Česká republika

Odpovědět
Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 03 led 2024, 09:37

Fiala si stěžuje, jak mu to Babiš kazí
Premiér Petr Fiala (ODS) se důrazně ohradil vůči novoročnímu projevu Andreje Babiše (ANO). „Nebyl to projev novoroční, ale předvolební. Navíc byl plný lží, strašení a populistické demagogie,“ nechal se slyšet premiér. Babiš sečetl Fialově vládě všechny neúspěchy a špatné kroky. Fiala kontroval tím, že jen uklízí po Babišově vládě a jakmile s tím začal, Babiš hned šíří nenávist a beznaděj. „A když se nám tuto zemi konečně daří dávat dohromady, tak Babiš opět zkouší šířit beznaděj, strach a nenávist.“
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... azi-748536
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10464
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 04 led 2024, 15:55

Šéf armády Řehka chce drony pro Ukrajinu. „Putin o míru jen lže,“ říká
„I když v posledních dnech pozorujeme jistou iniciativu na taktickém stupni, žádné operační ani strategické úspěchy nevidíme. Příběhy o ruském vítězství nejsou realita, jedná se především o ruskou propagandu s cílem podlomit naši vůli k další podpoře Ukrajiny a povzbudit své vlastní síly a obyvatelstvo,“ míní.

V následujících měsících nového roku Řehka před případnou další ukrajinskou protiofenzivou očekává regeneraci armádních sil a udržení dosavadních územních zisků.

Usednutí k jednacímu stolu z výše popsaných důvodů v roce 2024 neočekává. Zejména z důvodu absence ruské vůle. I kdyby takové signály Kreml vypouštěl, podle Řehky jim nelze věřit. Jediným způsobem, jak by se podle něj dalo dosáhnout míru, je, že ruská armáda opustí Ukrajinu.

„Zatím všechno, co kdy řekli, byla lež a Putin sám je profesionální lhář z dílny KGB. Ani to ale vzhledem k blížícím se prezidentským ‚volbám‘ v Rusku nepovažuji za pravděpodobné. Stačí si poslechnout projevy ruských představitelů, včetně silvestrovského projevu Putina,“ dodal náčelník generálního štábu.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ika-242950

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 05 led 2024, 11:57

https://svobodny-svet.cz/vse-co-potrebu ... a-justici/
Vše, co potřebujete vědět o českém trestní právu a justici …
Vše, co potřebujete vědět o českém trestní právu a justici. Za pěstování trávy pro vlastní potřebu na lékařské účely – tátovi tím zachránil nohu před amputací – DVANÁCT LET. Za vraždu – osm. Za znásilňování dětí – podmínka.

“Tady mají všichni nižší tresty než já. Takže ty diskuse bývají dost absurdní, když já popisuji, jak jsem zalíval kytky, a oni, jak někoho zavraždili. Nedávno se mi jeden spoluvězeň vysmál. Já mám totiž trest za stadium pokusu marihuanu vypěstovat. On prý, když něco dělá, tak to dělá pořádně. Byl to vrah, co nožem zabil člověka. Bude sedět kratší dobu než já. Nebo jsem byl ve vazbě s chlapem, co zabil svoji ženu, usekl jí hlavu a zakopal ji na zahradě. Ten dostal osm let. Pěkně se smál, když zjistil, že já mám za kytky dvanáct let.”

“Státní zástupce mě vybízel, abych přiznal, pro koho to konopí bylo. A já celou dobu opakoval, že všechno nebylo moje. Měli jsme tu pěstírnu s kamarády, já si měl nechat část sklizně, ze které jsem dělal Fénixovy slzy a masti. Otci jsem tím zachránil nohu před amputací. Ty kytky ani nestihly vyrůst. U mě doma nenašli při prohlídce ani jointa, já to neměl na prodej.”

“První podmínka, co jsem dostal, byla za výrobu konopných kapek pro mého tátu. Trpěl na bércové vředy. Extrakt mu zachránil nohu. Pak jsem pěstoval s kamarády konopí, kdy jedna část sklizně měla být zásobou pro mě, abych z toho udělal kapky. Jenže tu sklizeň vychytala policie. Jak bych mohl způsobit někomu újmu, když naprosto stejná marihuana se prodává v lékárně na předpis?”

“Trest určitě nezměnil můj pohled na konopí. Ten je pořád stejný. Když pominu, že zachránilo mého tátu, tak významně pomohlo i mně. Mám sešroubovanou ruku. Jel jsem na kole za autem a napálil to do drenážní trubky v propustku na polní cestě. Zlomil se mi obratel a celé rameno jsem měl v háji. Trpěl jsem strašlivými bolestmi a právě kapky a masti z konopí mi pomohly to překonat a fungovat.”
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 05 led 2024, 19:05

https://ekonomickydenik.cz/nejde-jen-o- ... sich-zemi/
Nejde jen o ropu a plyn. Loni výrazně vzrostly dodávky ruských hnojiv do Česka i dalších zemí
Rusko je jako výtržník, kterého vyhodíte dveřmi a vrátí se oknem. Česko se úspěšně zbavilo závislosti na ruském plynu a do roka ukončí odběr ruské ropy a jaderného paliva, avšak jiné produkty z východu k nám proudí dál a někdy i ve větším množství. Třeba syntetická hnojiva.

Rozsah problému odhalují data Českého statistického úřadu. V minulých letech k nám Rusové dodávali 50 až 65 tisíc tun syntetických hnojiv v hodnotě okolo 500 milionů korun ročně. Za období leden až říjen 2023 (novější data zatím ČSÚ nezveřejnil) se již jednalo o 91 tisíc tun a 975 milionů korun. Rusko tak bylo jedinou zemí, která vykazovala rostoucí objem i hodnotu dodávek hnojiv do Česka.

Problém se týká hlavně dusíkatých hnojiv, při jejichž výrobě se spotřebuje velké množství zemního plynu. Zatímco evropské výrobce dusí vysoká cena plynu a drahé emisní povolenky, trh zaplavuje levnější import. Například z Ruska. „Přestali jsme dovážet zemní plyn z Ruska, ale teď jej dovážíme v jiné podobě a s vyšší přidanou hodnotou,“ komentoval situaci jeden z expertů.

Odkud Česko dováží umělá hnojiva (leden až říjen 2023)
hnojiva-dovozci-2023[1].png
hnojiva-dovozci-2023[1].png (10.97 KiB) Zobrazeno 3505 x
Zdroj: ČSÚ (systém STAZO)

Česko není výjimkou, stejný problém řeší také sousední země. Polsko dovezlo v lednu až červenci syntetická hnojiva z Ruska v hodnotě 97,6 milionu dolarů (2,2 miliardy korun), v meziročním srovnání byl růst víc než trojnásobný. Německo v prvním pololetí navýšilo import z Ruska 2,8krát na 361,5 tisíce tun (ve finančním vyjádření 3,3krát na 151,3 milionu dolarů).

„Celý průmysl hnojiv funguje se ztrátou. Pokud Německo nechce financovat válku vedenou Ruskem, a proto odmítá ruský plyn, pak se nabízí otázka, proč se v posledních měsících zvýšil dovoz ruského plynu ve formě močoviny a čpavku do Německa,“ řekl ministr hospodářství a zemědělství Saska-Anhaltska Sven Schulze ve vyjádření pro deník Bild.

Omezení výroby amoniaku (čpavku) a dalších chemikálií v posledních dvou letech oznámila řada evropských výrobců. Týká se to třeba německého koncernu BASF nebo českého Agrofertu, který má hlavní výrobní závody na hnojiva v německém Piesteritzu a slovenské Šaĺe; vlastní také relativně menší lovosickou Lovochemii. Agrofert navíc posílil svou pozici na trhu poté, co v červenci 2023 koupil výrobní závody Borealisu v Rakousku, Německu a Francii.

Podle údajů webu Statista.com bylo Rusko v roce 2022 největším světovým exportérem syntetických hnojiv včetně meziproduktů, hodnota vývozu dosáhla 20,65 miliardy dolarů. Silnou pozici má Rusko na trhu s amoniakem, spolu s Běloruskem dominuje na trhu s potaší (surovina pro draselná hnojiva). Tyto chemikálie vyváží prakticky do celého světa – včetně Spojených států amerických.

Vývozní cla a daně vybrané od výrobců hnojiv pomáhají Rusku financovat agresivní válku proti Ukrajině v době, kdy příjmy z vývozu ropy a zemního plynu klesají.
:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 05 led 2024, 21:50

Triky vlády pomohly snížit deficit státního rozpočtu za rok 2023
Ministr financí se dnes dme pýchou, jak ten schodek státního rozpočtu krásně vypadá. Rozpočet státu na rok 2023 byl stanoven částkou 295 mld. Kč a vládě se prý podařilo ušetřit 6 mld. Kč. Podívejme se na tato čísla trochu zblízka a pravdivě. Patřil jsem k těm nemnoha ekonomům, kteří upozorňovali už před řadou měsíců, že vláda bude velmi ráda, když se jí podaří dosáhnout schodku státního rozpočtu za celý rok 2023 ve výši 300 – 350 mld. Kč.
https://vasevec.info/domaci-politika/tr ... a-rok-2023
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 05 led 2024, 22:14

Bývalá soudkyně píše prezidentovi Pavlovi: Byla jsem donucena k rezignaci
K neobvyklému kroku se koncem minulého roku rozhodla dnes již bývalá soudkyně Městského soudu v Praze (MS) Marie Tegérová. Prezidentovi republiky totiž poslala dopis, v němž obšírněji popsala důvody své rezignace na funkci soudkyně, kterou podala na konci srpna. Tegérová v dopise prezidentovi tvrdí, že byla k rezignaci donucena „neúnosným tlakem“ místopředsedy MS Pavla Pražáka.
https://www.ceska-justice.cz/2024/01/by ... rezignaci/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 06 led 2024, 11:15

https://echo24.cz/a/HEg9e/zpravy-ekonom ... eti-klesla
Ekonomika ve 3. čtvrtletí klesla o 0,8 procenta
Česká ekonomika v loňském 3. čtvrtletí klesla meziročně o 0,8 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) nižší o 0,6 procenta. Vyplývá to ze zpřesněných údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Statistici tak zhoršili svůj předchozí odhad ze začátku prosince, který počítal s meziročním poklesem o 0,7 procenta a mezikvartálním o 0,5 procenta.

Reálná spotřeba na obyvatele meziročně klesla o 5,2 procenta. Statistici ale upozorňují, že pokud by do této bilance nebyli zahrnuti lidé, kterým byla udělena dočasná ochrana kvůli ozbrojenému konfliktu na Ukrajině, pak by reálná spotřeba na obyvatele klesla o 2,4 procenta. Mezičtvrtletně byla nižší o 0,3 procenta.
Takže ukrajinští migranti se mají lépe než je statistický průměr Čechů na který nedosáhne více jak 1/2 místních.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 06 led 2024, 17:14

Jakub Vágner - Poděkování za obrovskou podporu
Dopsal jsem své novoroční zamyšlení a dal ho přečíst své mamince, která seděla u stolu opodál. Zajímal mě její názor. Radila mi celý život a vždy mi byla oporou. Dočetla a pouze se zeptala, zda se nebojím. Začala mi popisovat dobu, kdy se osobní názory a pravda netolerovaly a byly tvrdě trestány. Já ji pamatuji už jen mlhavě, jsem 81 ročník, ale tu dlouhou frontu, kterou jsem s ní jako dítě stál na tři banány, si stále ještě pamatuji. Zeptal jsem se své maminky, zda by na mě byla hrdá, kdybych se bál říkat pravdu… Řekla “nebyla” a já do světa pustil text, který mnoho z vás četlo.

Moc dobře jsem také věděl, co mi hrozí a tak se i stalo. Některá média se okamžitě snažila pošpinit mé jméno, překrucovat můj text i myšlenky a podsouvat vám lži, proč a za jakým účelem jsem tento text napsal. Snad jsem měl kandidovat i za nějakou z politických stran:-). Jenže tentokrát se bulvární plátky přepočítaly. Podcenily totiž tu vůbec největší sílu. Sílu vás lidí.

U stovek komentářů pod jejich vlastními texty jim naprostá většina lidí naložila velikou bídu. Mám obrovskou radost, že jsme stále ten národ, který si lži a křiváctví líbit dlouhodobě nenechá. Přesně tak, jak to říkával můj dědeček.
...
Moc vám děkuji za tak obrovskou podporu, kterou jste mi v minulých dnech prokázali! Nesmírně si toho vážím a slibuji, že svůj hřbet nikdy neohnu. Nejsem žádný politik, nejsem v žádné politické straně, nenechám se nikým koupit ani zastrašit. Jsem to jen já, obyčejný kluk s pomyslnou slávou, která dnes je a zítra být nemusí. Jedno ale vím. Jsem hrdý Čech, občan České republiky s pro ní otevřeným srdcem a nevidím na tom vůbec nic špatného. A vy všichni se nebojte, přátelé. A až vyjde další článek o tom, jak mě většina lidí odsoudila, tak tady máte důkaz. Je to vaše pomyslné “hlasování” o tom, jak si přejete, aby naše země v budoucnu vypadala. Respektive jak by vypadat neměla. Jo, a v žádné politické straně nikdy nebudu:-). Je totiž fajn mít svou hlavu. Tedy hlavy a hřbety vzhůru, přátelé. Váš Jakub
https://www.facebook.com/jakubvagner.cz ... 4507735791
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 07 led 2024, 23:07

https://echo24.cz/a/H3FR3/zpravy-domov- ... se-s-modim
Premiér Fiala vyráží do Indie
Premiér Petr Fiala (ODS) příští týden vyrazí na návštěvu Indie, kde se setká také se svým protějškem Naréndrou Módím. Fiala bude s Módím jednat o posílení vztahů obou zemí, rozvoji obchodní a obranné spolupráce a společných vědecko-výzkumných projektech. Předseda vlády rovněž navštíví univerzitu v Džajpuru a bude jednat se zástupci místní vlády a podnikatelské komunity. Zúčastní se také ekonomického fóra Vibrant Gujarat Global Summit, kde vystoupí s projevem. Podle indického listu The Hindu by měl být Fiala hlavním hostem summitu, kterého se zúčastní zástupci ze třicítky zemí.

Fiala odletí na cestu do nejlidnatější země na světě v úterý dopoledne z Prahy. O den později má mít projev na zmíněné konferenci, ve 13:50 místního času ho čeká jednání s předsedou indické vlády Naréndrou Módím, odpoledne položí květiny k soše Mahátmy Gándhího a bude jednat s prezidentem Mosambiku Filipem Nyusim. Ve čtvrtek navštíví Národní institut lékařských věd a výzkumu University Džajpur, navštíví stavbu Maříkova centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky a setká se se zástupci univerzity, místní vlády, podnikatelské komunity a start-upů.

Na summit Vibrant Gujarat dorazí podle The Hindu také například prezident Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta či prezidenti Spojených arabských emirátů a Mosambiku.

Podle listu se na českého premiéra při návštěvě Indie bude upírat pozornost i kvůli případu indického občana Nikhila Gupty, který je od června zadržován v Praze. Spojené státy Inda viní ze spiknutí s cílem zavraždit vůdce sikhských separatistů v New Yorku a žádají jeho vydání. Záležitost by mohla být předmětem rozhovorů indických představitelů s českým premiérem, píše The Hindu.

Fiala v prosinci řekl, že v první polovině letošního roku navštíví Indii, ale také Španělsko či Itálii. Loni v dubnu premiér absolvoval cestu po Asii, navštívil při ní Filipíny, Indonésii, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán. V listopadu pak navštívil Etiopii, Keňu, Ghanu a Pobřeží slonoviny.

Summitu Vibrant Gujarat se zúčastnil i předchozí český premiér Andrej Babiš (ANO) v lednu 2019 při své cestě, která zahrnovala i návštěvu Singapuru a Thajska. Byla to první premiérská návštěva z Česka v Indii od roku 2006, kdy zemi navštívil Jiří Paroubek. O pět let dříve byl v Indii jako premiér i pozdější prezident Miloš Zeman. Z prezidentů do Indie cestoval v roce 1994 Václav Havel a o 11 let později Václav Klaus.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10464
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 08 led 2024, 17:43

Uprchlíci z Ukrajiny by mohli případně v příštím roce získat přístup do českého systému dávek. Umožnit to má digitalizace a dávková reforma. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Teď mohou příchozí z Ukrajiny s vízem k ochraně získat humanitární dávku, pokud má jejich domácnost příjem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení. Žádat je možné digitálně. Ministerstvo práce postupně digitalizuje žádosti a vyřizování i u běžných dávek. Chystá také spojení příspěvku a doplatku na bydlení, příspěvku na živobytí a dětských přídavků do jedné podpory. Změny plánuje zavést za rok.

K půlnoci z neděle na pondělí pobývalo v ČR 376.100 uprchlic a uprchlíků s vízem k ochraně. Z nich bylo 263.800 dospělých mezi 18 a 65 lety. Zbytek představují děti a senioři.

Loni v listopadu úřady práce vyplatily uprchlickým domácnostem 54.300 humanitárních dávek za 496 milionů korun. Celkem v minulém roce za 11 měsíců stát vydal na humanitární podpory 6,46 miliardy korun. Za stejné období roku 2022 to bylo 8,04 miliardy korun. K tomu se vyplácely ještě solidární příspěvky pro ty, kteří uprchlíky ubytovávali. Podpora se omezila a zpřísnila letos od července.

Šéf resortu zmínil, že práci v Česku má kolem 125.000 uprchlíků. Označil to za "enormně vysoké, špičkové číslo". Už dřív řekl, že do rozpočtu odvedou miliardy korun a poskytnutou pomoc vracejí. Podle zástupců ministerstva práce většina pracovníků má smlouvu a platí sociální pojištění.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jurec ... ek/2462974

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 led 2024, 11:49

https://www.expres.cz/zpravy/cnn-prima- ... zpravy_vlt
Názor lidí mě nezajímá, perlil v Partii premiér Fiala. Koktal nad otázkou Mariana Jurečky
Petr Fiala svým výstupem v Partii opět naštval Česko | (16:57) | video: CNN Prima News https://www.expres.cz/video/dx/cnn-prim ... -video_vlt
V souvislosti s extempore Mariana Jurečky (KDU-ČSL) a jeho ministerského večírku v den masakru na univerzitě Petr Fiala (ODS) žádné změny ve vládě nechystá. Šéf resortu práce a sociálních věcí se omluvil a slíbil, že už to neudělá a to mu prý stačí. Poté, co mu v Partii Terezie Tománková namítla, že veřejnost v průzkumech neskrývá nelibost a rozčarování, si nad celým Českem umyl ruce tak, jak to umí jen on sám.

„Kdybych měl pocit, že už nemá být ve vládě, tak bych ty potřebné kroky už udělal,“ má jasno Petr Fiala v souvislosti s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou.

Ten si navzdory událostem 21. prosince bavil na večírku svého rezortu a ještě o své účasti mlžil a lhal celému národu. Jurečka je prý „připraven zvážit, že by nabídl rezignaci“, podle premiéra to však není třeba, protože se omluvil a slíbil, že už to neudělá a udělá něco s nedostatkem empatie, který projevil.

„Je mi to velice líto. Je zbytečné chodit kolem horké kaše, byla to chyba. Nebyla tam projevena dostatečná empatie. Pan ministr (Jurečka) udělal chybu, uznal ji a omluvil se, což je důležité. Ten problém mi vysvětlil. Dnes by jednal jinak. Nyní musí získat ztracenou důvěru. Je třeba, aby celou věc věrohodně vysvětlil i veřejnosti. Chce o těch věcech mluvit,“ sdělil Fiala v nedělní Partii.

„Tento člověk se opravdu nedá poslouchat,“ reagoval na slova premiéra v Partii Terezie Tománkové nespokojený Jan.

„Sedmilhář,“ připojila se Marie.

„Změny ve vládě jsme již z různých důvodů udělali. Nebylo jich úplně málo. Kabinet má fungovat jako tým. Kdybych měl pocit, že mám nějakou změnu udělat, tak nebudu váhat. Nemyslím, že teď výměnu potřebujeme,“ řekl premiér ve vysílání CNN Prima NEWS. Svou vládu pak opakovaně chválil a tvrdil, že Česko teď čekají skvělé časy, na čemž má zásluhu právě jeho kabinet.

Když mu moderátorka kontrovala nepříliš povzbudivými průzkumy veřejného mínění, Fiala se jen pousmál.

„Víte, jak se k podobným věcem stavím. Nepřikládám jim žádnou váhu, pro mě jsou důležité jiné věci. Ať si lidé počkají na to, jak na tom bude Česko za dva roky po našem vládnutí,“ nechal se slyšet.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 led 2024, 11:50

https://pravyprostor.net/?p=171414
Slovenský brankář Július Hudáček po rychlém rozchodu s extraligovým Kladnem míří do zahraničí, chytat bude v tamější nejvyšší soutěži za Frankfurt.
V pátek skončil na Kladně, v pondělí večer už se bude Hudáček hlásit ve Frankfurtu. „Jsme velmi rádi, že se nám podařilo přilákat Júlia. Jde o zkušeného brankáře, který už mnohokrát prokázal svou třídu na mezinárodní úrovni,” líčí na webu Lvů jejich sportovní ředitel Franz-David Fritzmeier.

Jen pro formalitu připomeňme, že Hudáček měl zbytek sezony odchytat za Kladno, po vlně kritiky od hokejové veřejnosti s ním ale Rytíři po dvou dnech rozvázali kontrakt. Část kladenských fanoušků totiž vzhledem k Hudáčkově minulosti v KHL vyhlásila bojkot.

Spekuluje se, že Kladno muselo Hudáčkovi zaplatit odstupné ve výši 367 tisíc korun. Na sociální síti X to napsal šéf slovenské Dukly Trenčín Milan Radosa.

Bez angažmá přitom Hudáček zůstal necelé tři dny. „Od prvního kontaktu s Frankfurtem až po podpis smlouvy to šlo velmi rychle,” popisuje na klubových stránkách Lvů. „O klubu jsem se bavil s Maximem Matuškinem, se kterým jsem už hrával. Popsal mi klub, město a fanoušky, což mi usnadnilo rozhodování.”
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 09 led 2024, 11:57

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... -CR-748746
To už je moc. Billa, Albert i Penny Market chyceny za ruku orgány ČR
To už je moc? Termix s kovovou chutí a vůní po chemikáliích v provozovně Penny Market, těstoviny s alkaloidy vyvolávajícími otravu z prodejny Kaufland, zkažené či salmonelou nakažené maso v řetězci Billa nebo falšované potraviny v Albertu – to je jen část zjištění, které učinila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v posledních měsících v českých supermarketech. Markety byly chyceny za ruku orgány ČR proto, že nabízely oslizlé či nazelenalé maso, které mělo častokrát dle data spotřeby na obalu vydržet ještě několik dní, a přesto bylo zkažené.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce v uplynulých týdnech nalezla v českých supermarketech hned několik nevyhovujících výrobků a na inspektory čekaly v regálech nejčastěji nálezy v podobě zkaženého či nakaženého masa.

Právě zkažené maso objevila potravinářská inspekce v Penny Marketu, při kontrole v prodejně tohoto řetězce v Tišnově. Známky kažení tam nalezli u hovězí přední kližky.
„Inspektoři SZPI na základě senzorického hodnocení zjistili, že předmětné výsekové maso zapáchalo po kažení, mělo oslizlý povrch a uvolněná šťáva vykazovala barevné změny. Jeví-li potravina známky kažení, nelze ji považovat za bezpečnou pro lidské zdraví. Pro úplnost dodáváme, že během kontroly jsme nezjistili skladování potraviny v nevhodných teplotních podmínkách ani prošlé datum použitelnosti,“ komentovala nález potravinářská inspekce.

A jaké pak překvapení čekalo na inspektory v tišnovském Penny Marketu dále? Nebylo třeba chodit daleko. Stačilo vzít z regálu další hovězí kližku, která však měla datum spotřeby ještě o den delší. Přestože měla po koupi dle obalu vydržet ještě 4 dny, hned po vybalení bylo jasné, že něco není v pořádku.

I u tohoto kusu hovězího šlo poznat, že je maso zkažené, jelikož hned po vybalení výrobek zapáchal po kažení. Kromě toho inspektoři poznamenávají, že maso mělo oslizlý povrch a uvolněná šťáva vykazovala barevné změny.

Podobně dopadlo i hovězí maso z brněnské Billy. I to zapáchalo po kažení. SZPI zjistila, že hovězí bok s kostí jeví známky kažení nejen zápachem, ale prozradila to i samotná barva masa.

Hovězí přední s kostí Vocílka v brněnské Bille v Křídlovické ulici totiž navíc mělo nazelenalý povrch a jak kontroloři dodávají, potravina ještě nebyla po lhůtě spotřeby. Podobně na tom byl i hovězí krk od Kosteleckých uzenin, který již jevil podobné barevné zbravení do zelených odstínů.

Zeleným hovězím však vše neskončilo. Zatímco v Brně prodávala Billa zkažené hovězí, v Praze si mohli zákazníci koupit kuřecí se salmonelou. Kuřecí mletý steak bez kůže z drůbežárny v Klatovech se v prodejně v Praze 9 ve Freyově ulici prodával v půli loňského října v balení s českou vlajkou a nápisem, tvrdícím, že jde o „dobré kuře z Klatov“. Kromě „dobrého kuřete z Klatov“ však vanička obsahovala také patogenní bakterii Salmonellu infantis.

Ani tím nekončí nálezy nebezpečného masa z Billy. Salmonellou byly prolezlé také kuřecí prsní řízky Vocílka, které řetězec nabízel ve své prodejně v Horním Litvínově.

A odkud že toto maso pocházelo? Jde sice o značku Billy Vocílka, ale při pohledu na výrobce zjistíme, že opět jde o kus z Drůbežářských závodů Klatovy.

Nebezpečné potraviny prodával rovněž Lidl, jelikož ve své prodejně v Mukařově v prosinci nabízel spodní stehno z krůty dovezené z Polska, u nějž inspektoři zjistili, že zapáchá po kažení a nejde jej tedy považovat za bezpečnou potravinu.

V Albertu v Havířově pak na zákazníky čekaly zkažené kuřecí hřbety na polévku, které měly datum spotřeby až do dalšího dne a měly tedy být v pořádku. Že při kontrole zřejmě nešlo o příjemný zážitek, ukazuje to, že kontroloři SZPI tentokrát připojují informaci, že uvedené kuřecí hřbety po kažení zapáchaly silně.

Nešlo však pouze o maso. Albert rovněž zákazníkům prodával falšované potraviny. Inspektoři to zjistili při kontrolách v Liberci a Moravském Krumlově, kde zakoupili mozzarellu od značky Italat, 100 gramů sýru, propagovaných na obalu, však uvnitř nenalezli a hmotnost samotného sýru byla nižší. Uvedený sýr Albert v té době prodával za 36,90 Kč.

V Kauflandu v Hodoníně inspektoři SZPI zakoupili těstoviny s alkaloidy vyvolávající otravy. Potravinářská inspekce po rozboru těstovin zjistila, že K Bio Dinkel-Vollkorn Fusilli, vyrobené v malém německém městečku Spaichingen v Bádensku-Württembersku, prodávané v českém Kauflandu, obsahují nadlimitní obsah námelových alkaloidů, které jsou produkovány plísní paličkovicí nachovou (Claviceps purpurea) a vyvolávají otravy. Právě otrava toxiny plísně paličkovice nachové ve středověku způsobovala epidemie ergotismu.

„Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětné potravině potvrdil překročení maximálního povoleného limitu pro obsah námelových alkaloidů. Naměřená hodnota činila 216 µg/kg (mikrogramů na kilogram), čímž překročila povolenou hranici stanovenou příslušným právním předpisem. Je-li potravina kontaminována cizorodými látkami, nelze ji považovat za bezpečnou pro lidské zdraví,“ upozorňuje SZPI.

A u mléčných výrobků opět došlo na Penny Market. Prodejna Penny ve Fulneku totiž nabízela tvarohový dezert termix s kakaovou příchutí, jež nebyla ani zdaleka kakaová. Inspektoři totiž na základě senzorického hodnocení u termixu značky Boni, vyrobeného ve Frýdku-Místku v Ekomilku, zjistili, že předmětná potravina měla kvasnicovou/kovovou chuť a voněla po cizích příměsích – chemikáliích.
njn, menzy a školské jedálne majú prázdninový výpadok...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 led 2024, 04:14

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... ali-748881
„Hanba!“ Rajchl přinesl tisíce podpisů pro mír na Ukrajině. Zástupci vlády je „zmuchlali“
Sněmovní petiční výbor v úterý projednával petice organizace Česko proti bídě vedené Jindřichem Rajchlem, šéfem strany PRO. Týkaly se bezpečnostní a zahraniční politiky našeho státu. Petenti odmítají další válečnou rétoriku vlády a upozorňují na nutnost diplomatického řešení ukrajinského konfliktu. Vládní poslanci však usnesení, která by vládním resortům uložila se peticí zabývat, zarazili. „To snad není pravda, že se nestydíte!“ vyslechli si od občanů. Zástupce resortu zahraničí však zdůraznil, že překážkou k míru je pokračující agresivní chování Ruska.
Poslanci se zabývali dvěma peticemi s tím, že pod každou z nich bylo podepsáno více než 11 tisíc občanů. Petice vyzývala vládní představitele, aby zanechali rétoriky o tom, že je Česká republika ve válce a přestali občany strašit vymyšlenými hrozbami.

Jindřich Rajchl zdůraznil, že nereprezentuje pouze 11 tisíc českých občanů podepsaných na petici, ale stovky tisíc a možná miliony lidí, kteří podle něho zásadním způsobem nesouhlasí s proválečnou rétorikou české vlády a tím, jak je prý Česko nesmyslně vtahováno do válečného konfliktu, se kterým nemá nic společného.

„Za dva roky jsme byli svědky neuvěřitelného množství lží, jejichž jediným cílem je mezi občany vyvolat strach. Vyvolat strach, že pokud to na Ukrajině nedopadne dobře, je v ohrožení naše země. Slyšeli jsme tisíckrát, že se na Ukrajině bojuje za Českou republiku. Není tomu tak. Je potřeba si jasně říci, že je to lež a čistá manipulace, která je šířena pouze v zájmu udržování společnosti v napětí. Lidé díky tomu snáze souhlasí s vládními kroky, s nimiž by za normálních okolností nikdy nesouhlasila,“ míní Rajchl.

Podle něho je nezodpovědné, když premiér Fiala hovoří o tom, že je Česko ve válce. „Není. Není, a co se ukrajinského konfliktu týče, nikdy nebyla. Je to lež. Je nezodpovědné, když každý měsíc od ministryně obrany slyšíme, že by se Česká republika měla připravit na dlouhotrvající a možná i jaderný konflikt s Ruskem. To jsme opravdu zešíleli? To někdo byť na vteřinu myslí vážně? Dámy a pánové, tuhle rétoriku nemá nikdo na světě. Ani v USA by jediný seriózní politik neřekl, že se Spojené státy musí připravovat na jaderný konflikt s Ruskem. Proboha, to jsme zapomněli, co jsou jaderné zbraně? Zapomněli jsme, že jaderná válka nemá žádné vítěze? Od prvního dne války na Ukrajině jsme prosazovali mírové řešení a tehdy jsme byli za proruské agenty, exoty a nějaké Putinovy poskoky. Dnes v podstatě celý svět začíná chápat, že jiné řešení než diplomatické Ukrajině mír nepřinese,“ je přesvědčen.

„Po celém světě a zejména v USA dochází ke změně přístupu a jenom Česko se nadále drží principu naprosté totální války, která přinese zkázu především Ukrajině. Tahle země zůstane v naprostém rozvratu. Desítky tisíc Ukrajinců zemřelo proč? Protože je celý svět hnal do války, kterou nemohou vyhrát. Ukrajina vojensky Rusko neporazí. Tak to je a všechno ostatní jsou lži. Co přinesla ta slavná ukrajinská protiofenzíva? Větší územní zisky Rusku a zemřelo přes 70 tisíc vojáků. Kdokoli dnes žene Ukrajinu do dalšího pokračování konfliktu, žene tu zemi do zkázy,“ vyjádřil své mínění předseda strany PRO.

Všichni lidé podle něho vidí, jak vláda občanům lže. Zdůraznil, že vojenští experti si dobře uvědomují, že válka na Ukrajině nemá jiné řešení než diplomatické. „Vojenské řešení tu prostě není,“ uvedl Rajchl. Česká ministerstva zahraničí a obrany podle jeho slov nejsou schopna reflektovat skutečný stav věcí. „Pravda bývá dcerou vždycky času. Věřím, že v listopadu v USA vyhrají volby Republikáni a celá tahle maškaráda skončí a vaším soudcem bude historie. Věřte mi, že rozsudek pro vás nebude vůbec příznivý,“ sdělil vládě Jindřich Rajchl.

Právník a místopředseda strany PRO Petr Vacek, který rovněž zastupoval petenty, konstatoval, že válka musí být ukončena s respektem k suverenitě Ukrajiny. „Odmítáme, že bychom chtěli ustupovat Rusku,“ řekl. „Kissinger řekl, že úlohou diplomatů je udržet diplomaty u jednacího stolu a vojáky v kasárnách. Nezajímá mě, co si přeje Putin a jaké jsou jeho zájmy, a nechápu, proč o tom tady zástupce resortu obrany hovoří. Mě zajímá, jak naše země přispěje k mírovému řešení, aby Ukrajinci dál neumírali. Apeluji na ministerstvo zahraničí, aby formulovalo jasné cíle naší vlády, které pomohou k ukončení konfliktu. Jasné je, že musí skončit dodávky zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu, neboť i američtí spojenci říkají, že tato válka nemá vojenské řešení. Jako bývalý diplomat jsem přesvědčen, že konflikt lze ukončit bez toho, abychom dodávali další materiál k zabíjení lidí,“ vyzval Vacek.

„Petice obsahuje pouze to, co si může přát každý normální člověk v této zemi. Neřešíme žádné politické otázky, nekloníme se na ničí stranu, ale pouze apelujeme na ukončení konfliktu a zahájení mírových jednání. Prosím poslance, aby požadavek občanů České republiky a petentů na svém jednání podpořili,“ dodal Petr Vacek.

Jindřich Rajchl se přítomných poslanců zeptal, jestli někdo z nich věří skutečně tomu, že Ukrajinci zvládnou zpátky dobýt Donbas a další východní oblasti. „Sedí tady někdo, kdo si stále myslí, že se podaří Ukrajině zpátky dobýt Donbas? Je tu někdo, kdo tomu věří? No, tak skončeme s pohádkami. Odminování Ukrajiny bude trvat 200 let. Vážení poslanci, vy tu nejste proto, abyste hájili zájmy Bidena, Scholze a von der Leyenové. Vy tu jste proto, abyste hájili zájmy českých občanů. To jsou vaši šéfové!“ okřikl české politiky ve Sněmovně.

Zástupce ministerstva zahraničí při projednávání petice sdělil, že Česká republika dlouhodobě na mírových řešeních pracuje a spolupracuje na tom se svými zahraničními partnery. „Podporujeme myšlenku na mírové řešení války na Ukrajině. Mír musí být spravedlivý a v souladu s mezinárodním právem a nesmí legitimizovat například nezákonné územní zisky. Musíme rozlišovat mezi obětí a agresorem. Bohužel Rusko místo ukončení válčení dál odpaluje další rakety proti civilistům a dává tím najevo, že nemá zájem o mír,“ sdělil jeden z přítomných úředníků resortu zahraničí.
Poslanci petičního výboru obě dvě petice projednali a schválili usnesení. Přijali to, že berou názory občanů podepsaných pod peticí na vědomí, ale díky koaličním hlasům odmítli je doporučit vládě. „To snad není pravda, že se nestydíte. Hanba!“ Vyslechli si vládní poslanci z řad občanů, kteří do Poslanecké sněmovny dorazili na veřejné projednání petice. Vládní koalice má totiž většinu v petičním výboru, proto druhé usnesení vyzývající příslušná ministerstva, aby argumenty z petice zařadila do své legislativní činnosti, už neprošlo.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 10 led 2024, 04:35

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... cie-748890
Ze stejné zbraně je zbraň stejného druhu.“ Smrt v Klánovicích a střelba v Praze. Pochyby po tiskovce policie
Zástupci policie dnes vystoupili na tiskové konferenci, aby rozptýlili otazníky a také pochybnosti, které visely nad zásahem policistů proti střelci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Ale nepodařilo se. Podle právníka Pavla Hasenkopfa naopak otazníky přibyly. Rozepsal se o nich.Policie na tiskové konferenci přinesla výsledky vnitřního šetření policejního prezidia ke správnosti zásahu policie proti střelci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Podle vnitřního šetření policie postupovala od prvních minut, kdy se dozvěděla o budoucím pachateli, v souladu s předpisy. Samotný zásah pak proběhl podle šetření rychle a profesionálně.

Komentář právníka Hasenkopfa ale taková tvrzení vyvrací.
„Policie nerozptýlila vůbec nic, naopak otazníky přibyly: ze stejné zbraně se tiše stala zbraň stejného druhu (kulka z Klánovic versus zbraň zabavená u Kozáka doma),“ uvádí.

A k policejnímu zásahu na filozofické fakultě v Praze má hned dvě připomínky. Nejprve zmínil, co od zástupců policie nezaznělo, ale bylo by potřeba do budoucna vylepšit, aby se podobným tragédiím dalo včas zabránit. „Zásadním problémem pro policii zjevně bylo, že se neorientovala v budově; což nevyčítám policii a jen částečně správci budovy – do budoucna by bylo vhodné ZŘÍDIT POLICEJNÍ REGISTR BUDOV – MĚKKÝCH CÍLŮ, za obsah by nesli odpovědnost správci těchto budov a vkládali by tam a udržovali aktuální vnitřní plány budov a jednotlivých pater – aby příště policie okamžitě věděla KUDY a nestalo se, že policie nebude mít vůbec tušení o existenci dalšího patra budovy s dobře ‚utajeným‘ vchodem.“

Další problém vnímá v samotné evakuaci studentů, která ohrožovala jejich životy: „Když se podívám na Mapy.cz, jasně vidím, že část střechy, kde jedině se mohl střelec pohybovat, je otočena do náměstí, směrem k Mánesovu mostu – tam také střílel. Ostatní tři strany budovy byly bezpečné. Navíc má fakulta tři zadní vchody, rovněž všechny bezpečné: jeden do Kaprovy (a odtud hned do podchodu metra), dva do Valentinské. Přesto policie vyváděla lidi z budovy hlavním vchodem na Palachovo náměstí a tudy do Rudolfina, tj. střelci přímo do rány,“ dodává právník Pavel Hasenkopf.

„I po vyhodnocení této části Úřad vnitřní kontroly konstatuje, že zásah policie proti aktivnímu střelci byl profesionální a rychlý a postup policistů při evakuaci byl správný v rámci zásahu aktivního střelce,“ uvedl dnes ředitel Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia Michal Tikovský.

Jediné doporučení na tiskové konferenci padlo na vhodnější krizovou komunikaci, v tomto případě s vedením fakulty, protože o možnosti výskytu ozbrojené osoby nebylo informováno vedení fakulty, ale pouze zaměstnanci, s nimiž policisté hovořili.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 10 led 2024, 17:47

Některé otázky a odpovědi ohledně střelby na veřejnosti
Informace jsou níže, ale varuji: není to čtení pro každého a může vás vyvést z míry. Pokud neradi o takových věcech přemýšlíte, prosím nerozklikávejte tento text – s naprostou vážností říkám, že nevědomost vám poslouží lépe. Text je pro obyčejné lidi, kteří nemají ani výcvik ani s sebou nenosí zbraň.

Jak tomu mohu zabránit?
Ne, nemůžete. I když nosíte střelnou zbraň, nemůžete.

Netrapte se tím a udělejte to nejlepší.

Dá se tomu předejít?
Ano, ale leda ve 100% totalitním státě, který má pod dohledem každého občana 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Dokonce i v Severní Koreji a Číně se takové incidenty stávají, když se nějaký voják/policista zblázní.

Takže ne, pravděpodobnost lze drastickým dohledem nad obyvateli snížit, ale i tak ne na nulu. A pokud pravděpodobnost snížíte příliš nízko (úplný zákaz střelných zbraní), zvýšíte pravděpodobnost, že se stanete obětí násilí, protože existují špatní lidé, kterým jsou nějaké zákony k smíchu. Zákaz střelných zbraní tyto lidi povzbuzuje k páchání zločinů, protože je pro ně menší šance narazit na odpor (viz střelci ze škol v USA, kteří si záměrně vybrali školy v oblastech, kde jsou zbraně zakázány).

Takže pokud vás vaše emoce nutí udělat něco HNED, nechte to trochu vychladnout a pak si to znovu promyslete.

Jaká je pravděpodobnost, že skončím v takové situaci?
To máte větší šanci vyhrát v loterii. Není třeba se obávat této temné možnosti – zbytečné starosti vám způsobí mnohem více škody. Svěřte svůj život do rukou osudu a investujte svou energii do něčeho užitečného.

Máme tu profesionály (policie, armáda), kteří to mají na starost.

Pokud chcete něco dělat, dělejte (super je začít běhat), ale nenechte se tím pohltit.

Ale co můžu v takové situaci dělat?
Pokud situaci nelze zabránit (můžete být perfektní řidič, ale vždy vaše auto může nabourat někdo jiný, kdo perfektní řidič není), naučte se situaci přežít.

Vše, co musíte udělat, je použít selský rozum. Proveďte popořadě:

Vždy : Skrčit se.

Plán A : Utéct.

Plán B : Schovat se.

Plán C : Bojovat.

Vidíte, není to složité a není nutné mít jakékoliv speciální znalosti a dovednosti – sehnout se a utéct dovede každý (promiňte, vozíčkáři). Pokud se vám vydaří plán A (funguje pro drtivou většinu lidí), není třeba plánu B ani C – ale je dobré o nich vědět.

Níže si to probereme podrobněji:

1. OKAMŽITĚ SE SKRČTE/SEHNĚTE
Nebo sebou hoďte na podlahu, ideálně za překážku (zeď, odpadkový koš, květináč,…).

Budete menší cíl a střelec soustředí svou palbu na větší/snazší cíle.

2. Nadechněte se (půl sekundy), abyste ZHODNOTILI SITUACI
Co vidíte/slyšíte, odkud přichází střelba a kam by se dalo utéct (nouzový východ, chodba,…) – můžete začít utíkat jen tak, ale s plánem je to lepší.

Pokud si nejste jisti, kde je střelec, dejte si další vteřinu (nechcete začít utíkat směrem k němu). Dobrá nápověda je utíkající dav – vyražte tam, kam míří on, nikdy ne napříč nebo proti, dav vždy utíká od střelby.

3. PLÁN A: UTÍKEJTE
…a to opačným směrem od střelce a odhoďte vše, co vás zpomaluje (batoh, vodítko se psem,…).

Poznámka: Live feed z vás možná učiní krátkodobou celebritu, ale nejspíš také mrtvolu.

Drapněte ty, kteří neumí pořádně běhat (děti) a vlečte je s sebou. Pokud máte někoho na starosti (učitel žáky,…) nemáte na výběr – musíte se postarat o všechny nejlepším možným způsobem, možná útěk není dobré řešení a je třeba přejít na plán B níže.

Zařvěte na ty, kteří mohou běžet, ale váhají nebo zamrzli, ale zařvěte jen jednou, dvakrát – křik prozrazuje vaši pozici a pokud budete křičet při utíkání, střelec uslyší, kterým směrem utíkáte.

UTÍKEJTE, DOKUD NEPADNETE, UTÍKEJTE, KAM AŽ TO PŮJDE. Utíkejte o život, utíkejte, ať se kolem děje cokoliv.

NECHTE zasažené OBĚTI a ty, kteří nejsou ochotni/schopní utéct, SVÉMU OSUDU. To je ta nejdrsnější a zdánlivě nesmyslná věc (a na první pohled i nelidská), ale stejně nebudete moci cokoliv smysluplného udělat – pouze z vás bude jen další oběť. Naším cílem je mít co nejméně obětí.

Pokud můžete, utíkejte tak, aby mezi vámi a střelcem byly překážky (sloupy, nábytek,…); když žádné překážky nejsou na dosah, prostě utíkejte. Rozhodně za sebou nic neshazujte ani nepřevracejte:

Stojí vás to čas a energii a obojím nemůžete plýtvat.

Co když vaší trasou bude prchat ještě někdo jiný, třeba s dítětem v náručí?
Kamery jsou dnes všude. A svědomí je svině.

Utíkejte rychle a teprve pak přemýšlejte, jestli utíkáte dobře (přepálený začátek je úplně OK). Čím rychleji se pohybujete (s trochu kličkování je to ještě lepší), tím hůře vás trefí. Je překvapivě těžké trefit běžícího člověka, i když jste to trénovali. Navíc:

Když běžíte, střelec se soustředí na jednodušší cíle, ne na vás.

Když utíkáte a střelec jde po vás, musí také utíkat – tím se vaše šance ještě zvýší, protože vy s sebou netaháte zbraň (zbraně) + výstroj, takže je velká šance, že střelci prostě utečete.

Když jde střelec po vás, alespoň nejde po ostatních lidech.

Nepřibližujte se ke stěnám (většina odražených kulek poletí do 40 cm od stěny), ale když zdrháte přímo podél stěny, nevadí – nikdo není dokonalý.

Utíkejte tak rychle, jak jen můžete a tak daleko, jak jen můžete. Utíkejte sami za sebe (nebo vy+dítě/děti) a nestarejte se o ostatní – akorát někoho jiného nesrazte nebo mu nebraňte. Stačí utíkat a nechat utéct i ostatní.

Jste v bezpečí? Teprve pak zavolejte na linku 112 a počkejte na pokyny.

Už nemůžete běžet? Čas na plán B: Schovat se.

Pokud nemůžete utíkat (jste zranění, není kam), můžete se schovat za/pod nějakého padlého nebo předstírat smrt. Tento typ střelce chce zabít co nejvíce lidí v co nejkratším čase (vs. kriminální zabiják, který má jinou „zakázku“) a když se nebudete (moc) hýbat, nebude s vámi ztrácet čas. Je to zoufalé, ale někdy nic jiného nezbývá. Dále se budeme zabývat možností, že si úkryt můžete vybrat.

4. PLÁN B: SCHOVEJTE SE
Ale jen pokud už nemůžete utíkat – útěk je VŽDY na prvním místě!

Pokud je vás více, je nejvyšší čas přestat se chovat jako jednotlivci a ZAČÍT PRACOVAT JAKO TÝM (!). Pokud nikdo nevelí, začněte velet – četli jste tento text a něco vám z něj v hlavě zůstalo. Skupinu lidí v panice dovede zorganizovat pouze VELITEL. Když lidé uvidí, že víte, co dělat (nebo to alespoň tušíte), pudově se chytí. Stačí když se chytnou jen jeden, dva lidi – ostatní nechte v klidu panikařit, pud sebezáchovy je nakonec přiměje jednat na – sebezáchově. Nakonec vaše zdravé jádro, které už na záchraně maká (a opravdu stačí i jeden, dva lidé) roztěkané, zamrzlé a panikařící lidi rozhýbe, pak zapojí a nakonec budete mít všichni situaci a svůj osud v rukou.

VYPNĚTE SVĚTLA (!).
Střelec nebude vidět dobře a velmi pravděpodobně půjde do osvětlených oblastí (jeho cílem je zabít co nejvíce lidí, nikoli pomalu prohledávat celou oblast a hledat zbloudilé ovečky). Když zhasnete, střelec alespoň bude muset strávit čas rozsvěcováním světel (a být jimi na pár sekund částečně oslepen) a dá vám to malou šanci navíc (viz Plán C níže).

Pozn.: Světla vypínejte až po schování se (!), ne, že je budete vypínat při útěku! Co kdyby vaší trasou prchal ještě někdo jiný?

ZAMKNĚTE DVEŘE.
I pokud se dveře dají zamknout, ZABARIKÁDUJTE JE čímkoliv po ruce (zamknout je dobré, zamknout a zabarikádovat lepší) – tím ze sebe uděláte těžší cíl a střelec půjde po jednodušších. Barikáda navíc zpomalí kulky a nevojenské náboje se při dopadu na ni roztříští/zdeformují a tím ztratí hodně ze své smrtonosnosti. Udělejte svou barikádu co největší a co nejpevnější. Překvapivým zastavovačem kulek je papír (tlustší telefonní seznam v pohodě zastaví běžné kulky z běžných krátkých zbraní), takže jestli máte možnost do barikády/krytu zabudovat knihy, nebo celou knihovnu, určitě toho využijte. Skříň se šanony je také parádní – ne kvůli plechu, ale kvůli množství papíru.

Pokud se dají dveře zamknout, ale střelec vidí skrz (okénko ve dveřích, široké štěrbiny), udělat barikádu je dvousečná zbraň: střelce to sice zpomalí, ale zároveň mu to dá vědět, že je tam někdo schovaný – použíjte selský rozum (všichni v místnosti jsou dobře schovaní a nejsou od dveří vidět vs. někdo se schovat nemůže; všichni jsou dospělí a vydrží mlčet vs. je mezi vámi vyděšené dítě;…).

ZAPNĚTE POŽÁRNÍ ALARM.
Ano, může to zamaskovat zvuky blížícího se střelce, ale také to zamaskuje zvuky, které vydáváte VY. Také tím pomáháte ostatním lidem:

Pokud si do teď nebyli vědomi, že se něco špatného děje, tak teď je to už trkne.

Střelec neuslyší, kudy lidé běží a kde se skrývají – včetně vás.

Je to pekelně otravné, takže střelec musí vydat nějakou energii, aby se s randálem alarmu popasoval, místo aby tu energii věnoval zabíjení lidí. A zvuk alarmu může dohnat některé psychicky labilní střelce k útěku.

VYPNĚTE VŠECHNY TELEFONY (!) nebo použijte režim letadla.
Poté na jednom vytočte 112, nepřerušujte telefonát a počkejte na pokyny. Nikdo vám tak nebude moci zavolat a prozradit vaši polohu střelci. Ano, je to klišé z hororů, když vám hlasitě zazvoní telefon jak vás shání někdo z rodiny, protože máte u jeho čísla nastaveno „dovolá se i v tichém režimu“, ale toto nebezpečí je reálné.

NEZVEŘEJŇUJTE NIC NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH (!).
Střelec okamžitě uvidí, kde jste se vy a vaši bližní schovali, vidí jak jste se zabarikádovali a jak se přes barikádu dostat. Předpokládejte to nejhorší, totiž že střelec sleduje situaci také digitálně/v TV/v rádiu a jednejte podle toho – parádní virál je mrtvolám na nic. A předpokládejte, že cokoliv pošlete příbuzným a kamarádům, tak ti to zveřejní (pod tlakem emocí a z blbosti). Pokud jste venku, snažte se zabránit kolemjdoucím zveřejňovat jakékoli informace, které poskytnou střelci výhodu – dokonce i informace zabíjí nevinné lidi. Zde zvedám prst k reportérům, kteří na místě ukazovali záběry lidí na římse – to jim, hovadům, nedocvaklo, že je tím mohou zabít???

Mějte na paměti, že když nemůžete mluvit, TÍSŇOVÁ LINKA 112 PŘIJÍMÁ I SMS (novinka, která byla implementována v předloňském roce a není moc známá). Toto lze mimochodem využít třeba v horách, kde je tak špatný signál, že volat nejde – ale SMS dřív nebo později projde.

Pokud máte vyřešen úkryt, je možné začít plánovat další krok (pokud to jde).

5. PLÁN C: BOJUJTE.
Toto je zoufalé a nemělo by k tomu dojít, ale když už na to došlo, je třeba bojovat. Vlastně jste stejně už mrtví, tak co můžete ztratit? Pravděpodobně prohrajete, ale možná ne – šanci na přežití vás i s vámi schovaných kolegů můžete dále zlepšit pouze bojem. Každopádně to pomůže ostatním, protože střelce boj s vámi zpomalí nebo ho i zastaví (pokud budete mít opravdu velké štěstí).

Použijte jakékoli improvizované zbraně (např. ošplíchnutí z hasicího přístroje je užitečný nástroj; pozor: běžný hasičák stříká pouze 25-30 vteřin, přerušované šplýchance znásobí vaše možnosti) a překážky (barikády, lana,…), které na místě vymyslíte.

Naplánujte si útok na střelce se svými kolegy a útočte z více úhlů najednou, např. z obou stran dveří – jeden z vás může být zabit, ale ten druhý může zachránit všechny ostatní. Pokud můžete, útočte nízko (na nohy; skrčeni pod pasem střelce mu můžete dokonce chytit zbraň za hlaveň a tím mu ji vyřadit) a vysoko (na hlavu). Pokud můžete, neútočte na úrovni břicha a hrudníku, protože tam někde bude mít střelec zbraň.

Pokud musíte, zaútočte klidně i holýma rukama. Ať kolegové ze zadních pozic hází knihy a květináče – klidně i pastelky – intimsprayem do ksichtu, tužkou do krku (ale i stehno se počítá), kousejte, škrábejte, plivejte – vše je dobré a vše se počítá – bojujte až do konce střelce nebo vás.

Vaši situaci to stejně nezhorší a můžete nejen sobě, ale hlavně svým bližním (!).

6. Když už je po všem, VYHLEDEJTE PSYCHOLOGICKOU POMOC.
A to i když ji nepotřebujete (!), „přinejhorším“ vám psycholog řekne, že jste v pohodě:).

PTSD (po-traumatickou stresovou poruchu) nemůžete překonat jen tak sami… možná můžete, ale zabere to příliš mnoho času, během kterého vám PTSD bude kurv*t život – i životy lidí kolem vás. Krom PTSD ti, kteří řádění střelce přežili, často paradoxně cítí vinu, že zrovna oni přežili a někdo jiný ne. Vina přeživších je také hodně ošklivá věc.

VYHLEDÁNÍ POMOCI NENÍ OTÁZKA HRDOSTI, ALE ZDRAVÉHO ROZUMU. Vyhledáním pomoci ušetříte všem spoustu času, který pak můžete věnovat věcem, na kterých skutečně záleží.

To, co jste prožili, vás změní. V dobrém i ve zlém, ale změní. Snažte se z toho vytěžit maximum dobrého – a právě vyhledání psychologické pomoci vám to umožní.

Poznámka: Vojáci celý svůj profesní život cvičí, aby PTSD a spol. zvládli, ale ani tak to mnoho z nich nedokáže – jak byste to měli zvládnout vy? Jste pouze naprosto normální obyčejný člověk.

7. CO KDYŽ NĚCO POSERU? (promiňte výrazivo)
Můžete zmrznout. Omylem můžete ublížit sobě (nebo někomu jinému). Můžete udělat spoustu špatných věcí místo té jedné správné. NEJSTE ŠKOLENÝ ČLOVĚK, MÁTE PRÁVO NA CHYBY. V SITUACI STŘELBY JE LEPŠÍ JEDNAT I BLBĚ NEBO NESMYSLNĚ, NEŽ NEJEDNAT VŮBEC.

Ano, můžete něco posrat a nejspíše i něco poserete – jděte do toho na 100%, ale pamatujte si, že i 5% je lepší než nula. Až všechny věci skončí, budete si často myslet „Sakra, měl jsem udělat tamto místo tohohle.“ Bude to pravda, ale měli jste výcvik? Měli jste snad hodiny nebo třeba jen minuty na přemýšlení? Neměli jste ani vteřiny!

Předchozí bod (6) se tohoto přemýšlení ve stylu „co kdyby“ velmi týká. Myslím to vážně.

Tak ať tyto informace nemusí nikdy nikdo využít a hodně štěstí!

SKRČIT SE

UTÉCT

SCHOVAT SE

BOJOVAT

Komentáře čtenářů:

Dotaz: Proč podobnou věc nenapíší policie nebo armáda?

Ti pracují na kurzech přežití s lidmi přímo a to je něco ÚPLNĚ jiného. Tyto informace tam dostanete – ale psát oficiálně něco takového jen tak na internet je pro ně riziko (profesní i etické). Nemohou například veřejně nabádat „postřelené nechte za sebou a utíkejte“, i když je to rada, která nakonec počet obětí sníží.

Tento text je jen pro laiky, kteří na takový kurz nepůjdou a zbraň si nepořídí. Pro ně je skrčit se–utéct–schovat se–bojovat dostatečně jednoduché a zapamatovatelné – a je to lepší než nevědět nic.

Dotaz: Není to blbý takhle veřejně psát?

Další případný střelec přečtením tohoto textu nezíská výhodu – kdyby vzal všechny rady vážně a začal plánovat proti nim, tak zabije méně lidí.

A třeba to nějakého i odradí: Teď už ví, že to nebude mít tak snadné, dokonce riskuje, že oběti se mu nakonec klidně i postaví a on „nesplní úkol“.

Dotaz: Mám zbraň, nějaká rada?

Jestli máte zbraň, víte, co dělat, tento text pro vás není. Hodně štěstí a ať jsme na vás hrdí!

Poděkování

Díky všem, kteří mi pomohli dát informace dohromady.

Zdroj textu:
https://www.facebook.com/jiri.hovorka.7 ... QnruhMXiwl

Komentovat lze na:
https://www.facebook.com/jiri.hovorka.7 ... yfq1Mw3Xgl
https://dfens-cz.com/nektere-otazky-a-o ... erejnosti/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10451
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Česká republika

Příspěvek od skflanker_ » 10 led 2024, 21:31

Čech Karel (†22) zemřel u Bachmutu. Student vyrazil na pomoc napadené Ukrajině
Facebooková stránka fungující jako memoriál padlých mezinárodních dobrovolníků bojujících po boku Ukrajinců oznámila, že v boji o Bachmut přišel o život Čech, 22 letý Karel K. Dojít k tomu mělo již 18.03.2023, 3 měsíce před jeho 23. narozeninami ... Rozcházely se přitom informace, v jaké části ukrajinské obrany byl přesně Karel K. nasazen. Podle informací zveřejněných v italském deníku La Stampa sloužil Karel K. v oblasti v elitní sniperské jednotce „Duchů z Bachmutu“, jeho matka Jana na internetu však později uvedla, že byl členem 3. batalionu, který je součástí zahraničních legií ... Mezi úmrtím samotným a oznámením, že Karel K. padl v boji, uplynulo téměř 10 měsíců ... Tato tvrzení popřela sama maminka Jana, podle které byla rodina již v 09/2023 v Javorivu řešit pozůstalostní věci...
20240109.jpg
Zdroj https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-valk ... ajine.html z 09.01.2024

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10451
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Česká republika

Příspěvek od skflanker_ » 10 led 2024, 22:25

20240110.jpg
Zdroj https://t.me/selskyrozum/71431 z 10.01.2024

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 led 2024, 02:03

https://echo24.cz/a/HFrg6/zpravy-domaci ... tovy-vybor
Kávu, nebo čaj? Sněmovna chce šetřit na občerstvení a vést evidenci
Stát musí šetřit. Tato slova opakovaně uvádí představitelé vládní koalice v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) a také ekonomové. Nyní se k šetření přidává i sněmovna, což potvrdil i šéf rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN). Jednou z položek, ve které by se mělo škrtat, je i občerstvení.

Jeden konsolidační balíček je dobrý začátek, ale pro reálné ozdravení státních financí budou potřeba i další škrty. Tak hovořila v prosinci například Národní rozpočtová rada (NRR). Pro udržení loňského deficitu bylo potřeba škrtnout zhruba 20 miliard, často v provozních výdajích jednotlivých ministerstev. K této iniciativě se přidala i sněmovna, která nyní chystá další škrty.

„Máme velmi napjatý sněmovní rozpočet a v důsledku toho dochází k některým úsporným opatřením, které se dotknou nejenom zahraničních služebních cest, ale dotknou se například i podávání občerstvení ve výborech,“ informoval členy rozpočtového výboru jeho tajemník.

Řekl jim, že sekretariát osloví každého člena výboru s dotazem, zda dává přednost kávě, nebo čaji. Bude mít potom přehled, v jakém rozsahu bude při jednání výboru podávat občerstvení, aby se vešel do předepsaných limitů. „Šetřit se musí všude,“ komentoval to předseda výboru Josef Bernard (STAN).

Snížení výdajů a úspory se týká i letošních zahraničních cest. Podle informací tiskového odboru Kanceláře Poslanecké sněmovny se výdaje na zahraniční cesty sníží proti loňsku o víc než šest milionů korun. Určeno je na ně 18,3 milionu korun.

Hospodaření státu loni skončilo se schodkem 288,5 miliardy korun. Novinářům to minulý týden řekl ministr Stanjura. Návrh státního rozpočtu na loňský rok předpokládal deficit 295 miliard korun. Výsledek hospodaření je nejlepší od začátku pandemie covidu-19, zároveň je ale schodek čtvrtý nejhlubší v historii Česka.

Předloni skončil státní rozpočet s deficitem 360,4 miliardy korun. V roce 2021 byl schodek rekordních 419,7 miliardy korun, v roce 2020 pak 367,4 miliardy korun. Předtím nikdy nepřekročil dvousetmiliardovou hranici. Na letošní rok sněmovna schválila státní rozpočet se schodkem 252 miliard korun. Střednědobé plány počítají s postupným snižováním deficitu v dalších letech.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46332
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 11 led 2024, 02:05

https://echo24.cz/a/HXtY4/zpravy-svet-c ... e-partnery
Česko hledá kvůli válce na Ukrajině partnery. Indie je klíčová, řekl Fiala
Česká republika musí v důsledku války na Ukrajině hledat spolehlivé demokratické partnery ve světě a Indie hraje v tomto ohledu klíčovou roli. Uvedl to ve středu premiér Petr Fiala ve svém projevu na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Global Summit v západoindickém státě Gudžarát. Podle něj ČR a Indie ve středu uzavřou strategické partnerství v inovacích.

Právě inovace a nové technologie, vyspělý průmysl a aplikovaný výzkum označil český premiér za klíč k úspěšné budoucnost. Spolupráce s Indií v inovacích bude zahrnovat oblasti, jako je energetika či infrastruktura, řekl Fiala.
V indickém Gándhínagaru začalo investiční fórum @VibrantGujarat.@P_Fiala ve svém vystoupení představil úspěšné české firmy a klíčová odvětví ekonomiky. Zaměřil se na hlavní priority pro budoucnost – inovace, vyspělý průmysl a aplikovaný výzkum, který přináší prospěch občanům. pic.twitter.com/w9Pp33DSZf
— Úřad vlády ČR (@strakovka) January 10, 2024
Česko je jednou z partnerských zemí letošního desátého ročníku ekonomického fóra, které stát Gudžarát pořádá každé dva roky, s výjimkou období pandemie covidu-19. Na akci se podle jejích webových stránek letos přihlásilo více než 45.000 delegátů a přes 48.000 firem.

Kromě českého premiéra na summitu Vibrant Gujarat vystoupili také indický premiér Naréndra Módí, prezident Východního Timoru a nositel Nobelovy ceny za mír José Ramos-Horta či prezidenti Spojených arabských emirátů a Mosambiku.
Děkuji panu premiérovi @narendramodi za vřelé přivítání na summitu @VibrantGujarat.

Ve svém projevu jsem zde mluvil o třech klíčových oblastech, které nám mohou pomoci zajistit lepší budoucnost – jsou to inovace, vyspělý průmysl a aplikovaný výzkum.

Ve všech třech oblastech… pic.twitter.com/15hV5zDlxc
— Petr Fiala (@P_Fiala) January 10, 2024
Fórum se koná v komplexu Mahátma Mandir v Gándhínagaru. Město, které je správním centrem západoindického státu Gudžarát, je pojmenované po zakladateli samostatného indického státu a rodákovi z Gudžarátu Mahátmovi Gándhím.

Indie je po Číně a Japonsku třetí největší ekonomikou v Asii a patří k nejdůležitějším asijským obchodním partnerům ČR. Hodnota vzájemného obchodu ČR a Indie v posledních letech stoupá. Z České republiky se loni do Indie vyvezlo zboží za 25,2 miliardy korun, opačným směrem plynulo zboží za 48,9 miliardy korun, vyplývá z informací ministerstva průmyslu a obchodu.
Nehrú kedysi povedal niečo v zmysle:
Najväčším nepriateľom oslobodenia národov z koloniálneho jarma je inteligencia vycvičená kolonialistami.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět