Putin naštval, vydal rozkaz a vlastně to bylo jednoduché. Během několika náletů bylo po ukrajinských tepelných elektrárnách a i generátory na přehradách utrpěly dost zásadní ztráty.

Co nás vede k domněnce, že to samé Putin neudělá tady u nás? Že si netroufne? Fakt? Teď, když Biden do Švýcarska vůbec nepřijel a Kamala Harrisová hned zase odjela? Když celé závěrečné komuniké vyznělo tak rozpačitě? Mimochodem… Biden je v asi tak desetkrát horším stavu než svého času Brežněv. Moderní medicína dokáže zázraky, ale transplantaci senilního mozku zatím neumí. Biden hezky vzpřímeně chodí, sice občas zatuhne, ale pohybuje se skoro sám. Fakt by mě zajímalo, co řekl Fialovi při jejich setkání a jestli si náš Péťa dokázal v návalu blaženosti uvědomit, že celé USA jsou ve stejném stavu jako Biden. Na práškách a finančních injekcích.

Proč by si Rusové neměli troufnout? Stačí, když vynechají americké základny, Francii a Británii. Tam jsou nějaké jaderné zbraně. Ale všude jinde? Jak jim můžeme odpovědět na bombardování? Odesláním našich kluků a holek do minových polí u Robotyne? Co můžeme udělat a ještě jsme to neudělali? Co když to Rusové prostě udělají? Říká to Orbán, říká to Vučič… říkají to někteří američtí analytici, říká to Medvěděv, Peskov i Zacharovová.

Může to dopadnout jinak, než ukrajinská ofenzíva? Nemůže. Jen, tentokrát to bude naše krev.

Mimochodem… Izrael ohlásil „taktickou pauzu“ při své ofenzívě v Gaze. Ani nejvyzbrojenější armáda světa není schopna porazit to nadělení dronů a dalších levných bojových udělátek. Svět se změnil. Pro Západ i pro Izrael k horšímu.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/konference-raketove-valky/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 čer 2024, 22:54

Není koho vyměnit by Vidlák 17 června, 2024

Pamatujete, jak v roce 2010 Paroubek vyhrál volby? Já jsem teď k němu poměrně příkrý a trochu se posmívám tomu, že ho na demonstraci pozvou vždycky až naposled, když už nikdo jiný nechce přijít a považuju právě jeho přítomnost na pódiu za začátek konce. Ale jinak proti Paroubkovi nic nemám. Vždycky mluvil a psal poměrně rozumně, byl to poslední skutečný sociální demokrat, po něm už nastoupili Sobotkové, Šmardové a další svoloč, která z nejstarší české politické strany udělala kůlničku na dříví.
V roce 2010 byly vůbec zajímavé volby. První velké liberální vzepětí. Kalousek ve správnou chvíli založil TOPku, pořídil si fíkový list v podobě Schwarzenberka a dostal ve volbách skoro 17% hlasů. Ještě lépe svůj příchod načasovaly Věci veřejné, které dostaly dalších deset procent. KSČM tehdy ještě měla sílu na jedenáct procent. Pro bývalé hegemony politické scény – ODS a ČSSD tak zbylo zhruba dvacet a dvaadvacet procent hlasů.

Paroubkova ČSSD vyhrála. Ale přesto Paroubek rezignoval na funkci předsedy. On byl totiž tímto vítězstvím vinen. O rok dřív to byl on, kdo odmítl předčasné volby, které by se odehrály ještě prakticky bez TOPky a Věcí veřejných a ČSSD tehdy měla rekordní preference. Odložení voleb do řádného termínu mělo za následek, že se hladce ustavila vláda ODS s Nečasem v čele, která se pak tři roky trápila s velkým egem Víta Bárty a velkými preferencemi Myrdy Kalouska.

Paroubek vyhrál a dal funkci k dispozici. O rok před ním rezignoval i Topolánek, když svou vládu nedokázal dotáhnout do konce. Topolánkův nástupce – Nečas rezignoval po aféře své metresy, která po mnoha letech soudů k ničemu nevedla… jen jsme se tehdy dozvěděli, že existuje nějaký Šlachta, který se tím vlastně dostal do politiky.

Porovnejte tehdejší politickou volební sebereflexi s tou dnešní.

Nic. Nula. Žádná není. Nejen není u vládních stran, ale není ani u prohravších opozičních volebních uskupení. Ať se v realitě stalo cokoliv, na politickém směřování se nic nemění. Nikde není žádný viník. Všichni to udělali dobře, jen to blbě komunikovali. Kdybychom výsledky eurovoleb extrapolovali na parlamentní volby, tak Pětikolka dosáhla čtyřiaosmdesáti poslaneckých mandátů. Už chápete, proč klidně předpovídám, že za rok a půl mohou mít vládní strany klidně jen šedesát poslanců?

Nikdo nedal funkci k dispozici, nikdo nepřijal odpovědnost, nikdo ani nepřemýšlí o nějaké rekonstrukci vlády. Stejně tak nikdo na opozici nepřemýšlí, proč jeho úsilí absolutně neodpovídá volebnímu výsledku. U vlády za to může komunikace, u opozice za to můžou média… Ale nikde za to nemůže špatná taktika, špatný lídr, špatná myšlenka, nefungující koalice a nesmyslný politický produkt, který vlastně nikdo nechce.

Ale hlavně, a to je vlastně to nejhorší, nikdo nemá žádné kádrové rezervy, kterými by nahradil ty, kteří se o neúspěch postarali. Když bordel přestane vydělávat, je třeba vyměnit kurvy a ne postele… Ale ony žádné nové politické kurvy vlastně ani nejsou… Piráti nemají nikoho, kým by nahradili nebinární Pekso a Kolajo. Socdemáci nemají nikoho, koho by nasadili místo Šmardy a Zaorálka. Hamáček jim pro jistotu ještě utekl. ODS nemá nikoho na místo Blyštivého Péti. Nemají. Nahradit Fialu Kubou nebo Blažkem, to nic neřeší. Museli by nasadit Zahradila, ale ten má mnohem menší šanci než mladí moderní a dynamičtí jinoši typu Eva Decroix.

Ani Jurečku nebo Markétu Pekarovou Adamovou není kým nahradit. Obzvlášť od doby, co je Feri v lochu a Výborný dělá neschopného ministra zemědělství.

PRO nemůže nahradit Jindru Rajchla a nemůže nahradit ani Haška ani ostatní místopředsedy. SPD nemůže nijak nahradit Okamuru nebo Radima Fialu. Lidi došli. Všude. I strany, které kdysi měly stamilionové rozpočty a rozvinutou členskou politiku, nejsou schopny připravit obětního kozla, naházet na něj všechny hříchy, rituálně se očistit jeho vyhnáním a tvrdit, že vše je zase v pořádku, protože pana Ztopořený klacek nahradil pan Čistý a po něm pan Konsenzus. U Fialy se to nějak zaseklo. I když je to nejhorší premiér všech dob až k Boleslavu třetímu, Ptákostrana není schopna vygenerovat někoho jiného, aby mohla tvrdit, že už jsou zase tou správnou pravicovou alternativou pro naší zemi.

Dokonce si v ODS museli ponechat i Řeporyjce. Museli mu (slovy Marka Bendy) odpustit a teď budou muset trpět jeho naprosté utržení z řetězu, kdy už útočí naprosto nezřízeně. Chápete to? ODS MUSELA STRPĚT, že její tváří je prdel Pavla Novotného. V politice se neodpouští. Tam žádné morální kategorie neplatí. Když Novotného nevyhodili, i když je každý den strašně poškozuje, tak ho prostě vyhodit nemohli.

A tak zbyde jen zaťatost. Všichni stisknou zuby a pojedou dál tak, jak jeli doposud. Nemohou jinak. Nemají pro to lidi. Nemají plán B a C, stejně jako ho nikdo nemá na Ukrajině. Politika přestává být zápas o ideje a už dávno přestala být zápasem o výši zdanění a míru podnikatelských svobod. Už je to zápas existenciální. Přečtěte si majnstrýmová média, přečtěte si liberální komentátory. Oni jsou už dávno v boji dobra se zlem a tam se nedá ani o kousek ustoupit.

Jejich inkvizitoři už dávno vypálili jakýkoliv náznak jiného názoru, odstranili jakékoliv kacířství a postarali se o téměř absolutní jednotu. Nejen u nás, ale na celém Západě. Udělali všechno, aby liberalismus vyhrál. Postarali se, aby mezi nimi nebyl nikdo, kdo by pochyboval. Všechno mají skvěle nastavené. Tedy…. pokud vyhrají. Pokud začnou prohrávat, nemají žádnou možnost s tím něco udělat. Nemají nikoho, kdo by přemýšlel jinak, nemají nikoho, kdo by chtěl otočit kormidlem. Mohou jen zavřít oči a pokračovat až do hořkého konce.

Jsou tím nebezpeční. Mohou dělat jen to, co dělají a zvyšovat sázky až k zoufalství. Nemohou se změnit bez sebezničení. Nemohou přiznat chybu, nemohou použít základní politický nástroj – nemohou totiž změnit názor. Kdo změnil názor, ten je přece zrádce a Putinův slouha.

Proběhlé eurovolby jsem označil za bitvu u Moskvy. Liberálové ztratili schopnost útočit všemi směry a byli vrženi o sto kilometrů zpět. A stejně jako tenkrát Wehrmacht, přestali být schopni sebereflexe i kreativity. Krajské a senátní volby budou takovou německou jižní ofenzívou směrem na Stalingrad. Krajské volby mají totiž místní témata a platí tam jiná pravidla. Proto bych nevylučoval, že uvidíme ještě labutí píseň liberálů, kdy využijí všech pouček, které si osvojili a i když nezískají všechno, ještě postoupí vpřed. Parlamentní volby za rok a půl budou taková operace Uran. Ale ještě to nebude vítězství. Ještě bude trvat celé další volební období, než budou liberálové vytlačeni ze všech pozic a než budou osvobozeny všechny instituce, kam za posledních třicet let nalezli a zabetonovali se tam. Až volby v roce 2029 mohou být skutečným vítězstvím konzervativismu, národního státu a národa jako takového.

Ale to hlavní už se stalo. Z politického zápasu se stal boj dobra se zlem. A v tom vždycky zvítězí ti, kteří bojují za sebe, za rodinu, za národ a za vlast.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/neni-koho-vymenit/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 čer 2024, 22:21

Tisíc let temna by Vidlák 18 června, 2024

Včera jsem psal o tom, že kádrové rezervy došly… Do politiky se nikomu už moc nechce. Především se nikomu moc nechce mezi liberály. Poslední nadějný frajer sedí v base za znásilnění, Grýndýloví bijci byli odejíti z europarlamentu, ve STANu je to samý dozimetr nebo Síkela a jediné, co se dalo sehnat, je Danuše Nerudová. Personální nouze je tak veliká, že prdel Pavla Novotného dál zůstává zářnou tváří ODS…

Ale ono to není je v kádrových rezervách. Ono je to vyprázdněné i myšlenkově. Teď v pátek bude ODSka prosazovat korespondenční volbu, která vlastně není vůbec pro Modroptáky. Hlasování protlačili na sílu po násilně ukončené rozpravě. Přitom korespondenční volbu potřebují Markétka Pekarová Adamová a Vítek Rakušan, aby měli alespoň teoretickou naději se udržet u koryt. ODS to jen dvojitě poškodí. Jednak kvůli tomu přijdou o voliče a jednak ti zahraniční budou volit někoho jiného.

Myslíte, že se na Fialově politice něco změní? Teď, když mají po volebním výprasku? Ani náhodou. Navíc ještě začali vysílat signály, že opustí evropskou frakci konzervativců ECR, kterou spoluzakládal Vondra se Zahradilem. A k tomu ještě ODS zřejmě bude souhlasit s jmenováním Danuše Nerudové nebo ministerského klauna Hýkely do postu eurokomisaře. Myšlenky prostě došly.

Už před časem jsem napsal, že politická strana je už jen servisní organizací lídra. Už není nositelkou ideje, protože v ní nezůstal nikdo, kdo by ty ideje nesl. Zůstal jen nějaký lídr v pozici zářného slunce, stal se jedinou nadějí, ke které se všechno upíná a je nositelem té jediné myšlenky strany. Tedy… pokud on sám vůbec nějakou myšlenku má. Po třicet let to bylo tak, že novopečeného premiéra pozvali na americkou ambasádu a tam mu určili agendu. V posledním volebním období to vypadá, že Američané už neriskují a novopečenému premiérovi udělají lobotomii. Něco podobného, jako má Biden…

Nemyslete si, že opozice je na tom nějak výrazně lépe. Nikdo neví, co s hentou globalizací a multipolaritou počít. Přimkli jsme se k Američanům a sakra, zase to bylo blbě. Ausgerechnet jsme do jejich řiti vlezli právě ve chvíli, kdy začali blbnout. Hospodářsky jsme se přimklil k Německu, protože Rusko je fůůůj… Jen blázen by se přimknul k Rusku. A tak jsme se napojili na Němce… co by na tom mohlo selhat, že? Myslíte, že když Vondra tyhle zahraničně politické ideje uváděl do praxe, že by ho napadlo, že jeho dojče kamaráden normálně vypnou vlastní elektrárny a s nimi i celý průmysl?

To je také celý důvod, proč je Fiala ještě v premiérské sesli a možná i důvod, proč je ještě živý. Nikoho nenadchne perspektiva, že bychom makali jako v Číně a nebo se měli jako proletáři v Rusku. Nikdo tady nadšeně neobjevuje čínské zpěváky, nevznikají tu ani kofuciánské ani pravoslavné chrámy. Naštěstí ani mešity…

V tomto ohledu má Blyštivý Péťa pravdu. Patříme na západ… i v tom, že se nám nechce rozbít si hubu, rýt držkou v zemi a vše tvrdou prací vybudovat znovu. My na opozici jen máme výhodu, že si ještě vážíme našich kořenů, pamatujeme si, že svět byl rozmanitější, víme, jak vypadá skutečná práce a pamatujeme si i něco jiného než jen bezbřehý liberalismus se sto dvaceti pohlavími a klimatickou tísní. Jaké to byly krásné časy, kdy nás trápila zeď v Matiční ulici.

My na opozici ještě chodíme mezi normální lidi, máme vztah k folklóru a ceníme si dobře odvedené práce. Ale že bychom v našich anarchistických kroužcích diskutovali o novém světovém řádu a snili o Velkém českém Pantátovi, který nám tuto budoucnost ukázal a teď nás k ní dovede, to tedy ne. Adepty na vůdce bychom měli, ale setkávají se s velmi opatrným a chladným přijetím. Už jsme se prostě spálili mockrát a navíc máme na své spasitele vskutku spasitelské a andělské požadavky.

Jak se jmenuje, to co právě žijeme? Tohle je čekání na zázrak. Naděje, že se stane něco, o čem nic nevíme, že se rozestoupí nebesa a skončí všechny lži a pravda nás osvobodí. Ale vlastně už tomu nevěříme. Naposled jsme svěřili naše děti novému školskému systému, který je měl vychovávat v pravdě bez ideologie. Tehdy jsme naposled uvěřili, že pravda je osvobodí. Ale místo toho jim jen nabulíkovali další lež. Lež, která byla vhodná pro expanzi liberalismu. Předtím nám také lhali, ale v alespoň to bylo v zájmu této země a tohoto národa. Teď našim dětem lžou v zájmu KoZa.

Všichni vědí, že král je už dávno nahý. Ale málokdo si to troufne říct. I teď před volbami leckdo věděl, co všechno je špatně. Ale málokdo si troufnul to říct na plnou hubu, protože věděl, že výsledkem nebude ocenění za pravdu, ale proklínání posla se špatnými zprávami. Takhle nějak to vypadalo, když barbaři stáli před římskými branami a na nové světlo zlatého věku se muselo čekat tisíc let. Už je tu máme. Plaví se přes moře na chatrných bárkách a nejvyspělejší část světa si s nimi dokáže poradit jedině tak, že uplatí jiné barbary, aby je zadržovali. Sami už toho nejsme schopni. Naše skutečně bojeschopné legie patří maršálu Haftárovi, tureckému Erdoganovi a dalším diktátorům, proti kterým je Putin slabý odvar…

Ale ono je to už jedno, všechny ostatní západní vojska právě hoří na Ukrajině.

Vlastně si jen můžeme vybrat, jestli našich tisíc let temna přijde z jihu a nebo z východu…

Pokud nemám pravdu, shodněte se v diskusi na někom, koho by stálo za to následovat a za koho by stálo za to umřít.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/tisic-let-temna/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 čer 2024, 23:12

Nezapomeňte ho znovu volit! by Vidlák 19 června, 2024

V téhle zemi se všechno hned rozkecá. Takže, když policie poslala pozůstalým závěrečnou zprávu z vyšetřování Dejvyho Kozyho, který střílel před vánocemi na filozofické fakultě, vzápětí měli spis k dispozici i na Mladé frontě a s malým zpožděním doputoval i ke mně. Nebudu znovu zabíhat do podrobností, toho se už zhostili jiní, jen krátce shrnu, co jsme se ze spisu dozvěděli.
To hlavní asi je, že policie přišla do budovy, kde se náš střelec už rozcvičoval. Přislušníci se porozhlédli po přízemí, poptali se, ještě někdo něco neviděl, nakoukli do prvního patra a zase odešli. Až za nějakou dobu začal Kozák střílet. Všechno ostatní je víceméně vyšetřovací rutina. Potvrzení shody nábojů a nábojnic, identifikace samotného střelce, protože si brokovnicí na závěr ustřelil obličej, nějaké DNA testy, kamerové záznamy, díky kterým víme časový sled, jak se to celé odehrálo.

Policie dorazila do budovy pár minut po Kozákovi, takže měla k dispozici zhruba osmdesát minut času, než začal střílet. Policie už v té době věděla, po kom pátrá, věděla, že je mimořádně nebezpečný a tušila, že je dobře ozbrojený. Přesto to celé selhalo na klasickém šlendriánu. Policejní hlídka pátrání pojala celkem úsporně. Když pak došlo na střelbu, už bylo na všechno pozdě. Vlastní střílečka trvala pětadvacet minut.

Mě osobně ještě zaujalo, že střelec střílel takřka výhradně po děvčatech… Možná je to jen náhoda, protože ve třídách byly dívky ve velké převaze, ale nedivil bych se, kdyby existovala hlubší souvislost. Mladí muži to dneska mají těžké, když mají společensky zakázáno, být muži. Možná proto je tak oblíbený Filip Turek, protože po desetiletích zženštilých hrdinů tady konečně zase máme jednou chlapa, který se nestydí za to, že je chlap. Ale to jen tak na okraj.

Víceméně vše, co bylo ve spisu, jsme v podstatě věděli už v prosinci. Už pár dní po střelbě jsme věděli, kdo je pachatel, čím střílel, čím spáchal sebevraždu, věděli jsme, že do školy přijel z Hostouně, věděli jsme, že zanechal dopisy, věděli jsme, že střílel i v Klánovicích… věděli jsme víceméně všechno. Z tohoto hlediska spis nepřinesl nic překvapivého nebo objevného.

Kromě jedné věci…

Právě té, že policie měla víc než hodinu času na vypátrání Kozáka v té budově, kde byl, ale neudělala to, protože šlendrián vítězí úplně všude. Prostě se na to vykašlali. Tečka. Pánbůh jim dal osmdesát minut, které se rozhodli nevyužít.

Mohlo to celé dopadnout jinak? Mohlo i nemuselo. Budova je to velká, není nikde řečeno, že by Kozáka vypátrali. Není nikde řečeno, že by jeho běsnění nespustili dřív. Ale také není nikdy řečeno, že by ho neeliminovali včas. Kdyby si dali tu práci a šacovali tu budovu pořádně, mohlo být všechno jinak. A hlavně, ať by to dopadlo jakkoliv, nikdo by nemohl říct, že se policie nesnažila a že neudělala maximum možného.

Tohle je také jediný důvod půlročního mlčení. Policie prý udělala všechno dobře. Takhle nám to bezprostředně po činu řekl sám Ó Velký Dozimetr Vítek Raušan. Policie nepochybila, všechno je v nejlepším pořádku. Ale bylo lepší vše odtajnit až po volbách. Až dostatečně dlouho po činu, protože kdybychom informaci o čase věděli hned, tak už Rakušan nebyl ministr a policejní prezident chodil kanálama. Přitom, tato informace byla v době, kdy nám Vítek meldoval skvělou práci policie, už k dispozici.

On normálně bezotyšně lhal, přesně tak, jak to dělá vždycky. A majnstrým tuhle hru hrál s ním. Nikdo se neptal, nikdo nezjišťoval. Prostě to nechali vyhnít, až bude po volbách a až pomine naléhavost. Ještě zvládnout korespondenční volbu, ještě se pokusit s Nerudovou vyhrát volby do EP. Kdybychom tohle věděli tenkrát v prosinci, tak už žádné hnutí STAN dneska neexistovalo.

Když se podíváte na tu tiskovku, kde si policejní špičky spolu s Vítkem zachraňovaly koryta, neubráníte se dojmu, že ten šlendrián není na hrbu těch polišů, kteří se prošli po budově a odešli. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby k odchodu z budovy dostali rozkaz. A ten někdo, kdo jim tento rozkaz vydal, dostal rozkaz od svého nadřízeného. Možná bychom byli překvapeni, jak vysoko vede odpovědnost, kvůli které možná zemřelo čtrnáct lidí. Ta jejich tehdejší tiskovka dostává úplně nový rozměr.

Na závěr mi dovolte, abych se obrátil přímo na naše libtardí spoluobčany:

Hele, vážně chcete, aby vám tohle dělalo ministra vnitra? Vždyť ono to lhalo v přímém přenosu. Bezotyšně to zamlčovalo dost podstatná fakta a mělo k tomu jediný důvod. Zachránit si svojí dozimetrickou kůži. Vážně chcete mít takovou policii? Nebo si myslíte, že když jste liberální, že budete mít od Vítka nějaké lepší zacházení než dezoláti? Ani náhodou. Křivák zůstane křivákem nejen k nepřátelům, ale i k přátelům a Rakušan se ukázal jako dokonalý křivák.

Nebo už jste tak daleko, že účel světí prostředky? Tak si nachystejte mramorovou stélu a můžete si tam vytesat prvních čtrnáct jmen těch, jejichž památku bylo možné pošpinit pro zachování volebních preferencí hnutí STAN a pozice Vítka Rakušana osobně. Přidejte si jejich pozůstalé, kteří vám určitě rádi podepíšou, že policie nechybovala a všechno bylo v nejlepším pořádku… Ať žije Rakušan.

Až se to zopakuje v bledě modrém, tak se nedivte. Liberální demokracie vyžaduje oběti. Přesně takové, jako na té filozofické fakultě. Přesně takové, jako když někdo v Německu ubodá policajta. Jen pokračujte v přesvědčení, že to s ničím nesouvisí. Jo, kdo že to podepsal henten migrační pakt? Rakušan. Jsme doma.

Už dvakrát proklel republiku. Jednou po střelbě na fakultě, podruhé svým podpisem. Hlavně se ho hodně zastávejte, hlavně hodně nadávejte těm, kterým se to nelíbí a hodně moc se semkněte. Nebude trvat dlouho a celé si to prožijete zas, protože pokud z tohoto činu nebude vyvozena odpovědnost a nedojde ke změně předpisů, tak brzy budeme nosit svíčky na další pietní místo. Já vím, já vím… s ničím to nesouvisí… ale Němci se od wir schaffen das dopracovali za pár let k osmatřiceti útokům nožem denně. Měli takových Rakušanů hodně…

Děsí mě, že ti stejní, kteří Vítkovi schvalují jeho tutlání chyb, se třesou na válku proti Rusku. Tady měla jedna chyba za následek čtrnáct mrtvých a ti, kteří mají národ vést, to zametají pod koberec. Dovedete si představit chyby za války? Dovedete si představit, že místo poučení se budou chyby schovávat a bude to mít za následek tisíce ztracených životů? Aha, pardon, ono už se to na Ukrajině děje. Mají statisíce mrtvých a prochází jim to. Možná opravdu stačí zatloukat, zatloukat, zatloukat… jo a mééédia musejí spolupracovat a rezignovat na novinařinu. Je to stejné jako s Kozákem… stačí informace o skoro podepsané mírové smlouvě odsunout o dva roky. Tenkrát by za to padaly hlavy, dneska už je to jedno…

Spojení mééédií a křiváků, to je budoucnost. To se pak vládne jedna radost. A co si budeme povídat, u nás už s tím v Dozimetru také začali. Už je za nimi pět mrtvých, k tomu jeden z Fialovy kampeličky a nikoho to nezajímá, protože to novináře nezajímá. Kozák je nezajímá, policejní vyšetřování je nezajímá… až nastoupíte na frontu někde u Bachmutu, také je nebudete zajímat…

Tak nezapomeňte Vítka znovu volit. Pod jeho vedením funguje policie naprosto skvěle. Obzvlášť, když si někdo otevře hubu na fejsbůku. Jistě si stejně dobře povede i jako člen válečného kabinetu. Bude v tom stejně dobrý jako Zelenský. Jak vidno, z nějakých mrtvých se neposere.

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/nezapomente-ho-znovu-volit/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1175
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 čer 2024, 01:57


Francouzský vzor
by Vidlák 20 června, 2024

Už jsem tu psal, že nejlépe se zřejmě po eurovolbách rozhodl Macron. Rozpustil parlament a vyhlásil volby na šibeničně krátký termín. Vzápětí se rozhádala francouzská pravicová politická scéna a došlo to dokonce tak daleko, že šéf francouzských Republikánů Ciotti byl vyfocen, jak se zbraní v ruce brání sídlo své strany před vlastními vzbouřenci.

Ne, nebudu rozebírat, co přesně se ve Francii stalo, to už udělali povolanější. Zvláště mohu doporučit texty Pavla Šika na jeho fejsbůkovém profilu. Prostě se tam navzájem sesazovali z předsednických postů tak vehementně, že se to řešilo u soudu a výsledkem je, že francouzská pravice žádnou jednotnou spojenou kandidátku neudělá i kdyby se Le Pennová na hlavu stavěla. Le Pennovci nejspíš volby vyhrají, průzkumy jim věští zhruba třicet procent, ale na vládu to zřejmě stačit nebude.
Francouzská levice naopak okamžitě složila „Lidovou frontu,“ povolala i bývalého prezidenta Hollanda a po volbách zřejmě sestaví vládu spolu s Macronovci… Prezidentova koalice zřejmě ve volbách skončí jako třetí vzadu, ale zůstane u vesla. Macron tak bude moci zase na nějakou dobu zůstat v klidu. Takhle jednoduché to je.

Že se Francie dostane zase více do rukou islamistických stran, že vláda bude zase o něco zelenější, teplejší a duhovější, koho by to trápilo, že? Aneb, jak vytřískat maximum i z uvadajících preferencí. Já sice Macrona nemám rád, ale musím mu přiznat, že není hlupák.

Mimochodem… Macronovo politické uskupení je v současné době preferenčně asi tak na stejné úrovni, jako naše ODS. Někde kolem patnácti procent. Současná koalice by už většinu nesložila. Piráti potvrdili, že po volbách vypadnou ze sněmovny, TOPka i Lidovci existují jen díky koalici SPOLU, přičemž Modroptákům už to nepřináší žádné benefity, jen náklady.

Kdyby Fiala nebyl blbej… (promiňte, to je protimluv…) Zkusím to znovu. Jestli to Blažkovi jen trochu pálí, tak teď udělá přesně totéž, co udělal Macron. Předhodí lidu trochu volebního divadýlka, zbaví se koulí na noze, nabídne národu nového šéfa strany a všem vysvětlí, že teď už se konečně obrodili. Třeba Zahradil… ten je teď volný. A udělají to dřív, než se Motoristé krajsky ustaví a naplní kandidátky a než Kateřina Konečná dokončí sjednocení české levice.

Nějaké ztráty budou, ale ODS by to zachránilo. Pragmatická spolupráce s Babišem by dala zapomenout na neschopného Fialu ze Stanjurou, zavřely by se vody nad blbou Pekarovou Adamovou, Lidovci by se stáhli do svých moravských bašt a tam by potichu zahnívali… Noví mladí a nadějní sekáči by nejspíš nedosáhli výsledku jako za rok a půl. A obětního kozla by mohli udělat z Rakušana. Ten teď má problémy s policejním zásahem proti Kozákovi i s mrtvolami kolem Dozimetru.

Ve volební kampani by se proti Esterajchovi všichni zaměřili (i Turek by se rád přidal) a tato soustředěná palba by si STAN dost pravděpodobně dost odskákali. Másla na hlavě tam všichni mají dost. Navíc mají Nerudovou…

Ze stejných důvodů by se předčasné volby hodily i SPD, která by mohla argumentovat, že jako jediná z vlasteneckých uskupení je na ně připravená, protože má strukturu, peníze i kandidáty. Kdyby Tomio vytáhl pár známějších jmen alternativy, tak by zřejmě měl slušnou šanci, napravit politické škody posledních dvou let a nepotřeboval by k tomu ani žádnou koalici s nikým. SPD potřebuje jen trochu nové krve.

Ve výsledku by sněmovně zůstaly ODS, ANO a SPD. S nimi pak zřejmě hodně otřesení Starostové, dále STAČILO! i Motoristé, ale menším volebním ziskem než za rok a půl. Andrej Babiš by koalicí s ODS leckoho zklamal, ale hlavně by nedosáhl na ústavní většinu. Se STAČILO! či Motoristy by zase nedosáhl stojedničky. Trojkoalice motoristické pravice, středového ANO a levicové STAČILO! by musela projevit hodně velkorysosti, aby mohla fungovat a malé partnery by to každopádně poškozovalo přímo před očima. Protože Macinka ani Konečná nejsou hloupí, zřejmě by na takovou koalici nekývli.

Naopak, pokud Modroptáci předčasné volby neudělají, propadnou se svým upoceným vládnutím někam k deseti procentům a přestanou být pro budoucí koalice jakkoliv zajímaví. Andrej Babiš bude mít na výběr z více partnerů a každý z nich může být silnější než ODS. Vnější podmínky nejsou nijak růžové, ekonomické oživení nikdo nečeká a Fialovi už nikdo nevěří ani nos mezi očima. Pokud by v ODS nebyli hloupí a položili vládu teď, po předčasných volbách by pro ANO byli skoro jediným možným partnerem a pravděpodobně by si podrželi alespoň část prebend, o které by se navíc nemuseli dělit s Jurečkou a MPA. Samá pozitiva a sociální jistoty…

Kolektivní modroptactvo má teď před sebou zajímavý rebus. Podrží svého koaličního úhlavního přítele, Rakušana? Nebo ho hodí přes palubu za Kozáka? Novináři po něm teď docela jdou. Zesílí to ještě? Mají záminku, která se hned tak nezopakuje. Mohou shodit většinu ve sněmovně a ještě to bude Rakušanova vina. Prezident jim podepíše cokoliv, stačí to domluvit s Kolářem.

Pokud to neudělají, Motoristé i STAČILO! pěkně zesílí, naplánují si podobně povedenou volební kampaň jako teď, Andrej Babiš také nebude zahálet, SPD také třeba chytne druhý dech a napraví pošramocené vztahy s ANO, Dozimetři defintivně zametou stopy a posbírají liberální voliče… a modří ptáci se umístí na hezkém šestém místě s dvaceti poslanci a nulovým koaličním potenciálem.

Mají tam o čem přemýšlet…

Přátelé, pokud mě chcete podpořit v mém Vidláckém úsilí, prosím pošlete dar Institutu českého venkova. Každý, kdo pošle alespoň 350,- Kč, může si na oplátku vyžádat knihy, trička, samolepky a odznaky z nabídky. Číslo účtu: 1769955003/5500 IBAN: CZ8355000000001769955003. Kdo chce, může přímo na stránkách Institutu pro platbu použít QR kód. Doporučuji poslat platbu a druhý den si zadat adresu pro zaslání. Stačí přímo na Vidlákových kydech kliknout v záhlaví na „objednat knihu.“
https://web.litterate.cz/francouzsky-vzor/

Odpovědět