Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 17 úno 2023, 23:28

Klímatické zastropování by Vidlák 17 února, 2023

Zrovna když jsem si to před několika dny štrádoval českými luhy a háji, dozvěděl jsem se navýsost milou a příjemnou zprávu, totiž že náš vrchní cenzor Klíma už není vrchním cenzorem a byl odejít. Hřejivé teplo se mi rozlilo po těle, já většinou naší skvělou ojrohodnotnou a pravdomluvnou vládu poněkud kritizuju, ale toto mi opravdu udělalo radost. Víte, on ten Klíma byl divnej už od pohledu. Mně by se nelíbil, ani kdyby měl na starosti šíření svobody slova.
Samozřejmě nejsem naivní. Tam na vládě se nic nezměnilo. Oni stále chtějí budovat demokracii pomocí cenzury a dalších totalitních praktik. Stále chtějí chránit naše evropské hodnoty a občanské svobody pomocí umlčování a kriminalizování těch, kteří mají jiný názor. Stále dobře vědí, kdo je platí, komu jsou opravdu odpovědní a komu se musejí zavděčit. K žádnému demokratickému probuzení nedošlo.

Jen… dostali strach… trochu. Chystá se tu na ně demonstrace, kterou svolává člověk, který si to v uplynulých měsících politicky odpracoval. A oni na vládě umějí zachytávat signály. Tuší, že dezolátů spíš přibylo než ubylo. Co když se to tomu Rajchlovi povede a nedej Bože ještě bude vědět, co dělat po demonstraci…?

Navíc se tu z druhé strany angažuje i velice schopný a myšlenkově nezávislý Daniel Vávra, který své angažmá ve Společnosti na obranu svobody projevu vzal hodně vážně a dělá ho velice dobře. Zapřednášel si v parlamentu tak dokonale, že poslanci čuměli jak vrány a svojí argumentací se jen ztrapnili, což Vávra patřičně rozmázl na svém profilu, který má velice slušnou čtenost. Inu… v Praze kromě pražské kavárny existuje i pražská hospoda. (Mimochodem… jestli se tu jednou nemá navzájem pozabíjet Praha a láska proti vsi a nenávisti, tak bychom my venkovani měli na „pražskou hospodu“ shlížet velmi milostivým okem a měli bychom se snažit jim porozumět).

Andrej Babiš zase obměňuje svůj tým a myslí na budoucí volby. Vyjadřuje první představy, jak se do toho pustí a co to bude znamenat. Myslet si o něm můžete, co chcete, ale on je člověk, který má opravdu hodně možností a má k dispozici silné nástroje, aby se mu jeho záměr podařil. Prezidentská kampaň skončila a on si rozvázal ruce. Ne, nikdo neví, jak na to půjde, ale všichni v Pětikolce vědí, že v politice zůstává a připravuje se k volebnímu útoku na hlavní vchod do Poslanecké sněmovny.

Jaké je nejjednodušší vládní řešení? Není člověk, není problém. Upustíme páru. Zbavíme se Klímy. Koneckonců, loni stačilo zastropovat ceny energií, sice to nikomu moc nepomohlo a stát si nadělal spoustu dalších problémů, ale trochu to upustilo tlak. Teď byl v podstatě zastropován pan Klíma. Bylo na něj vidět, jeho jméno se hodně spojovalo se slovem „cenzura“ a tak se použilo osvědčené řešení. Lidé se mění, agenda zůstává.

Vsadím se, že se Klíma brzy vynoří v nějaké jiné funkci, kde bude dál prosazovat svoje velmi demokratické představy o budoucnosti… ale v této chvíli je uklizen z očí a jeho agendu (prý částečně) přebírá Tomáš Pojar.

Ten si podle mě dá větší pozor na jazyk, ale o to čileji bude pracovat v zákulisí. To je člověk znalý, opatrný, ten nenechá uniknout žádné pracovní verze nových zákonů. Asi nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se agenda rozptýlí do jiných agend a z jednoho zákona se stanou různé paragrafy v různých jiných zákonech… klasika, ne?

Ale přesto…. podívejte se na novou situaci po prezidentské volbě. Konkrétně na Společnost na obranu svobody projevu, svolání demonstrace Jindry Rajchla a Babišovu konsolidaci hnutí ANO… Navzájem na sebe neútočí, byť každý situaci vidí poněkud jinak. Každý si to dělá trochu po svém, ale všichni o sobě vědí a reagují na sebe… Hele, ono to začíná být vidět. Bratrovražedné spory takřka zmizely. Jsou okrajovou záležitostí. Společný soupeř začíná být jasný – vládnoucí Pětikolka.

Nevím, čeho se tam na vládě báli nejvíc. Jestli chystané demonstrace nebo se chytli za nos z Vávrovy argumentace, nebo se podívali na preference hnutí ANO v posledním průzkumu. Možná platí všechno dohromady. Možná se nejvíc bojí toho, že jsme se přestali mydlit mezi sebou. Že jsme se v posledních měsících fakt něco naučili. Možná jsem naivní a hloupý Vidlák, který se dívá z periferie. Ale co jiného mi zbývá? Co jiného, než zkusit věřit, že bratrovražedné boje už jsou minulostí?

Takže… Klíma už je pryč… teď by mohl jít Pojar, ne?

PS.

Přátelé, v posledních dnech už nové žádosti o zaslání knihy klesly na několik kusů denně. Doma jsem zapojil celou rodinu a málem mi upadla ruka od podepisování, ale o tomto víkendu vše dobalíme. Na poště nás budou chtít zabít, ale myslím, že během příštího týdne rozposíláme všechno, co jste si do dneška vyžádali. Pokud jste si objednali zaslání knihy, do pátku byste jí měli každopádně mít. Od pátku jsem k dispozici na vidláckém mailu, pokud jste objednali, ale nedorazilo. Dohledáme, napravíme.

Rozesílací aplikace zůstane v provozu, ale vše, co si vyžádáte odteď a v příštím týdnu, to rozešleme až těsně před koncem měsíce. V březnu pak dám vědět a začnu rozesílat únorové předobjednávky. Stále platí, že mě můžete podpořit zasláním částky minimálně 350,- Kč na číslo účtu 164 883 276 / 0300. Knihy budu schopen rozeslat během března. Teď už není problém s dotiskem.
https://www.litterate.cz/klimaticke-zastropovani/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 úno 2023, 23:34

Už to bude rok… by Vidlák 19 února, 2023

Pamatujete? Bylo těsně před válkou. Ukrajina ostřelovala Doněck a 75% dotázaných nevěřilo, že by Rusko mohlo na Ukrajinu zaútočit. V televizi se to hemžilo projevy všech možných státníků, kteří mluvili o míru, ale někde v zákulisí se už všechno chystalo na střet. Vojska už byla v pohybu a čekalo se na Putina, jak se nakonec rozhodne. Já jsem právě před rokem psal, že se podle mého soudu situace uklidňuje a že je pro Putina nejvýhodnější jen pokračovat v manévrech kolem ukrajinských hranic. Situace se neuklidňovala, byl to jen klid před bouří.
Pak to přišlo… Vpád ruských vojsk, desetitisíce běženců na hranicích, prudce rostoucí ceny pohonných hmot, kolony vozidel jedoucí směrem na východ, aby se podílely na zvládnutí uprchlické vlny, nabídky na ubytování Ukrajinců v domácnostech… a všeobecné očekávání, že válka bude krátká. Jedni čekali, že Ukrajina vyzbrojená Západem brzy zvítězí, druzí zase čekali, že Rusko Ukrajinu hravě obsadí.

Když si dneska chronologicky vezmete, jak se vyhlašovaly sankce, jak se prováděla opatření na pomoc uprchlíkům a jak se řešila vojenská pomoc na Ukrajinu, tak je to jak ohnivým písmem. Válka bude krátká. Podle toho také jel henten oficiální mediální narativ. Rusům dochází lidi, munice, jídlo, tanky, rakety, součástky, nafta… ještě pár dalších svatých Javelinů a HIMARSů a vítězství bude naše.

Nevím, jak se na to dívali v Moskvě, jestli měli podobné tendence, ale podle všeho jim nakonec dočasně došli jen lidi. V září… na jeden měsíc. To měla Ukrajina svojí hvězdnou hodinu. Ale pak přišla rasputica a v zimě už vypadala situace na bojišti zase úplně jinak.

Podle mě se jako nejstrašnější věc této války ukáže to, že Západ dokázal přesvědčit sám sebe i Ukrajinu, že v této válce může vyhrát. Tohle je i po roce války pořád stejné. Rusko je už už skoro na kolenou a stačí ještě chvíli vydržet a dodat ještě trochu zbraní.

Najděte mi někoho, kdo od začátku tvrdil, že to bude dlouhá válka. Toho bychom měli poslouchat. Kdokoliv, kdo dokázal v únoru a březnu říci, že válka může trvat roky a půjde o válku opotřebovávací. To je náš člověk. Z našich předválečných úvah se totiž nevyplnilo vůbec nic. Z úvah našich pravdomluvných médií také ne. Vojenští „experti“ se ukázali být na stejné úrovni jako jeden obskurní Vidlák. Rozdíl byl jen v tom, že já na svých tezích nelpím a když se ukáží chybné, zbavuju se jich.

Za mě je to Dominik Ticháček, který od začátku říkal, že Rusům jde o něco jiného, než dobýt Kyjev. Tvrdil, že ruská strategie je rozložena do tří fází. Nejprve zabrat za každou cenu co největší kus ukrajinského území, aby se válka vedla tam. Což bude trvat šest až osm týdnů. Pak bude následovat fáze konsolidace fronty, příprava logistických tras, taktická racionalizace bojiště, případně zkrácení fronty. To bude trvat šest až devět měsíců. A pak bude následovat fáze setrvalého ničení ukrajinských sil, která nemá žádné časové ohraničení. Taktika vykusování. Dělostřelecká převaha a nekonečné ostřelování.

Podle mě je to od začátku do konce jediný konzistentní názor, který víceméně obstál a vysvětlil obstojným způsobem, co se na tom bojišti vlastně děje a proč jsou věci tak jak jsou. Podle všech možných Visingrů a Vojáčků už teď Ukrajina měla dobývat Krym a maršál Petrla by dával mapky o tom, že Ukrajině ve skutečnosti patří i kus Ruska.

Jinak jsme přesně tam, kde jsme byli před rokem. Jen z dočasného uskrovnění, které mělo trvat jen chvíli, se začíná stávat uskrovnění trvalé. Zaplatili jsme to inflací. Ale vítězství nepřišlo, tak bude inflace trvat dál. Zaplatili jsme to drahými energiemi. Ale vítězství nepřišlo, tak se na nějaké velké zlevnění těšit nemůžeme. Zaplatíme to novými daněmi, které se vládnoucí ODS před rokem ještě nedovedla představit. Zaplatíme to pozdějším odchodem do důchodu, nižšími valorizacemi, zaplatíme to našimi nemovitostmi, na které už brzy nebudeme mít.

A vzhledem k projednávaným mobilizačním zákonům, jsme jen krůček od situace, kdy to rychlé vítězství nad ruskými hordami zaplatíme i krví našich dětí. Nebo atomovým hřibem nad Prahou.

Hele, já chápu výhrady všech, kteří říkají, že se demonstrováním nic nezmění. Ale copak to jde, nedemonstrovat? Copak to jde, nejít tam a neříct prostým množstvím, že se nám to nelíbí? Copak to jde, zůstat doma a říkat si, že to nemá cenu? Copak to jde, když jsme rok poslouchali, jak už brzy bude po válce… ale dopracovali jsme se na práh mobilizace? Copak to jde, čekat doma na Godota?

Dumejte dumejte. Máte na to tři týdny.
https://www.litterate.cz/uz-to-bude-rok/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 úno 2023, 00:21

Opačné postřehy by Vidlák 20 února, 2023

Přátelé, na jedné straně tu máme naší skvělou fialovou vládu, která nás vede ke skvělým a radostným zítřkům bez spalovacích motorů, s vyššími daněmi a pozdějším odchodem do důchodu. K tomu je ještě odhodlána bojovat s Ruskem do poslední koruny (a možná i do posledního brance) a ještě nám tvrdit, že to hnědé je cukrová vata. Připravuje si pro to podmínky v podobě kriminalizace svobody projevu a pronásledováním dezinformací, což je v praxi každé slovo kritické k Pětikolce a jejím ojrohodnotným cílům.

Na straně druhé jsem včera zjistil, že se ceny komodit v podstatě dotkly předválečných hodnot.
Ne, chraň Bůh, že by se ceny vrátily na předválečnou úroveň, ale výkupní cena pšenice i řepky klesla na hladinu, kterou si pamatuju z dávnějších let, kdy žádná válka nebyla, ale ceny se přesto dostaly na takovou hodnotu. Z tohoto hlediska je možné říci, že nejvyšší válečné ceny byly v říjnu a listopadu. Kdo tehdy neprodal a čekal, že cena ještě poroste, ten pak sledoval, jak je to měsíc od měsíce horší.

Včera to podle komoditní burzy vypadalo, že se ceny dotkly dna a začnou znovu růst, ale moc jistý bych si tím nebyl. Nikdo totiž nezačal nabízet smlouvy na příští úrodu, protože vyhlídky jsou tak krajně nejisté, že není na co vsadit. Ceny hnojiv jsou pořád docela vysoké – na více než dvojnásobku předválečných časů, ale také zvolna klesají. Pokud by dnes někdo mermomocí chtěl smlouvu na budoucí úrodu, asi by mu nabídli předválečné ceny, což si nikdo nedovede (zatím) představit.

Většina zemědělců u nás má úrodu prodanou. Pokud vím, tak se ke slušným cenám dopracovali a podařilo se jim víceméně nakoupit hnojiva tak, že letošní sezónu snad pokryjí. Ale nějací smolaři se našli. Kdybych byl obchodník, asi bych jim doporučil, aby prodali teď, než ta ztráta bude ještě větší, protože vnější podmínky se mi zdají být čím dál tím klidnější a nevidím pro nějaké větší zdražení komodit žádný důvod. Navíc se teď právě sklízí na jižní polokouli…

Henta globalizace….

Už jsem tu před pár dny psal, že situace na mě dělá dojem, že se normalizuje. Zdá se, že obchodní cesty se prostě přesměrovaly. Rusko dokázalo své suroviny udat jinde a Evropa dokázala potřebné zdroje obstarat také jinde. Co se v Londýnské City rozpojilo, co se v Dubaji napojilo. A co se nenapojilo, to se přečerpává z tankeru do tankeru na moři. Skoro mám chuť prohlásit, že globální obchod si prostě poradil. Něco se ojebalo, něco se změnilo, něco se okecalo, vznikla nová železná opona tam v ukrajinských stepích a hotovo. Světoví obchodníci mají infrastrukturu vybudovanou tak široce, že se to prostě dalo zařídit.

Situace přestává připomínat válku, ale začíná připomínat „jen“ suchý rok na severní polokouli spojený s nějakým tím výpadkem v Suezském průplavu. Jako kdyby se tam někde nahoře kluci dohodli, kde bude ta nová hranice. Jako kdyby ti největší hráči už věděli, jak to celé dopadne. Zdráhám se to říci, ale jako by už byly v mapách nakresleny nové hranice a teď nás čeká ž jen závěrečné divadýlko pro plebs, aby se ještě nechal trochu obrat, než mu to dojde.

Mimochodem… až se vám někdo bude posmívat, že jste varovali před nedostatkem plynu i ropy a ono se to nesplnilo, ergo jste dezolátní dezinformátoři, co zbytečně strašili, tak můžete kontrovat tím, že pravdomluvná média zase strašila humanitární katastrofou v Africe, která kvůli Rusku nebude mít žrádlo a jak vidno, také se to nevyplnilo, ergo jsou úplně stejní dezinformátoři. Nebudu mluvit o tom, že Rusku už asi stokrát došla nafta, jídlo i munice a Putin desetkrát umřel. Prostě si nemáme co vyčítat… rizika byla obrovská a balancovali jsme krůček od obrovského průseru a v jednu chvíli jsme byli milimetr od třetí světové války, přičemž Rusko se na tom nepodílelo…

V blízkých hodinách mají promluvit Biden i Putin. Čeká se, jestli neohlásí plnohodnotnou válku, případně se rozjede nějaká další velká akce… a je skutečně možné, že se tak stane. Ale kdybych si teď musel na něco vsadit, tak bych si podle světových cen komodit myslel, že Biden přišel Zelenskému říci, jak bude vypadat nová Ukrajina a jede vysvětlit Polákům, aby si na Volyň nechali zajít chuť. Kdybych musel říci nějakou předpověď, tak bych teď řekl, že Putin neohlásí nic nového. Poděkuje statečným vojákům a ohlásí, že jsou blízko vítězství v Bachmutu.

Podle klesajících cen klesá i intenzita války a pokud se mýlím, tak se mýlí i světoví analytici, kteří mají mnohem lepší zpravodajské informace než já. Pokud teď Putin ohlásí nějakou eskalaci a rozjede se ještě mnohem větší válka, tak se Rusům podařilo přípravy dokonale utajit. Burzy teď spíš věští, že vše směřuje ke konci, který už velcí hráči zřetelně vidí.

Přidejte si k tomu slova našeho skoroprezidenta, který mluvil o tom, jak nežijeme v ideálním světě a je možné, že získat zpátky ukrajinské území, bude příliš drahé… Nebo fakt začne velká ruská ofenzíva, které Ukrajina nebude schopná čelit?

Hele, já fakt nevím. informace jsou protichůdné a neberte tuto úvahu jako nějakou předpověď. Ale tak nějak se cítím povinen vás upozornit nejen na předzvěsti katastrofy, ale i na ty opačné signály. Komodity zpravidla nelžou.
https://www.litterate.cz/opacne-postrehy/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 úno 2023, 23:49

To je spěchu… by Vidlák 21 února, 2023

Aniž bych chtěl machrovat, zdá se, že jsem včera měl pravdu. Žádné bombastické prohlášení od Putina či Bidena nepřišlo. Oba jen potvrdili, že se bude pokračovat, protože je ještě dost zbraní i dost lidí ochotných se nechat zabít za henty evropské hodnoty. Válka je zřejmě stabilizovaná a já s dovolením budu předpokládat, že velcí kluci už k sobě mají cestičku díky které vědí, jak to dopadne. Dokud budou ceny na burze klesat a nebo dokud nepřiletí další černá labuť, budu se držet své včerejší myšlenky, že sice ještě umře hodně mladých kluků, ale byznys už zase začíná mít pomalu zase navrch.

Nezapomeňte… ceny komodit klesají. Když klesají ceny komodit, tak se svět dostává do normálu. Když klesají ceny jídla, tak chudé země nemají tendenci se bouřit a roli hrají jiné faktory, než hlad.

Nevylučuju další překvapení, nevylučuju raději vůbec nic, ale myslel bych si, že Rusko nemá důvod dělat něco jiného, než co dělá a tak považuju nějaký vééélký útok za méně pravděpodobný, než další vykousávání ukrajinské fronty, postupné dobytí Bahchmutu a nástup směrem na Kramatorsk. Prostě si musíme počkat na potvrzení realitou, kolik tanků bude na Ukrajinu dodáno a jak moc to pomůže.

Když jsem si vyslechl nejnovější prohlášení Černochové a Řehky, měl jsem pocit, že je jim to skoro líto. Oni se na tu velkou válku tak těšili…

Ve světle této úvahy (která vůbec nemusí být pravdivá) mi začíná dávat logiku počínání naší vlády, která chce nižší valorizaci důchodů protlačit co nejrychleji ve stavu legislativní nouze. Je to tak okaté, že s tím má problém i mefisto české politiky – Kalousek. Zdá se, že existují důvody ke spěchu. Je zapotřebí ještě řádně pustit ovčanovi žilou…. protože pak už bude mír a bylo by to trapné? Nebo pak bude ta velká válka a bude to jedno?

Nebo už vláda splnila svoje úkoly a teď je třeba k tomu pustit někoho dalšího, kdo to začne napravovat, zatímco současní protagonisté si budou užívat odměny za svojí mouřenínskou práci? Ještě rychle rychle něco udělat, protože brzy budeme všichni přemýšlet jinak? Nebo se tak bojí Rajchla a jeho demonstrace?

Nebo vědí něco, co my nevíme, třeba ohledně nápadů s digitální měnou a je zapotřebí ušetřit za každou cenu, protože jinak to bude ještě horší?

Víte, já pořád přemýšlím, proč právě Jurečka tak neúnavně pracuje na zničení své vlastní strany. Loni se s Nekulou postarali, aby je už nikdy nevolili žádní soukromí zemědělci, letos dělají všechno pro to, aby přišli o svojí hlásnou troubu. Na spořádaném venkově jsou to právě kostelní babičky, které dělají Lidovcům preference. Jsou to kostely, kde faráři kážou o skvělém Jurečkovi a zlém Babišovi a nabádají své ovečky, aby volily správně. Tam se dělá těch pár procent hlasů, bez kterých by KDU dávno skončilo na smetišti dějin.

A oni teď neúnavně pracují, aby si to zrušili. Vždyť jsou to právě důchodci, co levně bydlí ve vlastních domcích a mají náklady jen za jídlo a topení, kteří z důchodu živí kasy farností a sborů. Jsou to zbožní venkovští senioři, kdo přispívají na platy farářů. Teď se jim ceny jídla zvedly o 50%. Ceny topení se jim zvedly na minimálně dvojnásobek. Důchody jim reálně klesnou. Všechny ty Jurečkoviny se na prvním místě projeví přesně u těch, co ho volili. A to nemluvím o dani z nemovitosti. Většina důchodců má kromě domečku ještě i nějakou půdu, která se přece neprodává. Teď pěkně zaplatí ty zvýšené náklady z nižšího důchodu a bude hodně zajímavé, kolik ještě v neděli přispějí panu faráři, aby mohl tak pěkně mluvit o tom, že jestli někdo z jeho farnosti volil Babiše, tak jim ublíží.

Od Jurečky bych čekal, že právě tohle bude brzdit. A on ne, on jde v čele. Jako by věděl, že další volby už nebudou jeho starost. Jako by věděl, že má ještě pár bližších úkolů, které je třeba nezbytně splnit a pak už to bude jedno. Dokonce i Kalouskovi se to ekluje…

Svým způsobem teď Jurečka svým voličům říká, že KDU končí a on už s dalším pokračováním vůbec nepočítá. A já zjistil, že i ve Vidlákově kostelní senioři mění preference a místo černoprdelníků volí raději Veľkého Bociana… Zajímavé, není liž pravda?

Spěchají tam na vládě…. strašně spěchají. Měli bychom se pídit, proč.
https://www.litterate.cz/to-je-spechu/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 23 úno 2023, 06:54


Ten rozdíl už je i cítit
by Vidlák 22 února, 2023

Pamatujete, jak jsme tady takřka před každými volbami řešili, že všichni politici jsou stejní? To byl jeden z nejčastějších argumentů, ne? Ať jsem řekl jakékoliv jméno, vždycky se pod ním sešlo obrovské množství diskusních příspěvků, které milého politika svlékly z kůže a ukázaly, že je kolaborant, člen Aspenu, má podivné financování, byl viděn na americké ambasádě… a nebo je to alespoň gauner a lidský odpad. Vždycky se také našel někdo, kdo mě konečně odhalil, v koho žoldu pracuju a za koho kopu… a pokud se to neodhalilo, tak ještě hůř, Vidlák je podezřelý, protože se neví, proč vlastně píše.
Proto jsem vlastně začal dělat henty zabijačky… podezření ohledně své osoby jsem nejsnáze rozptýlil, když jsem si onoho pochybujícího pozval domů a nechal ho celý víkend koukat na mě a mojí rodinu. Ale to jen tak na okraj.

Když jsem poukázal na nějakého politika, nikdy jsem neřešil, kdo je hodný a kdo je zlý. Vždycky jsem na něj poukázal kvůli některým jeho vlastnostem, díky kterým se mi zdálo, že by mohl být úspěšný. Od začátku existence Kydů upozorňuji na lidi, kteří mají potenciál vyhrát, protože jsou třeba pracovití, umějí mluvit, mají peníze… a ve své politické praxi se potřebují opřít o naše hlasy. Jsem apoštolem menšího zla, rozhodně nejsem prorokem dobra. Jsem propagátorem politické strategie a pragmatismu. Nezaměřuju se na politiky Pětikolky, protože ti se o voliče opřít nepotřebují. Ti se opírají o orgány EU a jednotnou frontu velkých médií a politických neziskovek.

V době, kdy jsem byl ještě malý bloger a měl jsem víc času se věnovat diskusím, často jsem argumentoval tím, že ano, ani jeden z politických soupeřů nechce odejít z EU, ale zatímco Babiš se bude snažit ten nadšený eurohujerský vlak směrem k bezemisní budoucnosti brzdit, tak Fiala ho naopak bude popohánět, aby uháněl ještě rychleji. Zhruba takto vypadaly diskuse loni před parlamentními volbami.

Hele… ono už je to docela i vidět, ne? Já myslím, že ten rozdíl mezi unijním vlakem Andreje Babiše a Petra Fialy začíná být fakt markantní. Ten fofr směrem k utopii, pro to už nepotřebujete ani číst zprávy… už je to ve společnosti přímo cítit. Nemusíte řešit, co přesně se teď na vládě projednává, nemusíte denně sledovat zprávy. Výsledky jsou vidět na každé cenovce, jsou vidět na pořadnících na nové auto, jsou znát v každé výplatě… Jsou znát i na řečech, co se mezi lidmi vedou.

Teď jsem se dal v Brně do řeči s jedním bezdomovcem, co potřeboval pár korun na čůčo… ale než je ze mě vysomroval, ukázalo se, že má až neuvěřitelný přehled, co se v našem státě děje. Svěřil se mi, že se bojí války… chápete to? Bezdomovec se bojí, že se válka na Ukrajině přelije do celé Evropy. Stejně tak věděl dost o Fialovi i Jurečkovi. Jako by měl ve svém doupěti televizi a koukal na CNN Prima News. Když už i bezdomovci začínají řešit politiku…

Lidí možná nechápou, co přesně se děje, nevědí, kdo kde tahá v pozadí za nitky, netuší, kdo s kým a co upekl. Ale cítí, že ten náš vlak uhání strašně rychle a začíná se v zatáčkách nebezpečně naklánět. Uvnitř padají z polic kufry a leckdo už se břinkl o nějaký výčnělek.

Navenek to ještě pořád vypadá, že se nic neděje. Velká média mají stále více práce, aby to nějak zakamuflovala. Dokonce museli Wolnera přijmout k Šafrovi do jeho obskurního plátku. (Mimochodem, nic mi neudělalo větší radost – Wolner u Šafra, to je jako udělat z modelky hajzlbábu). Navenek je všechno v pořádku, ale dejte se skoro s kýmkoliv mimo Prahu do řeči…

Když byl strojvedoucím Babiš, to měl unijní vlak pořád nějaké problémy. Ano, jel po kolejích, které nastavili velcí výhybkáři v Berlíně, Paříži a Bruseli, ale Babiš měl pořád nějaké požadavky, pořád chtěl nějaké peníze, sice podepsal, ale nechal ve smlouvě vymazat časové milníky… A kamarádil s Orbánem. Jelo to sice stále směrem k zelené budoucnosti, ale neochotně a za úplatu.

Teď vidíte, jak to vypadá, když se pořádně zatopí pod kotlem, vše se odbrzdí a strojvůdce se snaží ze všech sil, aby ještě zrychlil. Důchodci nikdy nedostali víc, pochlubil se Blyštivý Péťa nedávno. Změnili názor na daň z nemovitosti, změnili názor na valorizace důchodů, bojují s dezinformacemi pomocí kriminálů, bez podmínek podepsali zákaz spalovacích motorů po roce 2035, rozšířili emisní povolenky i pro domácnosti… prý je to příležitost… pro ně určitě. Ale pro nás katastrofa.

Teď jedeme v čele. A když se podíváte na libovolné ekonomické ukazatele a srovnáte Česko s ostatními unijními zeměmi, tak zjistíte, že jedeme v čele pokroku. Zřejmě to tedy budeme my, kdo první narazí do zdi, nebo se zřítíme v některé ze zatáček.

Proto mluvím o menším zlu. Proto mluvím o tom, že je třeba hledat politiky, kteří se o nás potřebují opřít a hlavním kritériem nejsou dokonalé ideje, ale praktické vlastnosti, které se hodí k výkonu funkce. Proto vám ukazuju ty, které vám ukazuju. Ne pro jejich hluboké pojetí politické morálky, ale prostě proto, že by to evropské spřežení spíš brzdili než rozjížděli. Když se totiž podíváte na počínání našeho Derniéra, tak zjistíte, že při téhle rychlosti se nejenom nedá zabrzdit, ale ani vyskočit.
https://www.litterate.cz/ten-rozdil-uz-je-i-citit/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 23 úno 2023, 23:12

Remíza je také výhra by Vidlák 23 února, 2023

Je to pár dní, kdy se ve veřejném prostoru objevila zpráva, že Čína přichází s mírovým plánem pro Ukrajinu. Od té doby se o tom docela mluví, ale mimo velmi krátké hlášky z oficiálních čínských kruhů o tom prakticky vůbec nic nevíme. Jen se pořád čeká, až to Sitting Ping (podle vzoru Sitting Bull) představí. Zdá se, že to Číňani mají nějak předjednané s Putinem, protože Rusko je jediná země, odkud už dopředu nezní proti tomuto plánu odsudky.
Jinak mám pocit, že tu snad nikdy nebyl tak špatný mírový plán a tedy tak špatný mír. Ještě o tom nic nevíme, ale už předem je všem těm Lipavským, Scholzům, Macronům, Bidenům i Zelenským jasné, že je zapotřebí tento plán odmítnout. Je to vlastně úplně stejné, jako před prezidentskými volbami. To Babiš mluvil o míru, ale jen tím strašil lidi a bylo zapotřebí ho řádně zepsout a morálně odsoudit. Vůbec… kdykoliv někdo promluví o míru, tak je to Putinovec, protože voláním po skončení bojů jen nahrává Rusku. Pokud by se přestalo válčit, tak by Rusko VYHRÁLO. Každý libtard to chápe a dezoláti jsou tím pádem pátá kolona. Pokud se totiž přestane střílet, tak Rus vyhrál. Takhle to je, ne?

Všimněte si – tohle je první ruský strategický úspěch této války. Od prvního dne války jakékoliv volání po míru nahrává Rusku. A ano, nahrává. Rusko je na Ukrajině, nikoliv Ukrajina v Rusku. Jak dlouho Rusové energicky postupovali? Tři dny? Tři týdny? Šest týdnů? Jak dlouho tenkrát před rokem trvalo, než se vytvořil současný stav, kdy mír a přerušení palby za všech okolností znamená ruské vítězství?

Nemyslete si, tohle znamená víc, než to vypadá. Hned první den války Rusové vytvořili předpoklad, kvůli kterému je nezbytné dobýt celou Ukrajinu zpátky, Krym nevyjímaje, aby to bylo Ukrajinské vítězství. Všechno ostatní je ukrajinská a západní prohra. Nic jiného není možné, než za jakýchkoliv obětí a jakýchkoliv nákladů dobýt na Rusku zpátky všechno a vlastně i něco navíc, protože pokud Rusákovi zůstane byť jen metr čtvereční, tak prostě vyhrál.

Od prvního dne války je mír prohrou Západu a ruským vítězstvím. Takhle jednoduché to vlastně je.

Prosím všimněte si druhé věci – válka je věc nepřirozená, krvavá, strašná, nákladná, obludná a příšerná po všech stránkách. Ale přesto ji Západ musí udržovat a musí do ní investovat nejen dolary a tanky, ale i toleranci vůči Banderovi a dalším ukrajinským démonům. Jak čas plyne, je třeba stále více západní shovívavosti a zároveň se objevuje stále více hajlování a dalších důkazů o tom, že je něco shnilého ve státě dánském.

Stejně tak musí Západ zůstat shovívavý vůči korupci. Musí nějak překousnout, že peníze netečou jen na válku, ale i na pohodlný život vyvolených. Západ musí překousnout, že se Rusko nezhroutilo a že většina západních firem z Ruska neodešla. Západ musí překousnout, že se s ruského plynu dělá na moři plyn americký. Jinak to prostě nejde, protože… jakýkoliv mír by byl ruským vítězstvím a prohrou Západu.

Proto ti, co mluví o míru, jsou míroví štváči. Proto se proti nám tak strašně brojí. Proto jsme tak nepřijatelní. Proto se tak pustili do Babiše… Rus si totiž od prvního dne zajistil, že remíza je také výhra.

Zbytek je pak už jen železná logika války. Pokud Ukrajina prohraje, prohrají všichni. Pokud Ukrajina neosvobodí celé své území, vždycky prohraje. Je úplně jedno, jestli mezi tím osvobodí nějaké město, nebo postoupí o dvacet kilometrů. Musí získat všechno všecičko, jinak prohrála a my všichni s ní.

Rus si na Ukrajině v podstatě vyrobil manévrovací prostor. Od Chersonu po Kupjansk. A nic jiného vlastně nepotřebuje. Teď stačí jen střílet a střílet, ničit a ničit. Chvíli postupovat, chvíli ustupovat… a čekat. Ve válce se nakonec všechno projeví. Korupce, Bandera, dvojí metry… všechno. I ty ztráty se nakonec profláknou. A jen úplné kompletní osvobození ukrajinského území to může ospravedlnit. Jinak je to ZA VŠECH OKOLNOSTÍ prohra Ukrajiny i Západu.

Samozřejmě je zapotřebí volat po míru. Je zapotřebí to ukončit. Protože prohra Ukrajiny a Západu je s každým dalším mrtvým Ukrajincem stále větší a větší a vytlačení Rusů stále nemožnější a nemožnější. Tak nemožné, že o tom mluví dokonce i Petr Pavel. Každým dnem je těžší a těžší dosáhnout západního vítězství. Každým dnem je riziko zavlečení do ještě většího průšvihu reálnější a reálnější. A to všechno kvůli tomu, co se stalo během prvních dní války. Bojuje se na ukrajinském území. Na ničem jiném vlastně nezáleží.

PS.

Přátelé… žádosti o zaslání knihy jsou už skoro kompletní. Zbývá pár posledních, kteří si zaslání ještě neobjednali. Poslední várku knih prosincových a lednových předplatitelů budu rozesílat příští pondělí. Kdo si požádal o zaslání knihy a neobdrží jí do konce příštího týdne, ať mi napíše na vidlácký mail. Přijímám reklamace.

Začátkem března spustím zasílací aplikaci i pro ty, kteří si předplatili knihu v únoru a do konce března chci mít všechno vypořádané. Zároveň vám chci říci, že předplatby za knihy budu přijímat jen do konce února. Kdo si chcete knihu ještě objednat, pošlete mi nejméně 350,- Kč na účet č. 164 883 276 / 0300. Poslední platby přijmu 28.2.2023 do 23:59 hodin. Pak prodej knihy touto cestou skončí.

Pokud mi ještě nějaké knihy zbydou, vezmu je na demonstraci. Předpokládám, že se tam zase potkáme a kdo bude chtít knihu či placku, ten bude mít ještě možnost. Vše se včas dozvíte.

Nekončí samozřejmě kniha. Dotisk je v plném proudu a od dubna budu plánovat postupné setkávání s vámi, vždycky ve vašem kraji. Budu pro vás mít jisté překvapení, ale teď o něm ještě nechci mluvit. Kdo bude mít o knihu ještě zájem, pro toho pak bude k dispozici. Zbytek nákladu se nakonec (v létě) dostane i do běžné knižní distribuce.

Kdo nechce na knihu čekat do dubna a déle, ten má posledních několik dní na předplacení a pak celý březen na zadání adresy k zaslání. Poslední příležitost bude 11.3. 2023 na demonstraci. Pak až osobní předání při mém „turné“ po republice.
https://www.litterate.cz/remiza-je-take-vyhra/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 25 úno 2023, 07:21

Hodně štěstí Džordžíno! by Vidlák 24 února, 2023

Zajisté vám přátelé neunikla iniciativa bývalého premiéra Jiřího Paroubka, který ohlásil založení nového spolku Nespokojení. Řeže do toho docela razantně, součástí tohoto spolku mají být bývalí úspěšní sociální demokraté a má dokonce přesahovat rámec sociálně demokratické politiky, protože jsem zaznamenal, že jednali i s Kateřinou Konečnou… Inspiraci si prý berou z francouzského Melenchona. Zároveň hned ohlásili demonstraci na úterý 28.2.2023. Čirou náhodou jsem v ten den zrovna v Praze a tak se na ně asi zajdu podívat.
Začnu jednou nepříliš dávnou vzpomínkou… bylo 28. října a já stál zhruba uprostřed davu demonstrantů na Václaváku. Tehdy jsme se s Láďou Vrabelem nedohodli na tom, co mohu říci z pódia a tak jsem nakonec oficiálně nevystoupil. Setkal jsem se ale s celou řadou svých čtenářů a samozřejmě jsem bedlivě poslouchal řečníky. Včetně Paroubka.

Jak Jiří Paroubek domluvil, byl jsem svědkem poměrně dlouhého hada lidí, kteří kolem mě procházeli směrem pryč od pódia a hlasitě si stěžovali, že kvůli tomuto reliktu z minulosti na demonstraci nejeli a cítili se být podvedeni. Dobrou hodinu kolem mě defilovali různí lidé, kteří v bledě modrém opakovali totéž – kvůli Paroubkovi na Václavák nešli. Právě na základě této zkušenosti jsem napsal článek, ve kterém jsem začal popisovat rozčarování z demonstrací a předpověděl jsem, že tudy cesta nepovede. Ne, to nebyla žádná moje genialita. To byla ta dlouhá řada lidí, kteří mi cestou z demonstrace říkali, že se na to můžou vykašlat.

Na druhou stranu… Paroubek je v podstatě poslední autentický sociální demokrat. Byl posledním premiérem, který byl vskutku levicový, představoval levicová řešení a nikdy se jim nezpronevěřil. Když neodvedl ČSSD k vítězství a ukázalo se, že Socani nebudou součástí vlády, rezignoval. Paroubek byl poslední premiér z časů, kdy se hrálo na pravici a levici a předvolebními tématy byla výše daní a sociálního zabezpečení.

Pak vyhrála globalizace. Korporace v podstatě přestaly uplácet a začaly normálně nařizovat. Takovou měly sílu. Obránci volného trhu zjistili, že jsou pro velký byznys zbyteční, protože se už prosadil a dál je nepotřebuje. I začali tržní principy cpát do všeho. Do soužití rodin, do individualizace člověka, najednou měl být každý obchodníkem se sebou sama. Volný trh začal platit všude jinde, jen ne při směně zboží.

Obránci sociálních hodnot zjistili, že pro proletariát nemohou nic udělat, protože proti globálním strukturám jsou naprosto bezmocní a tak začali zachraňovat všechny možné i nemožné menšiny od gayů po nebinární osoby. Místo spravedlivé mzdy přišly záchodky pro transgender osoby.

Už je to dlouhých sedmnáct let.

Od Paroubka už ČSSD jen klesala, až se nakonec stala stranou Šmardy a Šabatové bez jakékoliv šance na návrat do sněmovny. Každý další předseda už se jen zbavoval všeho sociálně demokratického a přijímal vše neomarxistické, zelené, a evropsky hodnotné. Šlo jim to tak dobře, že jim většinu voličů přebral Andrej Babiš, což jen poukazuje na absurditu vývoje – jeden z nejbohatších lidí v republice se ukázal být sociálně citlivější, než strana, která to měla v názvu i ve stanovách. Co jim nesebral Veľký Bocian, to jim sebral Okamura… včetně některých členů. Smrt nejstarší české strany přežili jen ti její členové, kteří ji včas opustili.

Teď jsme mnohem dál… Okamura svádí svůj vlastní zápas o přežití na politické scéně, Andrej Babiš konsoliduje svoje hnutí, Jindra Rajchl objíždí republiku a buduje stranu PRO a na internetu vzniká celá řada dalších politických či mediálních projektů… Chvílemi to u nás vypadá doopravdy jako občanská společnost. Je to paradoxní. Vláda nás dře z kůže, ale nikdy nebyla taková ochota obyčejných lidí posílat peníze, jezdit na schůze a sdružovat se. A čím více se lidé sdružují, čím víc poslouchám, o čem si povídají, tím méně slyším slovo pravice nebo levice. Stále zřetelněji je vidět, že střet jde mezi globálním a lokálním. Mezi vlastenectvím a euroobčanstvím. Mezi českým a evropským snem. Mezi typem Orbán či Trump a typem Uršula a Klaus Schwab.

Dovolím si proto několik nemístných poznámek…

Nejsem si jistý tou demonstrací. Loňský rok ukázal, že tisíce lidí už nejsou žádné číslo. Už se pohybujeme ve vyšších desítkách tisíc, aby to vůbec bylo vidět. Odborářský boss nedokázal na Václavák dostat ani desetinu počtu, který přišel za zadluženým prodavačem pizzy. A dopadl přesně podle zásluh. Síla myšlenek na alternativě je dneska celkem snadno měřitelná… kolik lidí přijede, i když Česká televize mlčí? Z tohoto hlediska si myslím, že ohlásit demonstraci týden před jejím konáním, je dneska už vysloveně chyba.

Stejně tak nechci zapomenout na to množství lidí, které loni právě jméno Paroubek znechutilo. Nemyslím si, že by to bylo samotným Džordžínem… ale v roce 2006 se hnojomety postaraly, aby na něm něco ulpělo a je to tam dodnes. Myslel bych si proto, že je zapotřebí nejprve trpělivě čistit svoje jméno. V této chvíli si nejsem jistý, jestli se tak stalo v dostatečné míře.

A do třetice nevím, jak moc pochodí s tím, že jde o levicové hnutí. Jsem teď často na politických schůzích a nemohu si pomoci, diskurz jde jinudy. Nemluvě o tom, že to není první Paroubkův pokus o comeback.

Ono je to dneska už prostě těžké… demonstrace vás buď vynese a nebo pohřbí. A po loňských Václavácích si lidi už jen tak z něčeho na zadek nesednou.

Jiří Paroubek bude potřebovat víc štěstí, než kolik mu ho můžu popřát. Pochází z časů, kdy svět byl ještě v pořádku a podle dnešních měřítek byl mimořádně kultivovaný politik schopný osobní odpovědnosti. Poslední opravdový sociální demokrat. Nejsem si ale jistý, jestli to dneska ještě něco znamená. Skuteční levičáci jsou u Babiše, skuteční pravičáci u Rajchla…

Budu jeho další kroky sledovat. Pokud mě čte někdo z jeho týmu, propojte nás. Rád se s ním potkám nad dobrým vínem a o našem setkání pro něj napíšu hezký článek.
https://www.litterate.cz/hodne-stesti-dzordzino/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 26 úno 2023, 11:03


Kydy a Litterate jedno jsou
by Vidlák 25 února, 2023

Přátelé, je to tak. Během několika posledních dnů Litterate změnilo majitele. Náš Zakladatel – Alef Nula, se rozhodl, že Litterate předá Vidlákovi. Předevčírem došlo na poslední krok – převod domény. Od tohoto víkendu jsou Vidlákovy kydy a Litterate sourozenci.
Je to další vlaštovka, která sice sama o sobě jaro nedělá, ale vězte, že její přílet věští čas změn. Ne pro vás, jakožto čtenáře, ale rozhodně pro mě – Vidláka. Alefovo rozhodnutí do toho úplně dokonale zapadlo. Už delší čas jsem si totiž lámal hlavu, jak Kydy přizpůsobit pro mnohem větší čtenářskou skupinu, která v posledním roce vznikla. Nechtěl jsem z toho Alefa vynechat, protože to byl on, kdo Kydy před rokem zachránil a nebýt jeho Litterate, žádný Vidlák by už dneska nebyl.

Vůči Alefovi se budu už asi nadosmrti cítit dlužníkem. Na jedné straně jsem věděl, že musím Kydy nějak upravit, na druhou stranu jsem nechtěl opustit Litterate, když jsem tam dostal tak skvělý azyl. Alefe, děkuji Ti, mé morální dilema jsi vyřešil za mě. Dal jsi mi možnost, aby Litterate a Kydy mohly ještě více srůst.

A to se také stane. Alef si vždycky přál, aby Litterate bylo dobrou platformou pro blogery, aby fungovalo lépe než deník Ricin, aby to zde jiskřilo názory i argumenty, ale aby tu také vládl přátelský duch. A tak to také bude. V příštích měsících se Vidlákovy kydy a Litterate více propojí. Kydy budou mým osobním názorovým blogem a Litterate bude sloužit především ostatním autorům. Běžný čtenář nepozná rozdíl, stále bude i na Litterate každé ráno můj nový článek, ale sroste zákulisí.

Nebude to hned… mého bratra Mastera čeká velká kupa práce.

A nebude to jediná změna, která nás čeká.

Je to symbolické. Po zimě nastává jaro. Bez ohledu na katastrofy a okolnosti, bez ohledu na konce světa, války i armagedony, na jaře se prostě seje. Bez ohledu na to, co tomu předcházelo. Na jaře vidláci připravují budoucí úrodu. Bez ohledu na budoucí rizika. Bez ohledu na nesmyslnost takového počínání, bez ohledu na varování. Na jaře musí přijít semeno do země, aby byla naděje na budoucí sklizeň.

Události posledních měsíců mi udělily impuls. Už není možné přešlapovat na místě, není možné prostě jen glosovat příběhy této republiky. Je třeba udělat víc. Když vidíte, co se kolem nás děje, je nejvyšší čas začít pořádně a naplno dělat to, o čem jsem pět let psal. Poslední dva měsíce mě přesvědčily, že to udělat lze a udělat se to musí.

Za dva dny skončí únor. A skončí také možnost předplatného mé knihy. V březnu ji všem předplatitelům rozešlu a vyřeším případné reklamace. Pak se rozjedu za vámi do regionů. Mezitím se dozvíte víc.

Alefe, děkuji za všechno. Nebýt Tebe, nic z toho by nebylo. Navždy máš otevřené dveře nejenom na svém Litterate, ale i u Vidláka doma.
https://www.litterate.cz/kydy-a-litterate-jedno-jsou/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 26 úno 2023, 23:46


Politika ničení
by Vidlák 26 února, 2023

Ivan David nedávno informoval o dalším hřebíčku do rakve pro naše zemědělství, který zatloukla evropská komise i evropský parlament. Já jsem z branže, takže nemám už sílu to vůbec komentovat, začali mě totiž číst i můj zcela apolitický tatínek a maminka a zakazují mi používat sprostá slova. Pokud bych měl zjednodušit, kterým směrem tato politika jde, tak mohu jen suše konstatovat, že jde směrem k nepěstování a nechování. Ono se to nějak vyřeší… máme sice henten svobodný trh, který je nejvyšší hodnotou, ale zároveň potřebujeme šílený předpis i na prodej zelí.
Samozřejmě tento rozpor vadí jen dezolátům. Správný liberál ve volném trhu regulovaném předpisy o tisících stranách žádný problém nevidí.

Stanjura nám včera oznámil, že uvažuje o zrušení daňové slevy na manžele… Když si uvědomím, že to není tak dávno, co Jurečka ještě blouznil o společném důchodu pro manžele a mluvil o podpoře rodin… Už je to všechno pryč. Předvolební sliby jsou také pryč. Zůstává jen povolební chlubení, které už nemá s realitou nic společného. Už se bude jen ořezávat.

Nejhorší na tom je, že nás neořezávají proto, aby za to postavili nějaký nový Temelín, který by jednou dodával levnou energii pro všechny. Ořezávají nás, protože podpora války je drahá. Ořezávají nás, aby se to rozstřílelo ve stepích. Solidarita důchodců s výrobci nadzvukových letadel. Ve jménu hodnot, které nás už jen stojí peníze a přestávají cokoliv pozitivního přinášet.

Když si přečtete jakýkoliv regionální tisk, tak je to jako číst černou kroniku. Pořád někde zavírá nějaká hospoda, nějaká prodejna potravin, nějaký koloniál… Tady končí nějaká firma, tam končí nějaký výrobce… tomu už se nevyplatí držet pobočku tam a tam…

Zaslechl jsem, že EU uvažuje o zákazu plynů do chladniček a tepelných čerpadel. Grýndýl vole… Emisní norma Euro 7 je tak přísná, že v podstatě ukončí výrobu všech levnějších aut pro plebs. Zůstanou jen sporťáky, na které se to vztahuje nějak jinak. Ale to už přece také víme. Na konference o klimatu a emisích se lítá soukromými tryskáči. Zakázat se mají Fábie, nikoliv Ferrari.

Ani nebudu mluvit o dlouholetém zavírání očí před praktikami různých umírněných lidojedů, které podporujeme. Zpravidla jsou to hrdlořezové první jakosti, kterým umožňujeme, aby se jim krev prolévala lépe a radostněji. Na Václaváku nikomu nevadily symboly praporu Azov, což jsou samozřejmě plně demokratičtí hodní hoši, co by mouše neublížili. Kde jsou ty doby, kdy cokoliv, co se jen vzdáleně podobalo hákenkrajcu, bylo předmětem vyšetřování. Vlastně… ono je to furt. Ale platí to jen pro Ortela, nikoliv pro Ukrajinu.

Ve školách už učitel musí vědět, kam patří, jinak tam nemá co dělat… Musí dětem vysvětlovat, že celá předchozí staletí byla špatně, tatínek a maminka jsou špatně, rodinné hodnoty jsou špatně, partnerská věrnost je špatně, muž i žena jsou špatně a místo toho je dobře něco, co bylo před deseti lety ještě námětem dobrých vtipů. Deregulace totiž znamená padesát pohlaví, znamená volnou migraci přes hranice, znamená indoktrinaci ve školách, znamená korespondenční volby. .. ale rozhodně neznamená, že by se vám lépe podnikalo. Rozhodně to neznamená méně papírování a méně nesmyslných certifikátů na všechno.

Zubař začíná být nedostupným luxusem…

Kilo papriky je skoro za dvě stovky…

A když na tohle všechno někdo upozorní, tak je populista. Jde na ruku nízkým dezolátním pudům a nechápe tu vznešenost evropského údělu žitého stále více za ostnatým drátem a co nejdál od obyčejných lidí. Každý přece ví, že politika se nedělá ve jménu lidu, ale ve jménu evropských hodnot. Lid už tomu vlastně jen překáží. Žijeme v tom nejlepším světě a různí Rajchlové toho zneužívají.

Ano, přesně z toho jsou všechny ty vyprávěnky o depopulizaci planety. Z toho vznikají všechny ty obavy, že vakcíny tu nejsou pro nás, ale proti nám. Že Klaus Schwab spolu se Sorosem dělají všechno pro to, aby nás zničili. Ne, fakt nevím, nakolik to chtějí udělat a jak jsou se svými plány daleko, ale když vidím dnešní svět a poslední kroky naší vlády, tak tomu prostě věřit chci. Když už několik let koukáte na politiku ničení ve všech oblastech, tak se nemůžete divit, že si to lidi potřebují nějak vysvětlit. Když koukáte, jak kolem vás mizí poslední obchůdky i hospody, jak si najednou musíte dávat pozor na jazyk, jak vás pranýřují za to, co bylo po stovky let cestou kupředu, ale dneska je to už zakázané, když vidíte, v čem budou žít vaše děti… tak si říkáte, že to přece nemůže být jen kolektivní imbecilita.

Kdyby tu byl alespoň nějaký Mao, tak by to bylo na koho svést. Kdyby tu byl jeden Velký kormidelník, tak by bylo jasné, kdo za to může. Ale není jeden. Jsou jich tisíce v tak šíleném propletenci, že nenajdete nikoho, koho by se dalo zastřelit, aby tohle šílenství skončilo.

Já se nedivím, že majitelé firem začínají být na naší straně. Nedivím se, že zemědělci už čtou raději Vidláka, než zprávy ministerstva zemědělství. Nedivím se, že lidi plní sokolovny a začínají být politicky aktivní. Nedivím se, že charismatičtí politici začínají mít statisícové dosahy na fejsbůku. Nedivím se, že obskurní blogeři jsou pro leckoho lepším zdrojem než Česká televize. Začíná jít o všechno. Proti nám stojí politika ničení. Politika, která se utrhla z řetězu. Politika protinárodní, protilidská. Politika ve jménu něčeho, co nikdo nevolil. Politika, která už má jen tlamu.

Do voleb je daleko, do demonstrace je blízko. Dumejte, dumejte, jestli byste také neměli přijít. Dokud to ještě jde. Dokud ještě můžeme psát, dokud ještě můžeme mluvit. Dokud ještě máme něco, za co stojí za to bojovat. Až se naplní všechno to, o čem už vláda na plnou hubu hovoří, tak už bude demonstrování zbytečné. Nebudete nic mít… a jak říká Klaus Schwab, budete šťastní… možná.
https://www.litterate.cz/politika-niceni/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 27 úno 2023, 23:26

Pořád cajk? by Vidlák 27 února, 2023

Tak jsem se včera dozvěděl přímo ukázkovou dezinformaci, kterou je třeba okamžitě vyvrátit a já vyzývám všechny Cempery a jiné nástroje naší vlády pro pravdomluvnost, aby okamžitě konali a vyvraceli. Zjistil jsem totiž, že nám tu konají společenské a kulturní akce, které nemají vůbec nic společného s propagací nacismu, jen naopak soucítí s demokratickou Ukrajinou, která byla napadena asijskými hordami a bez jejího heroického boje by Rus brzy zabral i nás, což nechceme.
A tak je třeba všemi prostředky podporovat ukrajinskou armádu, která střeží východní hranici svobody, demokracie a evropských hodnot. důchodci se musejí uskromnit, protože je třeba být solidární s výrobci tanků a stíhaček. Rodiny se musejí uskromnit, protože dětičky nevypipláte, když vám bude v televizi vyhrožovat Medvěděv… A samozřejmě se musejí uskromnit i majitelé nemovitostí, protože to je poslední daň, kde si stát ještě může nahrabat na další raketomety pro východní frontu.

Tohle všechno samozřejmě nestačí, protože ruské nebezpečí musí být zničené jednou provždy a tak se nekladou meze žádným soukromým iniciativám. Vybíralo se na tank Tomáš (někde jsem zaslechl, že už dojezdil), vybírá se na protiletadlové komplety a jak jsem už zmínil, je třeba připravovat národ na solidaritu s těžce zkoušenou zemí.

A tak nám v Praze vlály vlajky praporu Azov a Ukrajinské osvobozencké armády. Vyfoceno a na fejsbůku dostatečně rozšířeno. Určitě je to nějaký hoax, na který jsme všichni naletěli. .,Nic takového se u nás neděje, propagace nacismu je přísně zakázána a trestány jsou i náznaky takové propagace… Tomáš Ortel by mohl vyprávět… kvůli němu zrušili i Slavíka.

Není to tak dávno, co jsem se ptal, jestli je všechno pořád dobrý… Jestli nevadí, že Zelenský pojmenoval horskou brigádu stejným jménem jako ji měli pojmenovanou nacisté? Jestli ten Edelweiss už není příliš velké chucpe. Ne, nevadilo to, spousta renomovaných odborníků s mnoha tituly mi vysvětlilo, že to s nacismem nemá nic společného, že ta kytka je prostě populární a Ukrajinci tím rozhodně nevyjadřovali žádnou příchylnost ke své minulosti, plné různých volyňských masakrů.

Teď se ptám znovu… Pořád je to všechno cajk? Vlajka praporu Azov na Václaváku a na ní dva uznané nacistické symboly zároveň? Kromě té runy i tzv. černé slunce v pozadí? Nevadí? Žádný nacismus to není? Vlajka UPA, která se chlubila likvidací všeho neukrajinského, to je také v pořádku? Stále to nemá nic společného s dávným démonem, kterému padly za oběť desetitisíce Poláků? Nehodnotím, jen se ptám. Všechno je jen metafora, všechno je jen souhra náhod… Chci jen vědět, v jaké zemi vlastně žiju.

Cempere, kde jsi, když tě potřebujeme? Kde je tvá žízeň po pravdě? Nic si nepřeju víc, než abys to vyvrátil. Aby se ukázalo, že se u nás nic takového nekoná. Prosím, prosím, buď jednou užitečný, přestaň pronásledovat jiné názory a řekni, že je to nesmysl. Včera bylo na fejsbůku k vidění, že se v Plzni konají jakési Bandera párty… ale doufám, že to je jen hoax… Nemohl bys to všechno nějak šikovně vyvrátit? Jako že ty vlajky jsou v pořádku a v rukou je drželi kovaní demokrati. Doufám, že ten démon tady ještě nepoletuje, že se zatím jen zastavil na Václaváku a že ho nevzývají naši spoluobčané. Doufám, že ještě žijeme v bezpečném státě, ať si nemusím chystat nouzové zavazadlo a pas na brzké opuštění republiky.

PS.

Dnes končí termín pro objednání knihy. Další objednávky (a platby) zatím nepřijímám. Proto sem už ani nedávám číslo účtu. Knih by mělo být dost, abych vyřídil všechny zájemce z února. Od čtvrtka si budou moci v zasílací aplikaci zadat adresu i ti, kdo poslali platbu v únoru. Knihy jim začnou chodit v příštím týdnu. Očekávám, že vyřízení všech objednávek bude trvat cca 14 dní.

Včera jsem odeslal poslední knihy předplatitelů z prosince a ledna. Pokud jste si v uplynulých týdnech zadali adresu a kniha vám do pátku nepřijde, napište mi na vidlácký mail. Reklamace vyřídíme, případné chyby napravíme. Nějak nevěřím, že by mezi těmi tisícovkami odeslaných zásilek pošta neztratila ani jedinou.

Pokud mi zbydou nějaké knihy, vezmu je na demonstraci, kde se s vámi rád zase potkám.

Během března vypořádám všechny své závazky a dořešíme všechny reklamace. Pro zájemce budou knihy zase k mání, ale až od dubna. S osobním předáním ve vašem regionu.
https://www.litterate.cz/porad-cajk/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 01 bře 2023, 06:56


Oboustranný tlak
by Vidlák 28 února, 2023

Tak nám začala bitva ve sněmovně o valorizaci penzí. Poslanci mají nachystané spacáky, Andrej Babiš vyhlásil, že vláda zažije peklo. Opozice nemá většinu, může vládě „jen“ překážet. Samozřejmě nejde jen o valorizací penzí, ale o celou řadu dalších zákonů, které přijdou na řadu, hned jak toto bude odhlasováno. Však víte, na co se naše země chystá. Naši vrcholní představitelé o tom mluví zcela jasně. Válka velkého rozsahu ve které budeme účastníky od první minuty, což nezvládneme bez částečné mobilizace.
Stejně tak to nezvládneme bez zvýšení daní, především pak daně z nemovitosti, protože je třeba konečně svrhnout z piedestalu posvátnou krávu soukromého vlastnictví. Do toho je zapotřebí zaplatit emisní povolenky, grýndýl, je třeba živit stále rostoucí inflaci a platit levně vyráběnou drahou energii.

Jak vidíte, nejde jen o valorizaci důchodů. Těmi se jen začíná, protože důchodci jsou nejslabší článek řetězu a nejméně se mohou bránit. A každý každičký důchod teče přes státní účty a tím pádem není způsob, jak to nějak udělat. Je prostě snadné začít s šetřením právě zde. Solidarita seniorů s výrobci nadzvukových letadel…

Jediný tlak, který je k dispozici, jsou obstrukce. Politika překážení. Ono to samozřejmě není jednoduché, s přibývajícím čase ubývá chuti, dostavuje se únava a rezignace. Vládě stačí jen vydržet, protože nemusí dělat nic. Všechno leží jen na opozičních poslancích a jejich ochotě spát v kancelářích.

Všímáte si, že s demonstracemi je to podobné? Aktivitu musí projevit opozice, lidé musejí být ochotni přijet z velké dálky, je třeba odvést hodně organizační práce, vše závisí na tom, kolik sil do toho účastníci chtějí dát a jak se s těmito silami nakládá. Jestli hospodárně, nebo nesmyslně. Metoda je ale velmi podobná – nemáte moc, tož musíte překážet. Musíte ukázat odhodlání, schopnosti, musíte ukázat množství. Smyslem není, dosáhnout okamžité změny. Smyslem není převrat. Stejně jako obstrukce ve sněmovně – výsledkem zřejmě nebude stažení zákona, že by si to vláda rozmyslela.

Jak obstrukce, tak demonstrace jsou ukázkou organizačních schopností. Podívejte se vy mocní, čeho jsme schopni, i když nemáme k dispozici nic z toho, co máte vy. Nemáme vaše média, nemáme vaše funkce, nemáme vaše kompetence, ale přesto jsme schopni blokovat jednání sněmovny celé dny, protože umíme lidi včas přivolat k pultíku, protože jsme jednotní a umíme si udržet přehled. Tyhle schopnosti můžeme použít i v předvolební kampani, umíme se zviditelnit a brzy už nebude žádná Pětikoalice.

Demonstrace je totéž. Podívejte se vládo, nejsme sice ve sněmovně ani jako opozice a Česká televize o nás výmluvně mlčí, ale jsme schopní se svolat, umíme zařídit autobusy i řečníky, umíme ozvučit celé náměstí a to všechno proto, že už umíme henty podpůrné struktury. Podívejte se, tohle nedělal jeden člověk, tohle dělaly stovky a tisíce lidí v krajích i v posledních dědinách. Umíme roznášet letáky, umíme vtipné kampaně na fejsbůku, umíme mluvit a dokonce máme i sponzory, co to jsou ochotní zaplatit. Tohle všechno brzy nasadíme do voleb a čím déle to potrvá, tím lépe budeme zorganizováni a propojeni.

Platí to i směrem ven – podívej milá veřejnosti, jsme schopni zablokovat sněmovnu na čtrnáct dní, jsme schopni svolat demonstraci, vol nás. Vol nás, protože umíme politiku, protože si umíme poradit a umíme využít všechny možnosti, i když nemáme moc. Pokud nás zvolíte, tyhle schopnosti budeme využívat ve sněmovně i vládě.

Platí to samozřejmě i obráceně… podívej se vládo, obstrukce skončily po jednom dni a po demonstraci nenastalo nic dalšího, nemusíš se bát. Příští demonstrace bude menší a příští obstrukce budou bezmocnější.

Držím parlamentní opozici palce. Zkuste se svým tlakem vydržet. Co nejdéle… Nejlépe až do soboty 11.3., kdy se k vám přidá ještě Václavák. Zkuste vydržet, aby vláda zažila tlak z obou stran. Aby se potkali s organizovanou parlamentní opozicí a s organizovanou mimoparlamentní opozicí. Aby jim začalo šrotovat v hlavě, že by jejich vládnutí mohlo špatně dopadnout. Aby zjistili, že se situace nezlepšila. Že se lidi neuklidnili, jen se vytříbili lepší lídři. A když se vytříbili jednou, mohou se vytříbit i podruhé a potřetí… a pokaždé lépe. Aby zjistili, že ANO je při chuti a síle přetavit těch 2,4 milionů hlasů v prezidentské volbě do volebního výsledku ve sněmovně. Aby zjistili, ó hrůzo, že se ta opozice stále více domlouvá, vznikají další a další projekty, které spolupracují a příště to bude ještě větší tlak z ještě více stran.

PS.

Dnes je březen a prozatím končím předobjednávky na knihy. Vypořádám stávající „zákazníky“ napravím chyby a přehmaty a zbylé knihy dovezu na demonstraci v sobotu 11.3.2023. Další peníze už mi prosím neposílejte.

Prodej knihy nekončí, bude ještě k mání, ale březen chci využít k dotisku a vyrovnání se se všemi, co si knihu předplatili. Od zítřka si budou moci zadávat zasílací adresu ti, co si knihu předplatili v únoru. Kdo si knihu předplatil dřív, může samozřejmě také.
https://www.litterate.cz/oboustranny-tlak/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 01 bře 2023, 23:11


Ještě jednou a je s vámi konec
by Vidlák 1 března, 2023

Krátký organizační úvodník:

Přátelé, v posledních dnech jsem strašlivě zavalen vašimi mesengerovými zprávami, že nejsem schopen na ně reagovat. Přitom 90% z nich jsou prostě jen odkazy na různá videa. Včera mi jeden a týž odkaz přišel asi šedesátkrát. Prosím, neposílejte mi to. Ani v mailu ne. Potřeboval bych člověka na plný úvazek, aby jen řešil toto.

Můj mail najdete v záhlaví na mých mateřských stránkách: https://www.vidlakovykydy.net/ Prosím používejte ho jen tehdy, když mi chcete něco důležitého. Výzvy k podpoře, odkazy na články a videa, to dávejte do komentářů pod články, ale po mesengeru a mailu se mnou komunikujte opravdu jen o důležitých věcech.

Dále upozorňuji, že pokud posíláte peníze Milanovi Vidlákovi na časopis Šifra, tak je posíláte jemu a ne mě. Já a Milan Vidlák nejsme jedna a táž osoba. Nemám samozřejmě nic proti tomu, abyste ho podpořili, ale pokud jste poslali peníze jemu, tak se k vám moje kniha opravdu nedostane.

Tento úvodník nás teď bude nějaký ten týden provázet… je to nutné.
A teď už dnešní text:

Před několika dny jsem dával na sklo článek, ve kterém jsem upozornil na novou iniciativu Jiřího Paroubka, který se snaží rozjet nové levicové hnutí s názvem Nespokojení. Chce propojit levou část voličského spektra a vrátit k sociálně demokratických hodnotám z dob, kdy se tato strana bila za zaměstnance a ne za padesát pohlaví a neutrální záchodky. Paroubek také naznačil spojení kupříkladu s Ivanem Haškem i s KSČM.

Ve svém článku jsem napsal, že Paroubek byl poslední skutečný předseda Sociální demokracie. Po něm už přišli jen likvidátoři, kteří si dodnes myslí, že to dělají dobře a dokázali z třicetiprocentních preferencí udělat preference tříprocentní a každým dalším krokem dokazují, že ČSSD má stále ještě kam klesat. Většinu voličů si už dávno sesbíral Babiš, něco odevzdali Okamurovi a tím se podařilo, že pokud ČSSD zítra zmizí z dějin, nikdo to ani nepozná.

Ale také jsem napsal, že v dnešní době není snadné dělat demonstraci. Lidi už si totiž jen tak z něčeho na zadek nesednou. Zadlužení prodavači pizzy umějí svolávat desetitisíce lidí i bez transparentního účtu a založeného spolku. Chuť demonstrovat by byla, ale veřejnost už tak nějak ví, jak to chodí, už mají odhad na situaci i na lídry a pustit se do něčeho takového, to člověka může vystřelit k výšinám a nebo ho to politicky pohřbí. Středula by mohl vyprávět. Jeho prezidentská kandidatura skončila ve chvíli, kdy na odborářskou demonstraci dostal jen sedm tisíc lidí. Všechno ostatní byla už jen monetizace.

V úterý jsem měl cestu do Prahy a tak jsem si ji naplánoval tak, abych se na hentu paroubkovu demonstraci alespoň na chvíli mohl podívat.

Nerad to říkám a jako starého levičáka a voliče Sociální demokracie mě to vysloveně mrzí, ale dle mého soudu to byla pěkná slabota. Lidí mohlo být tak dvě stě, možná tři sta a to jsem optimista. Dobrá půlka z nich byli příznivci KSČM, což mě nepřekvapuje, protože komunisté měli vždycky mnohem disciplinovanější a loajálnější členy. Červené vlajky jednoznačně převládaly.

Nejhorší dojem ale na mě udělalo samotné pódium… Prázdné. Nic. Žádný banner s nápisem „Nespokojení“ nebo s čímkoliv jiným. Šedivá konstrukce, nikdo se nepokusil to ani ozdobit. Kdyby tam přijela Česká televize natáčet dezoláty, tak mohl být kameraman naprosto v klidu. Do záběru by se žádná dezolátní reklama stejně nedostala, protože tam žádná nebyla. Přitom to je základ všeho. Novináři nikdy nenatočí hezké záběry, vždycky se budou snažit najít bezzubého křičícího důchodce nebo nějakého potetovaného ranaře… a když ho nenajdou, tak si ho tam sami přivedou. To je normální. Ale je velký rozdíl, jestli za člověkem v popředí vlají české vlajky… Je jedno, že J.X. Doležal ve svém článku nadává na proruské troly… důležitější je, že na záběrech z pódia je i nápis „Česko proti bídě“. Když už platím za zábor prostranství a musím si objednat někoho, kdo tam postaví repráky a další audiovizuální techniku, tak prostě musím pamatovat i na příslušné nápisy a odkazy na www stránky. Dvě reklamní rolety to fakt nevytrhnou.

Mimochodem… je čtvrtek a já jsem stále ještě nenašel žádné internetové stránky, které by tomuto novému hnutí patřily. Je možné, že mi to vyhledávač prostě ještě nenabízí, ale zatím je možné je najít jen na fejsbůku a z demonstrace je tam jen jedna fotka, tisková zpráva , ale žádné video. Na jůtubu také nic. Přitom se to natáčelo. Viděl jsem to.

Na loňských protivládních demonstracích bylo vidět nadšení organizátorů. Nějaká snaha.. víra, že by se svět mohl zlepšit, že je možné se semknout a pohnout světem. Bez ohledu na všechny chyby organizátorů to byl pokaždé úžasný happening, který si lidi zpravidla užili. Demonstrace leckdo využil – Václavák byl plný různých petičních stánků i samozvaných proroků, kteří se tam setkávali se svými příznivci (včetně mé maličkosti.) Tady nebyl nikdo. Nebyl ani důvod.

Pánové, já vím, že jste kdysi byli ve vysokých funkcích. Já vím, že jste ve své době předvedli tah na branku i schopnost improvizovat. Já vím, že jeden obyčejný Vidlák vám do toho nemá co kecat, ale ještě jedna taková demonstrace a je s vámi konec. A dost možná je to jedno, protože je s vámi konec už teď. Čišela z toho tak hluboká šeď, že to chvílemi působilo až zoufale.

Takhle se to prostě nedá dělat. Demonstrace se svolává s delším předstihem a už dávno před svoláním se na její organizaci pracuje. Je třeba se naučit pracovat se sociálními sítěmi, protože velká média pomáhat nebudou. Je třeba si vytvořit zpětnou vazbu s publikem, je třeba sehnat peníze a hlavně – všichni už víme, že se to dělat dá. Tato demonstrace působila, jako by se někde vyškrábly poslední peníze ze stranické pokladny a objednaly se za to repráky a střecha. Stál jsem tam a dělalo to na mě dojem, že „ti burani si nic jiného nezaslouží.“

Ve stejné době Jindra Rajchl vydal 200 tisíc korun jen za letáky a zařizuje, aby Václavák byl ozvučen odshora až dolů. A už měsíc nedělají stovky a tisíce lidí nic jiného, než lepí plakáty, posílají maily a dělají koláže na fejsbůku, jak na demonstraci zve i Petr Fiala. Mají krajské koordinátory, organizují autobusy. Nejprve vytvořili podpůrnou strukturu a teď ji využívají. Není to show jednoho muže. Jsou za tím tisíce pracovních hodin.

Prostě nebe a dudy.

Jasně, Paroubek mluvil dobře. I ti ostatní. Správně pojmenovali příčinu většiny problémů. Je vidět, že vědí, jak to v politice chodí. Ale bylo to prostě takové ušmudlané. Do politiky neseme šedé pódium a zachraňují to disciplinovaní voliči KSČM. Rád bych řekl něco lepšího, ale kde nic není, ani čert nebere. Sorry jako.

PS.

Přátelé, výpis z účtu za únor je nahraný do zasílací aplikace, takže vy všichni, co jste si předplatili moji knihu v únoru, můžete si zadat adresu pro zaslání.
Zásilky zvládneme rozeslat během příštích čtrnácti dní.
Pokud mi nějaké knihy ještě zbydou, vezmu je na demonstraci.

Aplikaci najdete přímo na Vidlákových kydech. V záhlaví rozklikněte „objednat knihu“

Zde je přímý odkaz: https://kniha.vidlakovykydy.cz/
https://www.litterate.cz/jeste-jednou-a ... ami-konec/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 03 bře 2023, 06:22

Vítězové nad Ruskem by Vidlák 2 března, 2023

Já tomu nechápu… Už druhým rokem nám vládne kabinet Petra Fialy, který nám před volbami slíbil zatočit s babišovou drahotou a jeho skoro pětiprocentní inflací. Dále nám slíbili jasnou komunikaci s veřejností a vyrovnaný rozpočet, protože v době covidové Babiš strašně utrácel… Samozřejmě už nikdo nedodal, že právě díky tomu utrácení nám zůstala nízká nezaměstnanost a v porovnání s ostatními státy okolo jsme zase tak strašně neutráceli. Ve volbách to zafungovalo, vláda získala pohodlnou většinu ve sněmovně a pustila se do díla.
Po roce a něco máme inflaci skoro dvacet procent, i když jinde v Evropě už klesá, máme jedny z nejdražších energií, i když jsme exportér elektřiny, ceny potravin se skoro zdvojnásobila a dávná babišova drahota se jeví jako neprostá selanka. Zatímco jinde v Evropě vlády snižují DPH na potraviny a dalšími nástroji drží při zemi ceny energií, u nás se vláda rozhodla, že nám pomůže navýšením daně z nemovitosti a snížením valorizace důchodů. Dále nám chystají emisní povolenky pro domácnosti a zakážou vyrábět auta se spalovacím motorem. Do toho se nám lidi propadají do bídy a budoucí prezident nakupuje v Polsku.

Únorový schodek rozpočtu je vyšší, než babišovy deficity za celý rok…

Kde se stala chyba? Vždyť nám vládne nejlepší vláda známého vesmíru, která je navíc ještě hluboce morální, sociální a evropsky hodnotná. Dostala pochvalu od samotného strážce klimatu Timmermanse… Jak je možné, že se za poslední rok všechno jenom zhoršuje a zhoršuje? Jak je možné, že se tohle všechno stalo? Vždyť seděli na těch správných summitech, vždyť svolávali jedno jednání za druhým, vždyť vzývali EU jako svojí spasitelku.

Vždyť říkali, že se politická kultura u nás zlepšila, že konečně nejsme vazaly Číny a Ruska. Konečně nás respektují tam na Západě. Konečně sedíme u jednoho stolu s těmi nejlepšími a nejmorálnějšími. Otočili politický kurz… Kde se Petr Fiala přepočítal? Kde udělal tu kardinální chybu od které se všechno odvíjí? Jak je možné, že tak morální politika zaměřená na hodnoty a lidská práva generuje tak jadrné odpovědi na fejsbůku, že je musejí zakazovat a kriminalizovat?

Inu… existují dvě logická vysvětlení… Jedním z nich je válka na Ukrajině. Prostě měla být krátká. Rusko mělo zkrachovat, Ukrajina zvítězit a tohle všechno se nemělo stát. Naše vláda prostě uvěřila svým spojencům v NATO (především Bidenovi), že všechny tyto problémy budou jen dočasného charakteru. Že si na tom udělají jméno a dobudou si slávu. Budou vítězové nad Ruskem. Lídři sanitárního kordonu, aby se německé technologie nespojily s ruskými surovinami.

Takhle si to malovali. Výpadek plynu bude dočasný, výkyv cen energií bude krátkodobý. Klidně zastropujte ceny v podobě gigantické dotace výrobcům. Klidně kupte předražený plyn do zásobníků. Je to jen na chvíli. Pak už jen bude porcování ruského medvěda, při kterém na naší zemičku také zbude nějaká kostička. Bude se obnovovat, investovat a všichni na tom vydělají. Rus bude platit reparace, všechno bude skvělé….

Jen netušili, že se dali do holportu s těmi stejnými, kteří spískali afghánské fiasko. Kteří to tam projeli, ale nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti, nikdo nebyl vyhozen z pohodlné sesle. Spojili se s těmi, kteří už dávno sledují svět skrze excellovské tabulky a potkávají se jen se sobě rovnými. Spojili se s těmi, kteří dávno žijí ve slonovinových věžích.

Tohle je jediné vysvětlení, ze kterého vláda nevychází jako banda kreténů. Pokud to takhle bylo, tak prostě naletěli. Šli s pány na led a zlomili si za ně nohu. Chtěli víc, než mohli, nechali se zlákat na medové řeči a laciný potlesk. Teď zjišťují, že jsou na tom stejně jako afghánská vláda, která pěkně spolupracovala a pak se dívala, jak odlétají poslední americká letadla…

Jakékoliv jiné neruské a neukrajinské vysvětlení znamená, že celá vláda je naprosto nekompetentní banda pitomců, kteří vůbec nevědí co dělají, ničemu nerozumí a dostali tento stát do průšvihu svojí takřka nekonečnou neschopností. Dostali nás do maléru, aniž by jim do toho někdo kecal, aniž by je někdo k něčemu nutil. Dokázali to vlastní blbostí a vlastními rozhodnutími. A vzhledem k tomu, že vzývají boha grýndýlu, ukazují nám, co nás v příštích letech čeká a nemine. Dovedli náš stát na hranu krachu svojí arogancí a neochotou naslouchat jiným názorům. Svojí bohorovností, svojí hloupostí.

A já se ptám, milá vládo… jak to je? Dovedli jste tento stát do maléru, protože vám slíbili vítězství nad Ruskem, nebo protože jste totálně neschopní?

Za týden se vás podobnými slovy zeptám z pódia na Václaváku.

PS.

Přátelé, výpis z účtu za únor je nahraný do zasílací aplikace, takže vy všichni, co jste si předplatili moji knihu v únoru, můžete si zadat adresu pro zaslání.
Zásilky zvládneme rozeslat během příštích čtrnácti dní.
Pokud mi nějaké knihy ještě zbydou, vezmu je na demonstraci.

Aplikaci najdete přímo na Vidlákových kydech. V záhlaví rozklikněte „objednat knihu“
https://www.litterate.cz/vitezove-nad-ruskem/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 04 bře 2023, 01:27

Milý doležale… by Vidlák 3 března, 2023

Přátelé, včera mi přišel mail o který se s vámi musím okamžitě podělit. Ozval se mi sám J.X.doležal z týdeníku Fórum. Má na mě pár otázek… Nebudu chodit kolem horké kaše, celý jeho mail je zde:

Vážené dámy, vážení pánové,

připravuji článek pro Týdeník Fórum o chystané demonstraci 11. března, kde má vystoupit „Vidlák“. Mohl by prosím provozovatel/é serveru
vidlakovykydy Fóru odpovědět pro naše čtenáře:

– Kdo je prosím osoba, která pseudonymem Vidlák vystupuje, a proč jako autor mnoha a mnoha kritických komentářů na vašem serveru vystupuje pod pseudonyme, a ne pod vlastní identitou – to jest reálným jménem a příjmení, a fotografií, jak činí (termínem čtenářů Vidlákova serveru) „mainstreamová média?

– Osoba za pseudonyme Vidlák skrytá zvolila jako pseudonym slovo, kterým se v češtině označují lidé typu hrdinů filmu Kurvahošigutntág. Proč
prosím, má autor skrytý pod tím pseudonyme nějakou zálibu ve sprostotě, buranství a zlodějství?

– Proč vystupují i další autoři na vašem serveru anonymně, prosím?

– Proč by měla společnost brát v úvahu jakékoliv názory a myšlenky anonymů, prosím?

– Nejdůležitější z pořadatelů demonstrace 11.3., kde má identita „Vidlák“ řečnit, pan doktor Rajchl, již v jednom z prvních videí, kde
dělal demonstraci reklamu, sdělil: „Scott Ritter řekl v jednom rozhovoru: Válka na Ukrajině není válkou Ukrajiny proti Rusku, ale je
válkou NATO proti Rusku, NATO dodává zbraně a Ukrajinci dodávají krev. A přesně tak tomu je.“ Proč prosím podporujete otevřeně proruskou
demonstraci – akci podporující zločinnou útočnou válku Vladimira Putina proti Západu?

Předem děkuji za odpovědi, které bych potřeboval do neděle 5. března 18.00. hodin.

S pozdravem Jiří X. Doležal pro Týdeník Fórum
Myslím, že všichni víte, jaký vztah mám k týdeníku Fórum i k jeho pravdomluvným novinářům. Navíc si mě Herr doležal nebere do huby poprvé. Už před půl rokem na mě narazil a spustil svůj hnojomet. Jeho článek jsem u sebe hned zpopularizoval. A protože silně pochybuji, že by J.X.doležal zveřejnil jakoukoliv mojí odpověď tak, jak jsem jí skutečně napsal, rozhodl jsem se, že mu odpovím prostřednictvím svého blogu:

Milý doležale,

Vidlák je prostě Vidlák. Bloger, který si zvolil tento pseudonym, aby si na něm testoval zvědavce, jako jsi ty. Aby si každý hejhula nebral do huby jeho občanské jméno, překrucoval jeho slova a dělal zbytečné problémy. Vidlák svojí identitu nikdy neskrýval, jen nechodil vstříc jejímu prozrazení. Čtenář, který ho čte dlouhodobě, jeho občanské jméno už dávno zná a pokud to nutně potřebuješ vědět, zeptej se Cempera… ten si dal hodně záležet, aby ho odhalil. Sice to udělal blbě a na první pokus se netrefil, ale teď už by to vědět mohl. Další variantou je, že si přečteš celý vidlákův blog za poslední rok, v jednom článku dokonce svoje jméno prozradil sám.

Vidlák si tento pseudonym zvolil, protože je pravdivý. On prostě Vidlák je. Žije na vesnici, živí se rukama, umí si sám vyrobit jídlo a rozumí zemědělství, což pro vás intervjuky bude navěky nepochopitelná záležitost. Vidlák je buran a pro silné slovo nejde daleko, ale ve sprostotě ti nesahá ani po kotníky.

Další autoři na mém blogu vystupují anonymně, protože vedle vás novinářů se už dávno nedá žít. Místo abyste poskytovali zpravodajství nebo zprostředkovávali různé názory, tak poskytujete propagandu a jakékoliv jiné názory programově potíráte a ničíte. Ber to prostě jako pláštěnku. Máme svobodu slova, můžete si plkat, co chcete, ale nediv se, že si nechceme vaše plivance v jednom kuse vytírat z očí.

Navíc… to bys nevěřil… v naší zemi už se zase na názor vyhazuje z práce… To je také výsledek vaší novinářské činnosti. Máte tam na Fóru jednoho udavače vedle druhého. K tomu se tvoji kamarádi chystají cizí názory i kriminalizovat, takže se nediv, že moji přátelé úplně nestojí o pozornost takových, jako jsi ty.

Jaké názory společnost bere v potaz, to není tvoje věc. Lidi si sami vybírají své názory, sami si vybírají, čemu budou nebo nebudou věřit. Tvoje péče o společnost je dojemná, ale naprosto zbytečná. Nikdo nemá rád tety Kateřiny, které vědí nejlíp, co je pro všechny dobré. Ale co by člověk čekal od novináře, který má za šéfa člověka, který teď prohlásil, že za svobodu slova bojují jen dezoláti a proruští trolové. Možná ti to uniklo, ale dost lidí svobodu slova chce a ještě víc lidí nemá rádo týdeník Fórum a považují ho za naprosté dno české žurnalistiky. Tak hluboké dno, že raději čtou anonymní Vidláky.

Co se týče války na Ukrajině… já vím, že tobě něco takového uniká, ale ber to prostě tak, že u nás žijí lidé, kteří mají pocit, že nám o té ukrajinské válce lžete, až se vám od huby práší. Kdo to od vás byl, který nám tvrdil, že Rusko má munici na tři dny, dochází jim jídlo i rakety a za chvíli bude na kolenou? Kdo to od vás byl, kdo tvrdil, že Putina za chvíli svrhnou a Ukrajina do konce roku 2022 dobude Krym? Kdo asi dvacetkrát tvrdil, že Rusko už nemá rakety a nemá sílu k útoku?

Se nediv, když takhle informujete, že se veřejnost pídí po nějakých lepších informacích. Že chce vědět, jak ta válka doopravdy vypadá, chce vědět, jestli z toho nebude další průser jako v Afghanistánu, jestli náhodou to celé nemůže být nějak jinak. A když tyto informace nezjišťujete vy, tak to holt děláme my. Zadarmo a ve svém volném čase. Netvrdíme, že víme všechno nejlíp, ale vaše články se s realitou rozešly už v dubnu minulého roku. Sorry jako.

A vy, nájemní psáči, jste to zase nepochopili a místo pravdivého informování (třeba o ztrátách obou stran) tak raději mluvíte o cenzuře, těšíte se na ní a ještě to vydáváte za nějaké dobro. Já vím, že to nikdy nepochopíš, ale my nepodporujeme Putina. My si jen jaksi nemyslíme, že je tahle válka v našem zájmu a naopak máme pocit, že na ní kolosálně doplatíme. Tento pocit v nás vláda podporuje svými velmi promyšlenými kroky, když zvedá daně, snižuje valorizace, jsme best in inflace… i best in dluhy… i best in ceny energií… a víš, ono nás to žene na náměstí. Tak nějak se nemůžeme ubránit dojmu, že jsme v bídě příští na řadě. Promiň nám…jaksi se nechceme obětovat ve jménu evropských hodnot. Obzvlášť když je reprezentuje pravdomluvný týdeník Fórum. Za hodnoty reprezentované články J.X.doležala se nám nechce dávat ani statky ani hrdla. Budeš si muset zmobilizovat ty svoje.

Musím se ti přiznat… když Řehka mluví o mobilizaci, tak si vždycky vzpomenu, že bych musel dát své syny pro hodnoty reprezentované tvým šéfem a hned mě veškerá chuť k obraně přejde.

Za odpovědi děkovat nemusíš, nejsou ani tak pro tebe, jako spíš pro moje čtenáře. U tebe bych jen házel hrách na stěnu.

Jo a dovol, abych ti také poděkoval. Málokdo pro nás udělal tolik, co Fórum. Ty osobně na tom máš taky velké zásluhy. Nikdo do našich řad nepřivedl tolik lidí. Nikdo u nás tolik nezdehonestoval žurnalistiku. Díky takovým, jako jsi ty, fungují Vidlákovy kydy a čtenáři jim přibývají jak na běžícím pásu. Zapomněli jste totiž na své poslání. Místo hlídacích psů demokracie jste se stali propagandisty jedné pravdy. Místo míru propagujete válku. Půlku republiky označujete za zrádce. Rezignovali jste na informace, zaměřili jste se na nadávání komukoliv, kdo s vámi nesouhlasí. Je to tak okaté, že lidé mají raději Vidláky než J.X.doležaly.

Máš mé svolení si z tohoto textu cokoliv převzít, upravit, vystříhat, či vytrhnout z kontextu a pak rajtovat na tom, jaký jsem dezolát, buran a sprosťák.
https://www.litterate.cz/mily-dolezale/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 bře 2023, 06:59

Tak už to přiznejte… by Vidlák5 března, 2023

Ne, že bych měl sílu a kapacitu sledovat celou obstrukční bitvu okolo valorizace-nevalorizace důchodů, ale samozřejmě mi nemohla uniknout barvotisková scénka, která na veřejnost silně zapůsobila. Totiž jak Andrej Babiš neodešel od pultíku i když mu vypnuli mikrofon a jak ho ostatní opoziční poslanci přišli bránit. A najednou byla celá pětikolka v koncích a nevěděla, jak si s tím poradit. Psal jsem to tu v mnohých obměnách už víckrát – prezidentská volba byla taková naše Finská válka. Byla katalyzátorem, který zacelil rozštípanou alternativu. Mnoho politiků překročilo svůj stín. Považuju to za větší pozitivum, než to, kdo bude skutečně prezidentem.
Chci věřit, že opozice už není atomizovaná. Že ji tato vláda svojí nekompetentností a arogancí spojila mnohem víc, než to navenek vypadá. V pátek večer to bylo jak čerstvý vítr. Když se semkli jednou, mohou i podruhé a potřetí.

Tato scéna byla tak pěkná a vzbudila takový ohlas, že trochu zapadlo, co Babiš při svém vystoupení mnohokrát zdůraznil. Totiž, jestli je Petr Pavel prezidentem všech občanů, tak vládní návrh nepřijme. Pokud ho naopak přijme, tak je jasným poskokem Pětikolky, jak si o něm dezoláti myslí. Pravdou je, že lepší příležitost, dokázat svojí nezávislost, už generál jen tak mít nebude…

Zákon o nižší valorizaci byl nakonec v sobotu ráno schválen. Takže Petr Pavel bude mít svojí první zkoušku v očích národa.

Na druhou stranu, když vidím tu naléhavost, s jakou vláda svůj návrh prosazuje a když to porovnám s únorovým schodkem rozpočtu, který je skoro desetinásobný oproti ušetřeným devatenácti miliardám z valorizace, tak mi přijde, že tady vůbec nejde o těch mizerných pár giga korunek. Vláda je odhodlána jít na hranu ústavního práva, je ochotná jít dokonce za hranu, je ochotná použít stav legislativní nouze a muselo dojít vysloveně na opoziční rebélii, aby to tu nevypadalo jak v Uzbekistánu. Přitom tato nevalorizace je o kupeckých počtech, které museli na ministerstvu financí být schopni vypočítat už někdy loni v listopadu. Práce pro účetního.

Ten deficit nevybafl z ničeho nic. Ten se tu dlouho předlouho chystal. Že vládní výpočty na peníze nevycházejí, na to tu kromě dezinformátora Rajchla upozorňovala celá řada ekonomů. Už začátkem října zněly uvážlivé hlasy, které předpovídaly, že vládní strop na energie není ani tak stropem, jako gigantickou dotací výrobcům energie. Tak velkou, že by vykoupení minoritních akcionářů bylo podstatně levnější. Celý podzim se o tom mluvilo. Vláda nechtěla nic slyšet. Vysílali jasné signály veřejnosti, že už je všechno v pořádku a celý problém je vyřešen.

A teď najednou to musí být honem honem.

Hele, vy kluci vládní… přiznejte se… že vy máte úplně jednoduše problém s ratingem? Vsadím se, že za vámi chodí jeden Američan a ten vám říká, že musíte na Ukrajinu pumpovat další zbraně i peníze… a teď přišel jiný Američan, který vám s okouzlujícím úsměvem vysvětlil, že takhle to hospodářství nemůžete dělat a že vám agentury brzy sníží rating, což vám zdraží úvěry a šup, ze dne na den to tu bude vypadat jako v Řecku… Přiznejte se, že to bylo něco takového? A vy teď čumíte jak vrány, že jeden Američan mluví úplně jinak než jiný Američan…

Proto tak spěcháte. Určitě se blíží nějaké agenturní hodnocení a vaši transatlantičtí spojenci vám vysvětili, že rating udržíte jedině tak, že ořežete náklady a snížení valorizace by mohlo být to pravé. Samozřejmě pak musíte pokračovat rychle dalším zvyšováním všech možných daní, jinak prostě budete mít smůlu a banky vám začnou půjčovat pekelně draho. Přiznejte se, kluci… vy máte nějaký termín, ke kterému to musí být hotové.

Vsadím se, že Petr Pavel už to taky ví a zákon vám podepíše, jen se omezí na nějaké obecné moralizování, že to jinak nejde a dluhy je nutné splácet a nové nedělat.

Já vím, že jste prostě mohli jen zaspat, kašlat na všechnu vládní práci a prostě si jen dělat hezké fotky, ale vaše současná aktivita by tomu neodpovídala. Kdyby na vás někdo nenastoupil, tak jste klidně mohli spát dál a dál předstírat na fejsbůku, jak je všechno v pořádku. Že jste teď ochotní odhodit všechny principy, které jste předstírali, abyste vyhráli volby… vy prostě máte z něčeho (nebo někoho) strach a víte, že až se to provalí, tak vás lidi vynesou v zubech.

Tak kluci… my už jsme dospělí a uneseme to… hrozí nám snížení ratingu, že jo?

Další věc, na kterou se vás budu muset v sobotu zeptat z pódia… Jestli to takhle půjde dál, tak mi Jindra Rajchl bude muset přidělit delší čas na proslov…
https://www.litterate.cz/tak-uz-to-priznejte/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 06 bře 2023, 23:07


Děláte to pro své děti
by Vidlák 6 března, 2023

Je to už nějaký měsíc, kdy jsem napsal, že naše pětidemoliční vláda drží v rukou dostatečnou většinu ve sněmovně, že si kapři rybník dobrovolně nevypustí, budou si dál dělat, co budou chtít a opozice jim v tom může maximálně překážet, ale reálně nemá takřka žádnou šanci vládní konání zastavit. Může ho jen zdržet. To bylo ještě před tím, než jsme se dozvěděli, jak vypadá sekera státního rozpočtu hned ve druhém měsíci roku 2023… Tehdy jsem řešil „jen“ kriminalizaci svobody slova a choutky generálního štábu zatáhnout nás pořádně do války…
Od té doby nám Řehka své choutky několikrát zopakoval. Druláka vyhodili z práce, na mého bratra přišel udavačský dopis, mě si předvolala policie a mohli jsme vidět několik dalších soudních procesů, které nám nade vší pochybnost ukázaly, že vládní mašinérie to s cenzurou a umlčováním nepohodlných názorů myslí smrtelně vážně. Ani nebudu říkat, že výroky premiéra o tom, že jsme ve válce, byly jen metafora a pytel na mrtvoly Vítka Rakušana také nestál vůbec za řeč.

Pěknou tečkou za celým naším případem bylo zvolení bývalého rozvědčíka na Hrad, čímž celé to absurdní drama vyvrcholilo dokonalou pointou.

Dovedete si představit, jak by to u nás vypadalo, kdyby nás Pánbůh neměl rád a nadělil nám řádně tuhou zimu? Kdyby se henten polární vír pootočil tentokrát nad Evropu místo nad USA? Nebo kdyby naši západní bratři nebyli větší pragmatici než my a skutečně přestali kupovat ruskou ropu a plyn, místo aby ji jen přejmenovali? Představte si, co by se stalo, kdyby Němci byli stejně blbí jako Fiala a místo velmi decentního stropu na ruskou ropu, by ji fakt přestali kupovat. Od nejhoršího nás zachránilo přečerpávání ropy na moři, ruská stínová flotila a americké tankery na LNG, které sice nakupují v Rusku, ale díky finanční přirážce se z teroristického plynu staly molekuly svobody. A pak taky ty pomohly dohody velkých kluků, kdy Saúdi přestali dodávat do Číny a začali dodávat ropu do Evropy a Rusové naopak omezili dodávky do Evropy a začali dodávat do Číny…

Od nejhoršího nás zachránilo prachobyčejné pokrytectví elit, takže energie jsou „jen“ na dvojnásobku, potraviny taktéž, podniky zavírají nebo přesouvají výrobu kamsi na druhý konec světa a my se můžeme těšit na pořádnou daň z nemovitosti, poplatky u doktora, emisní povolenky pro domácnosti, které jsou velkou příležitostí a auta jen pro bohaté. Můžeme se těšit na to, že brzy budeme energetickým dovozcem, protože uhelné elektrárny dosluhují, ale nahradí je svítící stromy, jak navrhuje pirát Peksa (Bože, do čehos to duši dal)… vlastně nám to asi může být jedno, protože nějak neregistruju žádnou výhodu být energetickým exportérem, když stejně máme jedny z nejdražších energií v Evropě…

Před časem jsem napsal, že máme ještě jednu příležitost k demonstraci. Pak budou všechny ty zákony na obranu vlasti před svými vlastními obyvateli přijaty a neuděláme už nic. Napsal jsem, že Jindra Rajchl je poslední, kdo v této zemi má dostatek autority a důvěryhodnosti, aby takovou demonstraci udělal.

Proč právě Jindra Rajchl? Protože v posledním půl roce intenzívně pracoval. Jezdil do regionů, setkával se s lidmi a plnil sály. Byl jsem u toho. Nebyl na to sám, kolem něj se sešla celá řada spolupracovníků, kteří nechodili schůzovat, ale lepit letáky. Kteří neseděli kolem stolu a běhali venku, aby ty sály naplnili. Za poslední půlrok vznikla celá podpůrná struktura, která nasbírala zkušenosti, jak se dělají setkání, jak se komunikuje na fejsbůku, jak se dělá reklama a jak se to celé koordinuje. Já říkám Jindra Rajchl, protože on je ta viditelná osoba, ale za ním stojí celá řada dalších lidí, díky kterým to tak je.

Za sobotní demonstrací není jen hemžení a snění o tom, jak národ povstane. Je za tím kupa práce. Koordinátoři, co vypravují autobusy… Je za tím půl milionu letáků, které se vylepovaly, dávaly do schránek či jinak distribuovaly. Je za tím práce ajťáků, jak zvýšit dosah a čtenost. Je za tím organizovaná činnost mnoha lidí, kteří uvěřili, že to má smysl.

Až přijedete na Václavák, tak uvidíte, že na pódiu není žádná reklama strany PRO. Protože tohle není stranická akce. Tohle je akce Česko proti bídě. Nejedete tam dělat Jindrovi preference. Jedete tam kvůli svým dětem a vnoučatům. Mají tam být české vlajky. Tečka. Jen české vlajky. Jdeme tam za naší vlast, protože to je víc, než stranická příslušnost a osobní postoje. Jedeme tam, abychom se přiznali k naší zemi, k jejím základním fundamentům, abychom se přiznali k českým hodnotám a českým snům. Jedeme se pokusit zvrátit výprodej té nejkrásnější země světa. Jedeme tam, aby našim vnoučatům zbylo víc, než jen to, že sice nebudou nic vlastnit, ale budou šťastní. Kdo tam přijede, tak říká celému světu, že to ještě nevzdal, že se s ním dá v budoucnu počítat, že se nebojí práce a je připraven pomoci při obnově.

Stejně jako jsem psal loni v září – je jedno, kdo nás svolal, nejedeme tam kvůli němu. Jedeme tam kvůli svým dětem a naší budoucnosti.

Jindru jsem podpořil, ne proto, že je předseda politické strany, ale protože to prostě umí zorganizovat tak jak se to organizovat má. Protože má představu, jak se takové věci dělají, jak to má vyznít a kam to má dál směřovat. Protože má vytvořenou podpůrnou strukturu ve které lidí přibývá a neubývá… a má je v celé republice. Podpořil jsem ho, protože jeho tým umí sehnat půl milionu letáků, umí zařídit desetitisíce a statisíce shlédnutí na fejsbůku, umí koordinovat autobusy a dělat tisíce dalších drobných prací, které nikdo nevidí, ale bez kterých to nejde. Tímhle se sobotní demonstrace liší od těch předchozích. Kromě srdíčka je v tom i práce.

Nevím, jestli bude v sobotu navrtán nový pramen energie a vzájemnosti, tak jak to bylo loni na začátku září. Ale pokud ano, je pro něj už připravena infrastruktura, aby se ta síla opravdu využila a nepřišla vniveč. Uvidíte.

Demonstrace nejsou volby… Až na ně dojde, pak se budete rozhodovat, komu to hodíte. Budete mít dost času si rozmyslet, jestli organizátor demonstrací bude umět organizovat poslanecký klub. Budete moci dumat, jestli demonstrace na Václaváku znamená i volební hlas. Ale tam ještě nejsme. Teď je zapotřebí zastavit demolici naší země. Je zapotřebí vládě ukázat, kolik nás je. Rozhoduje počet. Nic víc, nic míň. Rozhoduje fotka zaplněnosti Václaváku.
https://www.litterate.cz/delate-to-pro-sve-deti/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 07 bře 2023, 23:12


V sobotu pod pódiem
by Vidlák 7 března, 2023

Přátelé, v posledních dnech už pominul nápor na objednávání knížek. Ještě stále registruji pár opozdilců, kteří mi poslali peníze, ale zatím si nenechali knihu poslat (prosím neváhejte a zadejte si adresu k zaslání), ale už vím, že mi ještě nějaká stovka knih zbyla. Jak jsem slíbil, vezmu je na demonstraci a rád se tam s vámi potkám, abychom si podali ruku a řekli si pár milých slov. V dnešní době se potřebujeme zahřát u srdce.
Budu přímo u pódia a budu tam zhruba od jedenácti hodin. Budu vám k dispozici, dokud dav nezhoustne natolik, že kolem nebude k hnutí. Rád se s vámi pozdravím i po demonstraci, ale tam už žádný prostor na osobnější promluvu nebude a hlavně nebude šance vám dát knížku. Kdo chcete využít situace, pozdravit se s Vidlákem a nechat si napsat autogram, přijďte dostatečně v předstihu před demonstrací.

Kdo nechcete přijet kvůli Rajchlovi nebo Janě Zwyrtek Hamplové, tak prostě přijeďte kvůli Vidlákovi. A naopak… Všichni máme společný zájem – zastavit výprodej této země a je to zřejmě poslední možnost. Pak už dojde na henty zákony o dezinformacích, patřičně nás vezmou u huby na penězích, senioři si na další demonstraci budou muset vzít v práci volno… prostě samá pozitiva a sociální jistoty.

Potřebujeme vás tam na Václaváku. Nechceme, aby to dopadlo jako na podzim. Chceme dělat další kroky, ale potřebujeme vědět, že jste na naší straně. Potřebujeme to fyzicky vidět, potřebujeme se ujistit. Hezká slova fejsbůkových diskusí jsou málo. Nemůžeme se spoléhat na verbální podporu pomocí slov, potřebujeme vidět čin. Potřebujeme, abyste přijeli a byli s námi a my byli s vámi. Nebudeme se jen hemžit a čekat na zázrak, který nenastane. Máme-li se bít, musíme vědět, pro koho se bijeme a kdo se postaví vedle nás do řady, až to bude nutné. Berte to jako přehlídku.

Potřebujeme, aby tento váš čin viděl v této republice každý novinář, každý vládní činitel, každý politik, každý člověk. Aby každý v této zemi věděl, za koho mluvíme a nemohl to zpochybnit. Pro propagaci této akce jsme udělali maximum možného. V této zemi není dezolát, který by o sobotním Václaváku nevěděl. Teď potřebujeme, abyste udělali maximum možného i vy a přijeli. Na vás záleží, kolik Česka proti bídě se tam nakonec sejde. Na vás záleží, jestli se vláda bude dalších kroků bát, nebo se jim vysmívat. Na vás záleží, jestli váhaví získají odvahu, nebo jestli ji definitivně ztratí. Na vás záleží, kolik odvahy pak budeme mít i my. Na vás záleží, jestli se o opozici bude mluvit s respektem a obavami, nebo se nám všem bude vláda dál smát do očí.

Máte ještě dva dny… dumejte, dumejte. Všichni jste slyšeli Fialu. Všichni jste slyšeli Stanjuru. Všichni jste slyšeli Řehku, Černochovou i Pekarovou Adamovou. Všichni jste slyšeli Šafra a určitě jste zaregistrovali i Šarapatku. Všichni jste slyšeli, jakou v jejich očích máme cenu a k čemu nás určili. Nikdo neví, jestli s tím dokážeme něco udělat, ale všichni dobře víte, jaká budoucnost nastane, pokud se o změnu nepokusíme.

Nežádáme od vás přísahu věrnosti. Žádáme o důvěru, abychom se mohli pokusit.
https://www.litterate.cz/v-sobotu-pod-podiem/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 09 bře 2023, 07:02


Všechno dobré, Ještěre!
by Vidlák 8 března, 2023

Dnes proběhne inaugurace nového prezidenta a já nepochybuji, že vše bude do detailu rozebráno, natočeno, vysvětleno, načančáno a celá armáda intervjuků se bude rozplývat, jak je to super. Konečně přijde ten správný prezident, který na Hrad vrátí klid a důstojnost a jako bylo v předchozích deseti letech všechno špatně, odteď bude všechno dobře.

Miloš Zeman vlastně odešel tak trochu bez povšimnutí. Pokud mu někdo věnoval nějakou pozornost, tak si neopomněl ještě naposled kopnout nebo přidat jedovatost. A tak jsem si řekl, že to trochu napravím a pokusím se trochu zavzpomínat. Doba prezidenta Miloše Zemana se totiž takřka přesně kryje s mojí blogerskou kariérou. Byla to Zemanova první volba, kdy jsem publikoval své první politologické pokusy ještě u Vlka a byla to jeho druhá volba, kdy jsem průběh komentoval už u sebe na Vidlákových kydech.
Začnu jedním hezkým střípkem. Miloš Zeman přišel na Hrad za premiérského modroptáka a za premiérského modroptáka odchází. Začal za Nečase, končí za Fialy. Na Nečasově pádu měl značný podíl, zajistil si svojí vlastní úřednickou vládu a měl poměrně významný vliv i na vládu Bohuslava Sobotky, neb měl mezi poslanci ČSSD dost přátel i jiných politických vazeb. Poměrně silný vztah měl i s Andrejem Babišem a oba spolu se postarali, aby ČSSD zmizela z politické mapy. Podle mě je toto zmizení definitivní a žádná miliardářská injekce na tom nic nezmění. ČSSD ještě existuje, ale neexistují žádní voliči, kteří by ji mohli volit. Zeman ČSSD vytáhl na vrchol a když ho pak zradila, tak jí zase zadupal zhruba na stejnou úroveň, ve které ji kdysi převzal.

Nedávno jsem si dělal trochu naděje, že bych se k Zemanovi mohl dostat na rozhovor. Nesplnilo se mi to, ale kdyby se to bylo bývalo povedlo, tak bych se ho zeptal vlastně jen na dvě věci:

Při druhé prezidentské volbě, když vyhrál první kolo, ale jeho protikandidát Drahoš získal podporu od ostatních neúspěšných kandidátů, tak to papírově vypadalo, že Zeman prostě nevyhraje. Ale nestalo se tak. Zeman předvedl takticky mistrovské finále v televizních debatách, které naprosto ovládl a dokázal Drahoše donutit, aby se zničil sám. Nakonec vyhrál o sedmdesát tisíc hlasů… To všechno jsme viděli a pamatujeme si to. Já se chtěl Ještěra zeptat, jestli měl mezi prvním a druhým kolem pochybnosti, nebo jestli si byl víceméně jistý vítězstvím. Chtěl bych vědět, jak moc jeho taktiku určovala intuice a politická improvizace a nakolik za tím stál profesionální tým lidí. Dodnes mě zajímá, jestli Zeman šel do těch dvou debat s tím, co potřebuje z Drahoše vydolovat a nebo jestli se prostě jen správně rozhodoval podle situace přímo na bitevním poli.

Druhá věc, která mě na Zemanovi vždycky fascinovala, byla jeho schopnost si udělat z Hradu mocenské centrum, i když je u nás prezidentská funkce jen ceremoniální. Já vím, lidi prezidenta vždycky berou jako tatíčka Masaryka, ale reálně toho prezident sám moc udělat nemůže. Musí počkat, až jiní způsobí krizi a on pak tu krizi nějak řeší. Ke slovu ještě přijde chvíli po volbách, protože je to on, kdo pověřuje někoho, aby se pokusil sestavit vládu. Ale jinak sice může vystoupit v parlamentu, ale nikdo ho nemusí poslouchat.

Zeman byl téměř po celou dobu velmi nebezpečný politický protivník. Uměl stavět různé frakce proti sobě, uměl těžit z cizích sporů, dělal rozhodčího i tam, kde ho nechtěli, ode všech se uměl dobrat nějakých slibů a nakonec mu to umožnilo do značné míry ovlivňovat nejen domácí, ale i zahraniční politiku. Chtěl jsem se ho zeptat, jestli na to existuje nějaký univerzální recept. Nebo nějaké přísloví… prostě nějaké takřka rabínské naučení, co je v politice nejdůležitější.

Starý ještěr z Hradu, to byla moje přezdívka pro Zemana a myslím, že byla trefná. Vždycky jsem si ho představoval jako toho starého už poněkud ošoupaného varana komodského, který možná neběhá rychle jako zamlada, ale je smrtelně nebezpečné, se k němu moc přibližovat, protože když kousne, tak to zavání hřbitovem. Tuto ještěrskou úlohu zastával vlastně až do posledních parlamentních voleb. Bez ohledu na všechny řeči o jeho zdraví, bez ohledu na spekulace o smrtelných chorobách a jeho nemohoucnosti, Zeman byl prostě politik první kategorie, znalý, nápaditý a nebezpečný.

Až po parlamentních volbách ho věk dohnal a byl to právě poslední rok, ve kterém už jen ukončoval svojí předlouhou politickou kariéru. Jeden z posledních, co tam byli od začátku. Jeden z posledních z Prognosťáku, jeden z posledních, který u nás zaváděl to, co dneska dochází ke svému konci. Je to symbolické. S odchodem Zemana odchází i doba, kdy si každý mohl říkat co chtěl, dělat co chtěl, kdy jsme měli nejen svobodu slova, ale i svobodu krást. Se Zemanem odchází česká doba a plně začíná doba evropská.

Zeman k nám přivedl NATO i EU a dožil se i toho, že je NATO použito v opravdové velké válce. Dožil se grýndýlu, emisních povolenek, elektrošílenství, výsledků Lisabonské úmluvy… A to by byla má třetí otázka. Jak to dneska hodnotí? Jak se dívá na naše spojence a jak se dívá na ty, které nám jako spojence zakázali. Ať se totiž o Zemanovi říkalo, že je Putinova děvka a nebo že se plazí před Čínou, ve skutečnosti od naší prozápadní orientace neuhnul ani o píď. Uhnul nakonec od své vlastní politiky mnoha azimutů, ale nikdy neudělal nic, co by zpochybnilo naše směřování do Washingtonské Brusele. Řeči o našem východním směřování byly mizerná práce novinářů a zbožné přání, než skutečnost.

Miloši Zemanovi přeji ještě dlouhé zdraví. S tělem už to asi lepší nebude, ale přeji mu, aby si zachoval bystrý mozek. Ať má šanci ještě vidět, kam se posunul svět, který pomáhal budovat. Ať se ještě dočká vyústění všech současných problémů a jejich hodnocení. Přeji Miloši Zemanovi, aby ještě dlouho zůstal na „svém“ světě, aby ještě mohl zhodnotit úspěchy i neúspěchy své doby.

Všechno dobré, Ještěre!
https://www.litterate.cz/vsechno-dobre-jestere/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 10 bře 2023, 07:33


Plná odpovědnost
by Vidlák 9 března, 2023

Včerejší inaugurací nového prezidenta byl dokončen pochod institucemi naší líbodémo scény. Na cestě leží ještě několik kamínků v podobě ústavních soudců, které jmenoval ještě Zeman, ale to se vyřeší samo během několika příštích měsíců. Mnohaleté úsilí pražské kavárny bylo dotaženo do vítězného konce. Mají většinu ve sněmovně, většinu v senátu, mají svého prezidenta a budou mít i ústavní soud. V tomto ohledu je dobojováno.
Až se budete ptát, jak je možné, že se ve sněmovně použije stav legislativní nouze, omezí se rozpravy řečníkům a vůbec se přiohne jednací řád, tak je to možné, protože mají na své straně všechna mocenská centra i všechny mocenské páky. A mají před sebou dva pohodlné roky, aby si prohlasovali korespondenční volby, snížení věku od kterého se může volit, případně ještě dostanou volební právo ukrajinští uprchlíci… a nějaký Canov v senátu si může zdůvodňovat co chce a jak chce, ale na věci to nic nezmění.

Když mluvím o dokončeném pochodu institucemi, tak nemyslím jen, že nám libtardi sedí na důležitých místech v úřadech… myslím tím, že pochod institucemi se podařil i v politických stranách. Ba dokonce i v hlavách. Vzpomeňte, jak mluvil Fiala o EU ještě před pár lety. Vzpomeňte, jaká kdysi byla ODS. Vzpomeňte, jak vypadaly první volební kampaně Pirátů. Dneska je to sice pět politických stran, ale jinak je to dokonalá národní fronta, jak vyšitá. Projevy Fialy, Jurečky, Pekarové, Bartoše, či Vítka Rakušana jsou libovolně zaměnitelné a nikdo to nepozná. Značka politické strany už je tu jen aby vytvářel pocit subjektivní jistoty. Je úplně jedno, jestli perete v Persilu nebo Arielu. Je to úplně stejný prášek. Značka je tu jen kvůli pocitu, který prodává.

Hele, já musím říci, že se jejich vítězství nedivím. I když to tak dlouho nevypadalo, Pražská kavárna je jediná skutečně pořádně organizovaná skupina v této zemi. Je materiálně vyfutrovaná ze zahraničí, vytvořila si plnohodnotné podpůrné struktury v podobě politických neziskovek, postupně je napojila na státní penězovody a postarala se o neutuchající propagandu na všech možných úrovních.

Když si Mikuláš Minář vytáhl z Milionu chvilek šest mega pro sebe, myslíte, že to kterémukoliv libtardovi vadilo? Zkuste si představit, že bych něco takového udělal já… vydyndal bych z vás nějaké miliony za víru v lepší společnost pomocí demonstrací a pak bych si to znárodnil. Byl bych okamžitě vyřízený na věčné časy. Nebo jak zlou krev udělalo to, když Láďa Vrabel neměl zřízený spolkový transparentní účet… a to z toho demonstrace normálně platil. U Mináře to nikoho nezvedlo ze židle. Jeho donátoři s tím neměli problém, jeho příznivci s tím neměli problém, nikdo ho nevláčel bahnem ani za pronevěru ani za věrolomnost. Víra v líbodémo nebyla nijak narušena. Ani o fous.

Stejně tak nevadí, když Fiala vyháže z programového prohlášení vlády všechny sliby kromě zbrojení. Nijak nevadí, že české předsednictví prosadillo zákaz aut se spalovacím motorem a švédské to zase zrušilo. Nic se nestalo. Víra nebyla narušena. Když Řeporyjec mluví o věšení, nikoho to neznechutí. Když Šafr mluví o tom, že za svobodu slova bojují jen putinovci, tak to harmonii líbodémo nijak nenaruší.

Takhle, přátelé, vypadá dobrá práce.

Málo platné… zvítězili, protože jsou naprosto jednotní, semknutí, ochotní snášet manýry své vrchnosti, jsou materiálně vyfutrovaní a jejich víra je obrovská. Zajděte si na český twitter a zjistíte, že Jezuité byli naprostí žabaři. Jsou semknutí kolem ideje, nikoliv kolem člověka. Osobnosti víceméně nemají a nepotřebují. Jak vidíte, ani dezorientovaný Biden nemá na jejich víru žádný vliv. Stejně tak jimi neotřáslo fiasko v Afghanistánu a neotřese s nimi ani fiasko na Ukrajině. Neotřásla jimi Danuše Nerudová a její vysoká inteligence, neotřásl jimi Řehka s válečnickými choutkami. Proč? Ideologie, vole! Koncenzus. Jednota. Kázeň. Naprosto přesně vědí, co je dobro a co je zlo. A víc vědět netřeba. Zůstanou odhodlaní, dokud to nedovedou zu grunde tak moc, že si toho všimne každý… třeba že mu hoří barák po zásahu raketou nebo že mu děti brečí hlady a v krámě je vymeteno.

U nás se teď často říká, že máme mizernou opozici, ale ono to tak není. Parlamentní i neparlamentní opozice má omezení, která pětikolka nemá. Fiala klidně může revidovat programová prohlášení a nikdo z libtardů ho neobviní ze lži. Ale běda, když kdokoliv z opozice jen trochu nedá pozor na jazyk… ani nemusí lhát, stačí se chybně vyjádřit… A hned to nejvíc schytá od těch svých. Opozice bojuje s vládou, ale má jednu ruku přivázanou za zády a běžně se jim děje, že jejich fanoušci přestanou tleskat, ale začnou bučet. Stačil covid… pamatujete, jak se proměnil náhled na Babiše? Tohle se Pětikolce nikdy nikdy nikdy nestane.

Nakonec vyhrál Havel… jeho nepolitická politika. Jeho politika konglomerátu velkých médií a politických neziskovek, kteří si v podstatě najdou nějaké šašky, aby to za solidní premiérský plat odmakali. Pak je pošlou do důchodu a vytáhnou si zase jiné hvězdy.

Nu, teď budou mít konečně plnou odpovědnost, protože mají i plnou moc. A nejhorší na tom je, že odpovědnost má síla, která má jako hlavní politický program, že za všechno může Babiš a Putin.

Bez ohledu na to, jak dopadne zítřejší demonstrace, tohle ze světa nezmizí. Všechny ty propletence mezi Evropskými hodnotami, sémantickými vizemi, Člověky v tísni, Českou televizí a Novinkami. I kdyby se Fiala lekl a podal demisi, tak zmizí jen panák a celá ta mašinérie (a neváhám říct, korporace) tu bude působit pořád dál. Je v podstatě nezničitelná, protože nemá žádné centrum. I kdyby dneska Česká televize lehla popelem, její funkci okamžitě převezme někdo jiný.

Od začátku říkám, že musíme dělat to samé, co naši soupeři. Musíme vytvářet podpůrné struktury. Musíme se sjednocovat na stejné bázi jako oni. Musíme zahájit pochod institucemi, musíme mít vlastní instituty, vlastní sítě. Už jsme schopni se svolat i informovat bez asistence velkých médií. Teď musíme být ještě schopni rychlých reakcí. Tak jako je Fiala propojený s Václavem Moravcem, tak musí být naši politici propojení s našimi influencery. Tak jako má Pekarová svoje apologety, tak je musejí mít i naši lídři. Musíme naše schopné lidi pouštět nahoru, musíme se snažit, aby se naše myšlenky dostaly do úřednických kanceláří a tam se usadily na ředitelských seslích. A musíme na to sehnat peníze, protože stát teď sponzoruje ty druhé.

Musíme se propojovat. Lépe a radostněji. Musíme se propojovat, abychom si mohli víc věřit. Musíme se propojovat, abychom měli společnou myšlenku a nejen společného (zpravidla dočasného) lídra. Musíme se propojovat, abychom využili každé příležitosti, dostat na ta nemnohá volná místa našeho člověka. Musíme k sobě patřit stejně tak, jak k sobě patří libtardi.

Víte, proč Mináře kavárna neodsoudila? Protože si pamatují tu atmosféru na jejich demonstracích. Bylo to pro ně super.

Zítra si zapamatujte atmosféru na demonstraci Česko proti bídě. Bude zapotřebí z toho žít.
https://www.litterate.cz/plna-odpovednost/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1098
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 11 bře 2023, 06:40

Pravda prostě zbude by Vidlák 10 března, 2023

Dneska pod koněm…

Možná poslední pokus, než se zhmotní všechny ty zákony na potírání opozice… totiž na potírání dezinformací. Ale to je dneska už jedno a to samé. Dezinformace je každý opoziční názor, který by mohl zarezonovat… a pokud se nějaké nepřesnosti či manipulace dopustí někdo od vlády, je to metafora. Od čtvrtka už není problém, aby na tyto zákony přišel prezidentský podpis a za pár měsíců už to bude hladce zdůvodňovat i ústavní soud.
Už nějakou dobu tvrdím, že Jindra Rajchl je poslední, komu by se mohla velká demonstrace podařit. Má spolupracovníky po celé republice, neustále mu jich přibývá a neubývá, má dosah na fejsbůku i jinde, je schopný rétor, umí oslovovat masy a navíc má i konkrétní představy, jak pomocí demonstrace oslovit mlčící většinu. Dneska z toho bude skládat maturitu.

Dneska se ukáže se, jestli se staří přátelé z předchozích demonstrací jen lépe domluvili a jedou spolu autobusem, nebo jestli to znamená, že naštvaných lidí v republice přibylo. Ukáže se, jestli se skupina aktivních od loňského září zvětšila, či nikoliv. A také se ukáže, jestli bude následovat něco i po demonstraci. Ukáže se, jestli Rajchlova koncepce byla správná a nebo alespoň lepší než ty předchozí.

Směju se často vyjadřovaným obavám, že chudáci ovčané na náměstí jen poslouží Rajchlovi jako výtah k moci. Jaký výtah? Jako že se zviditelní? Vždyť je to naopak – už se zviditelnil a proto mu přijeli lidi. Jejich počet ukáže, jak moc politické práce už udělal. Nebo jako Rajchl promluví a Fiala mu předá funkci? Nebo tak něco? Nebo jsou to už tak kyselé hrozny, že vadí, že se někdo uchází o voličské hlasy? Vadí, že máme na výběr? Vždyť je to naopak – poslechněte si ho, popřemýšlejte a až budou volby, tak se rozhodněte, komu to hodíte. Díváte se v přímém přenosu na něco, co vám velká média neukáží. Takhle se to dneska dělá. To důležité se z České televize nedozvíte.

Takhle to totiž funguje, víme? K cíli se dá vytyčit hodně cest. Jsou různé způsoby, jak se pokusit o probuzení ve společnosti. Jsou různí lídři, různě obdarovaní, kteří si vytyčují různé strategie. Která je správná? To se prostě ukáže. Hodně cest se ukáže slepých a k cíli rozhodně nevede jen jedna. Ivo Budil nebude dělat demonstrace, protože je to filozof a myslitel. Nedovedu si představit, že by měl z pódia elektrizovat publikum. Petr Hampl je sociolog, dělá přednášky, vzdělává. Vidlák je bloger… píše tak, aby to pochopil i poslední Jaryn z Horní Dolní. Další natáčejí videa, dělají rozhovory… Jiní chodí se svíčkami na náměstí, další píší o ekonomice, překládají z angličtiny, vstupují do politiky…

Síla vzniká tím, že se to všechno spojí dohromady. Demonstrace nic nezmění, volají posměváčci… ano, nezmění nic, pokud zůstanou osamoceny. Pokud tlak na vládu nepůjde ze všech stran – od opozice ze sněmovny, od opozice mimo sněmovnu, od intelektuálů, blogerů, influencerů i prostých občanů, tak se fakt nic nezmění. Jestli bude důležitější, nemít konkurenci, aby se třeba neukázalo, že jsem jen břídil, tak nikdy nevyhrajeme.

Žádný počin sám o sobě nebude nikdy dostatečně revoluční, aby něco změnil. Stejně jako válku nevyhraje jedna zbraň nebo jedna jednotka i kdyby byla sebelepší. Všimněte si, že v jedné armádě spolu také vojáci soupeří. Někdy dokonce vysloveně intrikují, jednotlivé složky na sebe žárlí… ale pokud i přesto dokáží spolupracovat, tak nakonec zvítězí. Vojáci to chápou, my bychom měli taky. Zbytek je tříbení. Tříbení schopností, myšlenek i lídrů. Vybírání si toho, co funguje a odvrhování toho, co nefunguje. Strom poznáš po ovoci. Dřív to nejde.

Doba covidová v této společnosti cosi probudila. Lidé začali být aktivní. Vidím plné sály, vidím svíčky na náměstích, vidím knihy, vidím internetové časopisy, vidím malé mediální projekty, vidím jak se z hlubin internetových diskusí vynořují lidé, kteří dovedou zaujmout. Vidím úspěšné a bohaté, jak tomu fandí a také hledají způsoby, jak toto všechno podpořit. Vidím demonstrace.

Vidím i spousty chyb. Někdy i docela fatálních. Ale také vidím, že chyby na Alternativě neznamenají odchod k líbodémo. Znamenají jen hledání nového a lepšího lídra, který se podobných chyb vyvaruje. V posledních týdnech jsem viděl, jak řada lidí dokázala překročit svůj stín a byli schopní dělat dříve nemyslitelné kroky. To se projeví.

Dnešní demonstrace ukáže především trend. Ukáže, jestli jsme se za posledního půl roku někam posunuli. Především se ukáže, jestli jsme se posunuli v myšlení, protože Rajchl nedělá demonstraci jako Vrabel. Má jinou představu, jak oslovit ty, kteří nikam nikdy nechodí, o politiku se nezajímají, ale vyhrávají volby svým množstvím. Ukáže se, nakolik je tato koncepce životodárná.

Ale ať to dopadne jakkoliv, jednu věc vím jistě. Nikdy nevyhrají posměváčci. Ti, kteří vždycky vědí, co je špatně a z bezpečí svého gauče dávají panské rady. Nenadřou se. Nebudou se prodírat slepými uličkami, jen se vysmějí těm, kteří tam šli. Nebudou vyšlapávat cesty, jen budou hanět ty, kteří se pokusili. Nepřinesou nové myšlenky, jen budou mít škodolibou radost, že se jiní při hledání pravdy spletli. Z nich nikdy nevzejde nic nového. Nikam nedojdou, nikde nebudou první a ani na chvíli se svět nebude točit podle nich. Nic nezkazí, ale také nic neudělají.

Budoucnost patří těm, kteří jdou, zkoušejí a hledají. Kteří se nenechají odradit neúspěchy, kteří si z nich dokáží vzít ponaučení. Kteří dokáží snít i věřit. Kteří se dokáží otřepat ze zklamání a nevzdají to. Budoucnost patří těm, kteří vědí, že pravda nemusí zvítězit jedním velkolepým počinem. Pravda prostě zbude, až se všechno ostatní prošustruje.

Od jedenácti mě najdete u pódia.
https://www.litterate.cz/pravda-proste-zbude/

Odpovědět