Vidlákovo kydání...

Odpovědět
Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 12 bře 2023, 13:52

Volá Vidlák z Václaváku… by Vidlák 11 března, 2023

…. vypadni už modrý ptáku!

Ještě že jsem avizoval setkání s vámi čtenáři už od jedenácti hodin… Přijít k pódiu o hodinu později, už by to skoro nemělo smysl. Dav na Václaváku začal už kolem poledne pomalu houstnout a než začala demonstrace, náměstí se solidně naplnilo. Zima jak v psírně, studený vítr…. když jsem ráno jel přes Vysočinu, tak solidně sněžilo. Ale přesto lidi přijeli. Neměl jsem možnost porovnat fotky, ale z mého pohledu to vypadalo dost podobně, jako na té první demonstraci třetího září. Jednu výhodu ten vítr měl… krásně ukázal všechny české vlajky, kterých bylo požehnaně.

Publikum jako obvykle skvělé… říkají nám dezoláti, ale když jsem si s vámi podával ruku, bylo to jako zdravit rodné bratry. Všichni usměvaví, v dobré náladě. Tentokrát jsem sebou neměl svoje portské, ale Morava byla zastoupena víc než hojně a tak jsem měl možnost ochutnat, jak se kvasí a pálí jinde. Kuráže jsem tím pádem měl dost a na pódiu jsem si to vlastně docela užil. Bylo fajn mluvit k takovému shromáždění.

A když jsme pak nakonec byli na pódiu všichni a zpívali naší hymnu, byl jsem tak dojatý, že jsem zapomněl smeknout klobouk. Tímto se hluboce omlouvám všem, kterých se to mohlo dotknout. Sypu si popel na hlavu, už se to nikdy nestane…
Následuje pár dalších dojmů:

Stál jsem v zákulisí a kdykoliv jsem zaslechl slovní spojení „Strana PRO,“ dělal jsem si čárky. Ani jednou přátelé. Svolávatelem je Jindra Rajchl, předseda strany PRO. Ale od nikoho z řečníků nezazněl ani náznak reklamy pro tuto politickou stranu. Když jsem ve svém projevu řekl slovo „Vidlák“ zpropagoval jsem se víc.

Na konci demonstrace zaznělo, co bude následovat – za měsíc má dojít na další demonstraci a bezprostředně po ní má dojít na blokování vládních úřadů. Můžete začít dumat, jestli na to máte odvahu. Jestli jste ochotni v Praze tábořit, držet se kolem ramen a bránit našim pětikoaličním vládcům ve vstupu do jejich kanceláří. Nebo jestli jste připraveni tam pro jiné alespoň dovézt jídlo či vodu. Jestli jste připraveni vzít kus služby. Tohle už není jen o mávání vlajkami.

Po celou dobu se mluvilo, že demonstrace jen upustí páru. Že je zapotřebí udělat víc, protože tajtrlíkování na náměstí nemá smysl. Teď je to tady… Včera byl Václavák slušně naplněný. Jak velké procento z nich bude ochotné udělat další krok? Kolik lidí bude ochotno stávkovat a pomáhat stávkujícím? To je otázka na příštích pět týdnů. Můžete začít sbírat odhodlání.

Nebo zase uslyšíme, že to nemá smysl, že je to špatně naplánované, že takhle se to nedělá?

Organizace této demonstrace byla o level jinde, než ty předchozí. Existovali krajští koordinátoři, vypravovaly se autobusy, vylepovaly se plakáty, pracovalo se se sociálními sítěmi, propagace byla obrovská. Myslím, že to bylo vidět. V této chvíli v této zemi zřejmě není nikdo, kdo by to uměl udělat lépe.

Tohle máte. Viděli jste, jak demonstraci organizují lidé kolem Jindry Rajchla a viděli jste výsledek této práce. Za měsíc už půjde o víc. Teď máte čas se zamýšlet, jestli to přijmete a nebo si počkáte na někoho jiného. Třeba někde na střeše sedí nějací tučnější holubi. Ale musím říci, že na Alternativě v této chvíli nikoho takového nevidím. Realita vypadá tak, jak vypadal včerejší Václavák.

Více v pondělí.
https://www.litterate.cz/vola-vidlak-z-vaclavaku/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 12 bře 2023, 23:33


Nohama na zem…
by Vidlák 12 března, 2023

Musím říci, že jsem si celý včerejší den lámal hlavu, čeho jsem byl v sobotu vlastně svědkem. Na jedné straně jsem stál před velkým davem plným českých vlajek, před kterým jsem se cítil naprosto bezpečně a v pohodě. Setkal jsem se se svými čtenáři a zjistil jsem, že mě čtou úplně normální lidi, kteří prostě mají obavy z budoucnosti, protože se dívají na svět podobnýma očima jako já a prožívají podobnou realitu jako já. Atmosféra na Václaváku byla úžasná, české vlajky se v silném větru krásně třepetaly, počet účastníků byl nepřehlédnutelný a přes některé slabší řečníky zaznělo to nejdůležitější. Pokud vláda nesplní požadavky demonstrantů, budou následovat nátlakové akce.
Odezva na ohlášení blokování státních úřadů a stávkování byla silná. Na tohle se od loňska čekalo. Tohle chtěli lidé slyšet už v září. Nechtěli snít o probouzení národa, chtěli lídry, vedení a jasné další kroky. Nechtěli se jen hemžit a dívat se, jak se jim premiér směje do obličeje. Nechtěli se dívat, jak se pořád někdo proti někomu vymezuje, jak se rozpadají jakékoliv týmy spolupracovníků, jak se všichni navzájem obviňují ze zrady a z posluhování globálním strukturám. Na tohle se dojelo loni. Hádalo se o koryta, ve kterých ještě nebyla ani melasa.

Organizace demonstrace byla také na úplně jiné úrovni než loni. Nebudu se tu znovu vypisovat o krajských koordinátorech a vydaných částkách za letáky. Jen řeknu jednu příznačnou věc – více lidí se mi svěřilo, že si natiskli letáky, vytipovali si místa, kam je vylepí a když tam došli, už tam letáky byly.

Jindra Rajchl má se svými videi stejný dosah jako Otázky Václava Moravce…

Demonstrace jednoznačně vzbudila novou naději. Vymezování se, jsou jen kyselé hrozny. Lidi se od loňska organizují lépe a radostněji. Hodně se naučili. Realizační tým není slepenec, ale je veden za jedním cílem. Dosáhnout rozšíření protestů dalším zviditelněním a nátlakovými akcemi. Dělají na tom lidé, kteří se nehoní za chimérami, že zítra Fiala podá rezignaci. Všichni jste tuto novou realitu viděli, všichni si na ní můžete udělat názor sami, nemusíte se řídit názorem Vidláka, všichni jste viděli, co můžete (a nebo nemusíte) podpořit. Jestli je v této zemi někdo, kdo by to uměl lépe, okamžitě mi ho ukažte a já se mu neprodleně začnu věnovat.

A teď si řekneme něco o překážkách:

Lidí bylo zhruba stejně jako loni v září. Tečka.

Jasně, byla zima a špatné počasí, ale stejně musím konstatovat, že počet aktivních naštvaných se od loňských prázdnin v podstatě nezměnil. Nebo ne natolik, aby přijeli. Umějí se lépe domluvit, umějí si domluvit autobusy, umějí koordinovat svojí činnost, ale není jich víc. Včerejší bitvy se zúčastnilo stejné vojsko, jako se sešlo loni v září. Jen je o něco vycvičenější, ostřílenější a zvolilo si lepší důstojnický sbor. Ovšem noví dobrovolníci se zatím nenahrnuli.

Svým způsobem se tomu moc nedivím… že bychom zažívali sérii vítězných tažení, to se říci nedá.

Na druhou stranu, Jindra Rajchl je trochu jako ta pravda… prostě zbyl. Nechal jiné, ať předvedou, co umí a přišel na řadu až po nich. A hned při první přehlídce řekl, že se to teď bude dělat poněkud jinak.

Nebudeme lítat v oblacích. Realita je sto tisíc lidí, kteří jsou bojeschopní, rozumní a celkem odhodlaní, když byli ochotni přijet i v té zimě a po všech loňských zklamáních. Není to malá síla, ale má své limity. Vládě se možná trochu stáhly půlky, ale průjem z toho nemají. Být měsíc před volbami, byli by z toho hotoví, ale teď se mohou chlácholit, že se nic moc vlastně neděje.

Ale báli se, ne že ne. Ukazuje to zinscenovaná provokace na schodech Národního muzea. Stejně jako fotky oněch záškodníků s ruskými symboly, které byly úplně nové, nikdy nevyprané a na suchý zip. K tomu měli hoši stejné boty… Vsaďte se, že kromě Ševčíka nikdo nebude obviněn, protože by museli zabásnout svoje vlastní provokatéry.

Mají strach, dělají vše pro to, aby protesty zdiskreditovali. A když si nemohou nic najít v osobních životech organizátorů, budou to dělat takhle.

Od začátku existovaly dvě cesty, jak uspět pomocí pouličních protestů. Buď musejí růst, aby si vládní moc dokázala představit okamžik, kdy už na ulici bude tolik lidí, že je to smete… Když dojdou k takovému poznání, tak se vláda předtím pokusí udělat nějaké změny, aby protesty uklidnili a nebo (v případě Vítka) udolali.

Nebo musí stejný počet účastníků ukazovat stále větší odhodlání. Samozřejmě, tady nejsme ve Francii, u nás se odhodlání neměří na zapálená auta a rozbité výlohy. Nenásilí je u nás jediná možnost. Strana, která se k němu uchýlí, ta ztratí v očích národa veškerou legitimitu. Je možné blokovat silnice, je možné stávkovat, je možné bránit vlastním tělem, ale není možné házet dlažební kostkou. Nikdy.

Za pět týdnů se musí ukázat jedno, nebo druhé, nebo obojí. Buď větší počet lidí nebo větší odhodlání. Dumejte, dumejte. Tentokrát nepostačí jen přijet do Prahy. Tentokrát to bude náročnější. V mezičase se budete dozvídat, jak je to vymyšlené. Kdo po sobě necháte sáhnout těžkooděnce? Kdo budete ochotní neozbrojeni podávat ozbrojencům karafiáty? Kdo budete ochotni snášet rozmary počasí i nepohodlí?

Na závěr řeknu jedno… pořád platí, že nejpravděpodobnější šance na úspěch je tlak na co nejširší frontě. Ve sněmovně, senátu, na ulici, od odborů, podnikatelů a dalších skupin. Jobovky pro vládu každý den. Zleva, zprava, shora, zdola. Vláda musí vidět, jak se jí to rozpadá pod rukama a zároveň vidět, jak roste opoziční spolupráce.

PS.

Přátelé, ještě před víkendem jsem odeslal všechny objednané knížky. Kdo si zadal adresu minulý týden, ten už má zásilku na cestě. Dnes odesílám poslední čtyři kusy, které jste si ještě objednali o víkendu. Jsem připraven řešit reklamace. V tomto týdnu by vám všem měly knihy dojít. Komu nepřijdou do pátku, ať se mi ozve na vidlácký mail. Budeme to řešit. Vylifroval jsem 2741 zásilek. Divil bych se, kdyby se jich několik neztratilo.

Děkuji všem, co mě podpořili. Dodali jste mi nový impuls do další práce. Více již brzy.
https://www.litterate.cz/nohama-na-zem/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 13 bře 2023, 23:04

Stačil den… by Vidlák 13 března, 2023

Původně jsem chtěl dneska už psát o zemědělství… máme tu jaro, práce začínají, Norové přesouvají poslední žalostné zbytky výroby okurek Znojmia kamsi do háje a já k tomu mám tak pěkný komentář… Navíc nám Nekula slíbil, že ceny potravin klesnou… že by si poslechl můj projev…? Asi ne, ale nejspíš zjistil, že až se budou hledat obětní beránci, tak půjde první na řadu. Abych řekl pravdu, znám jen jediného zemědělce, který Nekulovi ještě fandí. Ale znám desítky ba stovky jiných, kteří ho nenávidí až za hrob.

Taková pěkná témata mám a je zapotřebí o nich mluvit, ale dnes to ještě nebude. Dnes si dáme onen médii hojně propíraný útok na Národní muzeum.

Já tam totiž taky byl…
Tedy, nebyl jsem v davu u Muzea, ale stál jsem na druhé straně silnice a s velkým zájmem jsem to pozoroval. A víte, co bylo z druhé strany silnice vidět? Nic. Jen byl slyšet policejní tlampač, ať se lidi rozejdou. A pak trocha neidentifikovatelného hluku a strkání.

Naštěstí máme naše pravdomluvné intervjuky, kteří o sto tisíc lidí pod koněm okem ani kamerou nezavadili, ale vynořili se přesně v pravou chvíli, kdy Slávek Popelka zavolal do tlampače, aby sundali hentu ukrajinskou vlajku z muzea. Slávkovi děkujeme a posíláme klíčenku. Líbí se mi, když někdo řeší věc, která je v pořadí důležitosti na sedmistém padesátém šestém místě, zatímco my jsme u položky číslo osm. Ještě jednoho takového disidenta a je s námi konec… Pyrhu, Pyrhu, vždycky si na tebe vzpomenu. Začnu přemýšlet, jestli byl blbej, nebo navedenej, ale fakt nevím, která možnost je pro nás horší.

A pak už došlo k tomu obludnému útoku na muzeum, kdy zlí demonstranti zranili dva policisty v kevlarovém brnění a provedli podlý a zákeřný útok na svatou instituci. Hned kolem toho byla celá řada článků, vyjadřovali se experti, jak jsme na náměstí vybičovali nenávist, kterou si pak lidi šli vybít na policajty. Vyjádřil se Vítek Rakušan, že s demonstranty nebude mít slitování a vůbec zazněla celá řada silných prohlášení. Celá řada intervjuků se zaklínala, jak viděli hajlování, jak demonstranti mlátili policajty…

A co bylo pak?

Pak se ukázalo, že dneska má každý v kapse kameru.

Trvalo to jeden den, než se příslušná videa dostala na internet.

A ejhle, najednou je to jinak. Najednou se ukázalo, že demonstranti stáli před policajty. Toť vše. To policie strkala do lidí. Ale přišel maskovaný velitel, jehož totožnost už je dneska také známá, vydal rozkaz…. a není to obr Koloděj, je to princ Jasoň. Byla to policie, která zaútočila. Jindra Rajchl má příslušná videa na profilu… a sdílely je tisíce a tisíce lidí, leckdo si je kopíroval, takže jsou k mání na tolika místech, že to už nelze ani vymlčet, ani vycemperovat. Lež v přímém přenosu…

Policie se to sice snažila torpédovat svými záběry, ale moc si nepomohli. Na vzdálených záběrech není nic vidět a na blízkých strkají do lidí oni. Navíc přišlo kouzlo nechtěného – policejní kamery míří demonstrantům do tváří, takže vidíte ty brutální proruské staroušky, třímající v ruce strašlivé zbraně – plastové tyčky s vlajkami a to je dneska největší nebezpečí pro vládní demokraturu a je zapotřebí obrněných bouchačů, aby je rozehnali.

Moc se mi taky líbilo, jak dva ozbrojenci vedli třetího, který si nejspíš vymknul kotník na schodech… Dost by mě zajímalo, jaká zranění si policajti odnesli. Kouknul jsem se na všechna videa a za nejpravděpodobnější bych viděl tenisový loket od důkladného leštění pendreků.

Záběry ukázaly další zajímavé věci… ukrajinskou vlajku s nápisem C 14, což odkazuje k pluku Karpatská Sič, což samozřejmě žádného orgána nezajímalo. A pak se také ukázali dva muži, kteří se procházeli ve stejných mikinách a stejných botách se zbrusu novými ruskými nášivkami, které museli koupit ještě ten samý den. Což je u nás samozřejmě strašně snadné koupit, každý e-shop s chutí riskuje popotahování za ruské symboly. Samozřejmě na suchý zip. To asi, aby přehazovali znaky podle toho, co je zrovna v kurzu a co je třeba zdiskreditovat.

A to nemluvím o tom, že postižených z policejního zásahu se ujali právníci, kteří se jen tak z něčeho neposerou. Myslím, že soudruh velitel brzy zjistí, že je od svých šéfů opuštěn, protože jak se začíná otřásat teplé křesílko, tak ať si Vašek pěkně zláme nohu sám.

Stačil jeden den a celá ta mediální konstrukce se sesypala jak domeček z karet. Proč? Protože každý má mobil. Protože každý natáčí videa. Protože každý je reportérem přímo na místě. A naopak… velká média sice mají své profi kameramany s hromadou techniky, ale jejich záběry jsou čím dál kratší a sestříhanější. Sice to mohou pustit ve zprávách, ale smůla, zjistit, jak to bylo doopravdy, je otázka hodin. Než lidi dojedou domů a dají to na internet. Technika za miliony, placení reportéři, koordinovaná provokace… a tohle všechno je v hajzlu během chvíle. Proč? Protože mobil a sociální sítě.

Takže Vítku Rakušane… děkujeme za tvůj pravdivý rozbor situace, děkujeme za tvou horlivost a přejeme příjemné křeče, až budeš vysvětlovat, jak to bylo. Ten výrok o tom, jak nebudeš mít slitování, ten se ti vrátí. Nabito jste měli jen do sobotního večera. V neděli se vaše konstrukce začala rozpadat a během pondělka už bylo k dispozici dost důkazů, že se u moci musíte držet stále okatějším lhaním. Přeju příjemné křeče také vyšetřovatelům, na které bude tlak, aby to nějak zamázli a Vítka z toho vysekali.

Já vím… lidi ještě pořád věří České televizi… Ale ubývá jich, ubývá. Sobotní záběry zase přesvědčí řadu z nich, aby přešli na naší stranu. Ještě pár takových pěkných článků o zlých demonstrantech, které budou vzápětí rozšmelcovány kamerou v mobilu za tři tácy… a zničíte se sami. Nejlepším spojencem je hloupost protistrany, jak říká Klára Samková.

Přitom stačilo mlčet. Nechat demonstranty a mluvit o pár tisících lidech. Bagatelizovat. Ale vy ne, vy jste potřebovali odstrašující příklad… Akorát vám to dělají amatéři, kteří zapomínají, že dneska je všechno a všude v záběru a všechno bude vzápětí odhaleno. Ostatně… kdo by taky chtěl pracovat pro našeho Vítka, že? Všechno, čeho se dotkne, to zavání průserem. Jaký šéf, takoví podřízení.

Vidíte, jak se nás bojí? Ne, nemávají nad námi rukou. Koušou si nehty a polívka ve sněmovní kantýně jim moc nechutná. Oni dobře vědí, že za pár týdnů bude hůř a budou muset přijít s dalšími jobovkami. Oni dobře vědí, že každý den ztrácejí voliče i důvěru. Ne, ještě nebylo plné náměstí, ale ti dezoláti se organizují čím dál lépe. Lídr zavelí, že na Václaváku budou jen české vlajky a musíte si přivést dva čučkaře přímo před reportéry, abyste vyrobili důkaz o ruské páté koloně. A ještě to moc dlouho nevydrželo.

A na závěr mi dovolte pár dobře míněných slov našim libtardům:

Já vím, že vaší víru to nezviklá, ale pravda nakonec vyjde najevo. Nejste na straně dobra. Jste na straně lží. Jste na straně těch, kteří si musejí pomáhat provokacemi a musejí posílat chlapy v brnění na své vlastní občany. Jste na straně těch, kteří se bojí pokojné demonstrace, na které nebyla převržena ani jedna popelnice a nerozbilo se jediné okno. Jste na straně těch, kteří na hubě nemají slitování, ale musejí posílat policii, aby dělala špinavou práci. Jste na straně těch, kteří potřebují agenty a fízly, aby ještě oddálili odhalení své neschopnosti. Jste na straně zvůle, nikoliv zákona.

Jestliže Vítek Rakušan může použít policajty proti nám, jednou je použije i proti vám. Jestliže reportéři Seznamu a České televize mohou lhát o nás a projde jim to, tak budou jednou lhát i o vás. Jestliže se nám premiér Fiala směje do očí a nálepkuje nás, jednou se bude smát i vám a udělá vám to samé. Jestliže je dovoleno bagatelizovat hlas z vesnice, tak jednou budou bagatelizovat i Prahu a lásku. Jestliže Rakušan nemá slitování s námi, nebude ho jednou mít ani s vámi.
https://www.litterate.cz/stacil-den/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 15 bře 2023, 06:42

Tak to je nejvíc! by Vidlák 14 března, 2023

Sakra, já ten zemědělský článek snad nevydám. Měl vyjít dneska, ale copak to jde, když se nám v Práglu dějí naprosto neuvěřitelné věci? V posledních dnech mám pocit, že jsem naprosto z jiné planety. Sedím si takhle na rodné hroudě a pomalu plánuju, jaká semínka zastrkat do hlíny, jako že svět se může zbláznit, ale zaseto být musí, hodnotím si svoje svoje sobotní vystoupení na demonstraci, říkám si, že to bylo dobré a že ze mě začíná být docela úspěšný vymetač takových akcí…

A do toho se dozvím, že v Praze nastává úplně nový demonstrační level, jaký tu ještě nikdy nebyl a podle mě už snad ani nikdy nebude.
Dnes ve středu 15.3.2023 bude prosím úplně první demonstrace pro nic. Studenti Vysoké školy ekonomické dnes budou demonstrovat za odvolání děkana národohospodářské fakulty Ševčíka. Proč? Protože nic neudělal.

Já vím, že všichni vědí, o co jde, ale shrnu celou situaci:

V sobotu jsme si spořádaně a pokojně demonstrovali proti vládě a proti bídě, o čemž informovala všechna zahraniční média. Jen ta česká, co jsou mnohem pravdomluvnější, z toho udělala proruskou demonstraci. Ale to jsme čekali, pravda a láska to u nás přesně takhle dělá – to je ten jejich optimismus, že co čtenář či divák, to blbec.

Po skončení této demonstrace se našlo pár lidí, kteří uspolechli výzvu Slávka Popelky a vyrazili na schodiště před Národním muzeem, kde hulákali na policisty, aby sundali ukrajinskou vlajku z průčelí muzea. Pak se stalo, co se stát muselo, došlo na strkanici, těžkooděnci začali vytlačovat dav, všechno jsme to viděli na bambilionu videí a všichni jsme si udělali vlastní názor, kdo to vyprovokoval a co byla ta jiskřička, která všechno zažehla. Už se k tomu nebudu vracet, je to zbytečné.

Někde uprostřed tohodle všeho byl i děkan Ševčík. Policajt ho přitlačil na kamenné zábradlí a tak byl vyfocen nějakým režimním intervjukem.

A co bylo dál?

Nic.

Ševčíka přitlačili k zábradlí. Tečka.

Na demonstraci nijak nevystupoval, neříkal žádný projev, neměl žádný podíl na organizaci, prostě tam jen byl. Nezaznamenal jsem, že by vnikl do budovy muzea, nezaznamenal jsem, že by mlátil do policajta, nezaznamenal jsem, že by ho zatkli nebo obvinili. A i kdyby to tak bylo, do dnešního dne nejsou známy žádné podrobnosti.

Přesto už stihl vzniknout otevřený dopis požadující děkanovo odstoupení. Je na něm hezkých pár desítek jmen. Všechno samí uvědomělí mladí lidé, kteří už děkana nechtějí. Proč ho nechtějí? Protože nic neřekl, nic neudělal, jen tam byl. První dopis vysokoškolsky vzdělávané mládeže, která chce odvolat děkana, protože je prostě sere. Nic jiného se nestalo.

Takhle nějak vypadaly hony na čarodějnice, že? Byla v blbý čas na blbém místě.

Znovu opakuji, nezaznamenal jsem, že by Ševčíka z něčeho obvinili, natož aby ho za něco odsoudili před nezávislým soudem. Chtějí ho odvolat za to, že tam byl a protože svými názory narušuje jejich ubohou mileniální rovnováhu.

Samozřejmě nestačil jen dopis, oni dneska dokonce budou demonstrovat. Já se tam snad pojedu podívat, protože tohle je nový level protestování. Ty projevy, to bude stát za to. Děkane odstup, ty hajzle jeden, protože jsi nic neudělal, nikde jsi nemluvil, nezpůsobil jsi žádnou škodu, jen ses šmejde nechal přitlačit k zábradlí od policejní gumy a u toho tě vyfotili. Ta fotka konečně ukázala, jaký jsi zmetek a i když jsi před zákonem úplně stejně čistý jako včera, odstup satane!

Soudruh rektor Petr Dvořák si také smočil a chce akademickému senátu navrhnout Ševčíkovo odvolání. Doufám, že to udělá písemně a zdůvodnění se dostane na veřejnost. To bude jak z Rudého práva roku 1950. Protože Ševčík byl u muzea, musí být odvolán. Nebo tam fakt napíšou, že jim vadí Ševčíkovy názory? Jako to udělali v tom otevřeném dopise? U milených Jálů to chápu, jsou mladí a blbí až na půdu, ale tohle pánům profesorům přeju. Leckdo z nich ještě předchozí režim zažil. A teď si ho na Ekonomické fakultě zase pěkně obnoví. Vyhodit člověka za to, že někde byl.

Páni akademici, přeji vám hluboký a trvalý zážitek, toto rozhodování se vám vpálí hodně hluboko… Bude to na úrovni podpisu Anticharty, za kterou se pak různí Svěráci stydí dodnes a snaží se svou hanbu zahalit do moralizovaného komunistobijectví… Tak hrdinně bojovali proti KSČM, až si na Hrad zvolili komunistického rozvědčíka, který byl v režimních strukturách zaháčkován naprosto dokonale a ještě to po volbách drze přiznal.

Až se jednou režim otočí a z vás budou největší bijci dnešní demokratury, tak víme proč. Protože nikdy ze sebe nesmyjete tu hanbu, kterou budete muset brzy podepsat a do konce života ji budete schovávat za horlivé posluhování nové době. Stejně jako vaši předchůdci nejprve pěkně kolaborovali s komunisty a pak, když už to nebylo nebezpečné, byli největší bojovníci proti krotké a neškodné KSČM.

Chce se mi blejt, velebnosti.

Takže se všichni dívejte. Urválci se dneska sejdou a pěkně na veřejnosti budou demonstrovat za to, že Ševčík byl u muzea a musí za to být příkladně potrestán. Dívejte se, jaké máme rektory a akademiky. Dívejte se, jestli se mezi nimi najde někdo statečný, ale silně o tom pochybuju. Dívejte se na naše elity. Ty nejelitnější ze všech. Dívejte se na naší revoluční mládež. Tohle je budoucnost, kterou nám připravují.

Vy, co nechápete, proti čemu jsme v sobotu protestovali, podívejte se na přímý přenos z dnešní studentské demonstrace proti Ševčíkovi. Nepochybuji o tom, že tam budou štáby všech televizí a hlavní řečníci budou mít možnost se vyjádřit i v České televizi.

K tomu nebude vůbec nutné něco dodávat. Oni nám to ve svých projevech řeknou sami. Podívejte se pak na výstupy z jednání akademického senátu a rektora. Všechno se od nich dozvíte. Ta mravní bída z toho přímo stříká.

A to říkám jako člověk, který by Ševčíkovi do očí vmetl, že tam blbec neměl lézt.

Jdu věnovat ředkvičkám.
https://www.litterate.cz/tak-to-je-nejvic/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 16 bře 2023, 01:38

Další hřebík do rakve by Vidlák 15 března, 2023

Ve všeobecně vzrušených dnech zaplněných prezidentskou inaugurací, demonstrací Jindry Rajchla a následných událostí trochu zapadla zpráva, která je dalším smutným hřebíčkem do rakve naší soběstačnosti a našim potravinám. Norská společnost Orkla u nás hodlá uzavřít dva své potravinářské provozy. Zmíněná společnost vlastní značky Hamé, Vitana, Otma a také Znojmia. Důvod? Restrukturalizace kvůli zvýšeným nákladům a přesun výroby někam jinam, kde mají levnější energie. V dnešní globální době propojených dopravních koridorů po celé planetě to není žádný problém. Ty tisíce a tisíce kamionů, vlaků a lodí stále zajišťují, že doprava čehokoliv kamkoliv je směšně levná.
Mě osobně se to dotýká především proto, že jsem ze Znojemska, kde měla značka Znojmia svojí dlouholetou tradici. Znojemské okurky nakládané ve sladkokyselém nálevu byly vyhlášené už od dvacátých let. Vyráběly se podle velmi dobrého receptu. Správná znojemská okurka musela být relativně pevná (tvrdá) na skus, nálev měl výraznou kyselost, ale nekřivil hubu, chuť byla typická a všichni starší občané této země jí znali. Hospodyňky se předháněly v tom, že se jejich domácí nakládané okurky podobají těm znojemským. Mojí tchýni se to opravdu podařilo, takže pokud někdo chcete ochutnat skutečně dobré nakládané okurky, přijeďte a můžete to porovnat s tím, co nám dneska firma Orkla pod značkou Znojmia servíruje na pult.

Už dávno skončila sláva Fruty i Hamé. Globalizace nás dostihla, výroba jede v Tramtárii od Egypta přes Turecko a určitě i další země. Technologie se tomu přizpůsobila a když si v obchodě koupíte nakládanou zeleninu, její chuť nejvíc připomíná bahno. A pro všechny Cempery uvádím, že je to jenom metafora a vůbec nic jsem tím neřekl ani nemyslel. Ale troufám si tvrdit, že moje tchýně dělá asi tak stokrát lepší okurky než jsou ve sklenici značky Znojmia. Jen to nesmí prodávat… A tak si debužírujeme jen v rodině.

Teď nám Orkla uzavře další žalostné zbytky vlastní domácí produkce.

Zajímalo by mě, kam se ztratili všichni ti novináři, co ještě před pár lety bez uzardění tvrdili, že to vůbec nevadí, že racionalizace výroby je ve prospěch spotřebitele, protože to bude mít levnější a konkurence způsobí, že výroba bude kvalitnější. Kde se stala chyba? V regálech hnus, zato drahý. Kdyby dneska někdo obhajoval to, co se tu dělo okolo roku 2000, dostal by židlou do hlavy.

Přitom už tenkrát zaznívaly uvážlivé hlasy. Kupříkladu František Havlát navrhoval, aby si stát podržel ve svém vlastnictví právě obchodní značky. Soukromý podnikatel je skutečně lepším hospodářem než stát, ale není to všespasitelné. Globalizace dožene i soukromé podnikatele a korporace nemají svědomí. Ba ani majitele nemají. Patří investičním fondům, ty patří důchodovým fondům, ty patří soukromým střadatelům a nebo taky nepatří, protože ve vlastnické struktuře se nevyzná ani prase.

Jak snadné by bylo říci, ať si Okrla klidně uzavře provozy, ale stát nabídne značku Znojmia jinému podnikateli, který dodrží recepturu. Klidně zadarmo. Podnikej u nás, zavařuj okurky, lep si na ně značku Znojmia, protože to lidi kupují. Když budou mít kvalitu, zde máš značku. Když nebudou, nebo když výrobu odlifruješ do Turecka, tak smůla, lep si tam jinou etiketu.

Často tady mluvím o tom, že globalizace nám všechno bere z ruky a strašně špatně se proti ní bojuje, protože je schopná korumpovat opravdu masivně. Je schopná nasadit pravdomluvné novináře, kteří vše pošpiní, vše zdiskreditují, je schopná si prolobovat zákony, které se pak těžko mění, je schopná hrozit přesunem výroby… atd, atd. Však to všichni známe.

Kdyby stát měl ve svém vlastnictví obchodní značky, mohl by si alespoň stanovit podmínky jejich používání. Třeba především to, že výroba musí probíhat zde. U některých produktů se to rozumí samo sebou – nedovedu si představit, že by u nás lidi pili Kofolu, kdyby se nevyráběla v Krnově. Janis Samaras to asi chápe a proto mu to funguje a vynáší.

Možná je to námět pro ty, kteří se chystají na politickou dráhu… Zachovat české zemědělství a potravinářství zachováním obchodních značek. Těch, u kterých by to ještě mělo cenu.

A nebo udělejte to, co říkám po celou dobu mého blogování. Dovolte tchýním, aby své domácí okurky mohly prodávat. Pokud neotráví svojí rodinu, neotráví ani nikoho jiného. Udělejte zákon na ochranu venkova a pod něj převeďte domácí produkci potravin. Dovolte lidem, ať vyrábějí a prodávají to, co stejně vyrábějí a konzumují… jen to teď neprodávají, protože by přišla nějaká můra z hygieny a dala jim pokutu, protože doma nemají bezdotykové baterie a dva záchody na fotobuňku.

Už nám toho v republice moc nezbylo. Většina z kdysi vyhlášených značek, je dneska jen šméčko. Pár podnikatelů se tady snaží zachránit produkci z patriotických důvodů a není náhoda, že do nich intervjuci nejvíc tepou. Jsou poslední konkurencí pro globální korporace. Málokdo tento boj dokáže ustát. Ani ty největší to nebude bavit věčně.

Ještě pořád je česká zemědělská půda v rukou dvou a půl milionu malých vlastníků. Dovolte, aby alespoň někteří z nich mohli jednoduše prodávat to, co si na políčku sami vypěstují, usuší, zavaří, vykrmí a vyudí. Bude to stejně drahé jako v Kauflandu, ale bude to mnohem kvalitnější. Až tahle vláda skončí (a nebude to trvat dlouho) tak budeme mlít z posledního. Měli bychom mít připraveny plány.
https://www.litterate.cz/dalsi-hrebik-do-rakve/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 16 bře 2023, 23:05

A proto nikdy nevyhrajeme by Vidlák 16 března, 2023

Jak je to dlouho? Jasně, stalo se to minulou sobotu. To měl Jindra Rajchl demonstraci, která podle majnstrýmu vůbec nic neznamenala, nic nedokázala, byla jen marginálním setkáním proruských sil, což dokázalo oněch dvacet blbců na schodech Národního muzea… Byla tak nezajímvá že i prezident PePa řekl, že se tímto signálem vůbec není třeba zabývat a náš premiér Petro Ihorovič Fialenko to ani nekomentoval, že to hovoří samo za sebe a náš hluboce mravní a počestný ministr vnitra, který nejede v žádné korupční kauze prohlásil, že s demonstranty nebude mít slitování.
Do minulé soboty byl univerzálním zlem Láďa Vrabel. Alespoň takhle mi to vysvětlilo těch několik posledních líbodémo kamarádů, kteří jsou ochotni se mnou mluvit a alespoň mi vyjádřit morální rozhořčení, když už nic jiného. Nekecám… oni si prostě v novinách přečetli, že Láďa Vrabel je placený z Ruska a je naprosto démonicky strašidelný, je největším nebezpečím pro naší demokracii a vůbec je zapotřebí s ním zatočit. Vlastně se nejvíc divili tomu, že ještě běhá na svobodě a netěží už dávno v Jáchymově uran.

A pak přišla henta demonstrace a šup, není to Láďa Vrabel, je to Jindra Rajchl. Do té doby nikoho nezajímal, ale když přivedl na Václavák sto tisíc lidí, tak to už je jiná. Majnstrým přepnul, Vrabel je zapomenut a od neděle se národu zcela pravdomluvně vysvětluje, že Rajchl je ještě mnohem větší zlo než Vrabel. Článek stíhá článek, analýza stíhá analýzu, jeden politolog za druhé vysvětlují, jak nebezpečné to je, soudruh Šarapatka by mu také nejraději dal do ruky majzlík a kladívko a poslal ho do Buchenwaldu.

Já k tomu mám tři poznámky:

Jednak vidíte moc velkých médií. Od září tlačí do lidí o překot, že Vrabel je zlo, varují před ním, líčí ho jako arcisatana a libtardi tomu věří. Takhle to funguje. Prostě si sami nic nepřečtou, sami se nepídí, jen si otevřou Respekt a tam to všechno je. A kdyby to nestačilo, Jakub Železný jim to vysvětlí z obrazovky. A pak najednou šup… Vrabel přestal existovat a vynořil se Rajchl. Doteď zloduch nebyl, doteď byl jen pro smích, doteď nikdo nevěděl, co dělá a čím je… to jsme věděli jen my na Alternativě. Ale teď udělal demonstraci, ukázal, co za ním reálně stojí a ejhle… král je mrtev, ať žije král.

Zadruhé musím Jindrovi pogratulovat. Nic tak nevypovídá o jeho skutečném dosahu, jako to, že mu teď všichni přimalovávají čertovo kopyto a ozlomkrk hledají nějakou špínu, kterou by na něj použili. Vrchní PePa sice tvrdil, že to není důležité, ale ve skutečnosti všichni majnstrýmoví nedělají dnem i nocí nic jiného, než nastavují hnojomety směr PRO. Všechny jejich podpůrné struktury teď pracují na tři směny a hledají jakýkoliv hřích. Rychle, rychle… na faktech nezáleží, na pravdě nezáleží, na ničem nezáleží, záleží jen na titulku v novinách.

No a zatřetí musím konstatovat, že na Alternativě se také nic nezměnilo. Sice nám Česká televize lže, že kvůli tomu uděláme stotisícovou demonstraci, sice nás neskutečně štve, jak informují Novinky a Seznam zprávy, že jsme ochotni přijet do Práglu a hulákat, sice nás neskutečně žere ta jednotná fronta politických neziskovek, médií i Pětikolky, ale když teď spojí Rajchla a jakési pozemky, tak je to jako slovo Boží.

A už se ozývají první škodolibí, kteří si užívají, že Jindříšek má utrum. Najednou jim vůbec nevadí, že to o něm říkají ti stejní, kterým jinak nevěří ani dobrý den. Všimněte si, Rajchl politicky nic nepokazil. Svolal demonstraci srovnatelnou s třetím zářím. Dal dohromady skutečně efektivní organizační tým. Ohlásil nátlakové akce, udělal to, co měl už dávno udělat Láďa Vrabel. Udělal to, na co všichni čekali. Nezazdil to mnohaměsíčním hemžením a sněním o něčem, co se prostě nestane. Neudělal ze sto tisíc lidí třetinu a méně.

Láďovi Vrabelovi jsem nikdy ani slovem nezalíval to, co o něm psal majnstrým. Kritizoval jsem ho, že projebává důvěru lidí. Kritizoval jsem ho, že ve skutečnosti nemá žádný použitelný plán. Pokud jsem zmínil jeho dluhy, tak jen v tom směru, že zadlužený Láďa Vrabel dokáže svolat větší demonstraci než extrémně bohatý Středula i bývalý premiér Paroubek. Nikdy mě nezajímalo, co o něm říkají na Novinkách.

Teď je na řadě Jindra Rajchl. Bude svlečen z kůže, bude na něj vytaženo i to, co neudělal, protože takhle to funguje. Podívejte na našeho Andreje. Deset let jim vydrželo ho popotahovat za Čapí hnízdo. Deset let mu to bralo voliče, deset let si ho brali do huby, aby ho nakonec soud osvobodil. Důsledky zažíváte dnes a denně na vlastní kůži. Prezident valorizace podepíše a podepíše i to zdvojnásobení daně z nemovitosti. Podepíše i ty emisní povolenky a vůbec všechno, nač si vzpomenete. Proč? Protože nadkritické množství lidí uvěřilo Čapímu hnízdu a neustálému opakování z majnstrýmu, že Andrejko je šestým členem Pětikolky.

Teď nás čeká to samé z Rajchlem. A vzhledem k tomu, jak si leckdo užívá špínu, kterou na něj naši pravdomluvní novináři kydají, tak musím bohužel konstatovat, že se nic nezměnilo a po zásluze prohrajeme i další volby. Proč? Protože když jde o špínu na naše lidi, tak jsou Novinky jako slovo Boží a vůbec nezáleží na tom, že se do čela konečně dostal lídr, který umí. Stačí nakydat hnůj a smrad prostě zvítězí.

Kdyby ten Jindra alespoň něco spáchal proti naší věci. Kdyby nějak zradil Alternativu, kdyby se postavil proti nám, nebo tak něco. Ale nic takového se nestalo. Velká média prostě jedou stokrát opakovanou taktiku, která bohužel stokrát vyšla, protože jsme byli stokrát blbí.

Vidlácky se směju… asi tak stejně, jako kdyby sedlák vypřáhl z pluhu toho nejlepšího koně, protože je postříkaný blátem. Jako kdyby si zápasník uřízl pravou ruku, protože na ní má tetování, z doby, kdy byl mladej a blbej. Jako bychom ze závodu vyřadili nejlepšího borce, pro dávné podezření z braní dopingu.

Fakt se směju… ještě chvíli to takhle bude pokrčovat a budu první, kdo od Alternativy odejde k Líbodémo… Ne z přesvědčení… ale abych sakra taky někdy byl na vítězné straně. Jak dlouho ještě bude naše lídry bavit, dělat kupu práce, aby je pak odkopli jejich vlastní lidé?
https://www.litterate.cz/a-proto-nikdy-nevyhrajeme/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 bře 2023, 07:00

Sílí nám démon, sílí! by Vidlák 17 března, 2023

V posledních měsících jsem v souvislosti s Ukrajinou vícekrát psal o vyvolávání démonů. Ne, všichni Ukrajinci nejsou nacionalisté, mám mezi nimi spoustu přátel, kteří fakt nefandí Putinovi a jsou na Rusy hodně nabroušení, že vpadli do jejich země. Znám spoustu Ukrajinců, kteří celou tuto válku nepoměřují hodnotami jejich odbojných hrdinů z doby Druhé světové války. Znám i u nás celou řadu lidí, kteří Ukrajincům pomáhají prostě proto, že Rusko vpadlo na ukrajinské území a ne naopak. Nehledají za tím další příčiny. Nepoměřují tuto válku prizmatem přibližování základen NATO k ruským hranicím. Rusko prostě vpadlo na Ukrajinu a nemá tam co dělat, tečka.
A musím říci, že i mezi těmito lidmi se začíná rozmáhat obava, že se tam na Ukrajině nějak moc rozmáhá fašistický duch. K Babímu Jaru se jde třídou Stěpana Bandery a za mostem navazuje ulice Romana Šuchevyče. V Plzni se dělají Bandera párty. Teď to teda přejmenovali, protože si toho Češi všimli. Ale žádný Ukrajinský uprchlík který tam chodil přispívat na válku proti Rusku se nad tím nepozastavil a nevyzýval naše úřady, aby s tím něco dělaly. Našim lidem Bandera párty vadila… ale Ukrajincům nevadila ani trochu. Palec nahoru plzeňskému primátorovi, který projevil vzácnou odvahu. Kdybych byl Plzeňák, měl bych koho volit.

Teď prolétla fejsbůkem fotka jedné moc pěkné ukrajinské SPZtky… určitě je to fotomontáž, Cemper to brzy odhalí.

Dávný démon prostě vystrkuje růžky. Když vyzýváte ducha, tak nejhorší chvíle není ta, když si zapálíte ty svíčky a odříkáváte kouzelnické formulky. Nejhorší chvíle je ta, když se to povede. Nejprve byly ohňové pochody, začaly první sochy, správně pojmenované ulice, pak přišel Pravý sektor, prapor Azov či Kraken… pak přišly na řadu první lidské oběti v Domě odborů a teď už tam na Ukrajině žere lidské maso ve velkém.

A teď si toho začínají všímat i ti, kteří nad tím dosud zavírali oči.

Ne u nás samozřejmě. Naše novinářská banda drží lajnu a s pravdou to nemá nic společného. Jindra Rajchl měl demonstraci, západní média psala o protivládní demonstraci, ale jen ti naši psali o demonstraci proruské. Prostě klasika. Ale jinde už to prosakuje. V poslední době je těch Bandera zpráv nějak moc.

Já jsem před tím varoval. Jak jednou toho démona vyvolají, tak už ho nedostanou zpátky. Jakmile ho nakrmí lidským masem a lidskou krví, tak už se ho nezbaví. On pak žije vlastním životem a velice rád se potměšile obrací proti těm, kteří ho vyvolali.

Dneska varuji znovu. Zase ten démon pokročil. Zase se dostal dál. Zase se nám Stěpan Bandera lépe etabloval. Banderův duch se dostal až ke Zdechovskému do ojroparlamentu.

Ne, nebudu rozebírat celou kauzu Matouše Bulíře. To je jeden z těch proukrajinských idealistů, který si celou válku odůvodnil nevyprovokovaným ruským vpádem a který si tam donedávna hrál na hrdinu. Měl poměrně sledovaný fejsbůkový profil a byl podobný brouk Pytlík jako já. Také se vyjadřoval úplně ke všemu… Narozdíl ode mě ale jel přímo do centra dění a udělal si obrázek na vlastní oči. Já jsem na takový idealismus málo cáklý. Kromě toho má Bulíř ještě další vlastnosti nevhodné do dnešní doby – nechává i druhým své názory.

No a teď dával z Ukrajiny videa, která příliš nenasvědčovala vítěznému narativu našich médií. Byl tak trnem v oku našeho lidoveckého europoslance Tomáše Zdechovského, až ho normálně napráskal ukrajinským orgánům a Bulíř dostal na budku za to, že lže. Abych řekl pravdu, nejvíc mě na tom překvapilo, že nedostal nakládačku už dávno. Že tuhá vojenská cenzura tyto videa nějak přehlídla a ony se dostaly až k nám. A dvojnásobně mě překvapilo, že ještě žije… I když… prý už o něm dva dny nikdo neslyšel.

Video, jak Bulíř dostává po hubě, už oblétlo internet, kdo chce, najde si ho během pěti minut. Nepřekvapí, že ho řežou jeho čeští spolubojovníci…

Ovšem úplně nejzajímavější je ten duch starého Bandery, který se projevil právě u soudruha europoslance. Měl velkou radost z toho, že se mu podařilo přispět k likvidaci nepohodlného názoru (a možná i člověka) Fakt velkou radost. Také toho byl plný internet. Byla to tak velká radost, že jsem měl před očima ty stromy ověšené mrtvými polskými dětmi, které tam naaranžovala UPA, jako cestu k budoucnosti. Měl jsem z toho naprosto stejný pocit.

Nezůstanu jen u Zdechovského (kdyby se u něj v kanceláři našel obrázek se Stěpanem, vůbec by mě to nepřekvapilo), ale i Pavel Novotný Řeporyjec se nám moc hezky vyjadřoval o Češích… a také mu to prošlo. Zdeněk Šarapatka se také ukázal jako kovaný demokrat a také žádný prokurátor nekoná. Prapory s Azovem také nejsou problém, Karpatská sič také není problém, nic není problém. Problém začíná tehdy, když na to někdo upozorní.

Vidíte, jak se nám démon rozmohl? Jak zesílil a co všechno už smí? Tohle má Zdechovský opravdu společné se Zelenským… pěkně spolu krmí démona a mají radost, že roste. Nemohu totiž uvěřit, že by právě Zdechovský měl tak malý rozhled a byl tak přízemní. Nemohu uvěřit, že si Banderu hýčká z neznalosti. Nemohu uvěřit, že chodí upírovi brousit zuby a netuší, co činí.

Začalo to dýkou pro Savčenkovou, pokračovalo to praporem Azov v europarlamentu (zdravím Štětinu), přišly Bandera párty, teď jsme u mlácení Bulíře, čemuž ojroposlanec rád a s chutí dopomohl. Už nejsme moc daleko od první české krve. Nejsme daleko od první české oběti démonu Banderovi. Už teď si démon užívá mlácení… až to přijde, česká krev mu bude chutnat také. Má tu už dost zastánců, kteří se nemohou dočkat, až se zahryzne do prvního českého masa.

Stačilo pár měsíců. Pár měsíců, kdy odpovědní nekonali a naopak to schvalovali. Upír se nám osmělí ještě víc. Mohl tady nosit prapory, mohl dělat Bandera párty, může mlátit Bulíře za jiný názor. Bude toho smět ještě mnohem víc.
https://www.litterate.cz/sili-nam-demon-sili/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 18 bře 2023, 23:12

Čí jsou ty šrapnely? by Vidlák 18 března, 2023

Dnešní článek bude naprostou antitezí toho včerejšího. Navíc bude proukrajinský. Bude tak proukrajinský, že to raději hlásím předem, aby vás to příliš nevykolejilo. Dnes se na válku podíváme očima někoho jiného, než Vidláka a jeho rodiny rozptýlené v postsovětském prostoru. Podíváme se na ni z jiného hlediska, než hledání odpovědnosti. To je totiž to, co neustále děláme. Hledáme, kdo to celé zavinil, kdo to rozpoutal, kde ještě byla šance válce zabránit. Jenže válce je naše hledání odpovědnosti úplně ukradené. Válka má svojí železnou logiku a rozklíčování příčin a následků se obvykle zapíše do učebnic až bude jasné, kdo zvítězil a kdo tedy určí správný výklad dějin.
Ale začneme od začátku.

Moji dlouholetí čtenáři vědí, že mám v západních Čechách blízké přátele, kteří se významně podíleli na formování mé osobnosti v ranné dospělosti. Jsou pro mě příkladem toho, že svět má i jiné roviny, než volby, státníky, vůdce, zájmy, příčiny a následky. Jsou důkazem toho, že ve světě existují i jiné síly, které nejsou na první pohled patrné, ale hrají v něm větší roli, než bychom si chtěli připustit. Vždycky, když mě jímá deprese z toho, kam se svět ubírá, nakonec si vzpomenu právě na ně.

Vězte že na světě existují lidé, které, když postihne katastrofa, tak ji otočí k dobrému. Těmto mým přátelům zemřely dvě těžce nemocné děti a oni místo aby se z toho řádně zhroutili, stalo se to pro ně impulsem k založení střediska pro pomoc dalším rodinám, které postihlo něco podobného. Založili neziskovku, vydupali ze země denní stacionář a pustili se do práce. Později přidali i základní školu pro postižené děti. Vůbec, vždycky když se setkali s lidským neštěstím, tak ke svým aktivitám něco přidali. Jejich středisko se jmenuje Víteček a rád na něj dávám odkaz.

Pak pomáhali s mladými lidmi při povodních. A založili záchranářskou službu. Účastnili se k pátrání po ztraceném turistovi uprostřed zimního Českého lesa a založili tam horskou službu, aby se to znovu už nestalo. Postupně se všichni vyškolili na profesionální záchranáře, přidali sanitky, evakuace z těžkého terénu… Pak přišel kovid a začali dělat domácí jednotky intenzívní péče, přičemž jim ani jeden kovidový pacient neumřel. Pracují na pomezí kralovarského a plzeňského kraje a když jsem jejich práci viděl, tak jsem viděl, kolik u nás existuje potřebných lidí, jejichž nezbytnosti už žádné zdravotní pojištění ani žádná státní zdravotnická služba neřeší. Jsou tak trochu Matka Tereza s helmami a čtyřkolkami. Opět zde rád dávám odkaz – Záchranná služba Royal Rangers.

Teď přišla válka. A tak v minulém roce udělali několik humanitárních misí na Ukrajinu, aby tamodtud odvezli zraněné a jinak postižené civilisty. Jejich poslední mise v prosinci je zavedla až do Bachmutu.

Včera mě pozvali na předávání medailí za statečnost těm, kteří s nasazením vlastního života zachraňovali životy jiných. Bylo to na krajském úřadě Karlovarského kraje a byl to pro mě velmi silný zážitek.

Jak jsem napsal na začátku, my tady na Kydech máme tendenci řešit politiku. Kdo to začal, kdo za to může, zkoušíme rozplést celý ten šílený gordický uzel příčin a následků. Oni tohle řeší až někde na dvacátém místě. V první řadě prostě zachraňují životy tam, kde je to potřebné a dělají to, co je pro takovou záchranu nezbytné. Jejich velitele znám dvacet let, ale nikdy nevymažu z hlavy jeho vyprávění, jak taková humanitární mise vypadá, co všechno se kvůli tomu musí zařídit, na kolik věcí se musí myslet, co s lidmi dělá, vidět útrapy války… ale tohle všechno se zdá ničím, když pak mluví o tom, jak těžké je sehnat vlastně naprosto směšné peníze, aby se něco takového vůbec mohlo uskutečnit a co všechno nikdo nezaplatí.

Mimochodem.. .až jednou bude tento stát v krachu, tak jejich způsob organizace záchranné služby stojí asi tak desetkrát méně, než to, co provozuje náš stát. Až se budou noví mladí a nadějní politici ucházet o hlasy občanů a budou jim chtít nabídnout řešení našeho drahého zdravotnictví, tak ať se mi ozvou. Vezmu je na exkurzi a záchranáři jim ukáží, kolik muziky se dá udělat skoro za nic.

Teď jsme třeba řešili, jak těžké je sehnat peníze na něco tak banálního, jako držák nářadí na čtyřkolku…

Seděl jsem tam včera mezi nimi, díval se na záběry, které na Ukrajině natočili, poslouchal jejich zážitky, jak taková válka doopravdy vypadá, vyslechl jsem si příběhy evakuovaných Ukrajinců, poslouchal jsem, jak se vyrovnávali s válečnou realitou a znělo to tak málo hrdinsky… odvážíte dětského pacienta s rozstřílenou pánví a močovodem… příběh je o hadičkách, uklidňování, zajišťování chirurga, který by třeba uměl tohle napravit… a nakonec z ulehčením vyslechnete závěr, že dítě dnes zase chodí.

Pro ně není válka politika, ale utrpení, které je třeba zmírňovat. Válka pro ně znamená rozstřílené domy obyčejných Ukrajinců, které zraněné odváželi přes hranice a hledali nemocnici, která se ujme jejich případů. Rusko pro ně znamená stahující se temná mračna. Na manýry mocných doplácejí obyčejní lidé. A tak jdou a zachraňují, protože šrapnely si nevybírají. Jsou na Rusko naštvaní, protože jsou to ruské šrapnely, které vyndavali z dětí. Nezapomínejme na tento rozměr války. Hoří v ní především ukrajinské domy i s jejich obyvateli.

Vícekrát jsem se s nimi bavil o všech těch imperiálních rozměrech této války. Ale to není pro ně. Pro ně válka znamená, že lidi jsou v nouzi a je třeba s tím něco dělat. Třeba i riskovat život, aby někomu ten jeho zachránili.

Kamarádi, díky že jste. Díky že jste mi zase připomněli, jak mohou vypadat skutečné hodnoty lidství. Díky, že vím o lidech, kteří pomáhají, aniž by se ptali, jestli si to někdo zaslouží a jestli to někomu prospěje.
https://www.litterate.cz/ci-jsou-ty-srapnely/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 19 bře 2023, 23:07

Petrarcův sonet by Vidlák 19 března, 2023

Dnešní článek bude syntezí předchozích dvou. A sonet máme hotový. Renesanční. Teze, antiteze a synteze… není náhodou že právě takhle se psalo v době, kdy se lidský duch po dlouhé temnotě středověku poprvé rozepjal k novému poznání. Kdy lidé nepřemýšleli jen o posmrtném ráji, ale i o životě tady na zemi. Byla to doba, kdy se také hojně bojovalo proti dezinformacím pomocí soudů a hořících hranic. Ale i když byla inkvizice stokrát svatá, Země stejně byla kulatá bez ohledu na to, co vyčetli v Bibli. Tehdejší masmediální fronta kazatelen byla stejně silná, jako ta dnešní a ti, co hlásali něco jiného, byli podobně slabí, jako dneska. Jan Hus nikdy nehrál rovnocennou hru s koncilem. Ale původní jednoty už církev nedosáhla, i když do toho dala všechno. Dnes to bude stejné.
Dnešní článek by se klidně mohl jmenovat „Válečné paradoxy,“ protože přesně o tom to dneska bude. Včera jsem psal o utrpení, předevčírem jsem psal o příčinách v podobě dávného démona, kterého dlouho vzývali, na Majdanu mu pomohli znovu na svět, řádně ho nakrmili osmiletým střílením na Doněck a teď sledují, jak vyrostl a hraje stále větší roli.

Prosím všimněte si prvního paradoxu… na jedné straně tu máme největší válku za posledních osmdesát let se všemi proprietami z toho plynoucími… a utrpení těsně za frontou zmírňuje pár nadšenců, kteří tam jedou a čekají na případy, které by válečná medicína zabila. Ta válka je už tak hluboko v nás, že se našlo dost diskutérů, kteří to vlastně považovali za skoro nevhodné. Protože přece důležitější je ta spravedlnost… Kde byli neziskovkáři, když lítaly ukrajinské šrapnely na Doněck?

Na opačné straně to mají stejné, hned se našel někdo, kdo se zmíněných neziskovkářů zastal nekompromisním postojem, že veškerým zlem je Rusko a nic jiného za tím není. Říkat tohle v sociální skupině, která řeší ukrajinský konflikt od roku 2014, ale většinou od roku 2007 a myslet, že nekompromisní morální postoj něčemu pomůže… sákryš.

Hned přidám druhý paradox… nejvíce celou válkou trpí ti, kteří měli být osvobozeni od banderovského zla. Těm hoří domy, jejich děti šlapou na miny, z každého sklepa je vojenská skrýš. Ti, kteří prý brání svojí zem, jsou k jejich osudu zcela lhostejní, protože jsou přece proruští a místo aby se evakuovali někam do vnitrozemí, tak tam čekají až přijdou ruská vojska a osvobodí je.

Vy, co jste včera tak příkře odsuzovali humanitu na ukrajinské straně, zvážili jste, že to dítě s prostřelenou pánví a poraněným močovodem přišlo ke svému zranění dost možná proto, protože jeho rodiče nechtěli odejít a chtěli počkat, až přijde Rus? Že tam v blízkosti fronty už nezbylo moc proukrajinských? Ti jsou dávno ve vnitrozemí. Zůstali tam ti, kteří v Rusech nevidí nepřátele. Proč myslíte, že třicet kilometrů od frontové linie ještě najdete zraněné (a mrtvé) civilisty?

To je totiž synteze obou předchozích článků. Že válka nejvíc zabíjí ty, kteří nechtějí utéct někam do Kyjeva, ale raději snášejí frontu než dobrodiní ukrajinského zázemí. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří tam na východní Ukrajině mluví rusky a pošilhávají po vyšší životní úrovni pod putinovým jhem. Válka se nejvíc dotýká těch, kteří volili Janukovyče a nechtěli konfrontaci se svými ruskými bratry za hranicemi.

Na jejich zahradách jsou zaparkovány ukrajinské raketomety, v jejich školách a školkách jsou ubytováni vojáci, mezi těmito lidmi běhají tajné služby a bedlivě pátrají po každém náznaku závadného chování či zrady. A aby toho nebylo málo, jsou to jejich domy, které jsou zasaženy, když ukrajinská houfnice vystřelí a odjede. Válečné hrůzy jsou už sto let součástí taktiky, víme? Takhle se to dělá. Bojovat pomocí zobrazování civilního utrpení. Každá slabší strana vždycky bojuje ve městech, protože to jinak nejde.

Kdo zbyl v Bachmutu nebo Vuhledaru? Ti, kteří před Rusem nechtěli utéct, kteří naopak čekají, až přijde. A dostávají to teď z obou stran. Protože takhle funguje válka. Šrapnely si nevybírají. A ne, není v tom žádná spravedlnost, jen příšerné paradoxy.

Ti, co se prezentují jako osvoboditelé, při svém postupu v podstatě rozboří všechno, co mají před sebou. V této válce nejsou žádné pohyblivé operace. Jen strašné množství granátů.

Ti, kteří brání svou vlast a své bratry, využívají města jako dobré krytí, které funguje, i když je to už jen hromada suti. Můžeme se jen dohadovat, nakolik jim vadí, že se někdo nechce evakuovat… každý mrtvý civilista poslouží jako důkaz zvěrstev protistrany. Mrtví nemluví, ale dají se naaranžovat. Mnohdy to ani není nutné.

Ti kteří nechtějí být s Ukrajinou, ti jsou uprostřed tohoto pomalého mlýnku na maso, který na ně nebere pražádný ohled, protože to nejde. Jejich utrpení není krátké. U Bachmutu se bojuje už od léta. Žijí ve sklepích a občas se někdo připlete do cesty šrapnelu.

Ti, kteří jedou zachraňovat životy právě těch, kteří po všech těch hrůzách ještě neodešli, ti mají morální škraloup, protože zachraňovali životy místo aby halasně dělali politiku. Oni se na politické přesvědčení samozřejmě neptali, protože průstřel si nevybírá. Zachraňovali, kdo to potřeboval.

Právě proto jsem Chcimír za každou cenu. Ano, vím, co této válce předcházelo, ale především vidím, jak to na frontě vypadá. Válka kašle na naše předpoklady i hodnocení. Válka kašle na to, kdo je osvoboditel a kdo je obránce. Válka kašle na to, kdo má pravdu. A v této válce to nejvíc schytávají ti, v jejichž jménu je vedená. Nejvíc to schytávají proruští obyvatelé východní Ukrajiny. Ti mají utržené nohy a prostřelené páteře. Železná logika této války…. V Bachmutu teď nejvíc umírají ti, kteří nechtěli na Ukrajinu… Uvědomte si to všichni, prosím!

A když napíšu o těch, kteří se tam dostali, aby jich alespoň pár zachránili, tak je to také špatně. Přitom kdo jiný by si zasloužil peníze nás, kteří této válce nefandíme? Přece ti, kteří vytahují střepiny z těch, co chtěli počkat, až přijde Rus. Kdo zachraňují ty, co nechtěli být s těmi kyjevskými. Proto museli až téměř na frontu. Humanita a politika fakt nemají stejnou logiku. Kdo dojede k frontě, ten zachraňuje civilisty, které si obě strany berou do huby, ale obě strany do nich střílí, protože plánování vojenských operací se jaksi neohlíží na to, že tam někdo měl svůj domov.

Já vím, není to vůbec hezký sonet. Ale takhle to vypadá, když démon války pije krev a krmí se lidským masem. Takhle to vypadá, když velcí kluci hrají imperiální hry. Takhle to vypadá, když generální štáby zahrnují do svých plánů vesnice a města. Takhle to vypadá, když je bojiště extrémně široké a postup velmi pomalý. Válka nemá zábrany a nejvíc na ni doplácejí ti, co za ni nejméně mohou.

Do války nepatří morální rozhořčení. Že něco, není tak, jak by mělo být. Ve válce není nic normálního. Nikdy. Jediné, co se dá dělat, je apelovat na její ukončení a pokud to jde, zmírňovat utrpení těch, kteří to schytávají nejvíc. Pokud někdo zachraňuje zraněné civilisty na frontě, tak je mi jeho politický postoj ukradený a strašně bych chtěl, aby jednou přijel i pro mě, kdyby to bylo nutné.
https://www.litterate.cz/petrarcuv-sonet/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 21 bře 2023, 06:11

Výsledek se brzy dostavil… by Vidlák 20 března, 2023

Do celkové skládačky, jak už brzy slavně zvítězíme nad Ruskem si přidejte další dílek. Klesající akcie evropských bank. Jako obvykle se nám sem přelily problémy z USA, ale oni tam za Atlantikem mají přece jenom lepší možnosti s tím něco dělat, než evropští vazalové. Jejich dolar je pořád ještě rezervní měna (alespoň pro Evropu), pořád si ho ještě mohou tisknout jak chtějí a v posledních měsících docela slušně vydělali na energetických surovinách, které evropští hejlové kupovali nejdráž v historii. Nebudu zabíhat do detailů, přečtěte si Pavla Šika na fejsbůku, jehož rozbory jsou naprosto dokonalé a pochopitelné i pro laiky.
Ani nebudu mluvit o tom, že po roce trvalých vítězství se nám nějak roztrhl pytel se špatnými zprávami. Prý není střelný prach, takže se nedá zvýšit výroba munice… generál Pelz si dovolil udělat rozhovor, který jako by z oka vypadl našim spekulacím zde na Kydech. Jak vidíte, nemysleli jsme si to jen my dezoláti, ale znalejší došli ke stejnému závěru a ó hrůzo, dovolují si ho (už) vyslovit na veřejnosti. I v majnstrýmu se začínají objevovat podivné poměry ztrát – jako že Ukrajina ztratila 200 tisíc mrtvých a Rusové 20 tisíc. Pokud by toto byla pravda, tak už nepotřebujete žádné další vysvětlení ruské taktiky ani jejich záměrů.

Čínský prezident jede do Ruska na tři dny, ale určitě to nic neznamená. Putin se v klidu prochází po Mariupolu. Bulíře zmlátili, že si dovolil defétistické řeči (a může být rád, že to přežil a vyvázl). Trump je si jistý vítězstvím ve volbách příští rok a určitě se modlí k Všemohoucímu, aby do té doby Biden nadělal ještě pár dalších katastrof. A u nás se měsíc co měsíc dozvídáme, jak jde rozpočet do hajzlu a jak bude zapotřebí o to víc ždímat z lidu nové daně.

Hele, všímáte si, že nejuměřenějším politikem posledního roku je Babiš? Když si poslechnete jeho loňská vystoupení, tak tam neuslyšíte, že benzín bude stát 150 Kč. Nebo, že v zimě zmrzneme, protože nebude plyn. My jsme všechna ta rizika hodnotili mnohem dramatičtěji, ale on měl pravdu. Upozorňoval na reálné problémy, nijak je nezveličoval ani nesnižoval. Byl to i Babiš, který několikrát řekl na plnou hubu, že inflaci by nejlépe vyřešilo snížení cen energií. Navrhoval vykoupení minoritních akcionářů ČEZu a dokonce na to mělo hnutí ANO napsaný i nějaký parlamentní návrh, jak to udělat.

Babiš vlastní u nás i na Slovensku jedny z největších spotřebitelů plynu. Slovenská Šaľa (tuším) dělá asi čtvrtinu tamní spotřeby. A tak měl Babiš svoje zprávy a věděl líp než my všichni, jak to s plynem doopravdy bude. Nijak to nedramatizoval, ale také nezlehčoval. Jeho připomínky byly navýsost odborné (možná proto jim nikdo nevěnoval pozornost)

Byl to Babiš, který mluvil o zprostředkování míru za pomoci Francie a Maďarska. (Asi proto bylo nutné nasadit Haagský tribunál, aby se to nedalo udělat). Babiš není nijak proruský, ale také není proukrajinský a i když to leckomu nevonělo, mluvil o reálných možnostech, jak k míru dojít. Opět se to obešlo bez vzdušných zámků, možná proto to bylo tak málo atraktivní. Nebyly to žádné chiméry ani zbožná přání, ale politický realismus, kterému samozřejmě bylo nutno zabránit, protože už brzy zvítězíme i bez střelného prachu. Stačí projevit patřičné morální rozhořčení nad Veľkým bocianem a všechno ostatní se stane samo.

A to je celá ta politika Antibabiš, ne? Stačí se zbavit zloducha, odstavit ho od moci, stačí se patřičně rozhořčit nad jeho praktikami, které ve skutečnosti vyfabulovali režimní intervjuci (ano, soud Babiše osvobodil), stačí kolektivně projevit pět minut hněvu a hned jak zloduch zmizí ze Strakovky, tak vysvitne slunce a všechno se samo napraví.

Teď prožíváme výsledky této politiky. Babiš a jedině Babiš byl tématem minulých voleb. Všichni byli proti Babišovi… i Okamura. I milion lidí, kterým hlas propadl. Fiala se stal premiérem, protože slíbil, že zatočí s Babišovou drahotou a Babišovými způsoby. Výsledek se už dostavil a vidíte ho denně na cenovkách v hytlermarketu.

Kde se stala chyba? Inu, morální rozhořčení nestačí. Nestačí se jen ujistit, že Pětikolka jsou ti hodní a Babiš je ten zlý. Ono se to totiž musí umět. Podle pražské kavárny vyhráli ti hodní, morální a správní. Vyhrálo dobro. Bohužel velmi neschopné dobro. Zoufale neschopné. V tomto ohledu se Fiala neliší od Bidena, ale vlastně ani od Ládi Vrabela. Ono se prostě nestačí jen hemžit a projevovat správné názory. Na jakoukoliv stranu. Nic se nestane samo. Vždycky to chce kupu práce, znalosti a nebo alespoň ochotu se poučit. Kolektivní tanečky nenahradí ekonomickou neznalost a hospodářský diletantismus. I když je vláda podle všech měřítek líbodémo dokonale morální, pokrok a prosperita se nedostavily. Naopak… správný kafírník se připravuje na návrat do středověku, jen si ještě myslí, že to bude romantické.

Babiš dělal reálpolitiku. Tady i v Evropě. Nemachroval, ale zařizoval, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Podepsal grýndýl, ale bez časového rámce a chtěl za to spoustu evropských miliard do rozpočtu. Nevymýšlel jak zmizet z EU, která nás kompletně obklopuje, ale snažil se odstraňovat netarifní bariéry. Spolupracoval s V4, kamarádil se s Orbánem a přikláněl se k Francii jako nejmenší velmoci, která u nás má nejméně sil na prosazování svých zájmů. Kde se nedalo vzdorovat, tam alespoň překážel a brzdil. Povinné očkování nezavedl a v poslední době několikrát říkal, že by covid příště řešil jinak. Aneb, když to děláte v rámci možností dobře, jen se tím nikomu nezavděčíte.

Teď máme u kormidla představitele morální politiky. Pamatujete na Vítka Rakušana a jeho předvolební plakáty? Svým způsobem to pokračuje i Petrem Pavlem. Řád a důstojnost… opět morální kategorie. Akorát je to morálka založená na tom, že jim jejich příznivci hodně odpouštějí a nás o to víc nenávidí. Výsledek se brzy dostavil. Za rok a půl se nic nevyřešilo, jen se skoro všechno rapidně zhoršilo. Proč? Protože schopností netřeba. Stačí být mravní podle líbodémo měřítek a vše přijde samo.
https://www.litterate.cz/vysledek-se-brzy-dostavil/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 22 bře 2023, 06:02

Český Girkin by Vidlák 21 března, 2023

Asi vám nemusím představovat ruského vojenského blogera, tajného agenta, hybatele separatismu na východní Ukrajině a kdo ví co ještě všechno – Igora Girkina neboli Strelkova. Má velice sledovaný profil a berou si ho do huby především naši Chciválkové, protože je to podobný apoštol apokalypsy jako já. Zároveň je to voják, má spoustu zajímavých informací a jeho předpovědi se zatím vždycky celkem slušně vyplnily. Pokud někdo u nás poukazuje na problémy ruské armády a chyby velení, zdrojem je skoro vždycky Girkin. I zde na Kydech má své apologety.
Já osobně ho samozřejmě sleduju, protože se snažím sledovat všechno, ale moc vážně ho neberu. Mám to v rodině a tak vím, jak funguje široká ruská (i ukrajinská) duše ze stepí. Vím, jak je bájivá, jak v řeči zveličuje a jak zachází se slovy úplně jinak než středoevropan nebo zápaďan. Když se to někomu snažím vysvětlit, vždycky řeknu, ať se podívá na nějaký ruský film s českým dabingem a pak v originále. Sedmdesát procent hereckého výkonu a emocí se tam dělá mluvením. Tam ve stepích to tak funguje. To, co my bychom považovali za verbální agresi prvního řádu, to je pro ně ještě zcela normální komunikace.

Spousta mých přátel se mi svěřila, že když poprvé přišli k nám na návštěvu a viděli naší komunikaci s maminkou, tak měli pocit, že se hádáme jak psi. Ale ne, to prostě byla jen komunikace na úrovni Ukrajina.

Girkin si navíc docela vyskakuje. Je schopen se pustit i do Putina, běžně peskuje ruské armádní vedení, mluví o konkrétních lidech a jejich konkrétních pochybeních… inu je válka, ve válce je bordel a myslet si, že na bojišti všechno běží hladce jak v americkém akčním filmu, tak to prostě není. A přesto ho nikdo neumlčel. Girkin nikam nezmizel, ba naopak vypadá, že se o život vůbec nebojí. Klidně si tepe do ruského velení, tepe do ruské armády, tepe úplně do všeho, vlastně vůbec nezná míru…. a furt tam je.

Už vícekrát jsem psal, že pro to mám tři vysvětlení. Girkin je agent a neexistuje nic jako bývalý agent. Girkin je součástí zpravodajské hry, vypouští válečnou mlhu, která musí mít pravdivý základ, buduje si reputaci pravdomluvného, aby jednou ve správnou chvíli vyřknul VELKOU LEŽ. Do té doby prostě vytváří zdání, že to jde s Ruskem z kopce. Druhým vysvětlením je, že Girkin je jen neškodný stařík a jeho řeči jsou tak nezajímavé a ubohé, že ho nikdo nebere vážně. Ani ruská armáda ne. Nemá žádné relevantní informace, fabuluje si, protože se z toho vojákování zvencnul, ohlodává konečky starých pletich a žije z dávné slávy. Nikdy neřekl nic, co by ruské vojenské mašinérii doopravdy uškodilo a tak ho nechávají být.

Třetím vysvětlením je, že v Rusku je demokracie. Ó hrůzo, Girkin má pravdu, tepe do skutečných neschopností, skutečných chyb a skutečných vojenských imbecilů, ale prostě mu to projde, protože tam mají svobodu projevu a ani když říkáte takové buřičské a zrádcovské věci, které říká Igorek, tak se nemusíte bát šatlavy ani o život.

Samozřejmě Girkin je ruský vlastenec a nejraději by byl, kdyby ruská armáda všechny ty Bachmuty, Adějevky, Chersony a Kyjevy vypálila napalmem se vším živým, bez ohledu na cokoliv.

Já osobně si myslím, že Girkin je prostě agent a to co říká, je určeno pro západní uši. Je součástí válečné mašinérie ve které má své úkoly. Ale o tom dneska psát nechci.

Dneska chci psát o tom, že i my máme svého českého Girkina. Je jím Matouš Bulíř, bojovník za Ukrajinu, který tam už několikrát jel. Je Girkinovi v lecčem podobný. Chce, aby Ukrajina zvítězila, protože tam Rusko nemá co dělat. V nějaké míře tam nasazuje život, ale není úplně jisté, v jaké. A stejně jako Girkin, tepe do ukrajinských nedostatků.

Jak jsme si už řekli, válka je především bordel, žádné skvěle naplánované operace neexistují, všechny plány nepřežijí pět minut kontaktu s nepřítelem, ve skutečnosti se pořád a neustále improvizuje. Girkinové také nemají přístup do generálního štábu a už vůbec nevědí, co se honí v hlavě vrchním velitelům. Nevědí, kolik záloh je nasazeno a kolik se jich šetří pro budoucnost. Nevědí, co je pečlivě schováno, protože když o něčem vědí obyčejní vojáci, zpravidla o tom vědí i nepřátelští agenti. Obě strany mají tuhou vojenskou cenzuru a pouštějí ven jen to, co pustit chtějí. Nechtěný únik informací je velice vzácná věc. Je to tak vzácná věc, že ruská BBC zatím napočítala podle hrobů a informací od pozůstalých necelých dvacet tisíc mrtvých ruských vojáků. Těch zbylých sto osmdesát tisíc, o kterých mluví naše pravdomluvná média, OSINT weby a ukrajinská propaganda, ti buď neexistují a nebo jsou velmi pečlivě utajeni.

Jinými slovy, český Girkin udělal pár videí o tom, že to Ukrajině moc nejde. Byl mnohem střízlivější než ruský Girkin. V podstatě mluvil jen o tom, co sám viděl. Já jsem ta jeho videa pochopil tak, že není u žádného ukrajinského Verdunu, kde se střílí dnem i nocí. Sám také neprozradil, kde je, ale měl jsem z toho dojem, že hlídkuje na nějakém málo exponovaném místě fronty, kde jsou palebné přepady spíše řídké a člověk musí mít řádnou smůlu, aby ho to trefilo. Vůbec by mě nepřekvapilo, že na takovém místě se lepší technikou šetří. Jestli je mezi Bulířem a ruskou armádou Dněpr, Kachovská přehrada, nebo nějaké kvalitní minové pole a terén tam neumožňuje žádné velkolepé akce, tak bych tam opravdu nečekal žádné hogo fogo vybavení.

Jinými slovy, Bulíř vůbec nemusel lhát, mohl klidně mluvit pravdu, ale viděl jen jeden malý úsek fronty, neví nic o tom, jak to chodí jinde a jeho informace z fronty jsou dost defétistické, ale nedají se vztahovat na celou ukrajinskou armádu. Vzhledem k tomu, jak moc jsem se ohledně války v loňském roce mýlil, nedělal jsem z bulířových informací žádné velkolepé závěry. Byly pro mě jen malý střípek do mozaiky. Vlastně bych se o Bulířovi vůbec nezmiňoval, nebýt soudruha Zdechovského, který celé věci dal nový rozměr.

Jak vidíte, ruský Girkin je na svobodě, klidně kritizuje armádu, velitele a vlastně i Putina, říká o ruské armádě, že je neschopná jako celek, on sám by to dělal úplně jinak a samozřejmě lépe, západní zpravodajové si ho berou do huby, možná dokonce i ty západní instiuty na výzkum míru se ve svých zprávách opírají hlavně o Girkina… a nic. Normálně si natáčí videa, i jeho manželka si natáčí videa, mají se evidentně dobře, jsou vysmátí a nic se neděje.

To je ta zlá ruská diktatura.

Český Girkin je mnohem uměřenější. Mluví o tom, co sám vidí, nemá to žádnou relevanci o celé ukrajinské armádě, vůbec to neříká nic o tom, co se v budoucnu stane, nejenže neprozradil nic důležitého, v podstatě neprozradil vůbec nic, jádrem jeho informace bylo to, že je obklopen starými křápy a má vybavení, které je starší než on. Nic víc, nic míň.

Všimněte si, že Bulíř by také byl nejraději, kdyby Ukrajina dostala dost prostředků na vytlačení Ruska ze svého území.

A vidíte, v naší demokracii to stačilo na nakládačku a demaskování jednoho lidoveckého poslance a jeho nohsledů, kteří se nemohou dočkat, až nám nebude vládnout zákon, ale jejich osobní libovůle. Ruský Girkin si v klidu vykládá, jak je Rusko před porážkou, český Girkin dostal po držce, protože řekl, že kolem sebe nevidí žádné moderní vybavení. Může být rád, že se dostal zpátky do vlasti, protože kdyby se mezi těmi demokratickými českými žoldáky stala nehodička se spouští a laufem samopalu, tak by to vlastně nikomu nevadilo. Ani Zdechovskému patrně ne.

To je ta naše hodná západní demokracie.

Všechno je to samozřejmě jen metaforické vyjádření, které neříká nic o naší demokracii ani o Lidovcích ani o Pětikoalici, ani o režimu. Jen mi prostě přijde, že v poslední době má pravda a láska především tlamu a ze zubů jí začíná kapat krev.
https://www.litterate.cz/cesky-girkin/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 23 bře 2023, 07:55

Žalozpěv by Vidlák 22 března, 2023

V záplavě komentářů na třídenní návštěvu čínského prezidenta v Rusku jsem zaznamenal maličkou zmínku o tom, že plnění obchodních dohod mezi Ruskem a dalšími státy se může napříště odehrávat v juanech. Zachytil jsem to jen jednou, byl jsem v časovém presu, ale dovolím si zaspekulovat, že právě tato věc signalizuje to hlavní na čem se medvěd s drakem domluvili. Prosím všechny ekonomy, kteří mě čtou, aby si vzali trochu nitroglycerinu proti infarktu, protože dneska mohu snadno něco plácnout, z čeho se jim přitíží… a samozřejmě ať mě v komentářích nešetří a uvedou na pravou míru všechno, co řeknu blbě… rád se také přiučím, ale mám z toho všeho pocit, že Sitting Ping si do Ruska přijel potvrdit novou rezervní měnu – tu svoji. Bez ohledu na to, že se to bude jmenovat jinak a bude to fungovat jinak než americký dolar.
Takhle to bylo i po Druhé světové – USA se staly světovým policajtem právě tím, že se dolar stal oním univerzálním měřítkem bohatství. Vše se měřilo dolarem. Světové komodity se oceňovaly v dolarech. Světový obchod jel v dolarech. Bankovní převody mezi státy se oceňovaly přes dolar, ostatní měny se přepočítávaly přes dolar. Situace Spojených států byla tenkrát asi mnohem výhodnější, než je dnes situace Číny, takže se jim to dobře zavádělo a v podstatě třicet let byl dolar pevnou a spolehlivou měnou. A všichni ostatní neměli na výběr, než se tomu podřídit. Dlouhá léta pak byl dolar neutrálním platidlem. Ať jsi diktátor nebo demokrat, tvému dolaru se v naší bance nic nestane.

Myslím, že právě tohle bylo leitmotivem současných rusko – čínských jednání. Rusko se stává pro Čínu tím, čím byla po Druhé světové Velká Británie pro USA. Ano, za takových podmínek se Čína do konfliktu na Ukrajině vloží a pomůže, aby to dopadlo, jak je potřeba. Našim transatlantickým bratrům se to podařilo. Spřátelily Rusko s Čínou tak moc, že se domluvily i v těch nejožehavějších věcech. Podle mě se dohodli především na privilegovaném postavení juanu.

Jak to řekl Sitting Ping? „Největší změna za posledních sto let… a řídíme ji my.“

Pojďme si říct nějaká fakta.

Čína za posledních dvacet let udělala neuvěřitelný skok dopředu. Dokonce i lidé, kteří tam jezdí za obchodem a tedy poměrně často, říkají, že pokaždé přijedou do úplně jiné Číny. Města jsou větší a modernější, koleje vedou do dalších oblastí, kam předtím nevedly, vlaky jsou rychlejší, restaurace luxusnější, z megatováren se stávají gigatovárny. Čínské válečné loďstvo je na počet lodí největší na světě. Čínské výdaje na zbrojení rostou, čínské investice do infrastruktury jsou ohromné. Každý den se prý v Číně spouští nová elektrárna, staví se přehrady, překonávají se přírodní překážky, obchod mezi Čínou a zbytkem světa roste před očima.

Má s tím někdo problém? Tedy kromě morálního rozhořčení, že zlí diktátoři to dělají na úkor lidských práv Tibetu? Má někdo problém s konstatováním, že za posledních dvacet let se z druhořadé mocnosti stal skutečný vyzyvatel dosavadního globálního hegemona?

Za posledních dvacet let udělalo velký skok dopředu i Rusko. Když si představíte, jak vypadalo kolem roku 2000 a jak vypadá dneska, tak je to také obrovský rozdíl. Jak do infrastruktury, tak do modernosti. A to i přesto, že v průběhu doby pořád čelilo nějakým těm sankcím Západu. I v Rusku se staví železnice, i v Rusku se staví dálnice a samozřejmě se v Rusku na prvním místě a s velkým předstihem staví armáda. Oni to tak mají rádi. Střely Kalibr, Kinžál, stíhačky čtvrté i páté generace. Rozvíjela se těžba surovin, probíhal bouřlivý rozvoj Arktidy. V Rusku se dělají megaprojekty k dosažení dalších nalezišť. Vezměte kteroukoliv nerostnou surovinu a mezi třemi největšími producenty bude Rusko.

Rusko se nezhroutilo pod současnými bezprecedentními sankcemi. Za mediálními fabulacemi o obrovi na hliněných nohou začíná vykukovat, že Rusko si za hubičku od Západu koupilo zpět podíly ve svých Gazpromech a Jukosech. Za podobnou hubičku si koupilo hentu stínovou flotilu tankerů. V ruských městech není hlad, regály jsou plné, zboží je dost, žádné pouliční bouře nejsou a různí Girkinové klidně mohou nadávat Putinovi.

Hele, fakt si někdo myslí, že ve vedení zemí, které tohle dokázaly, sedí nějací idioti? Že fakt stačí, aby se Putin zavřel do bunkru, někdo mu tam nosil divné knížky a ruský vládce se z toho zcvoknul? Ten stejný vládce, jehož armádě už rok docházejí rakety a pořád nedošly? A s tímto cvokem by se bavil čínský vůdce, který dostal Čínu na vrchol? Fakt tomu tady někdo věří?

Porovnejte to s naší Kotlinkou. Za posledních třicet let přibylo trochu dálnic, trochu se opravily některé koleje a hodně se jich zrušilo, nevznikla jediná nová elektrárna, žádná pořádná přehrada, neotevřel se jediný pořádný důl, ba ani kamenolom. Obyvatelstvo se z vesnic částečně přesunulo do Prahy, takže se tam trochu stavělo, ale nic moc. Konjunktura tu a tam byla… Za Babiše to chvíli vypadalo, že k nějakému tomu vzepětí modernity přece jenom dojde, ale čeští novináři v západním žoldu se postarali, aby z toho nic nebylo.

Naše vláda to vede od desíti k pěti, jak řekl Karel Havlíček, Vítek Rakušan za poslední rok stihl skoro položit Českou poštu, nechal uniknout data milionů uživatelů datových schránek, vyvěsil morbidní plakát s pytlem na mrtvoly, vymáchal se v Dozimetru a připravoval cenzurní zákony… ale těmto lidem máme věřit, že to Rus a Číňan brzy prohrají…

Saúdská Arábie a Írán obnovili diplomatické styky… Číňan to zprostředkoval.

Bašár Asad obnovil diplomatické styky se sunitským světem. Rus to zprostředkoval.

Erdogan je ochoten se s Asadem zase bavit… chudáci Kurdové.

Půlka Afriky se třese na to, až tam přijedou Wagnerovci, aby „udělali pořádek… “

Ne, já doopravdy nechápu, jak si někdo může myslet, že Číňan se sice dokázal stát velemocností, ale co se týče Ruska, tak dělá chybu za chybou. Rus se sice dokázal postavit na nohy a zmodernizovat hospodářství, dokázal ustát západní sankce, už rok mu ne a ne dojít munice, dokázal se s Číňanem domluvit na největších změnách za sto let, které alespoň trochu spoluřídí, ale na Ukrajině se rozhodl vypnout všechny mozky a dělá všechno špatně. To je prostě nesmysl. Buď jsou neschopní ve všem, nebo v ničem.

A tak mi dovolte tento žalozpěv… nad naší zemí, nad naším západem, nad vším, čemu jsme věřili. Největší změny za sto let a my se na ně budeme dívat. Nebo budeme využiti, abychom je pro hegemona ještě trochu oddálili.
https://www.litterate.cz/zalozpev/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 24 bře 2023, 09:25

Dvojí kilometr by Vidlák 23 března, 2023

Asi jste už všichni zaznamenali nejnovější vládní kauzu se kterou přišel bývalý šéf Úřadu práce Najmon. Zveřejnil nahrávku na které s ním Ministr práce a sociálních věcí ukončuje pracovní poměr. Nahrávku si můžete poslechnout, přepisy si můžete přečíst, komentářů je plný internet, takže si snadno můžete udělat názor, jestli pravdomluvný a čestný Jurečka hledá řešení, jak se s vysokým úředníkem domluvit a nebo zda ho kombinovaně vydírá a zároveň uplácí.

Pro všechny líbodémo šťouraly jen podotýkám, že nemůžete zároveň říkat, že jste s podřízeným úředníkem nespokojen a zároveň mu nabízet zlatý padák. Buď jedno nebo druhé. A pokud úředník nepřijme takový návrh, nemůžete mu vyhrožovat profesní likvidací.
Když si vzpomenu, že Topolánek musel skončit, protože řekl v rozhovoru, že Fischer jako žid uhne a Slámečka jakožto gay uhne taky… To byly časy, co? Nebo takový Drobil…

Dneska jsme samozřejmě v úplně jiné situaci. Dnešní vláda je vysoce morální a všechno, co řekne, je jen metafora. Když Fiala mohl strašit tím, že jsme ve válce a nic to neznamenalo, proč by Jurečka nemohl vydírat a uplácet vysokého úředníka a také to nic neznamená. Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi, takže Babiš samozřejmě nic podobného nesměl udělat ani náznakem, protože Minář už by stavěl pódium a dělal demonstrace. Teď samozřejmě sedí doma a hladí polštářek se Zelenským, protože ví, že demokracie je v nejlepších rukách.

A to je to první, na co chci dneska upozornit. Bez ohledu na to, zda Babiše máte rádi nebo nemáte, Andrej si prostě nikdy nemohl dovolit ani náznak toho, co si mohou dovolit dnešní vládní papaláši. Všichni po něm šli. Kdyby se objevila podobná nahrávka, spustilo by se mediální peklo a neodpustili by mu to ani jeho vlastní voliči. Babiš to samozřejmě ví a tak se vždycky choval velice opatrně. A to je také jeden z důvodů, proč měl omezenější akční rádius. Já vlastně nevím, jestli ten Najman letěl, protože byl jako většina vysokých úředníků prostě neschopný a nebo to byla pomsta, ale vím, že Babiš by ho prostě takhle vyhodit nemohl. Jurečka může.

Babiš ani zdaleka nebyl ohrožením státu, protože ohledně něj se novináři chovali spíš jako hlídací vrrrci demokracie, než jako psi. A jeho voliči by mu ledacos neodpustili. Jurečka je naopak úplně bystostným ohrožením, ani ne tak proto, co dělá, ale že mu to projde. Příště udělá ještě něco horšího. V jeho případě jsou méééédia naprosto v klidu a nemají důvod zasahovat. Proto byl Babiš stokrát lepším premiérem než Fiala. Protože mu nikdo nic neodpustil.

Další, co chci vypíchnout, je ta vysoká politická kultura… Ministr přijde za vysokým úředníkem a ten si rozhovor raději nahraje… Je mu asi předem jasné, o co půjde, je mu jasné, jak to bude vypadat a je mu také jasné, že je v tom sám, protože Jurečkům je v poslední době hodně dovoleno. A tak se pojistí, protože dneska má každý v kapse foťák, kameru a diktafon v jednom.

Mimochodem… Vítku… tohle byla taky dezinformační nahrávka? Jako to video ze zásahu na schodech do muzea? Které sice bylo autentické, natočené na místě, ale přesto dezinformační, protože se ti nelíbilo? Co říkáš teď? Taky dezinformace?

Tedy, já jsem v životě zažil celou řadu nepříjemných jednání. Také jsem se musel obhajovat, také jsem stál proti mnohem mocnějším šéfům a někdy ve mně byla malá dušička… ale nikdy mě nenapadlo, že bych si to nahrál. Žádného svého šéfa jsem nepovažoval za tak Jurečkovatého, abych se potřeboval pojistit nahrávkou.

Samozřejmě žádné odvolávání ministra nebude. Koalice visí na vlásku. Kdyby se jim rozpadla, tak by to tak přeoralo politickou mapu, že by to už nikdo nedal dohromady a příštích dvacet let by se do sněmovny nikdo z nich nepodíval. Ani náhodou. Tihle hoši jsou si souzeni od začátku až do hořkého konce. Už před volbami bylo vyvinuto velké úsilí na mnoha frontách, aby se dali dohromady. Od Milionu chvilek až k Ústavnímu soudu. Jsou spolu spojeni tak pevně, že se navzájem stáhnou ke dnu, jako se to stalo za finanční krize v roce 2008. Mají spolu zapletenou velmi hustou a neprostupnou síť závazků, ze kterých se nevyvléknou, i kdyby chtěli. Navíc toho hodně naslibovali v cizině a leckdo si hodně slibuje od nich.

Ale pro nás je to jedině dobře. Ani deset Márů Prchalů neudělá pro Babiše tolik, jako jedna nahrávka s Jurečkou. I kdybych tady dával denně pět článků o tom, jaký je Fiala škůdce země, tak mi lidi neuvěří tak snadno, jako to dokáže hláška o tom, že Fiala nestrašil, jen dělal metafory. Když Fiala bezmyšlenkovitě pokryl trestný čin svého ministra, udělal víc než rok mého psaní.

Ten dvojí metr už se dávno mění ve dvojí kilometr.

Jindro Rajchle, asi bychom se měli začít stydět… Už měsíce dřeš, abys lidi vyburcoval, abys je přivedl na Václavák, abys jim vysvětlil, co je u nás špatně a že nás tahle vláda vede přímočaře do záhuby, organizuješ autobusy i koordinátory, jezdíš do regionů… A vidíš… jednomu Najmonovi na to stačilo zapnout tlačítko REC na telefonu. Jurečka nám demonstraci v podstatě už svolal.

Tak co intervjuci? Stále v klidu? Takhle hlídáte demokracii? Železný je na nemocenské a asi to nemá kdo dělat. Víte hoši, jestli to takhle budete dělat, dřív nebo později si národ řekne, že jste pro demokracii naprosto zbytečná instituce. Novinář, který hlídá jen Babiše, je této zemi úplně na nic.
https://www.litterate.cz/dvoji-kilometr/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 25 bře 2023, 06:53

Nervozita jako prase by Vidlák 24 března, 2023

Tak jsme se dozvěděli další jobovku… Akcie Dojče Bank jaksi klesají na hodnotě, investoři jsou patřičně nervózní a protože jde o hóóódně velkou německou banku, která sama sebe označuje za první ligu, tak by její pád měl samozřejmě dalekosáhlé důsledky. Proč se Dojče Bank dostala do problémů? Inu, stejně jako švýcarská Credit Suisse se hodně angažovala na americkém trhu s cennými papíry. Investiční banky už jsou prostě takové. V Americe mají vysokou produktivitu práce především proto, že si navzájem velice efektivně přeprodávají úvěry.

Víte, jak se pozná opravdová nervozita mezi investory? Každá banka, která je zdravá, vydělává a má dost peněz, tak kupuje na trhu své vlastní dluhopisy. Kdysi je vydala, dostala peníze, tyto peníze dobře investovala, vydělala na tom a teď z trhu skupuje svoje vlastní závazky, aby se jich zbavila. Přesně tohle udělala Dojče Bank. Podívejte se milí investoři, nemusíte se bát, jsme tak zdraví a tak při penězích, že skupujeme z trhu své dluhopisy. Jenže ono to nezafungovalo. Trh zareagoval přesně opačně a vyhodnotil to nikoliv jako důkaz solventnosti, ale naopak jako důkaz průseru.
Celé věci samozřejmě nepomohly hlášky amerického FEDu za poslední dny, že úrokové sazby neklesnou, ale naopak ještě stoupnou a ať milí investoři nepočítají s tím, že by v dohledné době mohlo být líp. Inflace vole.

Hele, neberte mě za slovo, nejsem investiční bankéř, ale laicky řečeno, všichni očekávají recesi. Všichni. Podniky zcela přestaly investovat do rozšíření výroby a pokud ještě vůbec investují, tak do úspor. Kromě zbrojařů, protože ti mají zlaté časy, se nikdo nepokouší postavit novou halu na výrobu šicích strojů, ale maximálně ještě zatepluje tu starou halu a předělává topení, aby ušetřil na nákladech. Pokud ještě někam tečou peníze, tak do úspor a blízko je chvíle, kdy dojde na úspory i bez investic – takové to, že propustíme tyhle čtyři lidi a uvidíme, jestli i přesto udržíme výrobu na stejných číslech.

Nervozita na trhu je zřejmě tak vysoká, že už je vlastně úplně jedno, jestli je banka v dobré finanční kondici nebo není. Pokud vypukne panika (nebo té panice někdo dopomůže) tak run na vklady položí kteroukoliv instituci a je úplně jedno, jak je ctihodná nebo respektovaná. To je jen taková rada pro Vítka Rakušana (dávám ji zadarmo), že sem by měl zaměřit svoje úsilí na hledání dezinformátorů. Teď je to jednoduché Stačí rozšířit mezi znalými kvalitní zprávu o tom, že je nějaká banka v řiti a ona bude během chvíle opravdu v řiti. Zdravíme Sberbank… Jestli nepamatujete, tak je to necelý rok, co ji podobná (a mnohem menší) panika položila.

Na americkém bankovním trhu prý ještě zdaleka není hotovo a dočkáme spousty dalších ošklivých zpráv. Ať už od bankéřů, investorů, nebo od FEDu. Finanční stabilita je totiž to jediné, co americkému renomé ještě zbylo. A pokud něco neudělají, půjde do kytek i tohle. A protože evropské banky se tam angažují jak mohou, tak je to klidně může vzít sebou.

Moc se mi líbilo, jak měl Fiala tiskovku, kde nás chlácholil, že se nemusíme ničeho bát, že mluvil s ředitelkou evropské banky i s dalšími hlavouny a všechno je v pořádku, ehm, ehm. Zakuckal se nám kluk jeden premiérská. Vzápětí přišly zprávy právě o té Dojče Bank.

Mimochodem… neměla by být nějaká mnohem horší finanční krize v Rusku? Neměly by tam padat banky a u bankomatů být dlouhé fronty? Místo toho jen trochu klesá kurz rublu. Což pomůže ruskému exportu. Za každý dolar dostanou víc rublů. Dodnes totiž dělají hodně moc obchodů v dolarech.

Ruské hospodářství mělo být už dávno v troskách, ruské suroviny měly být skoro zadarmo, s tím, že je stejně nikdo nechce, ruská armáda měla být rozložená, protože ji vedou idioti, neměla mít munici ani jídlo ani vojáky. Místo toho si na tři dny přijede Sitting Ping a mluví o největších změnách za celé století. Já vím, jsem jen vesnický Vidlák, vůbec tomu nerozumím a všechny ty prozápadní tužby se vyplní už příští týden. Inflace ani recese nás nezastaví.

Už víte, vy režimní intervjuci, proč pořád píšu tyhle buřičské a štvavé články? Už víte vy, strážci evropských hodnot, proč se jaksi nedokážu zařadit? Už víte vy, moji bývalí kamarádi, proč se raději producíruju po demonstračních pódiích, než abych doma boural vepřové?

Jak dlouho myslíte, bude mít Biden čas, řešit celý svět a Ukrajinu zvláště, když se mu doma bude sypat hospodářství, lidi budou naštvaní a do voleb už zase není tak daleko? Jak dlouho myslíte, bude Scholz ochoten uvažovat o Leopardech pro Ukrajinu, když bude německá centrální banka muset tisknout peníze na záchranu banky, která je příliš velká, než aby padla? Jak dlouho myslíte, že Polsko udrží svůj velmi deficitní rozpočet kvůli armádě, když se úvěry sakra prodraží a inflace, sviňa jedna, ne a ne klesnout?

Vážně se blížíme k vítěznému konci? Vážně je všechno v nejlepším pořádku? Vážně není žádný důvod, když už ne k panice, tak alespoň k zamyšlení? Vážně se nemusíme bát o vklady? Protože kromě inflace je už ohrožuje i nervozita na trhu a propady akcií. Vážně si vládo myslíš, že tě tvoji zahraniční páni zachrání, když budou mít svých starostí dost?

Nehodnotím… jen se ptám. Metaforicky.
https://www.litterate.cz/nervozita-jako-prase/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 27 bře 2023, 06:14

Ochota nechat se zmydlit by Vidlák 26 března, 2023

Tak nám od demonstrace na Václaváku uběhlo čtrnáct dní a já jsem se včera dozvěděl, že policie zahájila trestní stíhání proti sedmi osobám, které pochytala spolu s dalšími na hentěch schodech před Národním muzeem. Dočetl jsem se rovněž, že většina předvedených byla pochytána, protože neuposlechli výzvu k rozchodu. Zbytek budou ti hoši, co měli na batohu zetko nebo znak Wagnerovců, že? Tak nějak nepochybuji, že ti dva borci, co měli stejné boty a úplně nové nášivky na suchý zip, které vyfasovali ten den ráno, mezi obviněnými nebudou.
Ať jsem dělal, co jsem dělal, nenašel jsem žádnou zmínku, že by policie chtěla obvinit děkana Ševčíka. Takže akademickému senátu přeju příjemné křeče při projednávání návrhu rektora (od slova rektum) na jeho odvolání, protože Ševčík nic neudělal…

Ale jinak dobrý ne? Podle našich pravdomluvných intervjuků a vládních politiků došlo k bezprecedentnímu útoku na veřejnou instituci a na bezpečnostní složky, všichni na policejních videích jasně viděli, že demonstranti byli agresivní (a všechna ostatní videa byla dezinformační), ministr vnitra řekl, že s demonstranty nebude mít slitování… vůbec se toho hodně naexhibovalo, jací nepřátelé státu se tam sešli… vlastně to byl nejhorší útok na naší demokracii všech dob… a výsledkem je sedm lidí, kteří budou mít oplétačky…

Mimochodem… ti tři zranění těžkooděnci se zranili z jednoduchého důvodu – boj za záchranu demokracie probíhal na schodech. Tři chlapi jak hory zakutí do kevlaru, vybavení pendreky a dalšími bojovými prostředky se zranili v šarvátce s důchodci s mávátky na vlajky (já vím, oni s nimi nemávali). Bitva totiž probíhala v těžkém terénu… Jak vidíte, můžete být materiálně vyfutrovaní, můžete mít výcvik, můžete být patřičně mladí, motivovaní, silní… a stejně to není jednoznačné. Nohu si snadno zvrtnete, i když bojujete proti lidem třikrát starším, než jste vy.

Ale abych se nevysmíval jen Vítkovým policejním složkám…

Milí demonstranti, prosím uvědomte si, že u nás se proti režimu bojuje vždycky a zásadně beze zbraní. U nás se nezapalují ulice, nestrhávají se vlajky ani policajti ze schodů. U nás se nikdy neposlouchají výzvy k násilí. U nás se proti režimu bojuje tak, že se necháte od policajta zmlátit. On je naadrenalinovanej a má výcvik. To mu tak trochu vymeje mozek. Ale když bude mlátit už třetí babičku a čtvrtou bezbrannou holku, tak mu to začne v hlavě šrotovat, jestli náhodou není na špatné straně.

Pokud policajt uvidí, že na něj lítají dlažební kostky, že jeho kolega hoří od zásahu molotovovým koktejlem a druhého kolegu vtáhl dav mladých bijců mezi sebe a od té doby o něm nejsou zprávy, tak bude bojovat. Pokud ten stejný policajt bude dostávat rozkazy k mlácení bezbranných, tak ho to za chvíli psychicky odrovná. Uvědomte si, že i kovaní příslušníci SS se psychicky hroutili, když ve velkém museli popravovat bezbranné židy.

Chcete, aby tato vláda odešla na smetiště dějin? Chcete, aby pětikoalice přestala škodit? Choďte na demonstrace a nechte se mlátit. Je úplně jedno, že média budou psát o vaší agresivitě. Je úplně jedno, že na Seznamu budou psát o hajlování. Důležité je, co uvidí obyčejný zmobilizovaný policejní těžkooděnec. Nemyslete si, většina z nich je úplně normálních a nebude se jim zamlouvat, pokud dostanou rozkaz k útoku na bezbrannou stařenku nebo mámu od dětí.

Chcete zvítězit? U nás to jde jedině mírumilovnou cestou a za cenu osobních obětí. Vemte si bílé košile, aby byla vidět krev, jak jste dostali nakládačku, postarejte se, abyste na fotkách klečeli a nad vámi stála brutální síla ministerstva vnitra. Postarejte se, aby nebyli zranění policajti, ale zranění demonstranti. U nás se policistům dávají do klopy karafiáty a růže. Dlažební kostky ať si házejí v Paříži. U nás se policii ukazují holé ruce. U nás se vítězí po Ghándíovsku.

U nás se odpírá poslušnost. U nás se dělá pasivní rezistence, u nás se bojuje trpělivostí a ochotou umřít, nebo nechat se zabít, dříve než stačíte odvolat (kdopak to řekl?). U nás se bojuje ochotou dostat po hubě. Pamatujte si to, až budete stát na příští demonstraci a budete dělat nátlakové akce. Neposlouchejte žádné Popelky a podobné blbce. U nás se vyhrává tak, že se policie přidá na vaší stranu. U nás se vyhrává tak, že jednoho dne bude Vítek Rakušan ve svém úřadě zoufale osamělý. U nás se vyhrává tak, že Fiala jednoho dne zjistí, že už mu všichni věrní utekli. U nás se vyhrává tak, že všichni režimní intervjuci a aktivisti na twitteru zjistí, jak málo jich je.

U nás nikdy nevyhrajete silou. Nikdy nevyhrajete tím, že někoho zkusíte přinutit, aby byl na vaší straně. U nás se vyhrává tím, že z nepřátel děláte přátele. U nás se vyhrává tím, že eurohujeři přecházejí k Alternativě. U nás se vyhrává tím, že naštvaný volič ODS přejde k Okamurovi a naštvaný volič Okamury přejde k Rajchlovi, ale nikdy se nevrátí mezi pravdu a lásku. U nás se vyhrává tím, že ves a nenávist se ukáže být srdečnější a kamarádštější než Praha a láska.

Vyhrajeme ve chvíli, kdy i běžný policejní těžkooděnec zatouží být na naší straně.

Mějte to na paměti a zkuste to příště nepokazit.
https://www.litterate.cz/ochota-nechat-se-zmydlit/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 27 bře 2023, 23:31

Vidlákove, díky! by Vidlák 27 března, 2023

Přátelé, tento týden budu vícekrát děkovat. Dovedl jsem do cíle další část svého vidláckého působení a samozřejmě jsem to nedokázal sám, protože by to nešlo. Za poslední rok jsem zažil neuvěřitelné věci a seznámil se se spoustou skvělých lidí, kteří mi pomohli, aby se z malého neznámého blogera stal bloger všeobecně známý. Většinou mě vybídli k něčemu, na co bych sám neměl odvahu, nebo mi podali pomocnou ruku, když jsem se cítil v koncích, přivedli mě k velké politice a umožnili mi do ní nahlédnout. O některých nesmím ani špitnout, protože jsou z Prahy a měli by potíže, kdyby se někdo dozvěděl, že sympatizují s Vidlákem, ale o některých mluvit mohu. A protože chci příští týden představit další fázi svého vidlákování, budu vedle tradičního komentování českých i světových událostí i děkovat.
Dnes začnu tím základním. Vidlákovem. Ono je to sice město, ale jinak je to prototyp dokonalé vesnice, do které jsem se před jedenácti lety nastěhoval, stala se mi novým domovem a udělala ze mě Vidláka. Dnes to řeknu naplno – jedná se o město Miroslav, které leží zhruba na půlce cesty mezi Brnem a Znojmem. Tři tisíce obyvatel, veškerá základní občanská vybavenost včetně doktorů, základní škola, dvě školky, radnice, kulturák, renesanční zámek, vinné sklípky a spóóóusta zemědělské infrastruktury. S trochou nadsázky říkám, že v Miroslavi mají i bezdomovci svůj dům… Navíc můžete nechat kolo venku před barákem na chodníku a nikdo ho neukradne…

Když jsem se nastěhoval, nevěděl jsem o zemědělství vůbec nic, protože pocházím s hornického kraje. Ale našel jsem se v tom. Zjistil jsem, že soběstačnost nejsou prepperské příručky, ale děda s motykou, který si umí na zahrádce vše vypěstovat sám. Zjistil jsem, že soběstačnost je vlastní studna, vlastní chlívek, vlastní slepice i vlastní hnůj. Zjistil jsem, že soběstačnost je, když v místní drogerii mají běžně špejle na jitrnice, kalafunu na odštětinování, tlačenkové papíry a v místní masně mají střívka na výrobu klobás i jelit.

Ještě jsem to stihl. Měl jsem se od koho učit, protože staří strécové ještě nevymřeli a dokonce tu a tam předali své znalosti i mladším.

Byly to záhumenky okolo Miroslavi, které mi vnukly myšlenku, že právě to je cesta pro skutečně zdravé potraviny, které nejsou předražené. Byli to místní nadšenci, kteří po práci osedlali svůj malotraktor a šli vyorávat brambory nebo sbírat rajčata… ti mi ukázali, že sklenice zavařovaných okurek se dá udělat za stejnou cenu jako v hytlermarketu, ale podstatně kvalitněji. Ukázali mi, že člověk může mít dobré jídlo za normální ceny. Jen je pro to zapotřebí něco udělat, je třeba plánovat a myslet na zimu s předstihem. Koncept vidláckého zemědělství jsem nevymyslel já, ale je to prostě jen pozůstatek osmi set let místního zemědělčení.

Místní bodrost a pohostinnost mě udělala bodrým a pohostinným. Místní fachmani mi dali znalosti, díky kterým se všude vetřu, protože si tam odemykám pálenkou, vínem i dalšími pochutinami.

Když jsem se nastěhoval, hned se mi dostalo kázání, kdože je tady ten hodný a kdo je ten zlý. Zpočátku jsem tomu i věřil, ale brzy se začalo ukazovat, že je to asi jinak. Všichni ti zlí mě zvali mezi sebe, zacházeli se mnou dobře (a dodnes zacházejí), ti nejzlejší mě přivedli navíc ještě k rybaření a asi by na mě pověsili i flintu a udělali ze mě myslivce, kdybych neodmítl, protože na to opravdu už nemám čas. Byla to vstřícnost „toho úplně nejzlejšího starosty“ díky které jsem se s kamarády mohl vrátit k historickému šermu a město to podpořilo. Byl to „jidášský místostarosta,“ který mi nikdy neřekl jediné křivé slovo a umožnil mi po šest let vystavovat na zdejším zámku mojí sbírku lega.

Naopak ti, co se označovali za ty hodné, ti mě v posledním roce zatratili. Zjistili, že jsem bezcharakterní, protože odmítám plivat na Babiše a přidávat se ke kolektivním minutám hněvu proti jeho osobě, odmítám vidět konflikt na Ukrajině černobíle a k tomu se přidaly moje staré hřichy v podobě volby Zemana a sympatií k dávné ČSSD. Užil jsem si slov o proruském zaprodanci, jen co je pravda, ale také jsem se dočkal široké podpory i tam, kde bych ji opravdu nečekal. Prostě jsem zjistil, že drtivá většina lidí je tu naprosto normálních s normálními starostmi a pod slovem tolerance si představují skutečnou toleranci k jiným názorům.

Myslím, že nemusím zdůrazňovat, že ti domněle zlí neměli vůbec nic proti tomu, abych se kamarádil i s těmi domněle hodnými, ale ti hodní měli spoustu námitek, že se kamarádím s těmi zlými…

Vždycky jsem se chtěl nějak odvděčit. Protože bez Miroslavi bych se nikdy nestal Vidlákem. Miroslav je sice město, ale ve skutečnosti je to ten pravý a ryzí venkov se vším, co k tomu patří. Vyštafírované zahrádky, dobrá domácí kuchyně, všechno BIO, historie tu vykukuje z každého rohu a máme tu i obecní tetkagraf, který je rychlejší než rozhlas.

Teď se mi pro vděčnost nabídla příležitost. Tedy… pokud mi trochu pomůžete. Zjistil jsem, že Miroslav je druhá v soutěži o nejlépe opravenou památku jihomoravského kraje, prohrává o nějakou stovku hlasů a konec soutěže je tento pátek. Loni se totiž udělala střecha na zámecké věži. Zámek je moje srdeční záležitost, protože se začal opravovat, když jsme se nastěhovali a hned od začátku jsem se tam angažoval. Když přijedete v létě na nějakou městskou akci, zřejmě mě tam najdete, jak se neuměle oháním tatarskou šavlí…

Proto bych vás čtenáře chtěl poprosit… pošlete jim do té soutěže SMSku. Stačí napsat PAMATKA 13 (velká a malá písmena nerozhodují) a zaslat na tel. č. 736 301 599. Když to Miroslav vyhraje, hodně jim to pomůže při získávání dalších peněz na opravy. Síla čtenářů tohoto blogu by na to měla stačit. Pokud to vyjde, uděláme si tam pak na zámku autogramiádu mé knížky. Ideálně i s jitrničkami…

Až budete někdy chtít nasát tu pravou, skutečnou, nijak nepančovanou venkovskou atmosféru se vším, co k tomu patří, tak víte, kam máte jet. A když už budete v Miroslavi, zastavte se i u Vidláka.
https://www.litterate.cz/vidlakove-diky/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 29 bře 2023, 06:21


Všichni už jsou v Jeseníku
by Vidlák 28 března, 2023

Před úřadem vlády se dneska ve dvanáct hodin sejde demonstrace odborového svazu KOVO, aby vládě řekli, co si myslí o odchodu do důchodu v šedesáti osmi letech. Tentokrát se nedemonstruje za Středulovu prezidentskou kampaň (následováno dolejzáním), takže by to mohlo vypadat poněkud jinak, než na podzim. Pokud jsem viděl, celá řada základních organizací se na demonstraci chystá, takže se tam před úřadem vlády kus národa sejde a zahulákají vládě do oken.
Demonstrace odborů – to je takový „německý typ odporu.“ Odboráři jsou organizovaní, mají svojí strukturu, mají v zákonech příslušné paragrafy, které poměrně přesně vymezují, co je legální… a díky tomu mají kus moci. Jsou součástí tripartity a za posledních třicet let byli jediní, kteří občas udělali nějakou tu nátlakovou akci vyhlášením stávkové pohotovosti a nebo rovnou stávky. Starší si pamatují, že jednu z největších demonstrací u nás kdysi zorganizoval Richard Falbr a Jaromír Dušek – šéf odborů na železnici, dokázal skutečně tuto zemi zastavit. Jenže to jsme žili ve šťastnějších dobách, kdy vlády s demonstranty ještě jednaly.

Německý typ odporu ovšem u nás naráží na jednoduché limity. Odborářů není zase tak moc. Odbory jsou silné ve Škodovce a v dalších velkých firmách, ale v menších podnicích odborové organizace zmírají na úbytě. Většina zaměstnanců do odborů ani nevstoupí, což dost omezuje šanci na úspěšnou stávku. Zrovna teďka si v Dojčlandu zastávkovali odboráři v dopravě za vyšší platy a kompenzaci inflace… a doprava stála. Pak se bude jednat a něčeho se tam domůžou. Ani nebudu mluvit o Paříži, kde se už delší dobu nevyvážejí odpadky a i tam protestující něco získají. Proč? Protože jsou organizovaní a je jich hodně.

Na dnešní demonstraci bude mluvit i Babiš… mimochodem, všimli jste si jeho rozhovoru v Právu? Jak mluvil o valorizaci důchodů, že kdyby se vykoupily akcie ČEZu a byla levná elektřina, tak by nebyla taková inflace a tím pádem by se nemusely důchody vůbec valorizovat, protože by nebyl důvod? A jako vedlejší produkt by se nevalorizovaly ani církevní restituce, protože by taky nebyl důvod. Jak Andrej mluví o číslech, tak je ve svém živlu a rozumí tomu. Normálně se stydím, že mě tato jednoduchá argumentační konstrukce nenapadla taky a neřekl jsem jí na Václaváku. Není drahá energie = není inflace = není potřeba valorizovat důchody = není potřeba valorizovat církevní restituce. A to nemluvím o tom, že v ČEZu je takový zisk, že by se ten výkup akcií nejspíš zaplatil z toho.

Místo toho se vládě podařilo naštvat hodně lidí vysokými cenami, leckoho i zbídačila, což žene do houfu ty, kteří si dovedou představit, jaká budoucnost nás čeká. Pak naštvala důchodce, že jim odmítla valorizovat důchody, pak naštvala ateisty, protože církevní restitutce valorizované budou, pak přišli s pozdějším odchodem do důchodu a se zdvojnásobením daně z nemovitosti. A pak se Andrej posadí v Právu proti intervjukovi a pěti větami řekne, že to celé nebylo vůbec nutné a dalo se to vyřešit tak, aby to nedopadlo ani na státní rozpočet ani na občany… Už víte, proč vybudoval Agrofert? Jo, nestačí se jen hemžit a mluvit o evropských hodnotách… musí se to i umět. A „hrdý populista“ hájící zájmy 2,4 milionu lidí má pré.

Nepochybuju, že dneska před úřadem vlády zazní od Andreje pár dalších podobných rad. Když si to tak vezmu, na prezidenta by ho byla škoda.

Vláda samozřejmě nebude poslouchat… prý si udělá zasedání v Jeseníku. To by tak hrálo, aby se tu nějací hejhulové vymezovali proti pokrokovým evropským hodnotám a nechápali zásadní důležitost vládní koncepce, řídit stát jako dojnou krávu.

Proč to celé vlastně píšu…

Hele, vládní úprk do Jeseníku by se měl stát standardem. Oni by v Práglu vlastně neměli vůbec být. Měli by imrvére odněkud slyšet, že to dělají blbě. Imrvére by měli mít kolem dveří nějaký ten dav, který bude vyjadřovat nelibost. Jen ať si Pětikolka při zasedáních po celé republice pěkně ujezdí prdel. Oni jsou totiž v klidu právě a jenom v naší stověžaté matičce. Jedině tam je pořád nadkritické množství libtardů, kteří jim za zbídačování líbají ruce.

A tak by se hodilo, kdyby pěkně dělali výjezdní zasedání, protože těch Vondráků a Macurů, co by je vítali chlebem a solí, zase není tolik. Hodilo by se, kdyby v Praze neměli klidu a pěkně poznali život mimo hlavní město.

Doufám, že někdo Fialovi v Jeseníku řekne, co si o něm myslí. Tak jako mu to řekli (tuším) v Otrokovicích před nákupním střediskem.

Jak jsem napsal předevčírem… změna u nás nastane, až vláda zjistí, že je ukrutánsky sama. Až všichni ti Fialové a Rakušanové zjistí, že je fakt nikdo nemá rád a každý jim přeje jen to nejhorší. Musíte uznat, že nasírat obyvatelstvo, to jde Fialovi přímo skvěle a celá vládní skvadra se mílovými kroky přibližuje k bodu, ze kterého už není návratu. Měli bychom jim pomoci tuto skutečnost pochopit.
https://www.litterate.cz/vsichni-uz-jsou-v-jeseniku/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 30 bře 2023, 07:18

Jen houšť a větší kapky by Vidlák 29 března, 2023

Tak se nám s demonstracemi roztrhl pytel, že? Nedávno se dezoláti svolali v původních počtech, které se velmi podobaly loňskému září, jen to díky takřka uniformním českým vlajkám vypadalo mnohem disciplinovaněji než tenkrát. Místo živelnosti nastoupila organizace, že to chvílemi už připomínalo kázeň… jsme o tři týdny dál a neslyšíme, že by se nám tým kolem Jindry Rajchla rozhádal. Loni v tuto dobu už letěla světem videa, kterak se organizátoři navzájem zradili a slouží globalistickým strukturám. Teď vidím naprosto opačnou situaci. Organizační tým se rozrůstá a snaží se organizovat příští akci lépe a radostněji.
Mediální hnojomety ohledně Rajchlovy dehonestace také moc nezabraly… kámen tentokrát nepadl do vody, ale spíš do oleje. Hladina se skoro nerozvlnila, ale intervjukům se podařilo zařídit, že už dneska zná Jindru skoro každý. Láďa Vrábel už není vtělené zlo (třeba ho teď přestanou kriminalizovat) a novináři mají nový objekt své obsese.

Hele, to musíte uznat i vy, co Jindru moc nemusíte – že je to docela prča, jak do něj teď Novinky a Česká televize ryjí. Jak si zvou jednoho samozvaného experta za druhým, jak se snaží a hemží, jak zoufale potřebují něco vydolovat… a nic z toho. A naopak zjišťují, že se jim to vrací jak bumerang v podobě stále rostoucí popularity českého Donalda Trumpa. Je to teď docela dobrá schíza… strašení nepomohlo a vymlčet už ho nemohou. Co včil, že?

Včera demonstrovali odboráři před úřadem vlády a Babiš tam byl s nimi. Prý byl na demonstraci poprvé. Novinky se snažily zdůraznit, že je miliardář, i Fiala se o tom zmínil, jako že jde o šílenou absurditu (Mimochodem, tady vidíte, jak je nutné tu jednotnou mediálně politickou frontu narušovat – demonstrace ještě pořádně nezačala a libtardi v politice mluvili úplně stejně jako libtardi v médiích. Prostě se domluvili dopředu na taktice, jak to budou komunikovat), ale podle mě to tedy vůbec absurdní není. Už loni jsem na demonstraci viděl lidi, kteří rozhodně nemají hluboko do vrecka a zjistil jsem z mnoha osobních jednání, že proti této vládě fakt nejsou jen zadlužení chudáci bez zubů. Proti této vládě jsou všichni, kteří si zachovali trochu zdravého rozumu a fantazie, aby si dovedli představit, kam to všechno spěje.

Jo vládo, máš fakt problém. Miliardáři chodí na demonstrace a sbratřují se se svými bývalými úhlavními nepřáteli odboráři, jejichž zájem je, přesunout co největší kus zisku do mezd. Fiala se o tom zmiňuje jako o absurditě, ale ve skutečnosti by ho to mělo děsit. Proletariát se nám sbratřuje s ekonomickou elitou. Přemýšlím, jestli takové situace už někdy nastala. Vím o buržoazních revolucích, kdy ti uprostřed využili ty dole, aby svrhli ty nahoře. A když se jim to podařilo, na ty dole rádi zapomněli. Vím o utopických hnutích, kdy ti dole spolu s těmi uprostřed odstraňovali staré pořádky a zavrhovali svou zkaženou minulost, aniž by si tím jakkoliv pomohli.

Ale že by se ti nahoře sbližovali s těmi dole, aby naopak uchránili starý pochopitelný svět a zároveň ti nahoře byli ochotni uznat, že všechno se nedá řešit jen dravým trhem a ti dole naopak uznali, že nemohou žít jen z přerozdělování… sakra, byla někdy v dějinách taková situace? Majitel zámečnické firmy se cítí být na stejné lodi se svým zaměstnancem zámečníkem, protože oba chtějí mít funkční stát a děsí se, jakou další grýndýlovou kravinu vymyslí evropská komise a ještě více se děsí, že tomu Fiala zase bude nadšeně tleskat. Český miliardář má stejného nepřítele jako český Honza – pracovníka v globálních korporacích, co plynule přechází do globálních neziskovek a české politiky.

Jo, jasně… ještě se to celé nepropojilo. Staré hříchy a staré rozeštvávání tu stále ještě existuje a nepominulo. Ale kurňa, takhle přece vypadá, když se národ probouzí, ne? Když mají ekonomické elity, co dokázaly uspět v globální konkurenci, vlastně totožné obavy jako běžný venkovský lid. Nic necharakterizuje dnešní hybridní dobu víc, než osobní Vidlácké konstatování, že v Praze má venkov spoustu příznivců na Hanspaulce. Nekecám. Samotného mě to překvapilo. Oni tam také nechtějí přijít o svoje podniky ve prospěch nějaké ojroutopie, stejně jako my nechceme přijít ze stejného důvodu o své domy.

K tomu si přidejte i menší počiny. Chodí se na náměstí se svíčkami. Vedle demonstrace na Václaváku to vypadá malé, ale oni se tam další dezoláti dávají dohromady. Zjišťují, že jich není úplně málo a zjišťují, jak málo rozdílů mezi nimi je. Bloger Vlk inzeruje u sebe Kose pochod za mír bez politiků. To musím také trochu zpropagovat, protože se v tom stále angažují ty stejné dámy, které s tím loni začaly. Ženy za život. Stále se tam hraje písnička od Qíly o tom, že své syny pro válku nedám. Teď v sobotu to vyvrcholí v Praze. Začíná se v Holešovicích na výstavišti ve 14.00. Kdo máte čas, běžte tam. Sice teď Řehku někam schovali, aby se na mobilizaci tak okatě netěšil a Fiala už také přestal s kecama, že jsme ve válce, ale není od věci jim připomenout, že jim děti pro rozstřílení za evropské hodnoty nedáme.

Doba nám prostě pádí kupředu a vláda národní zkázy nás žene do houfu. Prezidentská volba byla naše Kulikovo pole. Napravila ledacos z covidové občanské války. Leckdo překročil svůj stín a kdo to nedokázal, ten zůstal daleko vzadu. Jsem rád, že všichni ti, se kterými jsem se v uplynulém roce potkal a pobratřil, byli schopni těchto kroků. Ne kvůli mě… jen jsem se prostě dostal do dobré společnosti. Jsem rád, že jsem se mohl dívat i mezi čtenáři a diskutéry na posuny v jejich vnímání světa a hřeje mě, že jsem tomuto sbližování alespoň trochu také přispěl… i když samozřejmě nejvíc práce pro to udělal Fiala…

Všechny tyhle pramínky se dříve nebo později spojí do mohutného proudu. Ještě z nich leckdo věří, že právě on bude ten nejsilnější. Ale ono je to vlastně jedno. Velké proudy nakonec vstřebají ty malé. Stane se to, protože jedeme z kopce. Stane se to, protože naše vláda nedělá ve skutečnosti nic, aby náš pád zmírnila, nebo dokonce zastavila. Na rovině se z řeky může stát bažina plná malých louží z osobních zájmů. Na rovině se může ledacos z síly původních bystřin ztratit. Protože není důvod někam téci. Není důvod se spojovat. Všechno je v pořádku. Ale teď to tak nebude. Málokdy čekal tento národ tak prudký sešup, jako nás čeká teď. Teď to všechno teprve začíná a už teď se dáváme dohromady. Než dojedeme tam dolů, tak to bude proud, kterému nikdo neodolá.

Jo a ještě jedna poznámka. Tomáš Baldýnský má radost, že demonstrant, co měl na batohu znak Wagnerovy skupiny, půjde k soudu a hrozí mu patnáct let. Tetelí se blahem, že se konečně začíná něco dít… Jako by neměly být volby, jako by se dějiny nikdy neotočily. Jako by přesně takové zákony nakonec nepožíraly své děti. Uvědomuje si, že se to tady může taky snadno otočit a pak přesně tyhle paragrafy budou uplatněny na něho?
https://www.litterate.cz/jen-houst-a-vetsi-kapky/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 30 bře 2023, 23:03


Co se to s vámi stalo?
by Vidlák 30 března, 2023

Původně jsem měl připravený jiný článek, ale když se včera strhla taková pěkná smršť kolem pětibojaře a člena olympijského výboru Davida Svobody, který obhajoval účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách, tak se k tomu také vidlácky vyjádřím. Ono to totiž krásně ukazuje, jakou tu máme svobodu slova a demokracii.
Nejprve krátce shrnu situaci:

David Svoboda v televizi řekl, že schvaluje účast ruských a běloruských sportovců na olympijských hrách, protože sportovci by prý neměli být diskriminováni na základě politického postoje. Pak si ještě dovolil říci, že olympijská charta už nikoho nezajímá a chvilku se v těch svých projevech trochu motal, protože není rétor, ale sportovec.

A pak otevřelo peklo chřtán. Pustila se do něj Černochová, u Šafra hned zaznělo, že by ho (hajzla) měli zavřít, okamžitě z toho bylo schvalování genocidy na Ukrajině (která se podle OSN neděje). Ozvala se celá řada známých osobností podle hesla „žvaním, tedy jsem“ a také si do Svobody pořádně kopli, řekl bych že na Dukle už teď mají celou řadu dopisů a mailů, které žádají Svobodovo vyloučení podle hesla „psům psí smrt“ a nakonec se ozval sám David Svoboda a napsal, že není na špatné straně, že neměl svůj den a že to tak nemyslel.

Nebojte se, nejsem na špatné straně…

Nechci do toho Davidovi Svobodovi kecat, ale Davide, fakt se ti chce být na straně, která spustí hysterii z jednoho tvého rozhovoru, protože jsi se nešťastně vyjádřil? Fakt jako stojíš o společnost lidí, kteří se do tebe pustí jen proto, že jsi zastával stejný postoj jako předseda mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach? Ano, Bach včera odsoudil evropské politiky, že chtějí bránit účasti ruských a ukrajinských sportovců na olympiádě.

Nemluvě o tom, že teď už máš Davide stejně cejch a už ti to nikdo neodpáře. Navěky už pro ně budeš podezřelý dezolát s ještě podezřelejšími názory, už nikdy nebudeš dostatečně spolehlivý a napříště už ti neprojde, pokud se budeš ještě méně odchylovat od celospolečnského kartouzovského koncenzu, kterému oni říkají pravda. Jako, fakt se ti chce, už si nafurt dávat pozor na jazyk a přemýšlet, jaký máš vlastně názor a starat se, aby nebyl závadný?

Fakt chceš sloužit v armádě a pod minstryní, která kvůli jednomu tvému názoru úplně zapomene na tvoji úspěšnou reprezentaci České republiky v zahraničí? Chceš být na správné straně, která kvůli tvým několika větám vygumuje všechno to, co jsi udělal pro dobré jméno této republiky ve světě a klidně proti tobě spustí šafrův hlavní sračkomet značky JXD na plné pecky?

Co se to s vámi lidi stalo? Jak můžete něco takového považovat za správnou stranu? Oni tě začnou mazat hnojem, že sis dovolil říct, co si myslíš a ty se musíš tvářit, jako by to byla cukrová vata. Oni Tě tahají stokami, pomlouvají tě, plivou na tebe, dehonestují tě, kopou a nenávidí a ty se jim ještě omlouváš… Jako fakt si myslíš, že taková pakáž tvojí omluvu přijme? Fakt si jako myslíš, že tě ještě někdy budou považovat za sobě rovného? Fakt si myslíš, že už nebudeš napořád muset předvádět rituální tanečky, že jsi nezbloudil?

Promiň, ale u nás by ti bylo líp. Podívej na mě. Já klidně můžu říci, že je Babiš dobrý politik… sice mu to fůra mých čtenářů nevěří a nemyslí si o Veľkém Bocianovi nic dobrého, ale nikdo nevolá po mém lynčování. Mohu klidně říci, že západní kultura je vyspělejší než východní. U hromady lidí to vyvolá pobavený úsměv, ale nikdo nebude telefonovat Putinovi, aby mě udal. Nikdo nebude dělat petice. U nás se může říkat, že Jindra Rajchl je dobrej, ale také je tu běžně slyšet, že není. U nás se může říkat, že Okamura je politický podnikatel i to, že je jediný bojovník za naší svobodu. U nás se může říkat, že Putin válku vyhraje i to, že jí prohraje. Jediné, co se stane, je debata.

Jak můžeš žít bezi tou udavačskou bandou, která by nejraději zavřela každého, kdo má jen trochu jiný názor a tvrdě pracují na to, aby takové věci mohli dělat. Jak můžeš žít mezi lidmi, kteří za každou drobnou odchylku v názoru klidně vyženou z ovčince své vlastní věrné? Jak můžeš tvrdit, že jsi na správné straně, když tebe samotného ta správná strana polila dehtem a vyválela v peří?

Nebo jsou v tom prachy a dobré bydlo?

Když se sračkomety z Novinek pustily do mě, seděl u mě jeden (teď už) bývalý kamarád, vyjádřil mi morální rozhořčení nad tím, co píšu a pak se mě hodinu ptal, jestli jsem připraven na to, že na mě mohou poslat policajty a udělat mi domovní prohlídkou ostudu na celý Vidlákov. Že mě mohou popotahovat po soudech za mé názory? Že mi mohou zabavit peníze, obstavit účet a existenčně mě odříznout, jestli jsem ochoten tohle riskovat pro svůj názor… Vůbec mu nedošlo, že mi popisuje praktiky policejního státu, kterému on ale bezmezně důvěřuje a stará se, aby byl na té správné straně.

Odplivnout se mi chtělo…

Jak můžete nevidět, co se to s vámi stalo? Proč si to tak ochotně necháváte líbit? Jak můžete toužit patřit do společnosti, která vás odkopne za názor, že někdo patří na olympiádu? Jak se ti může líbit, že tě hned obviní ze schvalování genocidy? Dávají ti do držky a ty jim poníženě děkuješ. -Jsi olympijský vítěz, hrdina, chlap, který byl v něčem nejlepší na světě… a teď se plazíš před podřadným pisálkem, který se dokázal profetovat do šafrovy žumpy a pokoušíš se dokázat, že ti křivdí, že jsi naopak uvědomělej a na správné straně.

Chci vidlácky poděkovat všem mým dezolátským čtenářům. Díky za to, že mohu kopat za Rajchla, Babiše, Okamuru, Majerovou, Havla, Vrabela, Štěpánka a další. Díky, že je naopak mohu i kritizovat, pokud podle mě udělají nějakou blbost. Díky, že mohu mluvit o Trumpovi, Orbánovi, že mohu Babišovi pochválit Macrona a že také mohu říct, že francouzský prezident je panák. Vím, že bych před vámi mohl pochválit i Bidena a nikdo by mě nezatratil. Už rok říkám, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Nikdy jsem neřekl opak… a vy jste to bez problémů vzali.

Díky, že když nesouhlasíte, tak prostě přinášíte argumenty a diskutujete. Díky, že je mi dovoleno se mýlit, že mohu přijít i s pěknou kravinou, aniž byste mě hned udávali. Díky, že mohu mluvit, jak mi zobák narostl, že mohu psát, jak chci, že mohu podporovat koho chci a naopak zatracovat koho chci.

Ano Davide, mezi dezoláty je svoboda slova. Skutečná svoboda. Mezi dezoláty mohu říkat, co chci. Udávají mě jen Cempeři. A to bys nevěřil… když jsme se dezolátsky potkali na Václaváku, byl to moc fajn pocit. My dezoláti se za názor neudáváme a nespouštíme hnojomety, když si někdo myslí něco jiného, než my. My dezoláti nerozkopáváme pravdě a lásce volební stánky. Oni nám jo. My dezoláti nechodíme pískat na své politické odpůrce. Oni na nás jo. My dezoláti si nemyslíme, že jsme sežrali všechnu moudrost. Praha a láska jo.
https://www.litterate.cz/co-se-to-s-vami-stalo/

Konias
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1099
Registrován: 08 úno 2017, 12:41

Re: Vidlákovo kydání...

Příspěvek od Konias » 31 bře 2023, 22:08

Proruský Chcimír by Vidlák 31 března, 2023

Je to několik let zpátky, ve šťastnějších časech, to jsem tak jednou přinesl domů čínské lampiony štěstí, které jsem sehnal ve výprodeji za úplný pakatel. Večer jsem svolal všechny svoje děti, ten den u nás bylo i několik jejich kamarádů, rozdal jsem jim ty lampiony, zapálil a vysvětlil jsem jim, že Číňané je vypouštějí s nějakým přáním, které lampiony vynesou k nebi. Byla to taková hezká chvilka, když si děti přály nové lego, novou panenku, nové kolo, brusle… a jako poslední pouštěla svůj lampion jedna holčička ze sousedství a ta si přála, aby se její tatínek s maminkou zase k sobě vrátili.
Tenkrát jsem div nezamáčkl slzu. Moje děti měly banální přání věciček, které viděly u kamarádů a také je chtěly. Ale této holčičce doopravdy něco chybělo. Ona doopravdy o něco přišla, byť jsem věděl, že její rodiče jsou rozumní a svůj rozvod zvládli bez dramatických scén. Ale i přes veškerou snahu, přes veškerou snahu dítě ušetřit trápení, stejně si ta holčička nejvíc přála právě tohle.

Právě tato scéna mi proletěla hlavou, když jsem si řekl, že nějak musíme prokydat, co to vlastně je, být proruský a z čeho nás libtardi vlastně obviňují. Musíme si trochu rozebrat, kde se to chcimírství bere. A zjistil jsem, že jsme všichni v situaci šíleného rozvodu našich rodičů.

Takhle to je, ne? Naše státnost byla porozena v USA na sklonku První světové války. Tam to Masaryk zaonačil, že jsme byli touto nastupující velmocí zmíněni v jejích dohodách se kterými prezident Wilson mířil na jednání do Evropy. S trochou nadsázky je Amerika tak trochu naše matka.

Sovětský svaz nás zase osvobodil od nacismu. Provedl to velmi důrazným a řinčivým způsobem. Zaplatil za to životy sto padesáti tisíc svých vojáků, pak bouchl pěstí do stolu a zavedl tady svoje pořádky. Z jedné strany USA, z druhé strany Sovětský svaz… v Jaltě to byl takový sňatek z rozumu a je to už sedmdesát let, co jsou evropské státy tak trochu jejich děti. Oni byli ti nejsilnější, oni tady vnucovali svojí velmocenskou vůli. USA více mateřsky pomocí soft power a Sovětský svaz se s tím příliš nemazal.

Ne, nebylo to vůbec ideální soužití. Hromovalo se, vyhrožovalo se, naopak se zase i sbližovalo, ale už za studené války se stavěly produktovody z východu na západ. Už za studené války se také čile obchodovalo, vyměňovalo. Zbrojilo se, dělaly se špionážní lety, diverzní akce, vedly se války v zastoupení, ale také se dělaly smlouvy o jaderném odzbrojení, dohody o nepoužívání raket středního doletu, atd, atd.

Pak se ukázalo, že máma má dobrou práci a spoustu peněz a táta začal chlastat.

A tak USA ovládly prostor, ze Sovětského svazu zbylo Rusko, které mělo co dělat samo se sebou, v evropském domě začala rozkazovat máma a přestala se ohlížet na fotra, protože neměla důvod. Fotr byl rád, že je rád.

Jenže… po pár letech se táta vzpamatoval. Omezil pití, začal zase pracovat a i když ještě pořád nedosahuje svých bývalých schopností a možností, začal zase všem kecat do života. Máma si mezitím zvykla, že ona je tu pánem, tož se začali řádně štengrovat, začali se rozcházet, rozvádět, začali si dělat naschvály, stupňovalo se to, až se to vystupňovalo do současné války na Ukrajině.

A najednou jsme my všichni přesně v situaci té holčičky, která především chtěla mít svojí rodinu, na kterou byla zvyklá, která možná nebyla ideální, ale ona v ní uměla žít. Najednou po nás máma chce, abychom plivali na tátu. Ne, on nebyl ideální. Ale plyn a ropu dodával levně a přesně jak hodinky. Dodával ji tak dobře, že stálo za to stavět jeden plynovod a ropovod za druhým. Dodával ocel, uhlí, vzácné kovy, dřevo, uran… Měl buranskou náturu, nebylo jednoduché s ním vyjít, ale nakonec to šlo. Nakonec to bylo oboustranně výhodné.

Stojíme tu mezi soubojem dvou velmocí, který bychom sami neustáli ani pět minut. Díváme se, jak si velcí hráči navzájem dávají do držky tak, že se celá Evropa třese. Stejně jako když doma v kuchyní lítají talíře a trhají se záclony, protože rodiče jsou vzteklí a stupňují agresitvitu, stejně tak koukáme, jak už vzala za své naše životní úroveň, postupně se nám vypařují úspory, propadáme se do recese a přicházíme o jistoty, které jsme považovali za samozřejmé.

Máma po nás chce, abychom byli na její straně. To jsou přece ti zlí Rusové, copak to nechápete, copak to nevidíte? Rus v této chvíli spíš mlčí, ale také si všímá, jestli je někdo na jeho straně. Vždyť ta hysterka mě už dvacet let chce zničit! Já vám dával ropu a plyn skoro zadarmo a vy jste jí šli ještě na ruku… haranti!

Když dojde na dramatický rozvod, tak právníci i rozvodové soudy především pracují na tom, aby oběma znepřáteleným stranám vysvětlili, že rozvodovým rozsudkem ten druhý nezmizí ze světa. Pořád tu bude. A pořád tu budou ty děti a další věci, které stále zůstanou společné. Když prostě žili v jedné domácnosti, tak se sice mohou rozejít, ale nikdy už to nebude jako dřív. Určité třecí plochy tu pořád zůstanou. A jako nikam nezmizí ty skutečné i domnělé křivdy, které si udělali, tak také nezmizí nezbytnost se domluvit. Děti taky nikam nezmizí.

Jsem jako ta holčička u nás na dvoře, která si přeje, aby se táta s mámou domluvili. Tu fakt nezajímaly žádné hodnoty v jejichž jménu se ti dva rozešli. Fakt jí nezajímalo, co si ti dva řekli, že už nemohli žít spolu. Neměla pochopení pro jejich tužby a cíle. Jen věděla, že její svět je ohrožený. Věděla, že nevratně přichází o něco, co potřebovala tak moc, že jí nezajímalo ani lego ani mobil. Věděla, že její rodiče spolu nevycházejí moc dobře. Věděla, že se hádají, že si nerozumějí. Ale stejně pro ni nebylo nic důležitějšího, než aby se přestali hádat a nebořili jí její svět. Ona nechtěla s mámou nadávat na tátu. Ona chtěla aby její svět dával smysl. Ona nechtěla aby táta maminku zadupal do země.

Rusko tady zůstane i po této válce. Nikam nezmizí. Protože pokud by mělo zmizet, tak vezme sebou celý svět. Jaderných hlavic na to má dost. Ani USA po této válce nikam nezmizí. Nikam nezmizí ani celá Evropa a všechny její státy. Geografie bude pořád stejná. Řeky potečou stejným směrem, přístavy budou stát na těch stejných místech a překážky budou také tam, kde byly doteď.

Já chci mír, protože je úplně jedno, jaké jsou důvody k rozvodu. Nás, děti velmocí, to vždycky poškodí nejvíc. Velmoci se otřepou… To my přicházíme o naše životy. My nejvíc přicházíme o naše jistoty, protože ať chceme nebo ne, jsme na velmocích závislí. Byla to kombinace amerických peněz a ruských surovin, která posledních třicet let určovala, jaké budeme mít výplaty a co si za to budeme moci koupit. Byla to přítulnost k tátovi i mámě, která nám určila výši kapesného, na které nikdy nebyla žádná záruka.

V této válce není žádná spravedlnost. Nezačala loni. Nezačala ani v roce 2014. Táhne se s námi už desítky let. Určující se stala někde na Jaltě či v Postupimi, ale ani to není začátek. Velmoci už jsou prostě takové. V hysterických rozvodových válkách mají obě strany přání, aby se ta druhá propadla do horoucích pekel. Ale ono se to nestane. Často obě strany jednají podle hesla, že už přece nemůže být hůř, ale zpravidla se ukáže, že může být mnohem hůř. Na konci každé takové války jsou citově zmrzačené děti.

Viděl jsem rozvody, kdy se z dobře situovaného páru stali dva chudáci v exekucích, protože všechno to, co za svůj život nashromáždili, to pak použili ve vzájemné válce, kterou nedokázal ukončit ani právník, ani soudce, ani psycholog. Teď mám naprosto stejný pocit i z války na Ukrajině. Důvody jsou stejně malicherné. Vůbec nezáleží, kdo je víc v právu. Oba mají dost sil, aby při vzájemném měření zničili široké okolí vzali sebou i ty, kteří si to nevybrali a nemohou s tím nic dělat.

Koneckonců, co nám říkají o této válce naši představitelé? Slibují nám budoucí prosperitu? Slibují nám, že až porazíme Rusko, tak všichni zbohatneme? Slibují nám větší domy, lepší životy, kratší pracovní dobu, dřívější odchod do důchodu? Ne, nic takového nikdo neřekl. Prostě se jen máme přidat k hysterické mámě, které dal otec do držky, protože se neuchlastal, ale naopak začal znovu zvedat hlavu. A když se nepřidáme k mámě, tak jsme automaticky na straně táty. Jo, přesně takhle to chodí, když už není žádná soudnost, jen touha po pomstě.

To je také jediné, co vidím, když sleduju Fialu nebo Černochovou. Touhu po pomstě za každou cenu. Mráz mi běhá po zádech, že už nejsem milované dítě, ale jen laciný frontový materiál, protože pro vítězství není žádná oběť dost velká. Jsem jen položka ve hře. Dobrá k tomu, aby soud dal zapravdu mámě… nebo tátovi.

Já chci mír, protože bych byl rád, aby mi alespoň kousek pokojíčku zůstal pohromadě. Já chci mír, protože nejsem velmoc a ty talíře a židle co po sobě házejí, ty zasahují především nás děti. Podívejte se na Ukrajinu. Tu už nikdo nedá dohromady a je úplně jedno, kdo vyhraje.

Ta malá holčička u mě tohle chápala naprosto instinktivně. Přesně věděla, komu válka mezi tátou a mámou nejvíc škodí. A vůbec ji nezajímalo, kdo z rodičů je víc v právu. Věděla, co si má přát. Ale také věděla, že s tím nic nenadělá.

Já to mám stejně. Chci mír, protože přesně vím, koho válka na Ukrajině nejvíc poškozuje a kdo na ni doplatí, bez ohledu na to, jestli nakonec zvítězí USA nebo Rusko. A úplně stejně vím, že s tím nic nenaděláme. Jsem chcimír, protože válka rodičů vždycky zničí především děti. Je úplně jedno, na jakou stranu se děti postaví.
https://www.litterate.cz/prorusky-chcimir/

Odpovědět