Česká republika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 07:58

https://svobodny-svet.cz/zlocin-a-trest/
Zločin a trest
FRANTIŠEK KAŠPÁREK

Dva Ukrajinci, zmlácený občan a podmíněné zastavení trestního stíhání. Vyšetřování skončilo. Zapomeňte. Anebo raději ne?

O případu jsem mluvil s člověkem, jehož názorů si vážím, ale tentokrát jsme se neshodli. Můj spolubesedník pravil: „Dezoláti by chtěli, aby ty dva Ukrajince postavili na pranýř, zavřeli je do kriminálu a tak…“

„No, ale vždyť my oba jsme taky dezoláti, alespoň v tom slova smyslu, že neskáčeme nadšením nad každým mainstreamovým názorem, jediným správným (a to už k nálepce DEZOLÁT stačí),“ namítl jsem, „tak proč říkáš TI DEZOLÁTI BY CHTĚLI?“

„Myslím tu jednu desetinu z nás, která naběhne na kdeco a začne hned vykřikovat kdejaký nesmysl,“ odvětil můj společník. „Dohodli se s chlápkem na odškodnění, soud to schválil, tak proč to řešit dál…“

„Upřímně řečeno, mně se ten trest taky moc nezdá“, oponoval jsem. „“Chlap skončil s prasklou lebkou a otřesem mozku. Kdyby padlo pár facek, tak neřeknu, ale tohle už je někde jinde,“ trval jsme na svém.

Ten den jsme se neshodli. Raději jsme se začali věnovat jinému tématu.

Tak jak to vlastně je?

Soudce případ odklonil, což znamená, že podmíněně zastavil trestní stíhání. K tomu je potřeba splnit několik podmínek, ale o těch se nebudu rozepisovat, informace o odklonění případu a dalších souvislostech lze je najít na internetu v celé jejich šíři. Proto jen stručně: Podmínky splněny byly, a tak oba pachatelé zaplatí poškozenému 260 tisíc korun a zdravotní pojišťovně náklady na léčení ve výší 40 tisíc korun. Je také stanovena podmínka, že pachatelé musí po dobu dvou let sekat dobrotu a uhradit obě částky.

Vynecháme nyní typický dvojitý metr, který ovládá naši současnost. Ale úplně odpustit si ho nemůžu. Za prasklou lebku podmíněné zastavení trestního řízení, za blbé řeči pět let natvrdo. Podivné pojetí spravedlnosti.

Případ skončil, neb spravedlnosti bylo učiněno zadost.

Skutečně?

Z trochu jiného úhlu to zřejmě vidí státní zástupkyně, která na místě podala proti tomuto rozhodnutí soudu stížnost. Odkázala na brutalitu útoku, kterou doložil městský strážník, který byl první na místě činu. Státní zástupkyně dále k soudcovu zdůvodnění odklonu uvedla, že obžalovaní se v přípravném řízení zcela nedoznali a útok zlehčovali.

Nedoznali se a útok zlehčovali. Přesto získali podmíněné zastavení trestního stíhání.

Nedá mně to, abych ještě jednou nezmínil „blbé řeči“, neboli případ pana Čermáka. Ten se nejen ke svým slovním výronům na sociálních sítích přiznal, ale také činu litoval. „“Získal“ za to pět let v kriminále. Že se potom vyhýbal nástupu trestu je už jiný příběh.

Mám k tomu jeden dodatek, ten se však líbit nebude: Chápu, že se někomu nechce do války. Pak se ovšem musí utečenec před válkou, podléhající ve své zemi branné povinnosti, chovat v hostitelské zemi hodně slušně. Pokorně a s vděčností.

Oba výtečníci mohli své bojové umění uplatnit na Ukrajině při obraně vlasti. To se však nestalo, nehrdinové místo toho zaútočili na občana hostitelské země, a to ještě ve zbabělém poměru dva na jednoho.

Relevantní informace versus tzv. dezinformace. To je vždycky problém. Otevřel jsem webovou stránku „Česká justice“. Ta by neměla nikomu překážet.

3.července 2023 zde vyšla úvaha Milana Skály – Můžou Ukrajinci představovat bezpečnostní riziko pro Česko. Jen dodávám, že autor je soudní tlumočník z rumunštiny, moldavštiny a ukrajinštiny, tlumočí a překládá pro orgány veřejné moci. Tedy žádný náš bratr dezolát.

Autor mimo jiné uvádí:

„Většina ukrajinských uprchlíků, zvláště těch, kteří pocházejí z oblastí, kde probíhá vojenský konflikt, se v Česku chová slušně a naší pohostinnosti si váží. Je důležité jim pomáhat. Proč ale máme být shovívaví a držet na našem území Ukrajince, kteří zde páchají trestnou činnost, a přitom podléhají branné povinnosti ve státě, který vojensky podporujeme? V případě, že nedojde ke změně, bude tato část ukrajinské komunity představovat pro Česko bezpečnostní riziko.“

Jak už to bývá, citace je samozřejmě vytržena z celkového kontextu, proto doporučuji přečíst si celý článek Milana Skály.

Mám jen jedinou otázku: Byla shovívavost pana soudce na místě?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 08:09

https://pravyprostor.net/bude-ze-zahran ... republice/
Bude ze zahraničí volit více lidí než v České republice?
IVAN DAVID

Mailem mi přišel zajímavý text, se kterým považuji za nutné vás seznámit.

Šance na občanství pro „Wintonovy děti“ nebo další pokus o zachování Pětikokoalice „na věčné časy“ pomocí dodatečného udělení občanství, a tím i práva volit i pro lidi, kteří v ČR nikdy nebyli, ani neumí česky, natož aby se orientovali v místních problémech?

„Do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se dostal poslanecký návrh novely zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství ČR. Novelizované znění slibuje vyplnit mezery v zákoně, které podle aktuálně platné úpravy znemožňují (nebo výrazně ztěžují) bývalým českým a československým občanům, kteří o občanství přišli, jej nabýt zpět. Možnost znovunabytí občanství je přitom institut, který zákon o státním občanství sliboval již před jeho přijetím, ale na základě komplikací v průběhu legislativního procesu je platná úprava o dosti přísnější než zamýšlené znění.“

Tímto úvodem začíná na webové stránce advokátní kanceláře Solers Legal text z pera zaměstnanců a partnerů této advokátní kanceláře Mgr. Petra Mertase a Tadeáše Mottla s nadpisem: „Nová šance pro potomky českých emigrantů – plánovaná novela zákona o státním občanství“

Text pokračuje mnohoslibně:

„Dvěma skupinám potomků českých emigrantů se může otevřít nová možnost.
Institut nabytí státního občanství ČR prohlášením je podle stávající úpravy umožněn dvěma skupinám zájemců. První skupinou jsou ti, kteří jednou státními občany (ať už České nebo Československé republiky) byli, ale o občanství před rokem 2014 přišli (rok nabytí účinnosti zákona o státním občanství). Za stejných podmínek mohou prohlášením nabýt občanství ti, kdo o občanství nikdy nepřišli, ale jejich rodiče či prarodiče ano. Na první pohled se zdá, že obsažení tří generací potenciálních žadatelů je ze strany zákonodárců štědré. Nicméně aplikační praxe ukázala, že od dob historických křivd, kdy mnoha občanům bylo občanství neprávem odejmuto, v mnoha případech uplynula již dost dlouhá doba, aby vyvstala potřeba možnost znovunabytí občanství rozšířit ještě alespoň na 4. generaci. Další problematický aspekt, se kterým se tato skupina žadatelů potýká, je důkazní situace, kdy je mnohdy problém prokázat z jakého důvodu a kdy přesně žadatel (či jeho příbuzný v přímém pokolení) o občanství přišel.

Důkazní břemeno je na žadatelích, kteří jej často nemohou unést.

Druhá skupina žadatelů, kteří mohou institut prohlášení využít, jsou ti, kdo se narodili v období mezi 1. říjnem 1949 a 7. květnem 1969, přičemž alespoň jeden z jejich rodičů byl v době narození žadatele českým (respektive československým) státním občanem. Do této skupiny lidí patří i tzv. Wintonovy děti. Problémem platné úpravy je, že aby člověk spadající do této skupiny mohl občanství nabýt prohlášením, musel ono prohlášení učinit nejpozději do jednoho roku od nabytí účinnosti zákona, tedy do 1. ledna 2015. Od té doby je toto ustanovení prakticky neúčinné. Lhůta jednoho roku na podání prohlášení se přitom ukázala být příliš krátká, kdy mnoho potenciálních zájemců se o možnosti včas ani nedozvědělo.

Zároveň uplynutím oné lhůty zůstává tato skupina bez možnosti nabytí občanství prohlášením, protože do první skupiny se nekvalifikují (nemuselo dojít k odebrání občanství).
Co nabídne nová úprava

Podle navrhované novely zákona o státním občanství ČR se má rozšířit působnost příslušných ustanovení tak, aby první skupina žadatelů (tedy ti, kdo o občanství přišli, nebo jejich rodiny) byla rozšířena i na 4. generaci v pokolení přímém. Kromě toho bude možné prohlášení vztáhnout i na děti. Problém s důkazní nouzí se však novelou příliš neřeší, neboť žadatelé jsou stále nuceni předložit stejné dokumenty jako dřív – zejména rodné, oddací a úmrtní listy, dále důkazy o způsobu a datu pozbytí občanství.

Zásadní změna týkající se druhé skupiny žadatelů (tedy těch, kdo se narodili v zahraničí mezi lety 1949 a 1969, přičemž alespoň jeden z rodičů byl československým občanem), je zejména zrušení časového omezení, tedy že bylo možné podat prohlášení pouze po dobu jednoho roku.

Dále se rozšiřuje působnost tak, že nabýt občanství mohou nejen ti, kdo splňují zmíněné podmínky, ale také jejich děti či vnuci. To je poměrně zásadní změna pro velké množství potomků českých emigrantů.

Návrh změny zákona je teprve ve fázi projednávání ve vládě, tedy ve velmi raném stadiu legislativního procesu. V jaké podobě a jestli vůbec novela projde, tak zatím není jasné. Účinnost novely je však navrženy již k 1. červenci 2024. Jak je nám známo z naší praxe, tak plánovaná změna by mnoha potomků českých emigrantů umožnila znovu navázat právní vztah k vlasti svých předků, jak o to často, avšak dosud neúspěšně, usilují.“, napsali outsourcovaní autoři novely zákona ze Solers Legal o jejich „bohulibý úmysl vyrovnat křivdy z minulosti“.

Napadá mě řada otázek a laskavého čtenáře jistě také:
Jací emigranti a jejich děti do čtvrtého pokolení se budou hlásit o občanství?

Budou to potomci emigrantů po roce 1945, 1948 či 1968?

I sudetští Němci byli původně občany Československé republiky. Budou to Wintonovy či spíše Posseltovy děti? Potomci Konráda Henleina a K.H. Franka? V textu totiž postrádám klauzuli, která by z možnosti takto nově nabýt občanství vylučovala potomky lidí, zbavench československého občanství na základě Benešových dekretů.

Může to tedy být i kníže Hans Adam II. z Lichtenštejna a jeho děti?

Jsou tu určitě i další možnosti, které mě momentálně nenapadají.

Ve Sněmovně právě prošla do druhého čtení novela volebního zákona, jíž vládní strany chtějí zavést korespondenční volbu ze zahraničí. Je českých občanů v zahraničí, nutných k opětnému zvolení katastrofální vlády, stále málo?

Ptám se tímto veřejně členů vlády, zda informace v textu obsažené jsou pravdivé.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 08:10

https://www.pokec24.cz/blog/rozhodnou-o ... -sudetaci/
Rozhodnou o udržení Fialové vlády u moci Sudeťáci?
MUDr. Ivan David

Právní řád netvoří jeden zákon, ale společně VŠECHNY v daný okamžik platné obecně závazné právní předpisy – od Smlouvy o EU a o fungování EU, dalších ratifikovaných mezinárodních smluv, nařízení EU, přes Ústavu ČR, zákony, nařízení vlády až po vyhlášky ministerstev. Části práv a povinností, které se na člověka nebo firmu vztahují, jsou napsány v jednom právním předpisu a další zase v jiném. Povědomí o úplném souboru práv a povinností by člověk mohl získat je přečtením všech v daný okamžik platných obecně závazných právních předpisů. Ústavní soud v jednom ze svých nálezů před časem konstatoval, že jeden člověk toho kvůli jejich záplavě prakticky není schopen.

Většina lidí i firem v životě obvykle postupuje jako by nepotřebovala znát do každého detailu úplně všechny obecně závazné právní předpisy. Mnoho úkonů prostě děláme podle intuice a znalostí jen těch částí práva, které jsme četli, protože je pro svůj život považujeme za důležité. To v lepším případě. Když se dostaneme do problémů, část z nás si na jejich řešení najme právníka, který ví, kde v té změti paragrafů najít VŠECHNY, jež týkají konkrétního problému. A případně klienta ve sporu o jejich výklad zastupovat před soudem.

Včera jsem zde psal o advokátech, kteří kromě toho zákony za vládu jako navrhovatele píší v zájmu kdo ví jakého/jakých klientů. Podle textu, který mi přišel, a jež jsem považoval za nutné zveřejnit, možná i ke škodě všech ostatních spoluobčanů. Dnes Vám chci nabídnout k přečtení text, který pro web Litterate napsala jiná advokátka – bývalá poslankyně Federálního shromáždění ČSFR Klára Samková.

Týká se rovněž novely zákona o státním občanství, kterou by údajně měla ke schválení do Sněmovny a Senátu předložit vláda. Spolu s novým volebním zákonem, o němž nyní jedná Sněmovna, by mohly vytvořit dvě společně působící právní kličky, jež by pětikoalici s pomocí potomků sudetských Němců, kteří již jednou naši vlast zničili, mohli umožnit zůstat u moci. I kdyby proti dnešním vládním stranám v den voleb hlasovala většina dnešních občanů ČR. Podle rozboru Kláry Samkové novela zákona o státním občanství obsahuje pro potomky Sudeťáků majetkový bonus, který by je zatraceně motivoval k volbě pětikoaličních stran.

Právní rozbor Kláry Samokové v plném znění:
… a na Bílou horu budeme v dobrém vzpomínat (aneb URNA klepe třikrát…)

Dnešní psaní je pro mne bolestné, protože veřejným prostorem se prohánějí dvě témata, ke kterým mám osobní vztah. Ten vztah se jmenuje smutek v duši a je okořeněn něčím, co musím považovat za svůj životní neúspěch. V dnešních konotacích se z tohoto neúspěchu však stává tragédie národa… Těmito tématy je české občanství (spojované nyní s korespondenční volbou) a restituce.

Pro ty později narozené si dovoluji připomenout, že po roce 1989 bylo přijato několik málo zákonů, kterým se souhrnně říká „restituční“ a kterými byl navrácen (některý) majetek (některým) subjektům. Protože jsem v letech 1990 – 1992 byla dopuštěním Božím poslankyní Federálního shromáždění, byla jsem u toho a myslím, že v kontextu dnešní doby je potřeba poukázat na některé události a souvislosti, které v dnešní době, avšak v návaznosti na restituce a diskutované udělování českého občanství, dostávají zcela nové souvislosti.

Dlužno říci, že ze začátku roku 1990 vypadal restituční proces velmi nadějně, protože (ještě před mým nástupem „na plac“, tedy kooptovaným Federálním shromážděním), byl přijat zákon č. 119/1990 Sb., nazývaný krátce „o soudních rehabilitacích“, který v zásadě říkal, že každý rozsudek, vynesený za trestný čin, který měl ideologický podtext jdoucí proti komunistickému světonázoru, má být zrušen. A to bez ohledu na občanství, které dotyčný odsouzený v mezidobí získal. Tyto rozsudky obsahovaly velmi často trest propadnutí majetku, takže bláhoví antikomunisté se naivně domnívali, že když se zruší rozsudek ex tunc (tedy od počátku), což bylo v zákoně uvedeno, automaticky se jim navrátí i zabavené majetky. Protirestituční boj začal prakticky okamžitě po volbách odehravších se na prahu léta 1990, ovšem opět na začátku to tak nevypadalo. Do ústavněprávního výboru Federálního shromáždění se dostavil tehdejší tajemník místopředsedy vlády, JUDr. Cyril Svoboda se seznamem nemovitostí, které žádá vrátit Římskokatolická církev a církevní řády s tím, že, poslouchejte dobře, už nikdy nic jiného církev žádat nebude. (dovoluji si připomenout, že jednání Ústavněprávních výborů obou sněmoven, která se konala společně, byla nahrávána, takže by to mělo i nyní být dohledatelné.) A členy výboru ubezpečil, cituji doslova, neb to bylo zcela zásadní a tudíž zapamatovatelné, že každé číslo popisné a katastrální území osobně zkontroloval a ubezpečuje členy výboru, že je vše v pořádku. Výsledkem byl známý průser, kdy byla řádu Voršilek vrácena Nová scéna Národního divadla. Cyrda zkontroloval čísla popisná – stavby bohužel nikoliv – a sestry Voršilky neměly tolik slušnosti, aby tento majetek, nabytý omylem, vrátily zpět, případně za finanční kompenzaci majetku původního. Zákonem by bývalo bylo možno učinit cokoliv – ale kdo by se namáhal, když to sypalo, že…

Po velkých dohadech jak to, že se nepojede dle zákona o soudních rehabilitacích a vrácení majetku má být provedeno dle zvláštních zákonů, byl za obrovského osobního nasazení jeho zpravodaje, Ing. Rostislava Senjuka, přijat zákon č. 403/1990 Sb., tzv. „malý restituční zákon“. Jednalo se o vydání především později, až po roce 1950 zabavené nemovitosti, zejména o činžovní domy. V zásadě se jednalo o domovní fond, dílny a drobné podnikatelské stavby, což odpovídalo poslední fázi znárodňovacího procesu, nikoliv o zásadní majetkovou podstatu výrobního charakteru. Oprávněnými osobami, tedy těmi, kdo mohl o vrácení majetku žádat, byly „fyzické nebo soukromé právnické osoby, kterým byly věci odňaty.“ Okruh oprávněných osob byl uveden v ust. § 3 cit. zákona a považuji za nutné jej zde uvést celý:

§3 Další oprávněné osoby

(1) Zemřel-li vlastník nebo byl-li prohlášen za mrtvého, vydá se odňatá věc dalším oprávněným osobám v tomto pořadí:

a) dědic ze závěti, dožil-li se dne účinnosti tohoto zákona;

b) děti vlastníka a jeho manžel, který žije ke dni účinnosti tohoto zákona; není-li některé z dětí vlastníka v den účinnosti tohoto zákona naživu, jsou na jeho místě oprávněnými osobami jeho děti, a není-li naživu některé z nich, jeho potomci;

c) rodiče vlastníka, nejsou-li naživu osoby uvedené pod písmenem b), kteří se dožili dne smrti vlastníka;

d) sourozenci, kteří žijí ke dni účinnosti tohoto zákona. V případě, že některý ze sourozenců ke dni účinnosti tohoto zákona nežije, jsou oprávněnými osobami na jeho místě jeho žijící děti.

(2) Nejsou-li osoby uvedené v odstavci 1, vydá se odňatá věc dědici vlastníka, a není-li naživu, jeho žijícím dětem.

Dlužno podotknout, že v době přijetí tohoto zákona platil ještě Občanský zákoník č. 40/1964Sb., poznamenaný sice třemi drobnými novelami, přijatými v průběhu roku 1990, leč na určení dědické posloupnosti, orientované především na možnost získání odúmrti státem, nebylo možno se pro účely restitucí příliš spolehnout.

Pozoruhodné je ovšem jedno, totiž ust. § 6 odst. 4, zákona o „malé restituci“, které znělo a stále zní takto:

(4) Je-li oprávněnou osobou devizový cizozemec, přiloží k výzvě potvrzení příslušné Správy pro věci majetkové a devizové, že nemovitost nebyla vypořádána mezistátními dohodami.

Což znamená, že pro vydání majetku nebylo vyžadováno české občanství. Zákon dbal pouze na to, aby někdo něco náhodu nedostal dvakrát, což je legitimní požadavek.

Zcela jiná situace byla při projednávání tzv. „velkého restitučního zákona“ č. 87/1991 Sb., který časově těsně předcházel zákonu o tzv. „velké privatizaci“. Už jen předřazení restitučního zákona před zákon o privatizaci byl skutečný porod, a to bez ohledu na logickou námitku, že dokud nevíme, co a jak se bude restituovat, není možné rozhodnout, co a jak se bude privatizovat. Již tehdy se objevily hlasy, že za nevůlí k restitucím stojí tehdy všemocný ministr financí Václav Klaus, který chystal kupónovou privatizaci a hodlal za její provedení získat Nobelovu cenu za ekonomii. Tomuto jeho postoji by odpovídalo i jeho jednání vůči mně osobně. Byla jsem totiž jedním ze tří zpravodajů (společně s Rostislavem Senjukem coby ekonomem a Václavem Bendou poskytujícím „ideologicko-filosofický dohled“) k tomuto zákonu. Račižte si povšimnut: v této věci jediný právník… holka, které bylo sedmadvacet a vůči níž Klaus nepřestával osobně intervenovat po všech koutech té šílené budovy, zvoucí se Federální shromáždění. Chodil po chodbách a provolával „tak bojujte proti té Samkové, tak bojujte…“ Já jsem kvůli tomu chodila plakat na WC, protože jinde soukromí nebylo. Nicméně jsem i přes to trvala na tom, že vrátit se má všechno, co bylo ukradeno – éééé znárodněno – a to všem. Přesto, že se mnozí poslanci významně angažovali stejným směrem (ráda bych připomenula: Pavel Bratinka, Jiří Skalický, Michal Malý a MUDr. Karel Novosad, který následně spáchal sebevraždu za okolností, které dodneška považuji za zcela nedůvěryhodné), výsledky byly naprosto chabé, a to zejména z dnešního hlediska.

Jaké majetky se vracely, ponechám ke samostudiu laskavého čtenáře, ovšem dovolím si významně upozornit na ust. § 3, které oproti „malému restitučnímu zákonu“ přidal pro žadatele o navrácení majetku významnou, ba přímo zásadní podmínku, a to státní občanství ČSFR, a to, pozor, nikoliv v době odejmutí majetku, ale v době podání žádosti o jeho vydání. To vyloučilo na příklad všechny emigranty z USA, kteří automaticky ztratili české/československé občanství přijetím amerického, neboť zde byla smlouva o nemožnosti dvojího občanství. A taky všechny ty, kteří byli odsunuti ze… Sudetoněmecké župy – to pro případ, kdyby jim nějaký majetek byl znárodněn až po 25. únoru 1948.

Došlo také k dalšímu zásadnímu omezení okruhu oprávněných osob. Především byly jako oprávněné vyloučeny veškeré právnické osoby, což mělo pro rozsah restitucí zdrcující dopad. Důvodem byl zcela lživý důvod, že vlastníky obchodních podílů nelze dohledat. Není a nebyla to prokazatelně pravda. Ke stahování akcií došlo v rámci znárodňování naprosto koordinovaným způsobem a soupisy akcií byly v létech 1990 – 1991 stále uloženy v depozitu Živnostenské banky. Dohledatelných bylo přes 90 % akcií a obchodních podílů. Kde jsou ty soupisy akcií ovšem dnes, to ví snad Bůh. Tímto způsobem bylo zabráněno v restituci tisíců „rodinných akciových společností“, mimo jiné též továrny na znojemské okurky, jejíž majitel převedl svůj podnik na akciovku, aby mohl ve formě akcií vyplatit věno svým dcerám. Podobných případů pak byly desítky tisíc. Stejně tak byl omezen i výčet fyzických osob, které měly právo se o restituční nárok přihlásit. Na základě osobní intervence tehdejšího děkana Právnické fakulty UK, prof. JUDr. Mečla, z KSČ(M) (a opět, byla jsem osobně u toho, pamatuji si to…) byli praneteře a prasynovci shledání „příliš vzdálenými“ příbuznými původních vlastníků, takže byli vyloučeni z možnosti žádat rodinný majetek. Tím byli postiženi zejména čeští Židé, jichž se z koncentračních táborů vrátilo zpět žalostně málo a oprávněnou osobou po celé řadě příbuzných by byl právě jen prasynovec nebo praneteř. Byla tím zachována odúmrť pro dědictví státu tak, jak k tomu směřoval původní Občanský zákoník z roku 1964? Nikoliv… bylo zachováno portfolio majetku pro velkou privatizaci.

Nyní se podívejme na to, komu byl ve skutečnosti majetek restituován: nikoliv českým spolkům (s výjimkou Junáka a Sokola, kteří prokázali svou právní kontinuitu v zahraničí), nikoliv českým kampeličkám, družstvům, záložnám, společnostem s ručením omezeným. V zásadě restituce dosáhl pouze jeden právní subjekt, a to subjekt s mezinárodně-právní subjektivitou, totiž Římskokatolická církev. Nyní se nám objevuje na stole další osoba požívající mezinárodně-právní subjektivity, totiž Lichtenštejnské knížectví. Ani těm Schwarzenbergům, tedy hlubocké větvi, se majetek nevrátil, i když jim byl odňat na základě totálně právně absurdního „Lex Schwarzenberg.“ Neměli mezinárodně-právní subjektivitu, tak měli po ptákách.

Pro to, aby se mohlo jednat o lichtenštejnských restitucích, je ale nutno se vypořádat s tím občanstvím, které se, jak vidno dnes, v roce 1991 coby podmínka utilitaristicky schválilo v rámci zákona č. 87/1991 Sb. o mimosoudních rehabilitacích – velké restituci. Tehdy podmínka občanství byla žádoucí, dnes je nežádoucí. Možná si řeknete, že je to nesmysl: se 108+1 jde přece lehce prosadit „lex antischwarzenberg“, který můžeme nazvat „lex Lichtenštejn“, nač se tedy párat s nějakým občanstvím?

Nu a teď to přijde:

JESTLIŽE dostanu občanství Lichtenštejnové, dostanu je zpět všichni bývalí sudetští Němci. Sorryjako, ale jejich vítačky Velkého Vůdce (a volební výsledky Henleinovy stany) jsou zdokumentovány příliš dobře, než abych byla ochotná souhlasit s udělováním občanství potomkům vlastizrádců.

JESTLIŽE budou mít bývalí obyvatelé bývalého pohraničí české občanství, kdo zabrání (však Posselt si na tom vybudoval kariéru, a nejen on…) restitucím sudetoněmeckého majetku, anebo jeho tučným náhradám? Omlouvám se, vážení čtenáři, ale otázka udělování občanství se vztahuje k Sudetským Němcům a jejich potomkům – nikoliv k emigrantům po roce 1968, jak je obecně prezentováno. To je prostě false flag…

Důsledky tohoto vývoje, jehož reálnou možnost vám zde předestírám, jsou několikeré:

a. Z hlediska restitucí bude objem navráceného majetku či jeho náhrad bude pro občany ČR s trvalou dlouhodobou rezidencí v ČR objemově neporovnatelně menší než „restituce“ dalších subjektů. Jinými slovy čeští restituenti budou majetkově ve významné menšině. Či ještě jinak: v ČR budou restituovat co do objemu prioritně nečeské subjekty, český ekonomický element potlačen ještě více než je nyní. Česká ekonomika bude, dle mého odhadu, méně v českých rukou než v 19. století.

• Protože cca 40 let po Velké Sametové revoluci skutečně nebude moci být většina německého majetku fyzicky vydána, dojde na finanční kompenzace, jejichž výši si vůbec nedovedu představit. Ale jak praví známý marketérský slogan „kde je vůle – tam je cesta“, aneb kde je 108+1, tam se přece můžeme domluvit i na dnešních cenách včetně zohlednění inflace, což konec konců, už nám ukázal cestu zákon o církevních restitucích. Výsledkem může být naprostý finanční kolaps státu. Poté, co vlastně vůbec nevíme, kolik dlužíme/za kolik ručíme v rámci války na Ukrajině, bude tato rána poslední ranou k možnosti nazývat Českou republiku ekonomickou entitou. Čeká nás Argentina, v jejímž rámci se rozebere to, co by snad ještě zbylo.

• Sice tvrdím, že velká část německého majetku nebude způsobilá k fyzickému vydání, avšak jedna část zcela rozhodně způsobilá bude: totiž rodinné domy… Ty mají konkrétního fyzického majitele – českého, pochopitelně. Vydání nemovitého majetku tohoto charakteru nebude – při přijetí příslušného zákona – bránit vlastně vůbec nic. Pro korektnost je nutno dodat, že dle zák. č. 87/1991 Sb., tedy velkého restitučního zákona, nebyly povinny vydat soukromý majetek osoby, které získaly majetek po emigrantech, pakliže prokázali, že „nebyli protěžováni.“ Osobně jsem zastupovala svého času případ, kdy rodinný dům ve Střešovicích nebyl vydán, neboť jeho nabyvatel – ministr vnitra Obzina a jeho potomci prokázali, že „nebyli oproti ostatním žadatelům zvýhodněni.“ Takže summa sumárum komunistickým papalášům domy po emigrantech zůstaly. Co myslíte, budou mít Češi před Němci podobnou ochranu? A taky se už těšíte z toho, že potomkům a příbuzným obětí holocasutu jsme majetek nevrátili, ale potomkům podporovatelů režimu, které rodiny těch „nezpůsobilých k podání restituční žádosti“ poslali do plynu, těm ten majetek vrátíme?

Pakliže se skutečně vydáme touto cestou, je jasné, že se jedná o konečnou likvidaci České republiky jako – byť jen formálně – samostatného státu. I když tomu nebudeme moci třeba zabránit, je potřeba vědět, kam se řítíme a po věky budoucí pamatovat, kdo je původcem těchto zatím pouze jen plánů.

Na konci mi dovolte osobní poznámku: je mi celkem jasné, že tato moje úvaha je naprosto za hranicí snesitelnosti tolerance všech těch kumpánů, kteří jsou nyní u moci. A zde se nacházejí dvě možnosti: buď mě začnou stíhat pro šíření poplašné zprávy či spáchání nějakého podobného trestného činu… ovšem pak výše nastíněný scénář nemohou realizovat… Tedy realizovat jej samozřejmě mohou, ale bude zřejmé, že moje odsouzení bude protiprávní a v rozporu s realitou, anebo si tu realizaci ještě alespoň chvíli rozmyslí a nám se to přece jen podaří nějak ustát. Pokud tento článek, poslouží byť jen k minimálnímu oddálení bezbřehého udělování českého občanství a „restitucí na xicht“, splní svůj účel. Pokud k tomu URNA, či kdo má dnes ty protirežimní živly na starosti, potřebuje vůči mně nějakou akci, prosím, nechť slušně zazvoní. Přijdu jim otevřít. Při vyrážení dveří by si mohli namoci rámě, které by následně mohli případně i potřebovat pro svou vlastní obranu… protože znáte to… když chodili pro Židy, mlčel jsem… když chodili pro … no dál je to notorieta. Jen dnes, dle mého názoru a zachycených signálů je možno ještě přidat jedno „kdy jsem mlčel“… když přišli pro kolegy příslušníky…

Tak se všichni držte…

Klára

P.S. Omlouvám se, že je to tak dlouhý, ale víc už historii zkrátit neumím…“, napsala advokátka, která jako poslankyně byla u tvorby právních předpisů o restitucích a o části privatizací. Pamětníci jsou velmi cenní lidé. Cenné jsou i fotografie s vypovídací hodnotou. Na té, kterou dávám jako ilustraci k ilustraci příspěvku je ministr Fialové vlády Mikuláš Bek s předsedou Sudetoněmeckého Landsmannschaftu Berndem Posseltem na Sudetendeutscher Tag 2023
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 08:12

https://pravyprostor.net/prikaz-ceske-t ... it-vydaje/
Příkaz České televizi: Přestaňte tajit výdaje!
Úřad pro ochranu osobních údajů vydal 26. 1. 2024 informační příkaz České televizi, aby do 15 dnů sdělila, komu a kolik zaplatila za pořady Václava Moravce v roce 2022. Proti příkazu se nelze odvolat.

Česká televize za minulého generálního ředitele Petra Dvořáka proslula v souvislosti s pořady Václava Moravce tajením utrácení peněz koncesionářů i za cenu, že porušovala zákony o svobodném přístupu k informacím i o zadávání veřejných zakázek. Od roku 2018 jsem žádal informaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím, kolik platí Česká televize externím subjektům za pořady Otázky Václava Moravce a Fokus Václava Moravce. Česká televize pět let informaci tajila, přestože dvakrát prohrála u Městského soudu v Praze a dvakrát u Úřadu pro ochranu osobních údajů. Teprve v květnu 2023 odpověděla na pět let starý dotaz, že tyto náklady činily v roce 2017 8,9 milionů korun. Ihned jsem požádal o informaci, kolik činily externí náklady za Moravcovy pořady v roce 2022 a kdo byl příjemce těchto prostředků. Česká televize po další právní bitvě v září 2023 odmítla uvést konkrétní podnikatele, kteří dostali peníze. Jen řekla, že jich bylo 111.
Česká televize nechápe rozdíl mezi zaměstnancem a podnikatelem

Česká televize se ve svém rozhodnutí odvolává na judikaturu Ústavního soudu – nález IV.ÚS 1378/16, přitom však sama uvedla, že příslušná judikatura se týká zaměstnanců. Přičemž ČT na sebe vztahuje postavení zaměstnavatele. Požadovaná informace se však netýkala zaměstnanců České televize, ale podnikatelů, kteří dostali od ČT zakázku. Česká televize zde nejedná jako zaměstnavatel, ale jako zadavatel veřejné zakázky, byť jde o zakázku malého rozsahu. Právní ochrana osobních údajů zaměstnanců je širší, než ochrana údajů podnikatelů při veřejných zakázkách, kdy je naopak veřejný zájem na transparentnosti a veřejnosti procesu zadávání zakázky, ale i údajů o osobách, které veřejné zakázky získaly.
Identifikační údaje osob samostatně výdělečně činných jsou veřejně dostupné v živnostenském rejstříku nebo v registru ekonomických subjektů. Vždy je veřejné obchodní firma podnikatele, což je u fyzických osob jejich jméno a příjmení, dále je to identifikační číslo osoby a též sídlo, což je u fyzických osob zpravidla adresa trvalého pobytu. Česká televize nemůže tajit údaje, které jsou ze zákona veřejné. To byl nesmyslný výklad práva Českou televizí.
Podnikatelé se stydí za pořady Václava Moravce

Česká televize smlouvy s podnikateli s hodnotou plnění nad 50 000 Kč bez DPH musí zveřejňovat v registru smluv. Je nesmyslné a nezákonné údaje z povinně zveřejněné smlouvy v režimu zákona o registru smluv utajovat v režimu zákona o svobodném přístupu k informacím. Tyto údaje jsou údaji veřejnými a ČT je nesmí zatajovat v rámci žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Nové je jen jejich přiřazení k pořadům Václava Moravce.

Je zajímavé, že na dotaz České televize 27 podnikatelů ze 111 uvedlo, že si nepřejí sdělit informaci, že se podílejí a v jakém peněžním rozsahu na pořadech Václava Moravce. Tuto informaci hodnotím tak, že tito podnikatelé nemají problém zveřejnit v registru smluv smlouvu s Českou televizí, ale nechtějí zveřejnit to, že se podílejí na pořadech Václava Moravce. Asi se za pořady stydí a nechtějí s nimi spojovat své jméno. Ale ČT nesdělila ani údaje o těch podnikatelích, kteří nevyslovili svůj nesouhlas se sdělením požadované informace.
Porušení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek

Odmítnutí žádosti o informaci Českou televizí je porušením zásady transparentnosti, která se podle zákona o zadávání veřejných zakázek vztahuje i na veřejné zakázky malého rozsahu. Pakliže Česká televize tají, komu zadává veřejné zakázky, je to bezohledné porušení zásady transparentnosti.
Ovlivňování politiky a voličů

Pořady V. Moravce jsou pořady, které vstupují do politiky a mohou ovlivnit volební rozhodnutí voličů. Tím spíše je dán veřejný zájem na veřejnosti jejich přípravy, včetně financování. Nejde o nějaký hudební koncert či sportovní přenos. Pakliže nějakými pořady ČT vstupuje do politiky, musí snést veřejnou kontrolu nákladů takového vstupu do politiky.
Švarc systém

ČT uvedla, že předmětné osoby vykonávají např. činnost kameraman, mikrofonista, střihový technik, rekvizitář, maskér a vizážista. To hodnotím, že ČT některé své původní zaměstnance převedla na osoby samostatně výdělečně činné, ale pracují výlučně či dominantně pro ČT, jde fakticky o nelegální švarc systém. ČT se přiznala k obcházení nákladů zaměstnavatele spojených s pracovním poměrem (odvody na sociální a zdravotní pojištění). Jde o obcházení pracovních předpisů, zejména zákoníku práce. To jen ukazuje tristní situaci v ČT za generálního ředitel Petra Dvořáka. Obcházení zákona nemůže být argument pro omezení svobodného přístup k informacím. Smyslem tohoto jednání je obrat stát na nemocenském a sociálním pojištění. Jak na tento podraz na státní finance zareaguje Fialova vláda? Nic neočekávám, ale kdyby to udělal někdo jiný než ČT, zakleknou na něj kontrolní orgány. Ať si každý, kterému se zdá zpravodajství a publicistika ČT provládní, posoudí sám, zda jde či ne o výsledek praktiky – my o vládě budeme dobře referovat, a vy nám zvýšíte koncesionářský poplatek a strpíte švarc systém a tajení, komu dáváme veřejné zakázky v souvislosti s pořady Václava Moravce.
Společenský hlídací pes

Abych však Českou televizi i ocenil. V rozhodnutí mne uznala vzhledem k mé publikační činnosti za společenského hlídacího psa, tedy oprávněnou osobu pro zjišťování informací. Přesto mi však informace odmítla sdělit. Ale i to je jistý pokrok, že již za publikační činnost nejsem kritizován, jak to učinil Václav Moravec v roce 2012, když ve svém pořadu prezentoval nelibost nad mou publikační činnost. Je směšné, že novinář kritizuje jiného za to, že píše články. Zřejmě si Moravec myslí, že svoboda projevu a šíření informací je jen pro něho. Je však pro všechny. Podstatou problému je, že obsah mých článků se některým nelíbí. Kdybych patolízal Moravcovi, jistě bych kritizován za publikační činnost nebyl. Žijeme-li v demokracii, nemůže se nikdo bát publikovat články.

V televizi se nemá mlžit jako za Zelenky (generální ředitel Československé televize 1969-89). Snahy tajit výdaje České televize byly za bývalého ředitele Petra Dvořáka. Doufám, že současný generální ředitel Jan Souček bude informační příkaz respektovat.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 08:19

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... iky-749845
Miliony z Ruska? Nevrátím, vzkázal Dominik Hašek. A ohlásil nástup do politiky
Dominik Hašek, někdejší brankářská hokejová legenda, se v rozhovoru pro CNN Prima News vyjádřil ke svému vstupu do politiky. Zároveň také uvedl, že i když v současné době odsuzuje české hokejisty, kteří v době války hrají v KHL, on sám miliony vydělané v té zemi nevrátí. On totiž v KHL v minulosti působil.

„Hrával jsem tam v sezoně 2010/2011, kdy jsem Rusko považoval za vcelku demokratický stát. V životě by mě tenkrát nenapadlo, že čtyři roky nato anektuje Krym a následně rozpoutá v Evropě největší imperialistickou válku od druhé světové. Ani mě, pokud si dobře pamatuji, žádný politik či funkcionář či kdokoli před nějakým nebezpečím či nevhodností hrát v Rusku nevaroval,“ obhajuje své angažmá v KHL Hašek.

„Jinak já ani tak neodsuzuji naše sportovce za práci v zemi teroristického nepřítele. Já za to odsuzuji především naše zákonodárce, kteří jim nastavili taková pravidla, která našim občanům v Rusku pracovat umožňují. Naši občané, v tomto případě sportovci, tam dovážejí svou pracovní sílu a vytvářejí hodnoty, které ruský nepřítel používá proti nám a spojencům. A to bohužel stojí lidské životy i velké hmotné škody,“ pravil Hašek. Peníze si podle svých slov v Rusku vydělal za odvedenou práci.

Hašek se v rozhovoru vyjádřil také k politické kariéře, kdy ani v nejmenším podle svých slov neuvažuje o prezidentské kandidatuře. „Rád bych vstoupil do politiky a stal se senátorem,“ přiznal se Hašek. Nejbližší mu je podle jeho slov TOP 09. „I když myšlenky nebo některé osobnosti dalších řekněme dvou stran jsou mi také blízké,“ podotkl Hašek, jenž bude za TOP 09 kandidovat v letošních senátorských volbách.

Současného prezidenta Petra Pavla hodnotí Dominik Hašek „výborně“.

A jak je ze strany exbrankáře Haška hodnocena vláda Petra Fialy (ODS)?

„Určitě se mi nelíbí některé věci. Třeba úsporný balíček měl být agresivnější. Například výjimka na víno je do nebe volající. Nelíbí se mi také, že [vláda] nadále umožňuje ruským občanům v naší zemi veřejně vystupovat, aniž by odsoudili ruskou útočnou válku a dle toho vystupovali. Tím je tady necháváme dělat obrovskou reklamu na ruskou válku a zločiny. To stojí lidské životy našich spojenců a větší nebezpečí pro naše občany. To je věc, kterou musíme změnit a nesmíme ji podceňovat. Bezpečí našich občanů je podle mě ta nejdůležitější funkce státu. Ale celkově jsem za současnou vládu rád. Stačí se teď jenom podívat na Slovensko a mnohým naskočí husí kůže,“ pravil Dominik Hašek.
To poslední mu verím - na Slovensku sa začína hovoriť o trestnej a majetko-právnej zodpovednosti sudcov a politikov
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 08:22

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... ami-749830
Případ pro Ústavní soud? Hejtman Netolický popisuje, jak sněmovna nakládá se samosprávami
Na samém počátku volebního období v roce 2021 předložily některé kraje návrh na změnu rozpočtového určení daní, který by vhodněji dělil rozpočtové prostředky. Na počátku roku 2024 tyto zákony stále leží ve sněmovně, aniž by se jimi kdy zabývala. Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický to považuje za naprosté vyprázdnění ústavního práva samospráv a hovoří o žalobě k Ústavnímu soudu.

Ve čtvrtek se v Poslanecké sněmovně měl projednávat zákon o rozpočtovém určení daní, jenže na mimořádné schůzi, kterou k tomu požadovalo hnutí ANO, vládní koalice neschválila program a tím projednávání skončilo. Vzhledem k tomu, že dlouhodobě usilujete o změnu RUD, předpokládám, že vás to moc nepotěšilo.

No, ano i ne.
Máte pravdu, že sněmovna se k této iniciativě krajů postavila v podstatě standardně. Návrhu, který si osvojila opozice a žádala kvůli němu mimořádnou schůzi, zkrátka neschválili program a tím vše skončilo. Nejhorší na tom je, že se jedná dlouhodobě o standardní chování vůči opozici a samosprávám.

Kraje mají zákonodárnou iniciativu. Můžeme předkládat návrhy zákonů. Jenže nám nyní ve sněmovně leží návrhy, které jsme předkládali ještě v roce 2021 na samém začátku volebního období. Prostě jsou tam zaparkovány a nikdo nám není ani schopen říci, kdy je budou projednávat.

V zákoně není lhůta, kdy se sněmovna má legislativní iniciativou krajů zabývat. Ale pokud není lhůta stanovena, znamená to, že má k projednání projít neprodleně. A to, co dlouhodobě předvádí Poslanecká sněmovna, je poněkud svérázný výklad tohoto právního pojmu.

Nyní se jedná o šest totožných legislativních návrhů krajů na změnu zákona o rozpočtovém určení daní. K tomu musíme přičíst ještě náš návrh společně s Libereckým krajem z roku 2021, který ve sněmovně leží již přes dva roky.

Proto začínáme čím dál vážněji uvažovat, že se obrátíme na Ústavní soud. Protože naše ústavní právo zákonodárné iniciativy je touto ignorancí Poslanecké sněmovny v podstatě zcela vyprázdněno.

Na druhou stranu v poslední době máme ze strany vládní koalice určité signály, že by se věci mohly pohnout. Mezi Asociací krajů a vládou bylo dohodnuto, že se bude jednat o navýšení prostředků pro kraje a obce. Ministr financí to během podzimu slíbil, máme náznaky, že se tématu chopili poslanci ODS, KDU a STAN. Nyní ministr uvedl, že návrh by měl být projednán tak, aby do poloviny roku byl v Senátu. Sice to byl jenom slib na mikrofon, ale i to bereme jako malé vítězství.

Pojďme si k tomu říci, jak to funguje v praxi, když některý kraj předloží svůj legislativní návrh. Funguje k jeho projednání třeba nějaká komunikace mezi kanceláří sněmovny a třeba Asociací krajů?

V praxi je to tak, že Kancelář poslanecké sněmovny kontaktuje navrhovatele, tedy příslušný kraj, a sdělí mu, že to „může být na schůzi projednáno“. Formálně jste i pozván, ale reálně na to projednávání nikdy nedojde, takže kdybych reflektoval každou tuto pozvánku, strávil bych značnou část svého mandátu vysedáváním na sněmovní galerii.

Není to jen změna RUD, co aktuálně řešíte. Se spolkem Hlas samospráv, který utvořili zástupci obcí a krajů, také usilujete o změny ve financování nepedagogických pracovníků ve školství, které ministr Bek přenesl na samosprávy. S ministrem Bekem jste se měli sejít a projednat třeba i změny v indexu PHMax, kterými mají být školám reálně seškrtány peníze na výuku. Včera jsem zaznamenal slova ministra Beka, že uzavřel se zástupci školství dohodu velmi podobnou původnímu návrhu. Co na to říkáte?

Hlas samospráv se měl s ministrem Bekem sejít ve středu 24. ledna. Chtěli jsme mu sdělit výhrady obcí a krajů k oběma tématům, jak financování nepedagogických pracovníků, které vláda přehodila na zřizovatele a ani jim k tomu nedala rozpočtové prostředky, tak změny v PHMax, které podle nás mohou ohrozit zejména financování vesnických malotřídek.

Schůzka byla ze strany ministra Beka zrušena, náhradní termín máme 8. února. Očekávám, že pan ministr nám vysvětlí, jak si to dále představuje. I já jsem četl jeho slova po čtvrteční schůzce se zástupci školství, nevím, zda to má znamenat méně peněz pro regiony a pro školy. Určitě si to od něj chci nechat vysvětlit.

Tato vláda vystupuje jako „vláda učitelů“ a deklaruje, že vzdělání je pro ni důležitou prioritou. Věřím, že nebude chtít, aby právě ona byla tou, která české školství vyhladoví.

Jak jste už zmínil, spolek Hlas samospráv chce upozorňovat na problémy z pohledu obcí a krajů. Současně ale sledujeme, že téma „komunálního přístupu k politice“ uchopilo vládní hnutí STAN, které přišlo s novým logem, kde se prezentuje jako „Starostové“ a k tomu dodává heslo „Staráme se o lidi“. Co jako skuteční zástupci samospráv říkáte na to, že si jeden politický subjekt takto intenzivně přivlastňuje značku „starosta“?

Starostové vždy vycházeli z průzkumů jako nejpopulárnější politická instituce, měli největší důvěru veřejnosti. Neplatí, že by na ně měla mít patent jen jedna strana. Vím, že po celé zemi existuje mnoho různých regionálních seskupení, kde místní starostové spolupracují, pomáhají si a vytvářejí politické struktury zcela mimo toto vládní hnutí. Je to snaha dělat politiku na popularitě starostů s malým S. Rozumím, že toto hnutí historicky z komunální politiky vzešlo, ale nemělo by se o něm hovořit jako o jediném mluvčím komunálních problémů.

My naopak vnímáme, že pohled z regionů ve vládě dlouhodobě schází. A i proto zakládáme spolek Hlas samospráv, který by tento pohled formuloval a dodal vládě zpětnou vazbu.

Pokud jde o tu novou tvář hnutí STAN, tak když jsem viděl to růžové logo a celý vizuál, tak mi to strašně připomnělo kampaň Unie svobody v roce 2006, která taky přišla s podobnou barevnou kombinací a jako doposud vládní strana získala 0,30 procenta.

A nebo sociální demokracie v minulých volbách, ta taky experimentovala velmi podobně. A také to nedopadlo moc dobře.

Takže já nevím, jestli tím novým logem někoho upoutají, ale spíše bych očekával, že se jako „Starostové“ více zaměří na obce a kraje ve svém programu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 10464
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Česká republika

Příspěvek od homer » 29 led 2024, 11:52

Českou republiku budou chránit od roku 2035 americké stíhací letouny F-35 za celkem 150 miliard korun. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v pondělí společně s americkým velvyslancem Bijanem Sabetem podepsala memorandum o porozumění mezi Českem a USA a smlouvu na nákup letounů 5. generace. Učinila tak o zhruba měsíc dřív, než měl uplynout nejzazší termín.

Nákup čtyřiadvaceti amerických stíhacích letounů 5. generace Lockheed Martin F-35A Lightning II schválila vloni v září vláda premiéra Petra Fialy (ODS). První stroje by do Česka podle aktuálních informací měly dorazit v roce 2031, celkem bude pořizovací proces probíhat 11 let. Je tedy jasné, že české nebe budou do roku 2035 chránit švédské Gripeny, jejichž pronájem má skončit v roce 2027, po uplatnění opce do roku 2029. „Jednání o provozování těchto letounů do tohoto období se švédskou stranou intenzivně probíhají,“ uvedlo ministerstvo obrany.
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ce ... 5-40458852

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 29 led 2024, 23:51

https://echo24.cz/a/Hv6Ty/zpravy-domov- ... petr-pavel
Trumpovo vítězství a dohoda s Putinem můžou být nevýhodné pro Evropu, varuje Pavel
Evropa by se měla připravovat na možnost, že prezidentské volby ve Spojených státech vyhraje bývalá hlava státu Donald Trump, i v souvislosti s pokračováním pomoci Ukrajině napadené Ruskem. V pondělním rozhovoru to Českému rozhlasu Radiožurnálu řekl prezident Petr Pavel.

Trump, který stejně jako současný americký prezident Joe Biden usiluje o znovuzvolení v letošních volbách, tvrdí, že by se za jeho vlády nestaly teroristický útok na Izrael ze strany palestinského hnutí Hamás ani válka na Ukrajině. Uvedl také, že by byl schopen ruskou invazi ukončit ve velmi krátké době, aniž byl konkrétnější.

Podle Pavla je naprosto legitimní uvažovat v Evropě o možnosti, že Trump ve volbách zvítězí a velice rychle uzavře s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dohodu, která nemusí být vůbec výhodná pro Ukrajinu a Evropu. "V tom případě budeme postaveni před hotovou věc, se kterou se budeme muset umět vypořádat," míní prezident.

"To není nic o narušovaní transatlantické vazby, zpochybňování Spojených států jako spojence. Ale měli bychom realisticky připustit, že Donald Trump se na řadu věcí dívá jinak," podotkl Pavel. Pokud bude Trump legitimně zvolen v demokratických volbách, je nutné respektovat rozhodnutí amerických občanů, míní. "Ale měli bychom na to být připraveni, protože z toho určitě poplynou nějaké důsledky," doplnil.

Ukrajina na rozdíl od Ruska má v aktuální situaci na bojišti limity především v živé síle, řekl prezident. Je to faktor, na který Ukrajina musí myslet. I z toho důvodu podle Pavla dostává od spojenců doporučení, aby pokud možno omezila ofenzivní akce, a naopak posílila obranu. K tomu země nepotřebuje pouze čistě obranné zbraně, ale také takové, které umožní narušit zásobovací trasy ruské armády, například dělostřelectvo, případně řízené střely delšího dosahu či letouny F-16, míní Pavel.

"Jedině vyrovnání sil může vést k tomu, že obě strany pochopí, že dalšího úspěchu už nedosáhnou, a že tedy nastal čas k nějakému jednání," dodala hlava státu.

Pavel se také vyjádřil pro rozšíření Evropské unie o Ukrajinu, případně Gruzii, Moldavsko, ale například i země západního Balkánu. Pokud nemají v Evropě být místa, kde se protínají různé vlivy, které přispívají ke zhoršení bezpečnostní situace v těchto zemích a mohou vyústit v nějaký konflikt, pak by měla být podle Pavla snaha s těmito státy více spolupracovat jak ekonomicky, tak bezpečnostně.

Svět se v poslední době podle prezidenta nepochybně stal nebezpečnějším místem. Mnoho tenzí se projevilo s větší intenzitou, protože se svět změnil z bipolárního modelu do multipolárního, kde se navíc přelévají spojenectví, podotkl. Uvedl také, že se v posledních letech sblížily pozice Ruska s Čínou, s Íránem a nyní jsou viditelné snahy Ruska o lepší vztahy se Severní Koreou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 30 led 2024, 18:01

Výrok Rakušana o výkupu minoritních podílů v ČEZ státem premiéra překvapil
Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. "Prohlášení kolegy Rakušana o údajně připravovaném výkupu minorit ČEZ mě překvapilo," sdělil dnes premiér. "

Rakušan na síti X později k údajným plánům odkupu podílů v ČEZ napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že "žádné takové kroky neprobíhají". Omluvil se a tvrdil, že nesprávnou informaci uvedl v zápalu debaty. "Jsem rád, že svoje slova vysvětlil," reagoval na to Fiala.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/vyrok ... l/2472583?

Jaký je rozdíl mezi "nesprávnou informací", a bohapustou lží?

Napíšete lež, budete nést následky, varoval Rakušan
Lidem je potřeba dát najevo, že pokud napíšou na Facebooku zjevnou lež, bude to mít konsekvence, prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan.
https://cnn.iprima.cz/napisete-lez-bude ... ncu-372263

Tak co Rakušane, už jsi se udal? :strelba:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 30 led 2024, 18:27

Na fakultu v Brně přišel mladík s legálně drženou zbraní, strážníci jej vyvedli
Strážníci muže po vyvedení z fakulty předali státní policii, se kterou spolupracoval, nebyl agresivní ani nevyhrožoval použitím zbraně. "Policisté následně zjistili, že muž je dlouholetým držitelem zbrojního průkazu skupiny E. Jeho držiteli jsou osoby, které vlastní zbraně k ochraně života, zdraví nebo majetku. Dále policisté zjistili, že muž vlastní celkem sedm zbraní různých ráží," uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.

Policisté zbraně zadrželi kvůli podezření na změnu zdravotního stavu jejich majitele. "Po dobu prověřování zdravotního stavu budou zbraně v úschově policie, hlavní slovo o tom, zda bude muž nadále držitelem zbrojního průkazu, budou mít lékaři," doplnil Šváb. "Musím zdůraznit, že není podezřelý z přípravy nějakého násilného jednání. Jedná se toliko o zajišťovací opatření policie, abychom zabezpečili za každé okolnosti bezpečnost ve veřejném prostoru," uvedl brněnský policejní ředitel Martin Kotlan.

Reakce vedení fakulty byla podle strážníků pohotová. "Opatrnost je v podobných situacích na místě, i pokud se informace o nebezpečí následně nepotvrdí," zdůraznil Oprchal.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/na-fa ... i/2472670?

Hmm, to bude pěkná a možná i mastná žaloba - na školu i policii...
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16995
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Česká republika

Příspěvek od petrp » 30 led 2024, 21:26

Jaderný tendr za stovky miliard. Pozor, sledujme Koláře. Boj Zlámalové nekončí
„Je věcí veřejného zájmu velmi pečlivě sledovat pohyb lobbisty Koláře po Hradě,“ znovu upozorňuje novinářka Lenka Zlámalové. Vzhledem k tomu, že prezident Petr Pavel nedávno vyjádřil svůj zájem o tendr na jaderné bloky, „je klíčové vědět, pro koho z hráčů v jaderném tendru za stovky miliard korun Petr Kolář pracuje“. V nedávném sporu s novinářkou a přítelkyní Petra Koláře, Světlanou Witowskou, Zlámalová již zveřejnění klientů, se kterými Kolář pracuje, požadovala.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... nci-749948
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Hora ruit, respice finem. Charon te op periom...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 01:18

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... aku-749938
Zaplatili jízdenku, dostali pokutu. Lidé běsní po „arogantní reakci“ dopraváků
Dopravní podnik hl. m. Prahy čelí zlobě cestujících kvůli pokutování za neplatný lístek, který ale již byl zakoupen v mobilní aplikaci. Lístek se totiž načítá několik minut a v této době by cestující podle dopravního podniku neměli vstupovat do prostoru nástupiště nebo do soupravy. Lidé to považují za šikanu, protože revizoři nemilosrdně pokutují i několik vteřin před začátkem platnosti jízdenky.

Množství lidí si stěžuje, že při nákupu jízdenky v aplikaci v mobilu trvá několik minut, než začne jízdenka platit – a přesto, že je jízdenka očividně zakoupená a odpočítává se začátek její platnosti, revizoři na to nedbají a klidně několik sekund před načtením jízdenky cestující pokutují.

„Městská organizace okrádá lidi pod záminkou boje proti neplatičům a arogantně vám vynadá, když vás taková praxe uráží. Nesmyslnou prodlevu v platnosti el. jízdenek musí Praha zrušit. Nezasloužíme si být nachytáváni za nepozornost,“ píše Jan Vojtíšek a přidává množství naštvaných komentářů od cestujících, kteří byli pokutováni. A také arogantní odpověď Dopravního podniku hl. m. Prahy.
Městská organizace okrádá lidi pod záminkou boje proti neplatičům a arogantně vám vynadá, když vás taková praxe uráží.
Nesmyslnou prodlevu v platnosti el. jízdenek musí Praha zrušit. Nezasloužíme si být nachytáváni za nepozornost.@PIDoficialni @DPPOficialni @ZdenekHrib pic.twitter.com/jN9Zq0bcZT
— Jan Vojtíšek (@TadyJan) January 29, 2024
Stížnosti pražský Dopravní podnik odmítá s tím, že si mají lidé předem přečíst smluvní přepravní podmínky. „Vaše připomínky nebudeme reflektovat, jelikož jsme vám již mnohokrát vysvětlili, proč se věci mají právě takto. Organizátor dopravy je zodpovědný za celou řadu hledisek fungování systému, nikoli pouze za uživatelský komfort cestujících, pokud tento musí být v zájmu objektivních skutečností snížen, tak zkrátka bude snížen,“ reaguje Dopravní podnik.

„Chce-li cestující využívat nějaký typ jízdního dokladu, považujeme za přirozené, že se nejprve seznámí s podmínkami jeho využití, možností má k tomu mnoho. Pokud to neučiní a následně to vulgárně komentuje na sociálních sítích, je to chyba pouze na jeho straně. Samozřejmě, možná toto skutečně vadí více lidem, platí nicméně již sdělení, že jsme žádný takový podnět ze strany cestujících nikdy neobdrželi, a i kdyby ano, naše stanovisko k věci je takové, jak je zde prezentováno,“ dodává Dopravní podnik, že stížnosti lidí jsou zbytečné.

Taková komunikace je ale podle lidí arogantní. „Tvl ten konec... ‚nikdo si nestěžoval, a i kdyby jo, tak na to stejně serem,‘“ stojí v jednom z komentářů.
tvl ten konec... "nikdo si nestěžoval, a i kdyby jo, tak na to stejně serem"
— Martin Tremčinský (@M_Tremcinsky) January 29, 2024
„Jděte fakt do hajzlu, tohle je neospravedlnitelná šikana a budete se jí muset vzdát. Dříve, či později,“ píše další komentující.
Jdete fakt do hajzlu, tohle je neospravedlnitelna sikana a budete se ji muset vzdat. Drive ci pozdeji ????‍>?
— Radim Spacek (@pankacz) January 29, 2024
Dopravní podnik hl. m. Prahy se pokusil tuto debatu poměrně neúspěšně uklidnit. „Dobrý den, je nám jasné, že touto reakcí vás asi neuspokojíme, ale považujeme za vhodné zmínit, že této reakci předcházela poměrně dlouhá debata, kdy jsme se diskutujícímu snažili vysvětlit důvody této ochranné lhůty, byť si o nich můžete myslet cokoli,“ tvrdí Dopravní podnik s tím, že v aplikaci po zakoupení jízdenky svítí výrazné červené upozornění, že jízdenka ještě není platná.
Dobrý den, je nám jasné, že touto reakcí vás asi neuspokojíme, ale považujeme za vhodné zmínit, že této reakci předcházela poměrně dlouhá debata, kdy jsme se diskutujícímu snažili vysvětlit důvody této ochranné lhůty, byť si o nich můžete myslet cokoli.
— PID (@PIDoficialni) January 29, 2024
Někteří s Dopravním podnikem souhlasí a radí lidem, aby jednali podle nastavených pravidel. „Nemám s touto politikou PID problém. Je celkem jasné, jakému typu podvodu se tím snaží zabránit,“ tvrdí David Vonka, že prodleva je cílená proto, aby si lidé nekupovali jízdenku až poté, co bude poblíž revizor.
Nemam s touto politikou PID problem. Je celkem jasne, jakemu typu podvodu se tim snazi zabranit.
— David Vonka (@dvonka) January 29, 2024
„Pokud je v dopravních podmínkách pravidlo, že do dopravního prostředku máte jít s platnou jízdenkou, tak nechápu, co tady řešíte. Pokud stále běží odpočítávání do platnosti, tak doklad prostě není platný,“ přidal se Martin Štěpánek.
Pokud je v dopravních podmínkách pravidlo, že do dopravního prostředku máte jít s platnou jízdenkou, tak nechápu co tady řešíte.
Pokud stále běží odpočítávání do platnosti, tak doklad prostě není platný.
— Martin Stepanek (@m_stepanek) January 29, 2024
Dopravní podnik přidal ještě argument, že pokutování slouží k dorovnání nedostatečného výběru z jízdného kvůli černým pasažérům. „Dobrý den, pokud nám tuto změnu nařídí vedení města, které určuje tarif i objem dotací, které na dorovnání nedostatečného výběru z jízdného poskytne, vzdáme se jí milerádi,“ uvedl Dopravní podnik.
Dobrý den, pokud nám tuto změnu nařídí vedení města, které určuje tarif i objem dotací, které na dorovnání nedostatečného výběru z jízdného poskytne, vzdáme se jí milerádi.
— PID (@PIDoficialni) January 30, 2024
Tím ale rozezlil další komentující. „Dobrý den, s těmahle argumentama děte s prominutím do prdele. MHD žije z pokut? Prudíte lidi s jízdenkou naprosto zbytečně. Koupím jízdenku, když čekám na tram, a pak tam vlezu. To je jako byste začali pokutovat lidi, co si jízdenku ještě neštípli, nebo teprv kupujou v automatu,“ stojí v jedné z naštvaných reakcí.
Dobry den, s temahle argumentama dete s prominutim do prdele. MHD zije z pokut?
Prudite lidi s jizdenkou naprosto zbytecne. Koupim jizdenku, kdyz cekam na tram a pak tam vlezu. To je jako byste zacali pokutovat lidi, co si jizdenku este nestipli, nebo teprv kupujou v automatu.
— starenka (@starenka) January 30, 2024
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 01:20

https://casopisargument.cz/?p=55180
Agrární komora ČR vyzvala ke sjednocení zemědělců
Agrární komora České republiky vyzvala ke sjednocení všech zemědělců napříč republikou bez ohledu na jejich velikost či výrobní zaměření.

Trápí je zejména nízké ceny způsobené bezcelním dovozem obilovin, olejnin a dalších komodit na evropský trh v kombinaci s přehnaně ambiciózními environmentálními ambicemi Green Dealu a přebujelou byrokracií. Na mnohé upozornily již protesty zemědělců v Bulharsku, Francii, Maďarsku, Německu, Nizozemsku, Polsku, Rumunsku či Slovensku. Představenstvo Agrární komory ČR na svém jednání 26. ledna 2024 ve Větrném Jeníkově rozhodlo, že je třeba koordinovat protesty napříč Evropou a směřovat je ke stejnému datu a stejným společným požadavkům.

„Situace českého agrárního sektoru skutečně není dobrá. Vysoké náklady, nízké výkupní ceny a nespočet nových požadavků drtí chovatele a pěstitele tak, že se bojí o vlastní existenci. Zemědělské podniky zaznamenaly strmý propad tržeb a pozdní a komplikované několika mnohdy zbytečnými kontrolami ‚vylepšené‘ výplaty podpor mnohé radikalizují. Zemědělci ztrácejí víru ve vládu, ministerstvo a další instituce i na evropské úrovni a jejich případní nástupci v obor jako takový. Nikdo se nemůže divit, že napětí mezi zemědělci roste, a podle mého názoru mají na protesty plné právo,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Agrární komora ČR proto vyzvala zemědělce, aby se sjednotili a řešili problémy společně. Současně apelovala na ministra zemědělství Marka Výborného, aby je v tom podpořil a hájil oprávněné zájmy českých pěstitelů a chovatelů na národní i evropské úrovni. Zástupci Agrární komory ČR vyzvou ke společnému postupu také ostatní svazy a unie sdružující zemědělce napříč Evropou a projednají koordinaci celoevropských protestů zemědělců na jednání organizací Visegrádské skupiny 12. a 13. února 2024 v Polsku. Podle Agrární komory ČR by se mohly uskutečnit koncem února.
„S podobou protestů včas seznámíme veřejnost, stejně jako jsme to udělali během protestních akcí předloni. Naším cílem rozhodně není někomu komplikovat život, ochromit ve městech dopravu a paralyzovat život společnosti, chceme ale důrazně upozornit na široké a prohlubující se problémy zemědělců. Obecně platí, že když vás někdo neposlouchá nebo vás ignoruje, tak zvýšíte hlas s cílem na sebe upozornit. Stejné je to i s protesty zemědělců. Mnozí z nich jsou skutečně zoufalí a z této zoufalosti a důvodu, že nevidí žádnou pomoc, tak své nálady radikalizují. Pak volíte, nazvěme to, poněkud důraznější prostředky komunikace,“ dodává prezident Agrární komory ČR Doležal.

Představenstvo Agrární komory ČR požaduje splnění 3 bodů:

1) Zemědělci se potýkají s narušením hospodářské soutěže a nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Agrární komora ČR je solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. Je nezbytné přebytečné komodity odčerpat z evropského trhu nebo zajistit jejich zpracování, například do biopaliv.

2) Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni je ještě zpřísňujeme. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění. Patří k nim přehnané environmentální ambice formulované v Zelené dohodě pro Evropu neboli Green Dealu. Zemědělci vítají opatření, která přispějí ke zlepšení stavu životního prostředí, na kterém závisí jejich práce. Potřebují k tomu ale mít k dispozici adekvátní nástroje tak, aby byl chod hospodářství i nadále udržitelný.

3) Zemědělci napříč Evropou čelí přebujelé byrokracii, kvůli které jim přibývá povinností. Každá reforma Společné zemědělské politiky EU slibuje zjednodušení a motivační podmínky pro zemědělské hospodaření, nicméně ve finále se s každou revizí zvyšuje byrokratická zátěž a zemědělce to odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. Například jen mezi lety 2022 a 2023 vzrostl počet kontrol zhruba dvojnásobně. Je třeba zásadně přepracovat systém dotačních podpor zemědělství tak, aby byl srozumitelný, předvídatelný a spravedlivý.

Zdroj: Tisková zpráva Agrární komory České republiky
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 20:32

https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/iva ... en-podvod/
Ivan Noveský: Lipská burza je jen podvod
Ivan Noveský (expert na energetiku, pozn. red.) se v rozhovoru vyjádřil, že je Lipská burza pouhý podvod.
❗LIPSKÁ BURZA JE PODVOD❗
I.Noveský👊
Jen tam úmyslně opisují vždy tu nejvyšší možnou cenu, za kterou potom ČEZ prodává rolníkům doma🙈 exředitel Čezu J. Míl…Čez nemá povinnost opisovat ceny z cizí burzy!

Pro tuhle mega sviňárnu ODss aspol. to naši předci asi nestavěli, hmm? pic.twitter.com/3hBwVTQqlN
video https://twitter.com/Sidneypoi1/status/1 ... 2436065312
— Sidneypoi🇨🇿 (@Sidneypoi1) January 30, 2024
video https://rumble.com/v4aaiwu-libnsk-burza ... odvod.html
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 20:55

https://www.infovojna.bz/article/progre ... -z-liberca
Progresívne školstvo v praxi: Cvičebnica češtiny pre žiakov 3. a 4. triedy Základnej školy ako pornografický román: „Líza ma líže a chtivo prehĺta“ alebo „Práve ma líže Líza z Liberca“
Učebnicu českého jazyka s cvičeniami určenú pre 3. a 4. triedu žiakov ZŠ s erotickými dvojzmyslami pod názvom „Bystrá kobyla bila kopyty na babykové mýtině“ napísala česká autorka kníh pre deti Eva Mrázková.

Jde o útržek z erotického románu o temných touhách? Nenechte se zmýlit. Lechtivé dvojsmysly jako »Právě mě lízá Líza z Liberce« jsou ze cvičebnice češtiny pro 3. a 4. třídu. A pozor, autorka dál přitvrzuje!

Publikaci "Bystrá kobyla bila kopyty na babykové mýtině" napsala Eva Mrázková. Na zadní straně knihy píše, že v ní klade důraz na to, aby děti správně pochopily význam jednotlivých vyjmenovaných slov a princip jejich tvoření ze slovních základů. To cvičebnice splňuje a zároveň rozvíjí školákovu fantazii.

U úlohy, kde mají žáčci z textu poznat, jaký předmět popisuje, se zarazí nejeden dospělý. Dále v ní stojí: »Rozplývám se Líze na jazyku a ona chtivě polyká«.
obr.png
Tvrdé porno? Rodiče se svěřují, jak jsou z cvičení na písmeno L zaskočeni. „Jsem divnej jen já, nebo je ten text tvrdé porno...?“ napsal jeden z tisíce lidí na síti X.
Jsem divnej jen já, nebo je ten text tvrdé porno..? ???? pic.twitter.com/YsDZPzCdd5
— Ošetřovatel skotu (@osetrovatel) January 22, 2024
Některé naštval i jen pouhý popis dívky Lízy. „Autorka textu by si měla najít jinou práci. Vecpat do dětské cvičebnice pro 1. stupeň něco takového je na pováženou. Nadzvedává mě ale i pasáž »Má ošklivé zuby a tlustá lýtka«,“ pobouřeně uvedla Jana H.

Nakladatelství: Tato slovesa je třeba použít
Blesk požádal o vyjádření nakladatelství Albatros Media, které cvičení obhajuje. „Knížka, jak její podtitul upřesňuje, obsahuje »vylomeniny s vyjmenovanými slovy«. Primárním záměrem bylo vytvořit texty s příběhem s vysokou frekvencí procvičovaného daného jevu a naučit děti pravopis zábavnou formou, díky níž si gramatiku zapamatují. Pokud jde o uvedené věty, jsou vytrženy z kontextu. Aby dítě poznalo, že se jedná právě o lízátko, je třeba použít slovesa lízat a polykat,“ uvedla mluvčí Jana Fikotová s tím, že nakladatelství ke cvičebnici nezaznamenalo připomínky z řad rodičů ani učitelů nebo psychologů.

Dětský psychoterapeut: Skryté věty bych nevolil
„Z hlediska libozvučnosti to zní zajímavě, avšak ne pro školáky 3. a 4. třídy. Jsem konzervativní, volil bych pro ně srozumitelný obsah z dětského světa. Skutečně bych tam nedával skryté věty, které přestože můžou být úsměvné a dvojsmysl v nich na rozdíl od dospělých malí žáčci vidět nemusejí. Měly by korespondovat s věkem, mít srozumitelnou linku bez jinotajů,“ řekl Blesku dětský psychoterapeut Miloslav Čedík.
Nevěra a sebevražda

Deník Blesk loni upozornil na knihu Zábavný pravopis. Během doplňování i/y se v ní objeví slova o nevěře ženy s mlynářem. Následně dokonce zazní téma sebevraždy: »Napsal lístek na rozloučenou. Spolykal prášky na spaní. A pak si pustil plyn.« Podle nakladatelství Portál byl těžištěm vtip.

Více ZDE. https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdrav ... -plyn.html
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 21:00

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ocilo-ods/
Koncem ledna by volby vyhrálo hnutí ANO, SPD by přeskočilo ODS
<<SANEP>> Jak vyplývá z aktuálního měření společnosti SANEP, volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by koncem ledna vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO v čele s jeho předsedou a bývalým premiérem Andrejem Babišem se ziskem 33,4 %.
Hnutí ANO tak nadále zůstává jednoznačně nejsilnější politickou stranou na naší domácí politické scéně. Do Sněmovny by se koncem lednu dostalo šest stran.

Na druhém místě by nyní skončilo hnutí SPD v čele s jejím předsedou Tomiem Okamurou, a to se ziskem 11,7 %. SPD tak sesadilo z druhého místa ODS, která se v současné chvíli dělí o třetí a čtvrté s Piráty. Obě tyto vládní strany by získaly v nynějším průzkumu společnosti SANEP podporu 10,5 procent voličů. Pro stranu premiéra Petra Fialy by měl být dlouhodobý klesající trend voličských preferencí velmi varovným signálem. Fialovi voliči stranu opouštějí a přecházejí k opozičním nebo alternativním subjektům, primárně k ANO, SPD nebo straně PRO. Někteří také zvažují přechod ke Svobodným či Přísaze.

Průzkum dále naznačuje, že roste skupina obyvatel, kteří v současnou chvíli zvažují, že by se voleb neúčastnili vůbec. Díky trendům, které lze dlouhodobě sledovat jak u Pirátů tak ODS je možné, že mají Piráti nakročeno k tomu, aby se stali nejsilnější pětikoaliční vládní stranou a vystřídali na tomto postu právě ODS.

Pátým politickým subjektem, který by se koncem ledna letošního roku dostal do Sněmovny PČR, je hnutí STAN (nově Starostové) v čele s jeho předsedou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem, a to se ziskem 6,1 procentního bodu.

Šestou pomyslnou příčku v nynějších hypotetických volbách do Sněmovny PČR by nyní obsadila strana PRO v čele s advokátem Jindřichem Rajchlem, a to se ziskem 5,3 procentního bodu.

Žádný jiný politický subjekt by se v současné době do Sněmovny PČR nedostal.

Před branami do Sněmovny Parlamentu České republiky by se koncem ledna ocitly vládní strany TOP 09 (4,3 %) a KDU-ČSL (1,7 %). Hnutí Roberta Šlachty Přísaha by nyní získalo 3,6 procentního bodu, KSČM 2,9 %, Svobodní v čele s Liborem Vondráčkem 2,7 % a strana

SOCDEM by nyní získala 2,4 procentního bodu.
sanep_leden__2024[1].jpg
sanep_leden__2024[1].jpg (29.88 KiB) Zobrazeno 2643 x
Žádný další subjekt by koncem ledna nepřekročil hranici 2 procent.
Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden metodou CAWI ve dnech 22. – 29. ledna 2024 na vybrané skupině v souhrnu 1.427 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Průzkum lednových volebních (nikoli stranických) preferencí vychází pouze z hlasů 65,7 % respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 31 led 2024, 21:02

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... alu-749967
Veřejná výzva. Vážná. Babiš přitlačil na Fialu
„Ani vlastním penězům Fiala nerozumí, nejen těm státním. Vložil milion do kampeličky, kterou pokutovala Česká národní banka a kam bývalý náměstek za ODS přinesl 53 milionů cash. A odkud v taškách zmizelo 14 milionů eur, které tam poslala Ukrajina,“ zmínil ve svém nejnovějším videu expremiér Andrej Babiš (ANO). A současného předsedu vlády vyzval: „Pane premiére, zveřejněte vaše majetkové a daňové přiznání z roku 2011 před vstupem do politiky a každoroční daňové a majetkové přiznání od roku 2012 do roku 2022.“

„Pan premiér Fiala je politolog. To, že nerozumí veřejným financím, dobře víme. Ale vypadá to, že nerozumí žádným financím. Protože vložil peníze do nějaké kampeličky. A teď se člověk nestačí divit. Každý den nějaký titulek. Ta kampelička normálně prala peníze. Ukrajinci tam poslali 14 milionů euro a teď je hledají. Někdo je vzal. Někdo je dal do tašek. Fialovy záložny poslaly miliony nadaci blízké ODS. Stopy rozvědky ve Fialově záložně. V kauze milion na účtu se premiér dostal do podivné namíchané VIP společnosti,“ čte mimo jiné titulky expremiér Andrej Babiš.

A teď pozor. Bývalý náměstek ministra zemědělství vložil do záložny, do té kampeličky, 53 milionů v hotovosti. Ano, dobře slyšíte. Miliony pro dalšího politika ODS také šly přes záložnu. Tak je to stará, dobrá ODS. A tu záložnu pokutovala i ČNB. A dokonce kvůli pravidlům o praní špinavých peněz. Tak kdo to poradil panu premiérovi? On původně tvrdil, že to tam posílal nadvakrát, teď tvrdí, že to tam poslal na čtyřikrát. A na tom nevydělal. Tak když je základní sazba sedm procent a nikdo na tom nevydělá, tak tomu fakt nerozumím. Takže, pane premiére, já jsem vás vyzval ve Sněmovně, abyste zveřejnil vaše majetky v roce 2011 a daňové přiznání a potom každý rok, jak jste vstoupil do politiky, protože nám novináři nepřipomínají, že jste byl ministr školství v roce 2012 a 2013. Tak v čem je problém? Ukažte vaše majetky. Ukažte, kde jste na to vše vzal peníze, kde jste to zdanil. Vy máte ty hodnoty,“ dodal Babiš.

„Když na mě vymysleli ty dluhopisy, Sobotkovy, Kalouskovy, já jsem všechno ukázal. Dvacet let daňových přiznání od roku 1996 do 2016. Jako jediný politik v České republice. Tak co teda? A mohli by se vás zeptat i na tu vaši neziskovku, která získala téměř sto milionů pro ty barmské ženy. O tom taky nikdo nemluví. Protože novináři mají dvojí metr. Kdyby se mně tohle stalo, tak je plná Letná a Česká televize je celá žlutá. A ti takzvaní experti vysvětlovali, co ten Babiš je za zločince. Ale všichni víme, v jaké době žijeme a co všechno pro vás dělají média,“ zakončil.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 15449
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Česká republika

Příspěvek od martanus » 31 led 2024, 21:04

Vláda chce nabídky na čtyři nové bloky místo jednoho. Westinghouse je ze hry
Vláda vyzvala zájemce o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany, francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, aby do půlky dubna předložili závazné nabídky pro výstavbu čtyř jaderných bloků. „Jeden blok nebude dostačovat,“ řekl předseda vlády Petr Fiala. Nabídka Westinghouse podle vlády nesplnila nutné podmínky a v další fázi tendru tak budou osloveni jen dva účastníci.
Nabídka Westinghouse není totiž závazná. „Je to překvapení, ale z našeho pohledu byla nabídka nehodnotitelná,“ řekl po jednání ministr průmyslu a obchodu za STAN Jozef Síkela. V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Na předložení nabídek budou mít oba dva zbývající zájemci čas do 15. dubna a společnost ČEZ je do konce května vyhodnotí. Vláda by pak měla rozhodnout o dalším průběhu.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlad ... domaci_kop
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 15449
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Česká republika

Příspěvek od martanus » 02 úno 2024, 22:03

Česká republika požaduje, aby Brusel nakupoval granáty pro Kyjev z Jižní Koreje, Jihoafrické republiky a Turecka, což je však v rozporu se záměrem Bruselu využít nákupy granátů k financování evropského vojenského průmyslu.

Informoval o tom server Politico.

Zároveň podle jeho informací Francie, která je jedním z lídrů evropského vojenského průmyslu, trvá na to, aby všechny objednávky na granáty pro Kyjev byly distribuovány v rámci EU.

Publikace tvrdí, že tyto otázky byly projednány 1. února na mimořádném summitu EU o Ukrajině.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/stranaua/142097
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 46328
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Česká republika

Příspěvek od Alchymista » 02 úno 2024, 22:40

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... eho-750092
„Milý Petře...“ Fiala dostal pochvalu přímo od Zelenského
„Milý Petře…“ ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj skrze sociální síť X dal za pravdu českému předsedovi vlády Petru Fialovi (ODS). Ten se na síti vyjádřil k dosažení dohody mezi členskými státy Evropské unie o finanční pomoci Ukrajině. Částka se zvýšila z 50 miliard eur na 54 miliard eur.

Lídři 27 členských zemí Evropské unie se dohodli na zaslání finanční pomoci na Ukrajinu v rámci víceletého finančního rámce v období 2021–2027. Původní částka 50 miliard eur byla rozšířena na 54 miliard eur, tedy více než jeden bilion tři sta miliard korun.

Souhlasilo i Maďarsko, které v prosinci finanční balíček pomoci na Ukrajinu nepodpořilo.

„Zpráva je jasná: Rusko nemůže počítat s žádnou únavou ze strany Evropanů při podpoře Ukrajiny,“ prohlásil po dohodě států Evropské unie francouzský prezident Emmanuel Macron.

O úspěchu hovořil i český premiér Petr Fiala (ODS). „Rychlá dohoda o revizi víceletého finančního rámce na základě prosincové dohody 26 zemí. Všech 27 členů včetně Maďarska se nyní vyslovilo pro. Dobrá zpráva pro Českou republiku, EU a Ukrajinu,“ informoval Fiala i v anglickém jazyce na X.

Dohoda je podle něj jasným příkladem toho, že „se napříč EU dokážeme dohodnout i na velmi složitých otázkách“.

„Milý Petře, máš naprostou pravdu. Evropská unie prokázala, že její jednota převažuje nad jakýmikoliv vnitřními debatami nebo vnějšími výzvami. Dnešní Evropa vede, což je skvělá zpráva pro Ukrajinu, Českou republiku i celou EU. Děkuji Ti za to, že jsi to umožnil,“ poděkoval Zelenskyj českému premiérovi.
Dear Petr, you are absolutely correct. The EU demonstrated that its unity outweighs any internal debates or external challenges. Today's Europe leads the way, which is great news for Ukraine, the Czech Republic, and the entire EU. Thank you for making this possible.
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) February 1, 2024
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět